The Boys İzleyicileri Hangi 4 Kitabı Mutlaka Okumalı?

The Boys İzleyicileri Hangi 4 Kitabı Mutlaka Okumalı?

Aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanan The Boys, kuşkusuz son zamanların en iddialı yapımlarından biri. Dizinin üçüncü sezonunun son bölümü geçtiniz aylarda yayımlandı. Biz de dizinin hayranları için yeni sezonu beklerken okuyabilecekleri beş kitaplık kısa bir liste hazırladık. İyi okumalar!

the boys

Her zaman yaptığımız gibi ilk olarak dizinin konusundan bahsedelim. On iki ciltlik çizgi roman serisinden uyarlanan The Boys, süper kahramanların gerçek ve hastalıklı birer egoist oldukları bir alternatif evrende geçiyor. Anlayacağınız söz konusu dünyanın “süper kahramanları” perdenin arkasında aslında birer “süper kötü”. Vought International isimli bir şirkete ait olan ve yine bu şirket tarafından markalaştırılan süper kahramanların en tepesinde ise The Seven isimli bir grup yer alıyor. Çizgi romanda ise Billy Butcher, Hughie ve beraberindekilerin bu süper kahramanlardan en kötüsü ve en acımasızı olan Homelander’ı alt etmeye çalışmasını okuyoruz. Diziyi henüz izlememiş olsanız bile diziye dair az çok bilginiz olduğunu düşünüyorum. Fakat biz yine de uyarımızı yapalım: Dizi hem bolca cinsel, +18 ve kanlı sahneler içeriyor. Yemek yerken izlememeniz rica olunur.

kızıl yükseliş

2. Steelheart (The Reckoners #1) – Brandon Sanderson

The Boys İzleyicileri Hangi 4 Kitabı Mutlaka Okumalı? -Bibliyoraf

İlk defa Brandon Sanderson okumaya başlayacak olan okurların mutlaka edinmesi gereken bir kitap olan Steelheart, süper kahramanların gerçek olduğu alternatif bir evrende geçiyor. Fakat ne yazık ki Epik adı verilen bu “süper” insanların kahramanlıkla pek alakası yok. Kitap babası Steelheart adındaki bir epik tarafından öldürülen David’in hikâyesini anlatıyor. David babasının ölümden sonraki günlerini Epikler ve onların zayıflıkları hakkında araştırma yaparak geçiriyor. Fakat bir sıkıntı var: Hiç kimse Steelheart’ın zayıflığının ne olduğunu bilmiyor. Bu zayıflığı bulan kişi olmak isteyen David, Epikleri yok etmeyi amaçlayan Asiler adında bir gruba katılıyor. Biz de bu ekibin maceralarını okuyoruz.

Steelheart için The Boys’un genç yetişkin versiyonu diyebiliriz. Bu yüzden bu kitap listenin devamındaki bazı kitaplar gibi dizinin vahşi yönünü sevenlerin değil de hikâyesini sevenlerin okuması gereken bir eser. Hughie de David’de sevdiklerinin intikamını almak için hiç tanımadıkları insanların peşinden koşup süper avlıyorlar. Ayrıca iki karakterin de amacı en tepedekini devirmek. Kısacası eğer The Boys’un bir muadili varsa, o muadil Steelheart’tır.

1. Haşhaş Savaşı (Haşhaş Savaşı #1) – R.F. Kuang

The Boys İzleyicileri Hangi 4 Kitabı Mutlaka Okumalı? -Bibliyoraf

Kitap, Çin ve Asya ülkelerinin kültürleri konu alınarak yazılmış epik fantastik bir roman. Kitabın ana karakteri Rin, Sinegard’da yaşıyor. Koyu tenli, güneyli bir köylü kızı olduğundan ten rengi ve cinsiyeti alay konusu oluyor. Rin, İmparatorluk çapında düzenlenen Akademi’ye giriş sınavını geçmeyi başarıyor. Rin, Akademi’de geçirdiği süre sonrasında doğaüstü bir güce sahip olduğunu keşfediyor. Hocasının yardımıyla, yeteneğinin boyutunu keşfe çıkıyor. Fakat aynı zamanda bu gücü kontrol altına alması gerektiğini fark ediyor.

Her ne kadar dizi ve kitabın karakterleri ya da konusu birbirine benzemese de Haşhaş Savaşı da dizi gibi oldukça kanlı ve vahşi bir kurguya sahip. Rin’in yaşadığı ülke, komşu ülkeleri ile sürekli bir savaş halinde. Biz de kitapta savaşın acımasız gerçeklerine bütün çıplaklığı ile şahit oluyoruz. Kitap boyunca karşısındakine hiçbir şekilde acımayan, empati yapamayan bir ordunun neler yapabilecekleri şaşkınlık içinde okuyoruz. Homelander hayranları bu seriyi muhakkak çok sevecek.

3. Kızıl Yükseliş (Kızıl Yükseliş #1) – Pierce Brown

The Boys İzleyicileri Hangi 4 Kitabı Mutlaka Okumalı? -Bibliyoraf

Bütün Güneş Sistemi’nin kolonileştiği bir gelecek hayal edin. İnsanların Dünya’yı terk edip yeni gezegenlere yerleşiyor. Bizim maceramız da Mars’ta başlıyor. Renklerine göre kast sistemine ayrılmış bu insanlar, nasıl doğduysa öyle ölüyorlar. Bir Kızıl olan ana karakterimiz Darrow ise bir yalanın içine doğuyor. Kast sisteminin en altında bulunan Kızıllar’a öncü oldukları ve gelecek nesiller için Mars’ı yaşanabilir bir hale getirmek için savaştıkları söyleniyor. Fakat Kızıllar gerçekte, madenlerde çalışıp gün yüzü görmeyen insanlar olarak karşımıza çıkıyor. Altınların ise onların yaptığı iş sayesinde sefa sürdüğünü görüyoruz. Darrow ise bu yalanı sonlandırmaya yemin ediyor. Biz de, kendisinin bir Kızıl’dan bir Altın’a daha sonrasında ise bir Altın’dan bir insana dönüşme hikâyesini okuyoruz.

Eğer The Boys’un aksiyon dolu sahnelerini seviyorsanız, Kızıl Yükseliş mutlaka kitaplığınızda yer alması gereken bir seri. Kızıl Yükseliş’te, hikâye ilerledikçe vahşet ve kan dolu sahneler de artıyor. Altınlar aynı The Boys’un süperleri gibi insani duygularından arındırılmış, acımasız karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Serinin ana karakteri Darrow ise aynı Butcher ve ekibi gibi dünyanın geri kalanında haksız bir üstünlük kuran bu insanları ortadan kaldırmak istiyor.

4. Şemsiye Akademisi (The Umbrella Academy # 1) -Gerald Way & Gabriel Ba

The Boys İzleyicileri Hangi 4 Kitabı Mutlaka Okumalı? -Bibliyoraf

Hikâye 1 Ekim 1989 yılında başlıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden bazı kadınlar hiçbir hamilelik belirtisi göstermemelerine rağmen çocuk doğurmaya başlıyor. Nasıl olduğu bilinmese de o gün süper güçleri olan 43 çocuk dünyaya geliyor. Sir Reginald Hargreeves ise bu çocuklardan başarabildiği kadarını bulup evlat edinmeye karar veriyor. Hargreeves evlat edindiği bu çocukları “Şemsiye Akademisi” adını verdiği okulda yetiştirmeye başlıyor. Yıllar içinde çeşitli sebeplerden dolayı akademiden ayrılan Hargreeves kardeşler, kendilerini büyüten babalarının gizemli ölümünü çözmek için bir araya geliyorlar. Böylece maceramız başlamış oluyor.

Şemsiye Akademisi, süper güçlere sahip insanları konu alan bu listedeki ikinci kitap. Fakat çoğunuzun da bildiği üzere bu hikâyenin okurda/izleyicide bıraktı tat bambaşka. Şemsiye Akademisi’ni listeye eklememizdeki en büyük sebep de bu. Kitabın absürt anlatım tarzı ve mizah anlayışı The Boys izleyicilerini hiç ummadığı kadar tatmin edecek gibi duruyor.

Yazının sonuna geldik. Listedeki kitaplar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin bu listeye eklemek istediğini kitaplar var mı? Dizideki favori karakteriniz hangisi? Düşüncelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.