Spider-Man Severlere Çizgi Roman Önerileri

Spider-Man Severlere Çizgi Roman Önerileri

Spider-Man, gelmiş geçmiş en popüler kurgusal kahramanlardan biri. Günümüzde de çizgi roman ve film uyarlamaları ile birden çok nesli etkilemeye devam ediyor. Biz de kendini alternatif Örümcek evrenlerinde bulmak isteyen okurlar için bir okuma listesi hazırladık. Tabii önce kimdir bu Örümcek-Adam sorusunu cevaplayarak başlayacağız.

Spider-Man’e Yakından Bir Bakış

Spider-Man
Web of Spiderman No.129.1 kapağı

Spider-Man, Marvel Comics tarafından yaratılmış bir karakter. Kendisi ilk kez Stan Lee tarafından 1962’de Amazing Fantasy adlı çizgi roman serisinin 15. sayısında okurlara sunuluyor. Karakterin okurlarca çok sevilmesiyle Spider-Man bir yıl sonra kendine ait bir seriye kavuşuyor.

Gerçek adı Peter Parker olan bu kahraman, New York’un Queens bölgesinde yaşayan bir lise öğrencisi. Parker, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılması sonucu bazı süper güçler elde ediyor. Bu güçlerini ise kötülere karşı savaşıp insanlara yardım etmekte kullanıyor.

Peter Parker, zaman ve mekan fark etmeksizin suçla mücadeleye büyük önem atfediyor. Örümcek-Adam’ın en önemli ilkesi “Büyük güç beraberinde büyük sorumluluk getirir”, bu ilke bir nevi tüm çizgi romanlarının ana konusunu özetliyor.

Miles Morales, MJ, Gwen, Vulture, Doctor Octopus ve Mysterio gibi çeşitli yan karakterler de çizgi romanların ana kadrosunun geri kalanını oluşturuyor. Şimdi gelelim bu karakterlerle maceralara atılmak isteyen okurlara vereceğimiz önerilere.

1. The Amazing Spider-Man

Spider-Man

Örümcek-Adam çizgi romanlarını okumaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız The Amazing Spider-Man sizin için en doğru tercih olacaktır. Çünkü bu seri tarihteki ilk Örümcek-Adam çizgi roman serisi. Bütün karakterlerin ilk kez detaylıca anlatıldığı bu seri, Örümcek-Adam hakkında hiçbir şey bilmeyen veya sıfırdan başlamak isteyen okurlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Dan Slott’ın kaleme aldığı The Amazing Spider-Man, 1963’te yayımlanmaya başlandı. 2013’te ise son sayısı ile okurlara veda etti. Dile kolay elli senelik bir yayın hayatından sonra 700. sayısı ile son buldu. Bu bakımdan The Amazing Spider-Man çizgi romanları Örümcek-Adam hayranları için klasikleşmiş bir seri. 

Mahallenin arkadaş canlısı Örümcek-Adam’ının kötülere karşı savaştığı bu kült seri, halen en çok okunan süper kahraman çizgi romanları listesinin başını çekiyor.

2. The Superior Spider-Man

Spider-Man

The Amazing Spider-Man’in 700. ve final sayısından sonra bayrağı The Superior Spider-Man teslim alıyor. 

Bu serinin konusunu spoiler vermeden açıklamam mümkün değil. The Amazing Spider-Man finalinde okurları şoke eden bir olay meydana gelmişti. The Superior Spider-Man de direkt olarak bu büyük ve şok edici olay sonrasını konu alıyor. Bu yüzden eğer The Amazing Spider-Man okumayı planlıyorsanız Superior Spider-Man’in konusu ile ilgili yazıları okumamanızı tavsiye ederim. Seri hakkında sadece Spider-Man’in buradaki azılı düşmanın Doctor Octopus olduğunu bilmeniz yeterli olacaktır.

3. Yeni Amazing Spider-Man

Spider-Man

Superior Spider-Man’in de sona ermesiyle yeni bir seriyle daha tanışıyoruz. Yurt dışında Amazing Spider-Man Vol.3 olarak basılan seri, ülkemizde Yeni Amazing Spider-Man adıyla basıldı.

Bu seri, Peter Parker’ın hayatının tekrardan normale dönmesiyle başlıyor. Fakat burada Örümcek-Adam yeni kötülerin yanı sıra çoklu evrenlerden gelen diğer Peter Parker’larla da karşılaşıyor. Spider-Man: Into The Spider-Verse izleyenlerin bu çoklu evren mevzusuna az çok hakim olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca, Electro ve Black Cat gibi intikam peşindeki eski düşmanların da geri döndüğü bu seride, Peter’a güçlerini kazandıran radyoaktif örümcek başka birini daha ısırıyor.

4. Spider-Gwen

Spider-Man

Hiç Örümcek güçlerine sahip olan bir kadın süper kahraman olsaydı nasıl olurdu diye düşündünüz mü? İşte Spider-Gwen tam olarak bu sorunun cevabına odaklanıyor.

Paralel evrende radyoaktif örümcek tarafından ısırılan kişi Peter Parker değil de Gwen Stacy oluyor. Gwen, kazandığı Örümcek güçlerinin yardımıyla bin bir türlü maceraya atılıyor. Kötü adamlarla savaşırken aynı zamanda da Örümcek kimliğini komiser babasından saklamak için çabalıyor.

Hem değişik hem de eğlenceli bir okuma deneyimi vaat eden bu seri okurlar tarafından çok seviliyor.

Editörün notu: Spider-Man No Way Home’dan sonra Marvel ve Sony ikilisinin Andrew Garfield ile birkaç Spider-Man filmi için anlaştığını öğrenmiştik. Yok mu bir Emma Stone’lu Andrew Garfield’lı Spider-Gwen izlememiz?

5. Spider-Man: Mavi

Spider-Man

Kafa dağıtmak için okuyabileceğiniz bir başka Örümcek-Adam hikâyesi de Spider-Man: Mavi. Altı sayılık bu özel seride Peter Parker ve Gwen Stacy arasında filizlenen aşka tanık oluyoruz. Peter Parker, hayallerindeki kıza ulaşmak için Green Goblin, Rhino, Vulture ve daha pek çok tehdite karşı savaşıyor.

Peter ve Gwen’in hikayesinin yanı sıra Mary Jane’in Peter’ın hayatına nasıl girdiğini de anlatan bu seri oldukça duygusal hikâyeye sahip.

Eğer hem aksiyonu iliklerinize dek hissedeceğiniz kadar yüksek tempolu hem de kalbinizi çıt ettirecek kadar dokunaklı bir kurgu arıyorsanız Spider-Man: Mavi’ye kesinlikle bir göz atmalısınız.

6. Avenging Spider-Man

Spider-Man

2011 ve 2013 yılları arasında yayımlanan Avenging Spider-Man, ülkemizde fasikül olarak okurlarla buluştu. Bu fasiküllerin her biri birkaç sayıyı kapsıyor.

Bu seride Örümcek-Adam Peter Parker, Marvel evreninden aşina olduğumuz çeşitli süper kahramanlarla güçlerini birleştirerek farklı düşmanlarla savaşıyor.

Açıkçası bu seri, Örümcek-Adam hakkında bilgilenmek isteyen okurlar için çok da mühim bir seri değil. Demek istediğim; Örümcek-Adam’ı bir süper kahraman olarak sıfırdan ele almak, karakter hakkında bilgilenmek istiyorsanız önceliğiniz Avenging Spider-Man olmamalı. Bu seri daha çok ders aralarında kafa dağıtmak için okuyabileceğiniz, çerezlik bir seri.

Bonus: The Amazing Spider-Man: Düğün Özel Sayısı

Spider-Man

Bu ciltte, bin bir türlü badire atlatıp çeşitli tehlikelere göğüs germiş Peter Parker’ın en mutlu günlerinden birine tanık oluyoruz. Fakat uzun süredir aşık olduğu Mary Jane ile evlilik arifesinde olan Parker’ı yenmesi gereken benzersiz düşmanlar, tereddütler ve kaygılar bekliyor.

Yayım hayatına 1987’de başlayan bu özel cilt, Örümcek-Adam hayranlarının favorilerinden biri.

Bu yazımda birtakım Örümcek-Adam hikâyelerini derlemeye çalıştım. Umarım yardımı dokunan bir liste olmuştur. Hoşça kalın!

Ancak. Çünkü ve. Ya da veya. Fakat ama lakin. Ancak. Çünkü ve. Ya da veya. Fakat ama lakin. Ancak. Çünkü ve. Ya da veya. Fakat ama lakin.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.