Dune Fragmanında Neler Gördük, Bizi Nasıl Bir Film Bekliyor?

Dune Fragmanında Neler Gördük, Bizi Nasıl Bir Film Bekliyor?

Geçtiğimiz eylül ayında ilk fragmanın yayımlanmasının ardından, Frank Herbert’ın Dune’unu okuyanlar da okumamış olanlar da filmin çıkması için oldukça heyecanlıydı. Pandemi sebebiyle birçok kez ertelenmesinin ardından geçtiğimiz ay sonunda filmin vizyon tarihi belli oldu ve dün akşam da filmden ikinci bir fragman yayımlandı. Gelin, 22 Ekim 2021’de vizyona girecek -hem sinemalarda hem de HBO Max’ten izlenebilecek- Dune’un ikinci fragmanını hep birlikte inceleyelim. dune

Kitabı okumayanlar için küçük bir uyarı geçelim: Yazımızda spoiler olacak. Bu sebeple spoiler yemek istemiyorsanız sizi buraya alalım.

Denis Villeneuve tarafından yönetilen film, -ki kendisi çok büyük bir Dune hayranıdır- yalnızca kitabın ilk yarısını anlatacak. Bu da demek oluyor ki diğer filmin -kendisine uyarlama demeye yüzüm yok- aksine Dük Leto’nun ölümü filmin sonuna doğru yer alacak ve film Harkonnen istilasının ardından Paul ve Leydi Jessica’nın Fremenlere sığınmasıyla son bulacak gibi duruyor. Dün akşam yayımlanan fragmanda da bu sahnelerin çoğunu gördük zaten.

İzlemeyenler için ilk fragmanın linkini buraya, ikincisini de aşağıya bırakalım.

Hatırlarsanız, ilk fragman Paul’un (Timothée Chalamet) anlatımıyla başlıyordu. Bu fragman ise Chani’nin (Zendaya) Arrakis’te olanları anlatmasıyla başlıyor. İlk önce Arrakis’in ne kadar güzel bir yer olduğundan bahseden Chani, daha sonra yabancıların topraklarını işgal ettiğinden bahsediyor. Söz konusu yabancılar elbette ki Harkonnenlar ve Chani tam bu cümleleri söylediğinde, Harkonnen askerlerinin Fremenlerin cessetlerini yakmalarına tanık oluyoruz. Cesetler yakılırken kısa süre de olsa David Bautista tarafından canlandırılan Rabban karakterini görüyoruz. Sanırım bu sahneler, Fremenlerin Harkonnenların baharat depolarını boşaltmak için saldırdıklarını ve bu saldırının başarısızlığa uğradığı anlamına geliyor.

Ayrıca Chani’nin gezeninin işgal edilidğinden bahsettiği kısım bana Dune anlatılırken hep es geçilen sömürgecilik temasını Denis Villeneuve tarafından ince ince işleneceğini düşündürüyor. Ayrıca filmin kitabın ilk yarısını anlatacak olması ve Villeneuve başta olmak üzere neredeyse bütün kadronun Dune hayranı olması bana Frank Herbert’in kitaptaki alt metinlerinin de işlenebileceğinin umudunu veriyor.

Dune

Daha sonra ilk fragmanda da yer alan Paul’un Caladan’daki yatak odası sahnesine gidiyoruz. Bu sahnede Paul Chani’yi ve Arrakis’i ilk defa rüyasında görüyor. Daha sonraki sahnede de Paul’u gördüklerini Duncan Idaho’ya anlatırken izliyoruz. Jason Mamoa tarafından canlandırılan ve adeta onun için yazıldığını düşündüğüm Duncan Idaho, kitaptaki gibi filmde de favori karakterlerimden biri olacakmış gibi duruyor. Yanlış hatırlamıyorsam kitapta Paul ve Duncan arasında böyle bir sahne yoktu. Bu sahnenin Caladan’da geçtiğini varsayalım, benim hatırladığım kadarıyla Duncan, Dük Leto ve ailesinden önce Arrakis’e gidiyordu. Fakat kitabı okumamın üzerinden biraz zaman geçtiği için sahnenin varlığını unutmuş da olabilirim.

Daha sonraki sahnede Dük Leto’yu (Oscar Isaac) görev ve onur ile alakalı bir konuşma yaparken görüyoruz. Yine kitaplarda olmayan bir sahne. Tahminen bu sahneyi Arrakis’e gitmek için yola çıkmadan hemen önce göreceğiz. Fragmanın birkaç sahne ilerisinde de yine bu sahneden bir kesit görüyoruz ama bu sefer Dük Leto’nun yanında Gurney Halleck (James Brolin) ve Thufir Hawat (Stephen McKinley Henderson) var. Bu iki sahne arasında da Paul ve Gurney’i Caladan’da kalkanlarla savaşırken görüyoruz. Hatırlardanız diğer filmde kalkan kullanımı bir faciaydı. Fakat ilk fragmanda da olan bu sahne oldukça güzel görünüyor.

Caladan’da geçen bu sahnelerin ardından sonunda Arrakis’e geri dönüyor ve Babs Olusanmokun tarafından canlandırılan Jamie’yi görüyoruz. Bu da demek ki Harkonnen istilasından sonrasını anlatan sahneler beklediğimizden fazla olacak. İki fragmanda da gördüğümüz kumsolucanı sahnesini de işin içine katarsak; istiladan sonra Leydi Jessica (Rebecca Ferguson) ve Paul’un günlerce yol almalarını, Paul’un yol ortasında yaşadığı aydınlanmayı ve Leydi Jessica ve Paul arasında geçen gerginliklerin hepsini bu filmde göreceğiz demektir. Bir de bunun üstüne mavi gözlü Paul’u eklersek ohoo. Nedense bu fragmanda gördüğümüz çoğu Fremen sahnesinin bu filmde olmayacağını düşünüyorum ama kumsolucanını görmezsek kan çıkar.

başlık

Yayınlanan bu yeni fragman “ana” fragman olarak geçiyor ama burada gösterilen çoğu sahneyi ilk fragmanda görmüştük zaten. Bu beni bir yandan mutlu ederken -çünkü bütün film fragmanda verilincce müthiş tadım kaçıyor- diğer yandan da daha fazlasını görmek için oldukça heyecanlıyım. İki fragman da Harkonnen ve Atreides düşmanlığına ağrılık veriyor ve Harkonnen istilasından oldukça fazla sahne içeriyordu. Umarım üçüncü fragmanda da yine aynı sahneleri verirler ya da düz bir sahneden sneak peak videosu paylaşırlar. Çünkü bunun ötesi bütün filmi paylaşmak olur.

Fragman mevzusu dışında beni korkutan bir diğer detay da filmin vizyona girdiği gün HBO MAX’de de olacak olması. Bu durum gişenin düşük gelmesine ve serinin geri kalan filmlerinin asla gelmemesine sebep olabilir. Hayırlısı diyor ve film için oldukça heyecanlı olduğumu belirterek bu yazıyı burada sonlandırmak istiyorum. Fragmanla ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Bu cümle kısa bir cümle. Bu cümle kısa. KIsa cümle. Bu cümle kısa bir cümle. Bak gayet de kısa. Neresi uzun kısa. Cümle kısa. Kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Bu cümle kısa. KIsa cümle. Bu cümle kısa bir cümle. Bak gayet de kısa. Neresi uzun kısa. Cümle kısa. Kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Bu cümle kısa. KIsa cümle. Bu cümle kısa bir cümle. Bak gayet de kısa. Neresi uzun kısa. Cümle kısa. Kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Bu cümle kısa. KIsa cümle. Bu cümle kısa bir cümle. Bak gayet de kısa. Neresi uzun kısa. Cümle kısa. Kısa.

Dune.

Ama ve ancak. Lakin fakat. Ve ile. Ya da veya. Çünkü ile. Lakin ama ancak. Ve ancak ve. Ki Çünkü. Dune. Ama ve ancak. Lakin fakat. Ve ile. Ya da veya. Çünkü ile. Lakin ama ancak. Ve ancak ve. Ki Çünkü.

Bu cümle kısa bir cümle. Bu cümle kısa. KIsa cümle. Bu cümle kısa bir cümle. Bak gayet de kısa. Neresi uzun kısa. Cümle kısa. Kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Bu cümle kısa. KIsa cümle. Bu cümle kısa bir cümle. Bak gayet de kısa. Neresi uzun kısa. Cümle kısa. Kısa.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.