Sonbahar Aylarında Yayımlanacak Uyarlamalar

Sonbahar Aylarında Yayımlanacak Uyarlamalar

Pek çoğumuz sevdiğimiz eserlerin ekranlarla buluşmasını heyecanla bekleriz. Hatta uyarlama takvimlerinin sıkı takipçileri oluruz. Peki sevgili Bibliyoraf okurları, bu sonbaharda hangi uyarlamalar bizi bekliyor? Bu yazımızda sizler için 2023 sonbaharında ekranlarda olacak uyarlamaları listeledik.

Eylül Ayında Çıkacak Uyarlamalar

1. The Wheel of Time 2. Sezon (1 Eylül)

Robert Jordan’ın aynı isimli serisinden uyarlanan The Wheel of Time’ın ilk sezonu 2021 yılında ekranlara gelmişti. Hatta yayınlandığı dönem Amazon Prime’ın en çok izlenenlerinden olmuştu. Dizinin ikinci sezonu ise 1 Eylül’de Amazon Prime’da olacak. Dizinin ana kadrosunda büyük bir değişiklik olmayacak. Ancak kadroda yeni yüzler görmeyi bekleyebiliriz.

Dizi, sihrin gerçek olduğu ancak yalnızca bazı kişilerin ona erişebildiği bir evrende geçiyor. Moiraine’in yolu beş gençle kesişiyor. Sonrasında ise kendilerini tehlikeli ve büyülü bir maceraya çıkarken buluyorlar. İkinci sezonda da karakterlerin çıktıkları macera çok daha fazla aksiyonla birlikte devam edecek gibi duruyor.

2. Poor Things (8 Eylül)

Poor Things, önümüzdeki eylülde bizi bekleyen uyarlamalardan biri. 8 Eylül’de seyirciyle buluşacak olan film, Alasdair Gray’in 1992’de yayımlanan aynı isimli romanını konu alacak. Filmin oyuncu kadrosunda Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe gibi ünlü isimler bulunuyor. Ayrıca filmin yönetmen koltuğunda Yorghos Lanthimos ile birlikte Emma Stone da yer alıyor.

Poor Things, sürrealist bilim kurgu tarzındaki filmlerden hoşlananların kaçırmaması gereken bir uyarlama! Dr. Godwin Baxter alışılmışın epey dışında çalışmalar yapan bir bilim insanı. Ve bu çalışmalarından birinde Bella Baxter’ı hayata geri döndürüyor. Filmin devamında Bella’nın kurnaz bir avukat olan Duncan Wedderburn ile kıtalar arası bir maceraya atılmasını izleyeceğiz.

sonbahar aylarında yayımlanacak uyarlamalar

3. A Haunting In Venice (15 Eylül)

Agatha Christie şüphesiz polisiye türünün en önemli yazarlarından biri. Yazarın eserleri daha önce de filmlere konu olmuştu. Bu sefer ise Hallowe’en Party isimli romanı filme uyarlanıyor. Film, aynı zamanda Doğu Ekspresi’nde Cinayet ve Nil’de Ölüm filmlerinin de devamı niteliğinde olacak. Dedektif Hercule Poirot’un yeni vakasını anlatan A Haunting in Venice 15 Eylül’de vizyona girecek.

Film, 2. Dünya Savaşı sonrasında Venedik’te geçiyor. Artık emekli olan ünlü dedektif Hercule Poirot bir ruh çağırma seansına katılıyor. Fakat kader bu ya, katıldığı seanstaki misafirlerden biri öldürülüyor. Böylece Dedektif Poirot tekrar bir katilin peşine düşüyor. Başrolü oynayan Kenneth Branagh aynı zamanda filmin yönetmen koltuğuna da oturmuş.

Ekim Ayında Çıkacak Uyarlamalar

1. Lessons in Chemistry (13 Ekim)

Apple TV+’ın 8 bölümlük yeni dizisi Lessons in Chemistry 13 Ekim’de yayımlanacak. Dizi konusunu Bonnie Garmus’un aynı isimli kitabından alıyor. İzlemeden önce kitabı okumak isteyenler için eklemeden geçmeyelim: Kitap geçtiğimiz aylarda Bir Kimya Meselesi ismiyle raflardaki yerini aldı. Dizide ana karaktere Brie Larson hayat verecek. Ayrıca bu rol oyuncunun bir televizyon dizisindeki ilk başrolü!

Dizi, 1960’lı yıllarda bilim insanı olmak isteyen bir kadının hayatını konu alıyor. Ana karakter Elizabeth Zott tamamı erkeklerden oluşan bir ekiple çalışırken kendini göstermeyi başarıyor. Hatta tüm bunlar olurken aşkı da buluyor. Ancak hayat Elizabeth’i pek de planladığı yere getirmiyor. Birkaç yıl sonra bekar bir anne olarak bir yemek programının sunucusu oluyor. Fakat bu durum bile Elizabeth’i hayalinden vazgeçirmiyor. Dizi boyunca da tıpkı kitapta olduğu gibi ana karakterin toplum baskısı ve cinsiyet eşitsizliğine başkaldırışını izleyeceğiz.

Kasım Ayında Çıkacak Uyarlamalar

1. The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes (17 Kasım)

Açlık Oyunları sevenler burada mı? Sizlere güzel bir haberimiz var. Özlediğimiz evrene 17 Kasım’da geri dönüyoruz. The Hunger Games: The Ballad Of The Songbirds & Snakes, Suzanne Collins’in aynı isimli romanından uyarlandı. Sinemalarda izleyeceğimiz filmin oyuncu kadrosunda Tom Blyth, Rachel Zegler, Hunter Schafer, Peter Dinklage gibi isimler bulunuyor.

Bu filmde geçmişe gidiyoruz. Çünkü film bildiğimiz Açlık Oyunları’nın öncesini konu alıyor. Filmde Panem’in zalim başkanı Coroilanus Snow’un gençliğini izleyeceğiz. Snow ailesinin geçirdiği zor zamanlardan sonra Coroilanus 10. Açlık Oyunları’na akıl hocası olarak davet ediliyor. Coroilanus işlerin yavaşça düzelmeye başladığını düşünüyor. Ta ki akıl hocası olacağı kişinin 12. Mıntıka’dan Lucy Gray olduğunu öğrenene kadar…

Sonbahar Aylarında Yayınlanacak Diğer Uyarlamalar

  • Benjamin Alire Sáenz’in yazdığı Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe bu sonbaharda izleyeceğimiz uyarlamalardan biri. Film 8 Eylül’de vizyona girecek.
  • Zakiya Dalila Hariis’in aynı isimli romanından uyarlanan The Other Black Girl, 13 Eylül’de ekranlarda olacak. Sinclair Daniel, Ashleigh Murray, Karina Willis gibi isimlerin oynadığı dizi Hulu’da yayınlanacak.
  • Jennifer E. Smith’in İlk Görüşte Aşkın İstatiksel Olasılığı romanının filmi eylül ayında izleyeceğimiz bir başka uyarlama. Film, Love at First Sight adıyla 15 Eylül’de Netflix’te olacak.
  • The Wonderful Story of Henry Sugar, Roald Dahl’ın kitabından uyarlanıyor. Seyirciyle 1 Ekim’de buluşacak olan bu film yalnızca 37 dakika! Ayrıca filmin oyuncu kadrosunda Benedict Cumberbatch, Ben Kingsley, Dev Patel gibi isimler bulunuyor.
  • David Grann’in yazdığı Killers of the Flower Moon 6 Ekim’de sinemalarda olacak. Bir FBI soruşturmasını anlatan filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio, Lilly Gladstone ve Robert De Niro gibi isimler var.
  • Edgar Allan Poe’nun aynı isimli öyküsünden uyarlanan The Fall of The House of Usher ilk bölümüyle 12 Ekim’de Netflix’te başlayacak. Bu mini dizinin başrollerini Carla Gugino, Willa Fitzgerald ve Mark Hamill paylaşacak.
  • 2 Kasım’da yayımlanacak All The Light We Cannot See, Anthony Doerr’in aynı adlı romanından uyarlandı. Filmin başrollerini Aria Mia Loberti, Louis Hofmann ve Hugh Laurie paylaşıyor.
  • Başrolünde Michael Fassbender’ın oynadığı The Killer 10 Kasım’da Netflix’te yayımlanacak. David Fincher’ın yönettiği film, Alexis Nolent’in çizgi romanından uyarlandı.

Siz hangi uyarlamaların çıkmasını bekliyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Herkese şimdiden keyifli seyirler! 💗

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

sonbahar aylarında yayımlanacak Uyarlamalar sonbahar aylarında yayımlanacak Uyarlamalar sonbahar aylarında yayımlanacak Uyarlamalar. ama fakat ancak ve lakin. Çünkü ancak ve ancak. Fakat. Lakin ve çünkü. Ancak ve ancak. Fakat ve lakin. Çünkü.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.