Kalp Çarpıntısı Raflardan Kaldırılıyor mu?

Kalp Çarpıntısı Raflardan Kaldırılıyor Mu?

kalp çarpıntısı

Dün akşam saatlerinde Kalp Çarpıntısı’nın D&R ve İdefix gibi mecralardan kaldırıldığı iddiası ortaya atıldı!

Yabancı Yayınları’nın sevilen kitap serisi Kalp Çarpıntısı, konusu, samimiyeti ve göz alıcı kalemi sayesinde Türk okurların gönlünde taht kurdu. Neredeyse tüm dünya tarafından sevilen ve kucaklanan bu hikâye, Türk okurlarla buluştuğu andan itibaren gündemden bir an olsun bile düşmedi. Fakat haziranda birinci, temmuzda ikinci ve geçtiğimiz hafta da üçüncü kitabı çıkan Kalp Çarpıntısı, Turkuvaz Holding’e bağlı olan tüm kitabevlerinden kaldırıyor. Peki neden?

Bu olay dün akşam saatlerinde @birkitapbirdamla isimli Instagram kullanıcısı tarafından atılan story sayesinde duyuruldu. Bu story bir D&R çalışanın mesajını içeriyordu. Mesajda ise Turkuvaz’a bağlı olan İdefix ve D&R’da Kalp Çarpıntısı’nın satışının yasaklandığı ve kitabın reyonlardan toplatıldığı yazıyordu. Bu storynin ardından olay Twitter’a taşındı ve @tennantdise ve @bosluktaaranan isimli kullanıcıların attığı tweetler sonrası olay büyük ilgi topladı.

https://twitter.com/bosluktaaranan/status/1426562505275478018
https://twitter.com/tennantdise/status/1426596544082550784

Bu olayın ardından okurlar soluğu D&R, İdefix ve Kitapyurdu sitelerinde aldı. İdefix ve D&R’ın Kalp Çarpıntısı sayfası “sayfa bulunamadı” uyarısı verirken, Kitapyurdu stokta yok uyarısı veriyor. Kitapyurdu haricinde Kitapbulut ve Kitapsepeti gibi sitelerde de Kalp Çarpıntısı’nın satışı yok. BKM’de ise yalnızca üçüncü kitabın satışı var.

Kalp Çarpıntısı Ne Anlatıyor?

Kalp Çarpıntısı

Bu haberden sonra kafanızda “Peki bu kitap ne anlatıyor da toplatılıyor, konusu ne ki?” şeklinde bir soru oluşmuş olabilir. Kalp Çarpıntısı, iki genç oğlanın beklenmedik bir anda birbirlerine karşı büyüyen aşklarını merkeze alıyor. Kitapta işlenen LGBTQIA+ teması ve karakterler arasındaki samimiyet, okurların bu kitabı çok sevmesinin en büyük sebeplerinden biri. Kalp Çarpıntısı yalnızca ana karakterlerimiz Charlie ve Nick’in dostluktan aşka dönen ilişkisini değil, onların arkadaşlarının yaşadığı zorlukları da anlatıyor. Kitapta translar da var, biseksüeller de, gayler de, lezbiyenler de. Bunların yanında zorbalık da var, yeme bozukluğu da var, anksiyete de. Kitabın yazarı Alice Oseman, günümüz gençlerinin yaşadığı bütün sorunları büyük bir dürüstlükle Kalp Çarpıntısı’nda anlatıyor.

Kalp Çarpıntısı, Goodreads’te 4.52 gibi çok sağlam bir puanlamayla sahip. Kitap ve serinin diğer kitapları ülkemizde de büyük bir ilgiyle karşılanırken yakın zamanda Twitter’da Kalp Çarpıntısı’nın kaldırılması gerektiğini söyleyen tweetler paylaşıldı. Geçen gece de Instagram ve Twitter üzerinden #yabancıyayınlarıboykot etiketi kullanılmaya başlandı.

Tabii ki kitabı sevenler ve yapılanların yanlış olduğunu düşünenler bu duruma sessiz kalmadı. D&R ve İdefix’de kitapların hem raflardan hem de sitelerdeki satışlarından kaldırılması üstüne pek çok okur ve destekçi seslerini duyurmaya başladı. D&R ve İdefix ardından Kitapyurdu.com’dan da satıştan kaldırılan seri, tepki topladığı kadar destek de topladı.

Bu İlk Değil!

kalp çarpıntısı

Üzülerek söylüyoruz ki Kalp Çarpıntısı ilk defa boykot edilmiyor. Çoğu okuyucu bu durumdan habersiz ama Kalp Çarpıntısı Yabancı Yayınları’ndan değil, Epsilon’dan çıkacaktı. Hatta Epsilon kitabı Instagram ve Twitter’dan bile duyurmuştu. Bu haberi alan herkes çok heyecanlıydı fakat ertesi gün okurlar bu duyuruların kaldırıldığını gördü. Neden mi?

Cevap aslında çok basit ve şu anki sorunla aynı: Homofobi. Kitabın eşcinselleri anlatması yandaş medyayı oldukça rahatsız etmiş olacak ki Net Haber ve Haber Vakti gibi siteler kitabı karalayan haberler yaptı. Bu haberlerin üstüne de Epsilon Yayınları’nın sahibi Ömer Yenici, kitabın ve kitapla ilgili duyuruların kaldırılmasını istedi. Sonra da bu olayın üstü örtüldü. Gerisi zaten bildiğiniz gibi.

Alice Oseman Da Bu Duruma Tepkili

Doğru duydunuz! Sevilen yazar Alice Oseman Instagram’da paylaştığı storyde “Yeni uyandım ve Kalp Çarpıntısı’nın, kuir içeriği sebebiyle Türkiye’deki en büyük zincir kitapçılardan biri olan D&R tarafından yasaklandığını öğrendim. Böyle bir olay yaşandığı için çok üzgün ve çok sinirliyim. Bu kadar büyük bir transfobinin ve homofobinin olduğu bir ülkede yaşayan Türk okurlarıma ve oradaki LGBTQ+ bireylere sevgilerimi gönderiyorum,” dedi. Daha sonrasında da Yabancı Yayınları’nı etiketleyerek kitabın Türkçe baskısını paylaştı.

Bizim Düşüncelerimiz

Hala iki “insanın” aşkından -ister iki erkek ya da iki kadın olsun, ister bir kadın ve bir erkek olsun hiç fark etmez, sonuçta hepsi insan, bu kadar korkan insanların olması çok üzücü. Bu korkaklığı savunan insanların olması ise daha üzücü. Ensest ilişkiyi, pedofiliyi, tecavüzü, ırkçılığı, cinsiyetçiliği, tacizi hatta mobingi çok doğal ve normal bir durummuş gibi okurlarla paylaşmaktan korkmayan siz, birbirini seven iki kişinin hikayesini satışa sunmaktan korkuyorsunuz. Medyayı tekelleştiriyor, özgürlüğünü elinden alıyorsunuz.

Bırakın gerçek hayatta insanların sevgilerini paylaşmalarını, resmen hayal ürünü olarak oluşturulmuş bir dünyadaki aşka bile ambargo koymaktan kaçınmıyorsunuz. Aşk her zaman aşk olarak kalacak. Sevgi zayıflık değil, insanın bütünlüğünün bir parçası, korku ise zayıflığınızı beslemeniz için kullandığınız ucuz bir yemdir. Tıpkı Dostoyevski’nin dediği gibi, sevginin olmadığı yerde maalesef akıl da arayamıyoruz. Yabancı Yayınları’na yapılmış bu haksızlığın karşında duruyor ve Turkuvaz Grubu’nu ve onların zihniyetini paylaşan herkesi kınıyoruz. Bibliyoraf ailesi olarak yayınevine ve özellikle LGBTQIA+ bireylerine gerçekleştirilen bu yersiz, amaçsız ve ahmakça boykotun bir an evvel sona ermesini diliyoruz. Eğer bu boykota karşı çıkmak istiyorsanız, Kalp Çarpıntısı serisini aşağıda bıraktığımız linklerden satın alabilirsiniz.

Son olarak henüz ne Yabancı Yayınları’ndan ne Turkuvaz’dan ne de diğer kitap sitelerinden resmi bir açıklama gelmedi. Resmi bir açıklama geldiğinde ya da kitapların durumuyla ilgili yeni bir gelişme olduğunda sizinle paylaşıyor olacağız. Beklemede kalın.

Bu yazı Selin Çolak ve Erdeniz Erten tarafından yazılmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Kalp çarpıntısı

Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa cümle. Cümle kısa. Kör müsün gayet kısa bir cümle. Bu cümle kısa. Kısa. Uzun değil kısa. Neresi uzun. Kısa. Bu cümle kısa. Kısa. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa cümle. Cümle kısa. Kör müsün gayet kısa bir cümle. Bu cümle kısa. Kısa. Uzun değil kısa. Neresi uzun. Kısa. Bu cümle kısa. Kısa. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa cümle. Cümle kısa. Kör müsün gayet kısa bir cümle. Bu cümle kısa. Kısa. Uzun değil kısa. Neresi uzun. Kısa. Bu cümle kısa. Kısa.

Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ve ama. Veya ya da ama. Lakin ama ve. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ve ama. Veya ya da ama. Lakin ama ve. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ve ama. Veya ya da ama. Lakin ama ve. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ve ama. Veya ya da ama. Lakin ama ve.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.