Goodrads Ödülleri 2020

2020 Yılı Goodreads Ödülleri Açıklandı!

Bu yılın Goodreads Ödülleri sahiplerini buldu! Kimilerinin merakla beklediği, kimlerinin ise adaletini sorguladığı liste 8 Aralık’ta yayınladı.

Goodreads uygulamasını ilk kez duyuyorsanız, ki kitaplarla ve yazarlarla çok haşır neşirseniz duymamanız için teyzesinin merdiven altında yaşayan Harry Potter olmanız gerekir, size kısaca açıklayayım. Goodreads için kitapların IMdb’si gibi bir uygulama desem yanlış olmaz. Yazarlara ve kitaplara kolayca ulaşabildiğiniz, kitapları oylayabildiğiniz, arkadaşlarınızın hangi kitapları okuduğunu görebildiğiniz 2006 yapımı bir site. Goodreads Ödülleri -ya da Goodreads Choice Awards- 2011 yılından beri sahiplerini buluyor. Yirmi kategorisi bulunan yarışmanın onuncu yılında ödül sahipleri kimler olmuş, beraber inceleyelim!

Kurgu Kategorisinde Kazanan: The Midnight Library / Matt Haig Goodreads

Yirmi adayın içinden birinci çıkan kitap The Midnight Library oldu. En büyük rakibi, Fredrik Backman’ın Anxious People’ını ufak bir farkla geçen kitap övgüye boğuldu. Harika ve kusursuz tanımlarına bürünen kitap, toplam 72.828 oy olarak kurgu kategorisinde kupayı kaldırdı.

Korku Kategorisinde Kazanan: Mexican Gothic / Silvia Moreno-Garcia
2020'de En Çok Okunan Kitaplar

Mexican Gothic, okurların o kadar takdirini toplamış ki, en büyük rakibi olan Stephan King’i (If It Bleeds) 35.000’den fazla oyla geride bırakmış. Bizler de Mexican Gothic’i kutluyoruz, yazarımıza sevgilerimizi sunuyoruz.

Genç Yetişkin Kurgu Kategorisinde Kazanan: Clap When You Land / Elizabeth Acevedo Goodreads

Clap When You Land; aile, kayıp ve aşk kavramlarını güçlü bir şekilde ele alışıyla dikkat çekiyor. One Of Us Is Lying’in (Birimiz Yalan Söylüyor) devam kitabı One Of Us Is Next ve A Good Girl’s Guide To Murder gibi sevilen rakiplerini geride bırakarak kategorisinin galibi olan kitap, yazarın en iyi kitabı olarak da görülüyor.

Tarihi Kurgu Kategorisinde Kazanan: The Vanishing Half / The Vanishing Half
2020'de En Çok Okunan Kitaplar

The Vanishing Half bu senenin en çok ses getiren kitaplarından biriydi. 2020’de En Çok Okunan Kitaplar yazımızda da yer alan The Vanishing Half’ın bu kategoride de 102.000’den fazla oy alarak birinci olması bizi şaşırtmadı. Tüm oyun neredeyse 1/3’üne sahip olarak kazanan kitabımızı yürekten tebrik ediyoruz. Brit Bennett harika bir iş çıkarmış doğrusu.

Gizem ve Gerilim Kategorisinde Kazanan: The Guest List / Lucy Foley

Kabul etmek gerekir ki, geçtiğimiz senelerde gerilim türündeki eserler yüzümüzü pek güldürmedi ama bu sene, The Guest List bu eksikliği büyük ölçüde kapattı. Bir düğünde geçen olaylar silsilesi okuyucunun ilgisini çekti. Yavaş ilerleyen ama sıkmayan olaylar, ilginç karakterler ve akıl almaz bir cinayeti barındıran The Guest List, en yakın rakibini ikiye katlayarak Goodreads Ödülü’nü kaptı.

Fantastik Kategorisinde Kazanan: House Of Earth and Blood / Sarah J. Maas

Son günlerde SJM övmek bile bir sorun haline geldi. Artık yorulduğu ve eski yaratıcılığını kaybettiği söylense de bu ödülle hala başarılı olduğunu kanıtladı diyebiliriz. Kitap kitleler tarafından hem övgü hem de yoğun eleştiri aldı. Karakterlerin ırkçı olduğunun düşünülmesi ve kitabın, yazarın diğer kitaplarından pek farklı olmaması başlıca eleştirilerden olurken romantizmin etkileyici işlenmesi ve harika bir arkadaşlığa yer vermesi de bolca övüldü.

Romantizm Kategorisinde Kazanan: From Blood and Ash / Jennifer L. Armentrout
Goodreads Ödülleri Açıklandı! 2020 Yılı Kazananları

Kitap, aynı adı barındıran Blood and Ash serisinin ilk kitabı. Yasaklarla dolu bir aşk anlatılıyor kitabımızda. Zengin karakterlere ve akıcılığa sahip olmasıyla övülen From Blood and Ash, büyük rakibi Emily Henry’nin Beach Read’ini güzel bir farkla geçti.

Bilimkurgu Kategorisinde Kazanan: To Sleep in a Sea of Stars / Christopher Paolini
Goodreads Ödülleri Açıklandı! 2020 Yılı Kazananları

Kira Navarez’in farklı dünyalar bulma hayaliyle ve sonunda bir uzaylı kalıntısı bulmasıyla başlayan hikaye, Kira’nın tüm insanlığın tek umudu olmasına uzanıyor. Yazarımız Christopher Paolini beğenilen bir yazardı ve bu eseriyle de ününe ün kattı diyebiliriz. Farklı ve etkileyici olay örgüsü ile dikkat çeken kitap, okuyucular tarafından büyük övgü ile karşılandı.

Çizgi Roman Kategorisinde Kazanan: Heartstopper : Volume 3 / Alice Oseman
Goodreads Ödülleri Açıklandı! 2020 Yılı Kazananları

Kazananımız, bir LGBTQ+ hikayesini anlatan Heartstopper serisinin üçüncü kitabı. Nick ve Charlie’nin arkadaşlıktan aşka dönüşen hikayesini okuyoruz kitabımızda. Günümüzde eşcinsel olmanın zorluklarından ne yazık ki nasibini alan gençlerimizin yaşadıklarına ve etrafındakilerle kurdukları iletişimlerine şahit oluyoruz. Mental hastalıklara da parmak basan yazarımız; aşk, arkadaşlık ve sadakati olağanüstü bir tatlılıkla anlatıyor.

Şiir Kategorisinde Kazanan: Dearly: New Poems / Margaret Atwood
Goodreads Ödülleri Açıklandı! 2020 Yılı Kazananları

Atwood bu şiir kitabında aşk, kayıp, zaman, doğa ve zombilerden -kesinlikle doğru okudunuz, zombilerden- bahsediyor. Çoğumuz kendisinin romanlarındaki yaratıcılığına Damızlık Kızın Öyküsü’nde şahit olmuştuk. Şiir kitabında da bu yaratıcılığını kaybetmeyip, aksine duygularla birleştirip şiirlerini etkileyici bir hale getiriyor. Bu harika, yetenekli yazarımızı tebrik ediyoruz!

En İyi Çıkış Yapan Roman Kategorisinde Kazanan: Such a Fun Age / Kiley Reid
Goodreads Ödülleri Açıklandı! 2020 Yılı Kazananları

Bu eserde iki farklı kadının harika hikayesine şahit oluyoruz. Biri siyahi bir bakıcı, diğeri ise beyaz ve çok zengin bir sosyal medya fenomeni. Duygular, önyargılar ve arkadaşlıkların yorumlandığı kitapta ırkçılık, sosyal statü, maddi durum gibi insanların sıkça maruz kaldığı zorluklara değiniliyor.

Genç – Yetişkin Fantastik Kategorisinde Kazanan: The Queen Of Nothing / Holly Black Goodreads
Goodreads Ödülleri Açıklandı! 2020 Yılı Kazananları

The Queen Of Nothing, The Folk of The Air serisinin üçüncü kitabı. Serinin ilk iki kitabı gibi çokça beğenildi ve övüldü. Kategoride yarıştığı Açlık Oyunları’nın son çıkan kitabı Kuşlar ve Yılanların Şarkısı’nı, Cassandra Clare’in The Chain of Gold’unu ve daha birçok güçlü rakibini geçerek tahta oturdu. Geçtiğimiz yıl bu ödülün sahibi serinin ikinci kitabıyla yine Holly Black olmuştu. Kendisini alkışlıyoruz!

Orta Yaş ve Çocuk Kitapları Kategorisinde Kazanan: The Tower of Nero / Rick Riordan Goodreads
Goodreads Ödülleri Açıklandı! 2020 Yılı Kazananları

The Trials of Apollo serisinin beşinci ve son kitabı The Tower of Nero, Yunan tanrılarının zamanında geçiyor. Rick Riordan kimseyi şaşırtmadı ve art arda tam on kez bu kategorinin şampiyonu oldu. Bir nesli Percy Jackson serisiyle büyüten Riordan, bu seriyle yine kalbimizde yer edindi. Diyecek sözümüz yok, en büyük sensin Uncle Rick!

Listede yer veremediğimiz diğer kazananlar: Goodreads

 • Kurgusal Olmayan Kitap Kategorisinde Kazanan: Stamped: Racism, Antiracism, and You – Jason Reynolds, Ibram X. Kendi
 • Komedi Kategorisinde Kazanan: Strange Planet – Nathan W. Pyle
 • Otobiyografi Kategorisinde Kazanan: A Promised Land – Barack Obama
 • Tarih ve Biyografi Kategorisinde Kazanan: Caste: The Origins of Our Discontents – Isabel Wilkerson
 • Bilim ve Teknoloji Kategorisinde Kazanan: A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future – David Attenborough, Jonnie Hughes
 • Yemek Kitabı Kategorisinde Kazanan: Modern Comfort Food: A Barefoot Contessa Cookbook – Ina Garten
 • Resimli Çocuk Kitabı Kategorisinde Kazanan: Antiracist Baby – Ibram X. Kendi, Ashley Lukashevsky

Kazanan kitaplarımızı can-ı gönülden tebrik ediyoruz, Türkçeye çevrilmeyenlerin de bir an önce çevrilmesi için can atıyoruz. Umarız 2021, daha da güzel kitapların bolluğunu yaşadığımız bir yıl olur. Görüşmek üzere!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

2020 Yılı Goodreads Ödülleri Açıklandı!” için bir görüş

 1. Midnight Library beni şaşırtmadı, çok özgün bir hikayesi var, okumak için sabırsızlanıyorum. Yazı bir harika, ellerine sağlık 🤩

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.