Gucci Hanedanı: Kitap ve Film Hakkında Bilmeniz Gereken Bütün Detaylar

Gucci Hanedanı: Kitap ve Film Hakkında Bilmeniz Gereken Bütün Detaylar

Sara Gay Forden’ın yazdığı The House of Gucci’yi okumak 21 yılın ardından sonunda Türk okurlara da nasip oluyor. Orijinal dilinde ilk baskısını 2000’de yapan kitabın film uyarlaması çok yakında vizyona girecek. Bunu da göz önünde bulundurduğumuzda Nova Yayınları kitap için mantıklı -ve geç- bir yayın tarihi seçmiş.

Türkçe ismi Gucci Hanedanı olan kitap, 12 Kasım’da raflarda yerini alacak. Şu anda internetteki kitap satış sitelerinde ön siparişte. Ben de House of Gucci’nin hem kitabı hem de film uyarlaması hakkında bir “Bilmeniz Gereken Her Şey” yazısı yazdım. Umarım yazım, eser hakkında bilgi almak isteyenlerin işine yarar. 

Önce Kitaba Bir Göz Atalım

Kitap, Gucci markasının kurucusu Guccio Gucci’nin torunu olan Maurizio Gucci cinayetinin perde arkasında yaşananları anlatıyor. Aynı zamanda Maurizio’nun tüm hayatına odaklanıldığından biyografi niyetine okumak da mümkün.

gucci hanedanı

Eserdeki ana karakter, 90’ların ortalarında Gucci markasının kontrolünü ele geçiren Maurizio Gucci. Maurizio, çok ilginç bir adam. Kendisinin şirketle ilgili epey riskli fikirleri var. Örneğin, 100 milyon dolar gelir getiren Gucci kanvas çantaların düşük fiyatlı olduğuna karar veriyor ve ürün stoğunun bir gecede kesilmesini emrediyor. Bu gibi birçok kötü karar ve kontrol dışı harcama, markayı iflasın eşiğine getiriyor. İki yıl sonra ise Maurizio, modanın başkenti Milano’da ölü bulunuyor. Bu korkunç ölümün cinayet olup olmadığı yıllarca akılları kurcalıyor. Sonunda Maurizio’nun eski karısı Patrizia Reggiani Martinelli, cinayete tam teşebbüsten hüküm giyiyor ve yirmi dokuz yıllık hapis cezasına çarptırılıyor. Peki ya Patrizia, eski kocası Gucci’ye neden suikast düzenledi? Harcamaları kontrolden çıkıp aşırı israf seviyesine geldiği için mi? Yoksa eski sevgilisiyle evlilik arifesinde olduğu için mi? Ya da belki de doğru soru “Patrizia haksız yere mi suçlanıyor?” olmalı. Temelde kurgu dışı olan kitap; biyografi, suç ve girişimcilik türlerinin de sentezi.

Yazarın yazmadan önce uzun araştırmalar yaptığı Gucci Hanedanı, konusuyla sizi bir cinayet entrikasıyla cezbedebilir. Ancak kitabın cinayete adanmış sadece iki bölümü var: biri en başında diğeri de en sonunda. Ortalardaysa markanın yönetim kurulu entrikalarını, aile içi güç mücadelelerini, adli savaşları ve yatırım bankacılığını okuyoruz.

Modaya ve lüks markalara ilgi duyuyorsanız Gucci Hanedanı’nı okumak sizin için harika bir fikir olabilir.

Beyazperdede Gucci Ailesini İzlemek

Gelelim filme. 24 Kasım’da vizyona girecek olan House of Gucci’nin yönetmen ve yapımcı koltuğunda Ridley Scott oturuyor. Scott’ı The Martian, Prometheus, Alien, Blade Runner, ve Gladiator gibi yapımlardan tanıyor olabilirsiniz. Kadrosu tam bir yıldızlar geçidi olan film de tıpkı kitabı gibi, bolca açgözlülük, aldatma ve tabii ki cinayet vaat ediyor. Maurizio Gucci rolünde Adam Driver’ı izleyeceğimiz film, Amerikan yapımı. Ayrıca neredeyse tüm sahneleri İtalya’da çekildi. Bu arada filmde cinayetten hüküm giyen, asilzade Patrizia Reggiani’ye ise ünlü pop şarkıcısı Lady Gaga hayat veriyor. Kendisi ilk Oscar ödülünü A Star Is Born filmiyle almıştı. İkincisini de bu film ile alacağı ortalıkta dolaşan söylentiler arasında. Adam ve Gaga ikilisi haricinde Jared Leto, Al Pacino, Jeremy Irons, Salma Hayek ve Camille Cottin gibi başarılı oyuncular da filmin kadrosunda bulunuyor. Fragmanını da buraya ekliyorum.

Lady Gaga, Vogue dergisiyle gerçekleştirdiği röportajda merakla beklenen filmdeki rolü ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Patricia’nın karakterine bürünebilmek için onun lükse olan tutkusunu günlük hayatına uyarlayan Lady Gaga, metot oyunculuğu taktiğini benimseyerek dokuz ay boyunca karakterin yoğun İtalyan aksanı ile konuşmuş. Karakter üzerinde üç yıldır çalıştığını ve tam bir buçuk yıldır Patricia olarak yaşadığını açıklayan Gaga, kendi imzası olan sarı saçlarını Patricia’nınkiler gibi kahverengiye boyamasıyla Patricia’ya dönüşümünün hem ruhsal hem de fiziksel olarak tamamladığını belirtti. Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Buna ilave olarak yönetmen ve yapımcı Scott, Gucci moda evinin iş birliğine dikkat çekiyor. Marka, film prodüksiyonunun kostüm tasarımları ve sahne dekorları için gardırop arşivlerine erişmesine izin vermiş. Fim, 24 Kasım’da Amerika’daki, 26 Kasım’da ise Türkiye’deki sinema salonlarında gösterime girecek. Şimdiden Akademi Ödülleri’nin en iddialı aday adaylarından biri olacak gibi gözüküyor. 

gucci

Benim House of Gucci’nin kitabı ve filmi ile ilgili anlatmak istediklerim bu kadardı. Siz kitap veya film için heyecanlı mısınız? Eklemek istediğiniz bilgiler var mı? Yorumlarda bekliyor olacağım. Hoşça kalın!

Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü veya. Ve ile ama. Ancak ve ancak. Lakin. Fakat de. ki. ya da. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü veya. Ve ile ama. Ancak ve ancak. Lakin. Fakat de. ki. ya da. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü veya. Ve ile ama. Ancak ve ancak. Lakin. Fakat de. ki. ya da. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü veya. Ve ile ama. Ancak ve ancak. Lakin. Fakat de. ki. ya da.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.