Wanda Maximoff için MCU’da Sırada Ne Var? Teoriler ve Daha Fazlası

Wanda Maximoff için MCU’da Sırada Ne Var? Teoriler ve Daha Fazlası

Scarlet Witch, WandaVision sayesinde hem izleyicinin favorisi hem de MCU’nun en etkileyici karakterlerinden biri oldu. Peki hayranlar arasında yaşadığı bu hızlı yükselişten sonra Wanda için sırada ne var? Spider-Man: Far From Home ile başlayan 4. Evrede izleyiciyi neler bekliyor? Sorularınızın cevabı işte tam da bu yazıda!

Pandemi sebebiyle ertelenen 4. Evre filmleri mayıs ayında Black Widow’un yayına girmesiyle kaldığı yerden devam edecek. The Eternals ve Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings gibi filmlerle tanıtılacak yeni karakterlerin yanı sıra Ant-Man, Thor ve Spider-Man gibi karakterler de yeni filmleriyle geri dönecek. Fakat WandaVision izleyicilerini saydığımız diğer yapımlardan daha fazla heyecanlandıran başka bir film var: Doctor Strange In The Multiverse Of Madness.

Wanda Maximoff için MCU'da Sırada Ne Var? Teoriler ve Daha Fazlası

başlık Wanda

Kevin Feige, 2019 yılında -Disney+ ve beraberinde getireceği Marvel dizileri o yılın Comic-Con’unda açıklanmıştı hatırlarsanız.- Elizabeth Olsen’ın Doctor Strange 2’de olacağını ve Benedict Cumberbatch ile birlikte başrolü paylaşacağını açıklamıştı. O zamanlar WandaVision ile ilgili bildiğimiz tek şey adı olduğundan sadece spekülasyon üretmekle kalmıştık ama şimdi neler olacağına dair az çok fikrimiz var.

O zaman gelin, Wanda’yı MCU’da hangi muhtemel senaryolar bekliyor bir bakalım. Hatırlarsanız, Agatha Wanda’nın kaderinde dünyayı yok etmenin yazıldığını dizi boyunca birkaç defa dile getirmişti. Bahsetmek istediğim ilk teori de bununla ilgili.

Teori 1: Wanda Gerçekten De Dünyayı Yok Edebilir Mi?

Wanda Maximoff için MCU'da Sırada Ne Var? Teoriler ve Daha Fazlası

Wanda, dizide olduğu gibi çizgi romanlarda da sahip olduğu güçle ilgili gerçekleri Agatha’dan öğreniyordu. Ne yazık ki Kaos Büyüsüne hakim olmaktan çok uzak olan Wanda, onunla uğraştıkça giderek daha dengesiz hale geldi. Doctor Strange’in Avengers #503’te açıkladığı gibi, bunun nedeni güçlerinin doğasıydı. “Gerçekliği kontrol eden bir kadının, bir kişinin hassas zihniyetini anlayabiliyor musunuz? Bu, gerçekliğin onu kontrol ettiği anlamına geliyor. Hayal gücü düşman oluyor.” Wanda ne zaman başına gelen kötü şeylerin olmadığı bir evrenin hayalini kursa, gerçeklikle olan bağları kopmaya başladı.

İşin kötüsü -sanki bu haliyle her şey güllük gülistanlıkmış gibi- Kaos Büyüsü, Chthon adında şeytani bir varlıkla ilişkilendirilir. Yine çizgi romanlarda öğrendiğimize göre Wanda’ya güçlerini veren kişi de Chthon’dan başkası değilmiş. Bu durum; Wanda’nın güçlerini kullandığı her sefer, Chthon’ın içinde bulunduğu evrenden kaçıp Dünya’ya gelmesi için güç toplamasına sebep oldu. Bu olaylar ışığında Chthon’ın Doctor Strange 2’nin villianı olabileceğini söylemek çok da uç bir tahmin olmaz sanırım. Scarlet Witch’in Chthon’la ilişkilendirilen kara büyü kitabı Darkhold’da bahsediliyor olmasının bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Wanda, Darkhold’da yazılanlara güvendikçe -Darkhold’un birçok büyücüyü yoldan çıkardığı söylenir.- gerçekliğin dokusunu bozmaya daha meyilli olacaktır. Bu da muhtemelen bizim bildiğimiz anlamıyla dünyanın sonunu getirecektir.

başlık

Fakat hikaye burada bitmiyor çünkü WandaVision’da anlatıldığına göre Wanda dünyayı yok etmekten çok daha fazlasını yapabilir.

Wanda Maximoff için MCU'da Sırada Ne Var? Teoriler ve Daha Fazlası

Agatha Harkness, Scarlet Witch’in dünyayı yok etmeye mahkum olduğu konusunda haklı olabilir – ancak bu ille de bunun hikayenin sonu olduğu anlamına gelmiyor. Yine WandaVision’dan öğrendiğimize göre Kaos Büyüsü kişiye “kendiliğinden yaratma” gücü veriyor. Yani, Wanda hem yok etme hem de yeniden yaratma yeteneğine sahip. Eğer bu teori doğruysa, Wanda sadece gerçekliği parçalamayacak aynı zamanda onu düzeltebilecek. Doctor Strange 2’de Wanda ve Stephen Strange’i gerçekliği düzeltmeye çalışırken görmemiz olası bir senaryo. Bu sayede Marvel’da MCU’nun zaman çizgisinde ufak değişiklikler yapabilir. Hatırlarsanız Feige, Chadwick Boseman yerine yeni bir Black Panter bulmayacaklarını açıklamıştı. Belki de Wanda gerçekliği eski haline getirmeye çalışırken küçük değişiklikler yapabilir. Mesala bir bakmışsınız T’Challa yerine Shrui Black Panther olmuş.

Feige’nin 2019 yılında yaptığı başka bir açıklamada Doctor Strange 2 ve Blade filmlerinin bağlantılı olduğu söylenmişti. Çizgi romanlarda Chthon’un kara büyüsü, Darkhold’da bulunan büyülerle kurt adamların ve vampirlerin yaratılmasına sebep oluyordu. Bu durum iki film arasında nasıl bir bağlantı olabileceğini de açıklıyor.

Teori 2: Wanda Uzun Zamandır Var Olan Bir Savaşın Piyonu Olabilir Mi?

Avengers: Age of Ultron filminde Wanda’nın güçlerinin Zihin Taşı’ndan geldiği ima edilmişti. Fakat WandaVision’da öğrendik ki Zihin Taşı Wanda’ya güçlerini vermemiş yalnızca onu olduğundan daha da çok güçlendirmiş ve bunu yaparken Wanda’nın içinde kendisinden bir parça bırakmış -ki bu durum Wanda’nın Infinity War’da Zihin Taşı’nı nasıl yok edebildiğini de açıklıyor. Burada unutmamız gereken şey, Zihin Taşı’nın soyut bir varlık olmadığı. Hatırlarsanız Age of Ultron filminde Tony, taşın nörolojik bir bağ içerdiğini keşfetmişti. Ayrıca Infinity War’da Vision, taşın onu bir tehtide karşı uyardığını iddia etmişti ki bu sahne Black Order Vision’a saldırmadan hemen öncesinde yer alıyordu. Demem o ki henüz bize gösterilmemiş olsa da arka planda çok farklı bir savaş dönüyor olabilir.

Eğer Zihin Taşı gerçekten de nörolojik bir yapıya sahipse bu, taşın Scarlet Witch’in Chthon tarafından seçildiğini anlayıp bilerek kendisinden bir parçayı biricik Kızıl Cadı’mızın içinde bıraktıp Yaşlı Tanrılar’a -orj: Elder Gods. Chthon, Set, Gaia gibi tanrılara verilen ad- bilerek karşı geldiği anlamına gelebilir.

Wanda Maximoff için MCU'da Sırada Ne Var? Teoriler ve Daha Fazlası

başlık

Sanırım bu noktada çizgi romanları okumamış olan okuyucularımıza Zihin Taşı’nın içinde Atum adındaki bir varlığın bulunduğunu söylemek gerekiyor. MCU şu zamana kadar Atum’dan bahsetmemiş olsa da eğer Zihin Taşı gerçekten Atum ise Thanos tarafından yok edilmediğini – potansiyel olarak sadece serbest bırakıldığını söyleyebiliriz. Avengers: Endgame’in yönetmenliği yapan Russo kardeşler daha önce yaptıkları bir röportajda Sonsuzluk Taşları’nın yok edilmediğini, evrende atomik boyutlarda hala varlığını sürdürdüğünü açıklamıştı.

Bu da Wanda Maximoff’un, zamanın başlangıcından beri amansız düşmanlar olan Atum ve Chthon arasındaki eski bir savaşta bir piyon olarak kullanıldığı anlamına gelebilir. Uzun lafın kısası evet, Agatha Harkness haklıydı. Wanda Kaos Büyüsü’nu kullanarak dünyayı yok edebilir ama Wanda eğer aynı zamanda Atum’a da bağlıysa bu dünyayı kurtarma potansiyeline de sahip olduğu anlamına geliyor.

Bonus: Wanda Spider-Man: No Way Home’da Yer Alabilir mi?

Kevin Feige, kısa süre önce yaptığı bir röportajda WandaVision, Doctor Strange in the Multiverse of Madness ve Spider-Man: No Way Home’un gevşek bir üçleme gibi davrandığını söylemişti. Bu durum Scarlet Witch’in Spider-Man 2’de olacağını doğrulamıyor ama karakterin ve Doctor Strange 2’de yaşanacakların bu filme bağlı olduğunu ima ediyor. Benedict Cumberbatch’in filmde Tom Holland ile birlikte yer alacağını bilmemiz de bu teoriye doğruluk payı katıyor.

Sonuç: Nasıl olacak bilmiyoruz ama Wanda Darkhold’u kullanarak başımıza büyük belalar açacak ve MCU Doctor Strange 2 filmiyle çoklu evrenleri izleyicilerine tanıtmış olacak. Peki bu X-Men ve Fantastic Four’un Marvel evrenine çoklu evrenler anlamıyla katılacağı anlamına mı geliyor? Bekleyip göreceğiz. Sizin en beğendiğiniz teori hangisi? Doctor Strange 2’de nasıl bir hikaye görmek istersiniz? Düşüncelerinizi yazmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer içeriklerimiz:

Yazıyı burada paylaş:

Ama fakat lakin. Yalnız ve yalnız. Ancak ki ancak. Veya çünkü ya da. Öyle ki. Daha. De ise ki ama lakin. Zira mademki. Ama fakat lakin. Yalnız ve yalnız. Ancak ki ancak. Veya çünkü ya da. Öyle ki. Daha. De ise ki ama lakin. Zira mademki. Ama fakat lakin. Yalnız ve yalnız. Ancak ki ancak. Veya çünkü ya da. Öyle ki. Daha. De ise ki ama lakin. Zira mademki. Ama fakat lakin. Yalnız ve yalnız. Ancak ki ancak. Veya çünkü ya da. Öyle ki. Daha. De ise ki ama lakin. Zira mademki. Ama fakat lakin. Yalnız ve yalnız. Ancak ki ancak. Veya çünkü ya da. Öyle ki. Daha. De ise ki ama lakin. Zira mademki.

Başlık Wanda

Sabah kalktım. Saçımı yaptım. Bugün yine çok geç kaldım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Eve geldim. Winx izledim. Sabah kalktım. Saçımı yaptım. Bugün yine çok geç kaldım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Eve geldim. Winx izledim. Sabah kalktım. Saçımı yaptım. Bugün yine çok geç kaldım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Eve geldim. Winx izledim.

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.