2021'in En Çok Beklenen Kitap Uyarlamaları

2021’in En Çok Beklenen Kitap Uyarlamaları

Pandemi sebebiyle 2021’e ertelenen yapımlar, bu yıl içerisinde çekilecekler ve daha fazlası… İşte 2021’in En Çok Beklenen Kitap Uyarlamaları!

Dune

Türkiye’de de aynı isimle yayına giren Dune, Frank Herbert tarafından kaleme alınmıştır. Hugo ve Nebula gibi edebiyat dünyasında en önemli ödüllerinden ikisini toplamış olan bu kitap serisi dünya çapında 15 milyondan fazla kopya satmıştır. İlk olarak 1965 yılında yayınlanmış serinin ilk kitabı Dune’dan sonra altı kitap daha yayına sunulmuştur ancak asıl noktayı yedinci kitabıyla koyması beklenen yazar, 1986 yılında hayata gözlerini yumunca seri oğlu tarafından devam ettirilmiştir.

2021'in En Çok Beklenen Kitap Uyarlamaları
Konsept Çalışması: u/Ghola

Ekranlara ikinci kez uyarlanacak olan Dune, bu sefer iki bölüm olarak karşımıza çıkacak. Kitabın ilk yarısını anlatan birinci filmin başrollerinde Akademi Ödülü (Oscar) adaylığına sahip olan genç yetenek Timothée Chalamet, 2020 Emmy Ödülleri’nde En İyi Aktris dalında ödül almış Zendaya ve Guatemalalı oyuncu Oscar Isaac gibi isimlerin bulunuyor. Bu bir hayli masraflı ve yoğun sinematografik yapımın yönetmenliğini Denis Villeneuve üstleniyor. Amerika’daki yayın tarihi 18 Aralık 2020 olarak belirlenen yapım, alınan Covid-19 önlemleri nedeniyle Ekim 2021’e ertelendi. 2021’de yayına geçtikten bir ay sonrasında Büyük Britanya’da yayın alacağı ve ortalama 6 ay içerisinde de tüm dünyada gösterime gireceği söyleniyor. 

Konu: Uzak bir gelecekte kurulan ve insanlığın uzun zamandan beri yıldızlararası seyahat geliştirdiği ve binlerce farklı dünyaya yerleştiği bir gelecekte geçen romanda; insan türlerinin uzun vadede hayatta kalması, insan evrimi, gezegen bilimi ve ekolojisi, politika, ekonomi ve gücün kesişimi gibi karmaşık temaları araştırıyor.

Oyuncular: Timothee Chalamet, Jason Momoa, Rebecca Ferguson, Dave Bautista, Stellan Skarsgärd, Zendaya, Oscar Isaac.

Yayınevi: İthaki Yayınları

The Nightingale / Bülbül
2021'in En Çok Beklenen Kitap Uyarlamaları

2015 yılında yayımlanan kitap, özellikle Türkiye’de oldukça fazla sevilen Kristin Hannah tarafından yazılmıştır. Kitaplarında; kadının kendi ayakları üzerinde durabilmesi, feminizm ve aşk kurgularını sıklıkla kullanan Hannah, Bülbül’de klasikleşmiş kurgularını bir köşeye bırakarak okurlarına II. Dünya Savaşı dönemindeki bir abla-kardeşin hikayesini sundu. Bülbül, pek çok okur tarafından olumlu yorum alırken uzun haftalar boyunca bestseller listelerinden düşmedi. Dünya çapında ortalama 2 milyondan fazla satış yapan kitap, toplamda 43 farklı dilde çevirisiyle tekrardan raflara girdi.

2021'in En Çok Beklenen Kitap Uyarlamaları

Bülbül, büyük başarısının ardından pek çok film ve dizi yapımcısının gündemi haline geldi. Uzun bekleyişler sonunda kitabın yayın hakları Sony Pictures tarafından satın alındı. Kitaptaki abla-kardeş hikayesinin filmin kadrosunda da olmasını isteyen yapım şirketi, filmin başrollerini Fanning kardeşlerin üstleneceğini açıklamıştı. İkilinin mutlaka güzel bir iş çıkaracağını düşünen okuyucular ve film-severler büyük bir heyecanla filmin yayın tarihini bekliyorlardı. 2018’de yayına gireceği söylenen film daha sonrasında 2 Mart 2020 tarihinde COVID-19 önemleri sebebiyle tekrardan ertelendi. Uzun spekülasyonlar sonrasında 22 Aralık 2021’de yayına gireceği yapımcılar tarafından açıklandı.

Konu: Vianne Mauriac ve Isabelle Rossignol adındaki iki kardeşin hikayelerinin ayrı ayrı anlatıldığı kitapta savaşın insanlara getirdiği zulüm, açlık, barbarlık ve özellikle Nazilerin dehşet verici propagandaları anlatılıyor.

Oyuncular: Elle Fanning ve Dakota Fanning,

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Chaos Walking /Kaos Yürüyüşü

Yazdığı romanların okuyuculara hissettirdiği tuhaflıkla bilinen başarılı yazar Patrick Ness’in yazdığı Kaos Yürüyüşü üçlemesinin ilk kitabı Umut Bıçağı, çok uzun bekleyişlerin ardından bu yıl beyazperdeye uyarlanıyor. Üçlemenin ilk kitabı Umut Bıçağı 2008 yılında Amerika’daki okuyucularıyla buluşmuştu, Türkiye’de ise önce Tudem Yayınları daha sonra da Yabancı Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

2021'in En Çok Beklenen Kitap Uyarlamaları

Kitabın film hakları 2011 yılında Lionsgate Entertainment şirketine satıldı. Yapım aşaması neredeyse 10 yıl süren filmin senaryosu Adaptation filminin senaristi Charlie Kaufman, The Rookie filminin senaristi John Lee Hancock ve yazar Patrick Ness tarafından yazıldı. Filmin yönetmenliğini ise Doug Liman üstlendi. Başrollerini Tom Holland ve Daisy Ridley’in paylaştığı film, pandemi sebebiyle yayın tarihi ertelenen filmler listesinde. Çekimlerine 2017’de başlanmış olmasına rağmen yayın tarihi 1 Mart 2020 olarak belirlenen film, bazı sahnelerin tekrar çekilme gereksinimleri ve COVID-19 önlemleri sebebiyle ertelendi. Mayıs ayında çekim ve düzenlemelerinin tamamıyla bittiği haberleri alındıktan sonra filmin 22 Ocak 2021’de gösterime gireceği duyuruldu.

Konu: Umut Bıçağı, Todd Hewitt adındaki on üç yaşındaki bir oğlanın maceralarını anlatıyor. Todd, geçmişi hakkındaki saklı bilgileri öğrendikten sonra herkesin birbirinin düşüncelerini duyabildiği Prentiss kasabasından kaçmıştır. Aile sevgisini daha önce hiç görmemiş bu oğlanın sözde “umut dünyasından” kaçışını anlatan bu hikaye oldukça garip bir distopik konuyu gündeme getiriyor.

Oyuncular:  Tom Holland, Daisy Ridley, Nick Jonas, Mads Mikkelsen

Yayınevi: Yabancı Yayınları

Foundation / Vakıf

Rusya doğumlu biyokimyager ve yazar Isaac Asimov’un kaleme aldığı Vakıf Serisi pek çok bilimkurgu okurunun favori serilerinden biri olarak bilinmektedir. Seri ilk başta üç kitap olarak planlanmış fakat daha sonradan yapılan eklemelerle yedi kitaplık bir seri olarak tamamlanmıştır. Yazdığı diğer dört kitapta Robot ve İmparatorluk serisine de yüklü göndermelerde bulunan Asimov, okuyucusuna oluşturduğu dünyaların aslında aynı teoriye sadık kalarak tamamladığını göstermektedir. Tarih tahmin edilebilir mi, toplum nasıl yönetilmeli ya da imparatorluklar neden yükselir ve çöker şeklindeki sorulara cevap arayan Asimov’un bu destansı, felsefi ve distopik serisi Hugo ödülleri tarafından “Tüm Zamanların En İyi Serisi” ödülü ile taçlandırılmıştır.

Oldukça heyecan verici bu serinin başlangıç kitabının hakları, geçtiğimiz yıllarda AppleTV tarafından satın alındı. Bilimkurgu türünün yapı taşlarından biri olmasının yanı sıra, hakları Asimov’un çocukları arasında paylaşılamayan bir seri olarak bilindiğinden bu haber çoğu okuyucuyu şaşırtmıştı. Dizinin yapımcılığını neredeyse her DC filminin yapımcılığını yapmış olan David S. Goyer ve Mission Impossible Serisi’nin yapımcısı David Ellison üstleniyor. Başrollerinde; Jared Harris, Lee Pace ve Laura Birn gibi isimler yer alıyor. COVID-19 önlemleri nedeniyle pek çok kez çekimleri ertelenen dizi en sonunda tamamlandı ve dizinin 2021 yılında yayın hayatına gireceği yapımcılar tarafından açıklandı.

Konu: Hari Seldon’un psikotarih üzerine yaptığı çalışmalarla beraber hayatında gerçekleşen olayları anlatan kitap, özünde geleceğin kısmen tahmin edilebildiği Kitle Eylemi Kanunları’nı anlatmaktadır. Bu kanun, gelecekte Seldon’un yaşadığı imparatorluğun çökeceğini ve bir diğeri kurulana kadar zorlu zamanların yaşanacağını ve binlerce yıl süreceğini söylemektedir. Bu sürecin zararını olabildiğince aza indirebilmek ve insanlığın bunca yıl boyunca biriktirdiği bilgileri kaybetmemesi için bir vakıf kurmaya karar verilir.

Oyuncular: Jared Harris, Lee Pace, Laura Birn, Cassian Bilton, Lou Llobell

Yayınevi: İthaki Yayınları

Always and Forever Lara Jean / Şimdi ve Sonsuza Dek Lara Jean

Jenny Han’ın kaleme aldığı Sevdiğim Tüm Erkeklere Serisi’nin son kitabı olan Şimdi ve Sonsuza Dek Lara Jean serinin final filmi olarak 12 Şubat 2021’de yayına girecek. Birinci ve ikinci filminin başarısının ardından seriyi sonlandıracak olan bu film hayranlar tarafından sabırsızca bekleniyordu ki, geçtiğimiz günlerde Netflix filmin yayın tarihini fragmanı ile beraber yayınladı. Başrollerini Lana Condor ve Noah Centineo’nun paylaştığı film bu sefer Lara Jean’in okulundaki son yılını anlatacak. Bunun dışında New York’a yapılacak gezi, mezuniyet balosu, babasının düğünü ve okul sonrasında erkek arkadaşı Peter’la beraber okuyacağı evine oldukça yakındaki bir üniversite hayatını dile getirecek olan film, Lara Jean’in hayatında aniden oluşan bir değişikliğe seyircileri tanık ettirecek.

Oyuncular: Lana Condor, Noah Centineo, John Corbett

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Cherry

Amerikalı yazar Nico Walker tarafından yazılan otobiyografik kurgu roman Cherry, henüz dilimize çevrilmemiş olsa da yurt dışında hikayesi sebebiyle oldukça ilgi gördü. Yazarın kendi hayat serüvenini anlatan kitap, 2019 Hemingway Ödüllerinde en iyi çıkış kitabı olarak aday gösterildi.

2021'in En Çok Beklenen Kitap Uyarlamaları

Yazarın yaşadığı olaylar bir BuzzFeed yazarı tarafından keşfedilince bir yayın gurubu ortağı Matthew Johnson Walker ile görüşmelere başlar. Bu süreç içerisinde ona hep kitaplar yollanmıştır ve kendi hikayesini yazması için kendisine olanaklar verilmiştir. Dört yıllık yazım denemelerinin ardından Walker, parmaklıklar ardında ilk kitabı Cherry’i tamamlamıştır.

Cherry, ardında yatan hikaye ve yurt dışında gördüğü ilgiyle beraber çok satanlar listesinde on dördüncü sıraya kadar tırmanmış ve film yapımcıları tarafından ilgi odağı olmuştu. Kitabından sağladığı gelirle soyduğu bankalara geri ödeme yapmaya devam eden Walker, kitabının haklarını AppleTV’ye tam olarak bir milyon dolara satılmıştır. Başrollerinde Spider-Man filmlerinden tanıdığımız Tom Holland’ın ve It’in İsveçli yıldızı Bill Skarsgård’in oynayacağı film, 26 Şubat 2021’de gösterime girecek. Film henüz izleyicisiyle buluşmamış olsa da bu yılki Oscar ödüllerinde adaylık alabileceği konuşuluyor.

Konu: Kitapta, okulu bırakıp on dokuz yaşında askeri kuvvetlerde görev almaya başlayan genç bir oğlanın hayat hikayesi anlatılıyor. Irak’da görev aldığı dönemler kazandığı yedi nişan ve tebriklerin ardından sivil hayatına geri dönen genç, yaşadığı yoksul hayatında opioid -vücutta morfin etkisi gösteren kimyasal maddelerdir, eroinden daha güçlü bağımlılık yaptığına inanılır- bağımlısı olur. İlacın ona verdiği etkilerle birlikte Amerika’da seri banka soygunculuğu yapmaya başlar.

Oyuncular: Tom Holland, Bill Skarsgård, Ciara Bravo, Kelli Berglund

Yayınevi: Kitap henüz dilimize çevrilmemiştir.

2021’in 2021’in

2021’in 2021’in

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

22021’in 2021’in 2021’in 2021’in

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

2021’in En Çok Beklenen Kitap Uyarlamaları” için bir görüş

  1. Vakıf’ı okuyan insanlar dizinin fragmanını pek beğenmemiş ama hakkımızda hayırlısı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.