2020 dikkat çeken kitap uyarlamaları

Geçtiğimiz Yılın Dikkat Çeken Kitap Uyarlamaları

Hepimiz için zorlu geçen 2020 yılında kitaplar ve uyarlamaları yine bizleri yalnız bırakmadı. İçinde bulunduğumuz durum yüzünden birçok yapımın prodüksiyonu durdurulmuş ve yayın tarihi ileri alınmış olsa da 2020 yılı kitap uyarlamaları açısından verimli bir yıldı. Geçtiğimiz yıl birçok kitap uyarlaması görmemize rağmen hiçbiri bu listedeki beş yapım kadar çok dikkat çekmedi. Eleştirmenlerden ve izleyicilerinden aldıkları yorumlar ile sürekli gündemde kalan bu yapımları sizler için derledik. Peki bunlar hangileri mi, hadi gelin birlikte bunlara bir bakalım!

1. Little Fires Everywhere

2020'nin En Dikkat Çeken Kitap Uyarlamaları

Amerikalı yazar Celest NG tarafından 2017’de kaleme alınan kitap, Türkiye’de olmasa bile Avrupa ve özellikle Amerika’da geniş çapta çok ses getirmiştir. Yoğun ilgi gören kitap zamanla pek çok dizi ve film yapımcılarının da dikkatini çekmeye başlayınca kitabın hakları The Walt Disney’in alt kuruluşu olan Hulu tarafından satın alınmıştır. İki yıllık geniş prodüksiyon çalışmalarının ardından ’00 döneminin en gözde oyuncularından biri olan Reese Witherspoon ve Bronx, New York’dan çıkmış ünlü oyuncu Kerry Washington başrol koltuklarında oturdular. Kitabı 2017’de Goodreads En İyi Kurgu Ödülü’nü eve götürürken 18 Mart tarihinde yayına giren dizi 2020 Emmy Ödülleri’nde En İyi Mini Dizi dalında adaylık almıştır.

Konu: Little Fires Everywhere; Gözler önünde mükemmel kelimesinin birebir karşılığını alabilecek bir aile olan Richardson’ların hayatına bir bomba gibi düşen bir anne ve kızının; birbirine kenetlenmiş esrarengiz geçmişi, sırların zorluğunu, sanatın doğaya çıkarabileceği kimliğini, anneliğin acımasız çekiciliğini ve zorluğunu göz önüne sunuyor Ancak bu felaketi önleyebilecekler şeyler kurallar mı yoksa duygular mı? Dizi bunun cevabını bulmak için izleyicilerle buluşuyor.

OyuncularReese Witherspoon, Kerry Washington, Joshua Jackson, Lexi Underwood, Megan Stott.

Kitap: Ufak Yangınlar – Yabancı Yayınları

2. The Outsider

2020'nin En Dikkat Çeken Kitap Uyarlamaları

Gerilim ve korku alanın usta kalemlerinden biri olarak bilinen Stephan King’in kaleme aldığı Yabancı, çıktığı yıl yoğun ilgi topladı. Kitap zamanla aynı ilgiyi dizi ve film yapımcıları tarafından da toplayınca en sonunda kitabın yayın hakları HBO kanalına satıldı. Geçen hazırlık sürecinin ardından kitap, Emmy Ödüllü başarılı oyuncu Ben Mendelsohn ve Jason Bateman gibi oyuncular tarafından başrol koltukları boşlukları dolduruldu. 12 Ocak 2020 tarihinde yayına giren on bölümlük dizi izleyenler tarafından oldukça beğenildi ve IMDb’den 7,8/10 gibi bir puan aldı. Dizi 2020 Emmy Ödülleri’nde Jason Bateman adına En İyi Konuk Aktör dalında aday oldu.

Konu: Küçük bir kasabada dehşet verici bir şekilde öldürülen bir erkek çocuğun ölümünü hikayenin merkezi olarak alan dizi, cinayet ardından yolları kesişen bir polis ve bir dedektifin şu ana kadar inandıkları her şeyden şüphe etmelerine ve en küçük olasılıkları bile sorgulamalarına neden olacak bir yol izlemelerine sebep olur. Ancak doğa üstü şeylerin bu sorgulamaya katılmasıyla beraber bu ikili kendilerini çözmesi çok zor bir kördüğümün içinde bulur.

Oyuncular: Ben Mendelsohn, Cynthia Erivo, Bill Camp, Paddy Considine, Julianne Nicholson, Jason Bateman.

Kitap: Yabancı – Altın Kitaplar

3. Enola Holmes kitap

Geçtiğimiz Yılın Dikkat Çeken Kitap Uyarlamaları
Enola Holmes Film Afişi

Edgar ve Tiptree gibi edebiyat dünyasında önemli olduğu bilinen ödülleri evine götürmüş olan Amerikalı yazar Nancy Springer’ın 2006 yılında yayınladığı suç ve macera türündeki serisi Enola Holmes, ünlü dedektif Sherlock Holmes’ün kurgusunu paylaşan bir edebi roman serisidir. Victoria döneminin katı kurallarını yıkan bu kurgu, genç yaştaki bireylerin söz hakkı almaları gerektiğine dair bir çerçeve oluşturuyor. Yıllar geçtikçe ilgi toplayan bu kitap dizisi, geçtiğimiz yıl ünlü online video sağlayıcısı Netflix tarafından satın alındı.

Başrol kadrosunu Stranger Things dizisinden tanıdığımız genç yıldız Millie Bobby Brown ve ünü bu film ile parlayan Louis Partridge paylaşıyor. Bu iki oyuncu dışında daha önce pek çok kitap uyarlamasında rol almış (Me, Before You, The Hunger Games, Love Rosie…) İngiliz oyuncu Sam Claflin ve kendisini en son Witcher rolüyle izlediğimiz Henry Cavill de oyuncu kadrosunda yer alıyor. Filmin yayın tarihi ve oyuncuları duyurulduktan sonra Bobby Brown, Enola Holmes filminde aynı zamanda yapımcı olarak da adının geçtiğini duyurdu. 2019 yılında Emmy Ödülleri’nde En İyi Komedi Dizisi Yönetmeni adaylığında ödül alan ’00 dönemi savaş filmlerinin gözde yönetmeni Harry Bradbeer, filmin yönetmen koltuğunda yer alıyor.

Konu: Enola’nın annesi kaybolur. Bu durumda Enola onu yok sayan ağabeyleri Sherlock ile Mycroft’tan yardım ister. Sherlock ve Mycroft’tan bu olayı çözerken Enola’yı uzaktaki yatılı bir okula gönderme kararı alırlar. Ancak Enola oradan kaçacaktır. İlk gideceği yer de Sherlock Holmes ile birlikte çeşitli vakalarda çalışan dedektif Lestrade olacaktır. Olaya dahil olmak isteyen Enola, Sherlock ile tam bir saklambaç oynamaya kalkışacaktır.

Oyuncular: Millie Bobby Brown, Louis Partridge, Henry Cavill, Sam Claflin.

Kitap: Kayıp Markiz Vakası / Bir Enola Holmes Gizemi – Eksik Parça Yayınları

4. Normal People kit ap kitap kitap

Geçtiğimiz Yılın Dikkat Çeken Kitap Uyarlamaları

2018 yılında İrlanda doğumlu yazar Sally Rooney tarafından yayınlanan roman, Amerika’da yoğun ilgi görmüş, 4 aylık süre içerisinde ciltli basımıyla yaklaşık olarak 64 bin saf kopya satarak çok satanlar listesine girmiştir. Kitapla aynı isimle ekranlara uyarlanan İrlanda yapımlı projenin BBC Studios ve Hulu tarafından yayın hakları satın alındı. Yazarın da senaristlerin arasında bulunduğu bu projenin başrollerini, İrlanda’nın sevilen yüzlerinden biri olan Paul Mescal ve Daisy Edgar-Jones paylaşıyor. 2020 Emmy Ödülleri’nde toplam 4 kategoride adaylık kazanan dizi, IMDb’den 8,5/10 gibi yüksek bir puan alırken Metacritic’de “mutlaka izlenmesi gereken dizilerden biri” olarak adlandırılıp 82/100 gibi çok yüksek bir puan aldı.

Konu: İrlanda’nın küçük bir kasabasında yaşayan Marianne ve Connell’in arasındaki karmaşık ilişkiyi takip ediyor.

Oyuncular: Paul Mescal, Daisy Edgar-Jones, Sarah Greene.

Kitap: Normal İnsanlar – Can Yayınları

5. I Know This Much Is True Kitap

Geçtiğimiz Yılın Dikkat Çeken Kitap Uyarlamaları

Wally Lamp tarafından 1998 yılında yayınlanan roman, sahip olduğu ilginç konu sebebiyle yıllar sonra HBO tarafından mini diziye uyarlandı. İzleyicilerin yoğun ilgisi ve dikkat çekici senaryosunun üzerine sinema dünyasında çok fazla konuşulan I Know This Much Is True, The Times gibi önemli dergilerden 100 puan almasına ve pek çok eleştirmenin listesinde 2020’de yayınlanan en iyi dizi olarak geçmesine rağmen dizi Metacritic yorumcularından 68 gibi düşük bir puan aldı. Bu puanın tam tersine yaklaşık olarak 10 bin kişinin oylamasını yaptığı IMDb’de ise dizi 10 üzerinden 8,2 gibi bir puan aldı. Hala eleştirilmeye devam eden dizi insanların aklında büyük bir yer edinmiş olmasının yanında dizinin aldığı rağbet, uyarlandığı kitabın popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Aldığı ilginin üstüne dizi, 2020 Emmy Ödülleri’nde En İyi Başrol Erkek Oyuncu’su dalında bir ödül kazandı.

Konu: 20. yüzyılın sonlarında geçen dizide; ikiz kardeşler Dominick ve Thomas Birdsey’nin yaşamları, zihinsel hastalıklar ve kişisel trajedilerden iyileşmeye doğru giden yolculuğu konu ediliyor. 

Oyuncular: Mark Ruffalo, Melissa Leo, Archi Panjabi, Aisling Franciosi, Kathryn Hahn, Imogen Poots.

Kitap: Bu kitap maalesef dilimize çevrilmemiştir.

The Queen’s Gambit kitap

Hugo ödülünü eve götürmüş Amerikalı yazar Walter Tevis’in 1983 tarihinde okurlarıyla Vezir Gambiti isimli kitabını paylaştı. Feminizm, alkolizm ve kişinin hayattaki kendi yerini bulma gibi konuları ele alan kitabın yayın hakları uzun yıllar sonunda Netflix tarafından satın alındı. Kadrosunu 2013 yılı yapımlı İngiliz dizi Peaky Blinders’dan tanıdığımız Anya Taylor-Joy ve Labirent isimli kitap serisinin uyarlamasından hatırladığımız Thomas Brodie-Sangster paylaşıyor. Yedi bölümlük dizide, günümüzde feminizme karşı olan kişilere ince şekilde göndermeler yapan sahneler hala pek çok eleştirmen tarafından eleştirilse bile daha 1983 yılında çizgisini belirlemiş bir yazarın kitabının dizi uyarlaması için bu atılan manşetlerin çok önemli olmadığını savunabiliriz.

Kitap, aynı yazarı gibi Hugo ödülünü eve götürmüş, onun dışında Emmy, Nebula ve Oscar gibi önemli ödülleri toplamış yapımcı, senarist, yönetmen ve yazar Scott Frank ve müzikal alanda adını dünyada duyurmuş Allan Scott tarafından ekranlara uyarlanmak için tekrardan kaleme alındı. Okuyucuların dediğine göre çok fazla değişikliğe uğramadan ekranlara yansıtılmış.

Konu: Dokuz yaşında öksüz kalmış, içine kapanık Beth Harmon gittiği yetimhanede satrancı keşfeder ve giderek ustalaşır. Tabii o yaşta birinin ustalaşmasının belirli bedelleri vardır… Hele ki 60’lı yılların Amerika’sında bir kadınsa.

Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Chloe Pirrie, Marielle Heller, Marcin Dorocinski, Thomas Brodie-Sangster

Kitap: Vezir Gambiti – İthaki Yayınları

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Geçtiğimiz Yılın Dikkat Çeken Kitap Uyarlamaları” üzerine 4 görüş

  1. Little Fires Everywhere güzel bir uyarlamaydı. Yazı çok güzel ellerine sağlık 😀

    1. LFE benim de içlerinden en sevdiğimdi!! Yazıyı beğenmene de çok sevindim, sevgiler <3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.