Genç Yetişkin Kitapların Şahı John Green Nereye Kayboldu?

Genç Yetişkin Kitapların Şahı John Green Nereye Kayboldu?

Her türden okurun ve sinema severin hayatına bir şekilde girmeyi başarmış John Green, uzun süredir karşımıza çıkmıyor. Aynı Yıldızın Altında, Alaska’nın Peşinde gibi birçok popüler romanın yazarı Green’in nerede olduğunu merak ediyoruz. Siz de aynı durumdaysanız, bu yazı tam size göre!

John Green’in Yükselişi

John Green Nereye Kayboldu? | Bibliyoraf

1977 yılında ABD’de doğmuş olan Green, üniversitede edebiyat ve din bilimleri eğitimi almış bir yazar. Aynı zamanda geçmişinde komedi gruplarında bir performansçı olarak da yer almış. Kardeşi ile çeşitli Youtube kanalları üzerinden eğitici içerikler ve vloglar yayınlamış. Tüm bunların yanında 2005 yılında Alaska’nın Peşinde romanı ile başlayan bir yazarlık serüveni de var. Green, kariyerinin ilk anlarından itibaren farklı alanlarda oldukça üretken olan bir insan olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum, eserlerine de farklı şekillerde yansımış. 

Yazarlık kariyerinin başındayken; Alaska’nın Peşinde, İlk Aşk, Kar Taneleri, Kağıttan Kentler ve Tek İsim, Tek Kader romanları ile Michael L. Pritz gibi birçok prestijli ödüle sahip oldu. Fakat ona asıl şöhretini kazandıracak romanı, bunlar olmadı. 2012’de Aynı Yıldızın Altında’nın yayımlanması ile Green’in kariyeri zirveye çıktı. New York Times Bestseller listesinde birinci sıraya yükseldi. 

Green’in romanları, genç yetişkin türüne yeni bir soluk getirdi ve türün yaygınlaşmasına vesile oldu. Oldukça derin ve acıklı kurguları, mizahi ama duygulu bir dille anlatmasıyla ünlendi. Hayranları ile kendine has bir bağ oluşturdu, hatta deyim yerindeyse kendi neslini yarattı. Tumblr uygulamasının aranan isimlerinden biriydi. Tüm romanları okunuyor, cümleleri her boşluğa yazılıyor, karakterlerinden ilham alınıyordu.

Peki? Peki: “Aynı Yıldızın Altında” Nesli

John Green Nereye Kayboldu? | Bibliyoraf

Aynı Yıldızın Altında, kanser hastası olan Hazel Grace’in yaşadıklarını konu alıyor. Görkemli Izdırap isimli oldukça depresif bir romanın hayranı olan Hazel, oldukça karamsar bir genç olarak karşımıza çıkıyor. Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubu’nda Augustus Waters ile tanışması onun için bir dönüm noktası oluyor. Umutsuzluğunun yanına hayat sevinci ve aşk ekleniyor. İkilinin sonsuzluğu bulma çabası, okuru derinden etkiliyor.

Aynı Yıldızın Altında, listeleri kasıp kavurduktan kısa bir süre sonra film uyarlaması için çalışmalara başlandı. Başrollerinde Shailene Woodley ve Ansel Elgort gibi döneminin popüler isimlerini barındıran film, gişede birinciliği de kazandı. Kitabın başarısı, Green’in diğer romanlarına da yansıdı. Daha fazlasını okumak isteyenler, yazarın önceki romanlarına başvurdu, bu kitaplar da listelerin üst sıralarında yerlerini aldı. Kitaplar aralıksız bir şekilde onlarca dile çevrildi. Yapım şirketleri kitapların uyarlamaları için çalışmaya başladı.

Kağıttan Kentler’in Cara Delevigne’li film uyarlaması, Aynı Yıldızın Altında’dan çok kısa bir süre sonra vizyona girdi. Alaska’nın Peşinde’nin dizi uyarlaması ve Kar Taneleri filmi, 2019 yılında dijital platformlarda yerlerini aldı. Ne yazık ki bu projeler, Aynı Yıldızın Altında kadar ses getirmedi.

John Green Nerelerde?

Aynı Yıdızın Altında’nın yayımlanmasının ardından John Green edebiyat dünyasından uzaklaştı. Hayranları kendisinden yeni bir roman beklerken o, vlog kanalında yayınladığı bir video ile hayranlarını şaşkınlığa uğrattı. Bahsi geçen videoda Green, Aynı Yıldızın Altında’dan sonra üzerinde bir baskı hissettiğini, yeni fikirlerini romana dönüştürmekte zorluk çektiğini dürüstlükle anlattı. Aynı Yıldızın Altında’nın film başarısı ile beraber sadece “O Kitabı Yazmış Adam” olduğunu, bu üne uyum sağlamakta zorlandığını da ekledi.

“Yazmak, her zaman, takıntılarımı kontrol altında tutan güvenli bir yoldu. Ama artık bunu yapamaz hale geldim.” diyen Green, bir şeyin farkına vardığını söylüyor: “Yazmak zorunda değilim.” Yazmayı özlediğini itiraf etse de içinden gelmedikçe yazmayacağını ekledi. “Bir daha bir roman yayımlayıp yayımlamayacağımı bimiyorum.” sözü ile hayranları şok etti. John Green, yıllarca herhangi bir roman yayımlamadı. Crash Course gibi eğitsel projelerin öncülüğünü yaptı. Kurgu dışı kitaplar yazdı ve yayımladı. Onun edebiyat dünyasından uzaklaşması bir devrin sonu gibi algılandı.

Kaplumbağa Kabuğunda Dünya

John Green Nereye Kayboldu? | Bibliyoraf

Green, 2017 yılında yazdığı Kaplumbağa Kabuğunda Dünya ile edebiyat dünyasına geri dönse de dönüşü uzun sürmedi. Yazar bu kitabı yayımladıktan sonra yine uzun bir sessizliğe gömüldü.

Bu kitabın ana karakteri Aza isimli anksiyete ve OKB ile boğuşan bir lise öğrencisi. Aza, arkadaşı Davis’in babasının ortadan kaybolması üzerine bir maceraya atılmak zorunda kalıyor. Çünkü Davis’in babasını bulana 100.000 dolar ödül var ve arkadaşı Daisy bu ödülü kazanmaya niyetli. Roman, mental sorunlar ile hayatı sürdürmenin zorluklarını anlatıyor. John Green de aynı şeylerle mücadele ettiğinden dolayı bu kitap yazarın en kişisel eseri olarak adlandırılıyor. Kaplumba Kabuğunda Dünya yayımlandıktan kısa bir süre sonra film uyarlaması için çalışmalara başlandı. Filmin bu yıl bitmeden yayımlanması bekleniyor.

Kaplumbağa Kabuğunda Dünya’dan sonra yeniden sessizliğe gömülen Green’in geri dönüp dönmeyeceğini bilmiyoruz. Kendisini özlediğimizi söyleyip yeni romanı ile sahalara döneceğini ummaktan başka bir şey de yapamıyoruz.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ve ancak. Çünkü fakat. Ancak ve lakin çünkü fakat. Fakat ve ama lakin ama ancak ve çünkü.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 16

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.