Bekleyiş Sona Eriyor The Sandman Geliyor!

Bekleyiş Sona Eriyor The Sandman Geliyor!

Günümüzün en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilen Neil Gaiman’ın şaheseri olarak nitelendirilen Sandman, Netflix tarafından diziye uyarlanıyor. Biz de bu uyarlama hakkında bildiğimiz her şeyi sizle de paylaşmak adına bu haber yazısını yazmak istedik. İyi okumalar!

sandman

Uyarlama kısmına geçmeden önce biraz kitaptan bahsedelim. Sandman çizgi romanları ilk defa 1988 yılında yayımlandı. Toplamda on cilt ve yetmiş beş sayı süren maceranın yazarlığını Neil Gaiman üstlendi. Serinin çizerleri arasında Sam Kieth, Mike Dringenberg, Jill Thompson, Shawn McManus, Marc Hempel ve Michael Zulli yer alıyor. Önceden DC etiketiyle yayımlanan Sandman, kırk yedinci sayıdan itibaren DC’nin alt markası Vertigo tarafından basılmaya başlandı. Ana hikâye 1996 yılında noktalanmasına rağmen Sandman, halen en çok okunan çizgi roman serilerinden biridir. Türkçe’deki yayın hakları ise ArkaBahçe ve Laika gibi çeşitli yayınevlerinde bulundu. Şu anda ise çoğu Neil Gaiman kitabı gibi İthaki Yayınları tarafından basılıyor.

Eleştirmenler ve okurlar tarafından övgüyle bahsedilen Sandman, New York Times Çok Satanlar listesine giren ilk çizgi romanlardan biri. Klasik süper kahraman çizgi roman türünün dışında yer alan Sandman çoğunlukla korku, mitoloji ve fantastik kurgu öğelerinden besleniyor. On ciltten oluşan Sandman macerasını şimdi de ekranlarda izleyecek olmak oldukça heyecan verici.

Sandman Ne Anlatıyor?

Sandman’i bu kadar benzersiz kılan en önemli detay tanrılara karşı bakış açısıdır. Bu seride tanrılar, özel güçlerini kaybedip mütevazi yaşamlar sürmek zorunda kalan bir topluluk olarak karşımıza çıkarıyor. Sandman, Daimiler (Endless) olarak bilinen yedi kardeşin üçüncüsü olan Dream’in hikayesini anlatır. Daimiler, her biri farklı bir kavramı temsil eden yedi kardeştir: Destiny (Kader), Death (Ölüm), Dream (Rüyalar Lordu), Destruction (Yıkımın Efendisi), Desire (Arzu), Despair (Keder) ve Delight (Mutluluk).

Hikâye, 1916’da Burgess adlı bir okültistin yaptığı ritüelle başlıyor. Burgess, ölümsüz olmak istiyor ve tesadüfen Daimiler hakkında bilgi ediniyor. Amacı Death’i çağırıp ölümsüzlüğe erişmek. Ancak işler planladığı gibi gitmiyor. Ritüeli gerçekleştirdiğinde çizdiği halkanın içinde beliren kişi Death değil, kardeşi Dream oluyor. Hayal kırıklığına uğrayan Burgess, yıllar boyunca Dream’i o halkanın içinde hapsediyor. Rüyalar Lordu, yetmiş yıl kadar tutsak kalıyor. Bu durum insanların rüyalarını kaybetmesine, uyuyanların bir daha uyanamamasına ve insanların uyuyamamasına sebep oluyor. Bu sayede biz de şunu anlamış oluyoruz: Sandman yalnızca Daimiler’in değil, onların dokunduğu hayatların da öyküsü. Burada çizgi romanın neden “bir sürü hikâyenin hikâyesi” diye tanıtıldığını da anlamış oluyoruz. Buraya kadar anlattıklarım ilk cildin yalnızca başlangıcını kapsıyor. On cilt boyunca olaylar çok başka yerlere evriliyor elbette.

Diziye İlk Bakış

Bu macera büyük ölçüde 1910’larda geçmesine rağmen dizi 21. yüzyılda geçecek. Ancak yine de orijinal kurguya sadık kalacak. Bu bilgiden emin olabiliriz çünkü Neil Gaiman, yapımla epey yakından ilgileniyor. Tıpkı American Gods ve Good Omens’ta olduğu gibi Sandman’de de Gaiman; atılan her adımın, verilen her kararın sıkı takipçisi. Yani yapım, güvenli ellerde diyebiliriz.

Birinci sezonun çekimleri geçtiğimiz ağustos ayında tamamlandı. Ancak yayın tarihi henüz belli değil. Dizinin 2022’de izleyiciyle buluşacağı kesin fakat hangi ay çıkacağını bilemiyoruz. Dizi ile ilgili bildiğimiz bir diğer detay ilk sezonun on bir bölümden oluşacak olması. Ayrıca ilk sezon Sandman’in birinci cildi, Prelüdler ve Noktürnler’e odaklanacak. Aynı zamanda Neil Gaiman, Netflix dizisinde yürütücü yapımcı ve ortak yazar olarak da katkı sağlayacak. Bunun dışında dizinin yapımcılığını ise Warner Bros. Television üstleniyor. Baş senarist koltuğunda ise daha önce Wonder Woman’ın senaristliğini yapmış Allan Heinberg oturuyor.

Bu baş döndürücü yapımdan ilk kamera arkası videosu 8 Haziran’da paylaşıldı. Neil Gaiman’ın da konuk olduğu bu kamera arkası videosunda, dizinin dekorlarını ve sanat tasarımını görebiliyoruz. Yapımın perde arkasına erken bir bakış olarak tanımlanan videoda, Neil Gaiman dizinin prodüksiyonunu üstlenen Shepperton Stüdyoları’nı ziyaret ediyor. Dekorlara ve prop’lara duyduğu hayranlığını dile getiriyor. Video aynı zamanda oyuncu ekibinden bazı isimlerin uyarlamaya duyduğu heyecanı da ortaya çıkartıyor. Siz de izlemek isterseniz diye o videoyu da buraya iliştiriyorum.

Diziye ilk bakışı attığımız dizi içi görüntülerden oluşan kısa bir tanıtım ise 25 Eylül’de yayınlandı. Onu da hemen buraya ekliyorum.

Dizinin Oyuncu Kadrosunda Kimler Var?

Dream rolünde Tom Sturridge, Lucifer rolünde Gwendoline Christie, Johanna Constantine rolünde Jenna Coleman, John Dee rolünde David Thewlis var. Kadro tabii ki yalnızca bu üçlüyle sınırlı değil. Dizinin tam kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz. Benim oyuncu kadrosuyla ilgili değinmek istediğim başka bir detay var. Ölüm kadar beyaz, soluk tenli bir erkek olarak tasvir edilen Death karakterinin Afroamerikan siyahi bir kadın oyuncuya verilmesi, sosyal medyada tepki topladı.

“Cidden mi? Bu insanların yarısı erkek olmalı. Yine farklı bir şeyler yapacağız diye bir işi daha başlamadan batırdınız,” diye sitem eden bir kullanıcıyı alıntılayan Neil Gaiman şunları söyledi: “İşte size “Bu insanların yarısı erkek olmalı,” diye bağıran bazı kişilerin Sandman okumamış olabileceğine dair bir ipucu.”

Çizgi romanlarda Death, çoğu zaman karşımıza beyaz bir kadın olarak çıkar. Fakat Daimiler ile bilmeniz gereken en önemli detay görünüşlerini karşılarındaki kişilere göre değiştirebiliyor olmaları. Mesela ikinci ciltte Dream karşımıza Kai’ckullu siyahi bir erkek olarak çıkar. Bu durum göz önüne alındığında siyahi bir Death olma olasılığı da oldukça yüksek.

Fragman ve cast seçimi, sadece hayranların değil oyuncuların da meraklı bekleyişlerini daha heyecanlı hâle getiriyor diyebiliriz. Lucifer’a hayat verecek olan Gwendoline Christie heyecanını şu sözler ile ifade ediyor: “Sandman çizgi romanlarını okudum. Bu yüzden bu projede yer almam gerektiğini biliyorum. Çünkü bu gerçekten eşsiz bir şey olacak. Setler çok geniş, çok fazla ayrıntı var. Ve bunlar hayata geçirilirken çok özen gösterildi.”

Neil Gaiman Dizi Hakkında Ne Düşünüyor?

Dizi hakkında Neil Gaiman şöyle açıklamalarda bulundu: “Son otuz üç yıldır, The Sandman karakterleri nefes aldı, etrafta dolaştı ve kafamın içinde konuştu. Sonunda kafamdan çıkıp gerçekliğe adım attıkları için fazlasıyla mutluyum. Dışarıdaki insanların bizim rüya olarak gördüğümüzü görmelerini, geride kalanların bedene bürünmelerini ve bedenlerin oradaki en iyi oyunculardan bazılarına ait olduğunu görmek için sabırsızlanıyorum. Bu çok hayret verici. Oyunculara ve Netflix, Warner Bros., DC, Allan Heinberg ve David Goyer’dan oluşan tüm The Sandman ekibine ve rüyalarımın en çılgınını gerçeğe dönüştüren dizideki zanaatkarların ve dahilerin lejyonlarına çok minnettarım.”

Uzun lafın kısası, The Sandman daha yayınlanmadan bile hepimizin heyecanını doruk noktasına ulaştırdı. Siz bu uyarlama için heyecanlı mısınız? Diziden beklentileriniz neler? Yorumlarda konuşabiliriz.

Beğenebileceğini diğer yazılarımız:

Kısa bir cümle. Cümle Kısa. Sandman kısa. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa. Kısa. Oldukça kısa. Kısa bir cümle. Cümle Kısa. Sandman kısa. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa. Kısa. Oldukça kısa. Kısa bir cümle. Cümle Kısa. Sandman kısa. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa. Kısa. Oldukça kısa. Kısa bir cümle. Cümle Kısa. Sandman kısa. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa. Kısa. Oldukça kısa. Kısa bir cümle. Cümle Kısa. Sandman kısa. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa. Kısa. Oldukça kısa. Kısa bir cümle. Cümle Kısa. Sandman kısa. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa. Kısa. Oldukça kısa.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bekleyiş Sona Eriyor The Sandman Geliyor!” üzerine 2 görüş

  1. Fragman çok iyiydi. Umarım dizi de çizgi romanları kadar güzel olur. Yazınız da çok güzel olmuş. Elinize sağlık🤍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.