İthaki Kapsül Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İthaki Kapsül Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Geçtiğimiz günlerde İthaki Yayınları, İthaki Kapsül adında yeni bir kitap dizisine başladıklarını duyurdu. Biz de yayınevinin editörü Alican Saygı Ortanca ile İthaki Kapsül üzerine kısa bir soru cevap gerçekleştirdik. İşte bu kitap dizisi hakkında bilmeniz gereken her şey!

İthaki Kapsül Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Alican Bey’in söylediğine göre İthaki Kapsül, uzun zamandır masada olan bir projeymiş. Son yıllarda büyük bir ivme kazanan novella türüne ve bu türdeki kitapların güncel olaylar hakkındaki söylemlerine dikkat çekmek için İthaki Kapsül’ü tasarlamışlar.

Novella türüne pek aşina olmayanlar için türü, “Avrupa’da öykü ve romanın gelişimini etkileyen, gerçekçi ve yergili bir anlatımla yazılmış sağlam yapılı kısa anlatı.”1 olarak tanımlayabiliriz. Bu türü “kısa roman” olarak adlandırdığımız novelette’lerle karıştırmamak gerekir. Novella çok uzun süredir hayatımızda olan bir tür ama ülkemizdeki yayıncılık sektöründe pek de ilgi göremedi. Dünya edebiyatında hali hazırda önemli bir yeri olan bu tür, son yıllarda bir hayli fazla yazar ve eser kazandı.

İthaki Kapsül dizisindeki kitaplar belli bir türe olmasa da bir şemsiye türe odaklanıyor: Spekülatif kurgu. Dizinin gerçeklikle oynayan her kitaba açık olduğunu belirten Alican Bey, “Bu diziye ekleyeceğimiz kitaplarda yayımladığımız diğer kitaplar dışında farklı bir kıstas aramıyoruz. Dil ve üslup olarak iyi olduğunu düşündüğümüz, İthaki çizgisine uygun kitaplara yöneliyoruz.” dedi

İthaki kapsül

İthaki Kapsül’ün ilk iki kitabı Daniel Polansky tarafından yazılan Kurucular ve Max Gladstone & Amal El-Mohtar ikilisinin kaleminden çıkan Ve İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin oldu. Alican Bey’e bunun özel bir sebebi olup olmadığını sorduğumuzda ise kendisinden şu yanıtı aldık:

“Bunun temel sebebi başlıkları değil türleri. Bir bilimkurgu ve bir fantastik eserle başladık ki dizinin çeşitliliği kendini göstersin. Üçüncü kitap da bir korku edebiyatı eseri olacak. Ama yeni dizilere başlarken ilk kitaba özel bir önem gösterdiğimizi söylemem gerek. Ve İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin bu anlamda kesinlikle farklı. Hem üslubu hem yıllardır kullanılan zaman yolculuğu konusuna farklı bir yaklaşım getirmesi hem de yazım süreci olarak çağdaşlarından ayrılan bir eser. Dizinin ilk kitabı olarak okurlara iyi bir vaatte bulunduğunu düşünüyorum.”

İthaki Kapsül Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Gelin bir de İthaki Kapsül’ün büyük bir heyecanla beklenen ilk iki kitabı neyi anlatıyormuş ona bakalım!
İthaki Kapsül Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Özlem Altun’un çevirisiyle okuyacağımız Ve İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin, Kırmızı ve Mavi ismiyle bilinen rakip iki zaman ajanının hikayesini anlatıyor. Ölen bir gezegenin külleri üzerinde Kırmızı, bir mektup buluyor: Okumadan önce yak. İmza: Mavi. Evrendeki en tehlikeli zaman ajanlarından biri olan bu iki rakibin yolu işte böyle kesişiyor. Zamanda ve mekânda yolculuk edip tarihi kendi çıkarlarına göre değiştirirken mektuplaşmaya başlayan bu iki ajan, mektuplaşmakla kalmayıp aşık oluyorlar.

Fethedilecek zaman çizgileri giderek daha kişisel ve daha tehlikeli bir oyun alanına dönüşüyor. Oldukça rekabetçi bu iki kadın ise oyunu kazanmakta ısrarcı. Şairane ve oldukça keskin anlatımıyla dikkat çeken Ve İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin, uzay ve zaman arasında sağlam bir köprü kuruyor.

Bol ödüllü bu kitap, iki yazarın da dilimize çevrilen ilk eseri. Amal El-Mohtar, hem bir yazar hem de bir şair. -ki kitabın şairane dili buradan geliyor- Max Gladstone ise sevilen bir fantezi yazarı. Yaptıkları bir röportajda Kırmızı’yı Gladstone’un, Mavi’yi ise El- Mohtar’ın yazdığını söyleyen ikili şu anda kitabın dizi senaryosu üzerinde çalışıyor.

Kurucular ise eğlenceli olduğu kadar karanlık bir intikam hikâyesi. Sevda Ertaş tarafından çevrilen kitap, Bir grup arkadaşın – ya da müttefikin, hangisini kullanmak isterseniz- son bir iş için bir araya gelmesini anlatıyor. Daniel Polansky’nin tek gözlü bir fareyi, yaralı bir baykuşu, bir kakımı ve bir sıçanı -ve diğer akıllı, konuşan hayvanları- içeren bu fantastik romanı, son zamanlarda yazılmış en aykırı romanlardan biri.

Kurucular, yazarın dilimize çevrilen ikinci kitabı. Daha önce Martı Yayınları’ndan çok sevilen üçlemesi Low Town’ın ilk kitabı Sefil Şehir adıyla çevrildi.

Ama ve fakat. lakin ve çünkü. Ancak ama ancak.

Son olarak Alican Bey’e Okuyucu İthaki Kapsül’den ne beklemeli? diye sorduk. Kendisinin verdiği cevap ise şu şekilde: “Okur, İthaki Kapsül’den çağı yakalayan, türler arasındaki çizgileri belirsizleştiren, söyleyecek sözü olan ve daha önce Türkçeye çevrilmemiş bolca yeni yazar bekleyebilir.”

İthaki Kapsül’ün şu anlık bir kitap sınırı yok. Serinin çizgisine uygun kitaplar çıktıkça eklenecek gibi görünüyor. İthaki Yayınları’nın bu yeni kitap dizisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi kitapları merak ediyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Sorularımızı cevaplayan Alican Saygı Ortanca’ya tekrardan teşekkür ederiz.

1: Kaynak – AnaBritannica – Turkedebiyati.org

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Reid, son dönemin gelecek vadeden genç kadın yazarlarından biri. İlk romanı Sonsuza Dek Ayrı’dan (Forever Interrupted) bu yana şimdiye kadar yedi roman yayımladı. Her birinde mutlaka çok orijinal bir konuya değindi. Son iki romanı Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası ve Daisy Jones ve The Six’de ise. Lakin ancak ve ama. Fakat ve ama. Ancak ve ancak.

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Dışarı çıktım. Güneş parlak. Harika. Geç kaldım. Lakin ancak ve ama. Fakat ve ama. Ancak ve ancak.

İle ve yalnız. Ancak ve ancak. Lakin ama fakat .Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Dışarı çıktım.. Lakin ancak ve ama. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Dışarı çıktım. Fakat ve ama. Ancak ve ancak.

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.