Dune Serisi Artık Ciltli ve Şömizli Baskısıyla Satışta!

Dune Serisi Artık Ciltli ve Şömizli Baskısıyla Satışta!

dune serisi

Uzun bir bekleyişin ardından geçtiğimiz ayda tamamlanan Dune serisi, 2021 yılında ciltli ve şömizli baskısıyla raflarda yerini aldı.

Dune Artık Ciltli ve Şömizli Baskısıyla Satışta!

Dost Körpe’nin çevirisi ile dilimize kazandırılan Dune, yıllar sonra yeni bir baskıya kavuştu. Alışık olduğumuz ince kapak tasarımı haricinde artık ciltli ve şömizli baskısıyla da yayım hayatına devam edecek. Yeni baskı yayınevi tarafından 31 Aralık 2020’de yeni yıl sürprizi olarak duyuruldu. İthaki Yayınları’nın bu yeni ve etkileyici edisyonu 8 Ocak’ta satışa sunulmaya başlandı.

Set içinde: Dune, Dune Mesihi, Dune Çocukları, Dune Tanrı İmparatoru, Dune Sapkınları ve Dune Rahibeler Meclis’i kitapları dışında bir tane 60 x 90 boyutlarında posterin de bulunduğu özel kutulu edisyonun etiket fiyatı 650₺ olarak sitelerde yer aldı. İthaki Yayınları seriyi, kendi sitesi olan İlkNokta’da indirimli bir fiyatla sunsa da yine de okuyucunun tepkisini toplamaktan kurtulamadı.

Dune, Hugo ve Nebula ödüllerini Frank Herbert’a kazandıran seri olmakla birlikte yirminci yüzyılın en epik serilerinden ve bilimkurgu türünün yapı taşlarından biri. Özellikle Yüzüklerin Efendisi serisi okurları tarafından oldukça beğenilen bu altı kitaplık seri, Arthur C. Clarke’ın ifadesiyle “Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok,” şeklinde tanıtılmıştı. Büyük bir bilimkurgu eseri olmasının yanı sıra felsefi, politik, insan doğası, ekonomi ve dini konulara da dokunan Dune serisi, dünya çapında 6 milyon kopya satarak en çok satan serilerden biri olarak tarihe adını yazdırdı.

Dune ülkemizde ise, önce Çöl Gezegeni Dune adıyla Kabalcı Yayınları’ndan çıktı. Yayınevinin kapanmasının ardından ise orijinal adıyla İthaki Yayınları tarafından Bilimkurgu Klasikleri kapsamında tekrar basıldı. Kabalcı Yayınları, yayın hayatı son bulmadan önce ana seriyi bitirip yan kitapları da çevirmeye başlamıştı ama İthaki Yayınları altı kitaplık yan seriyi daha geçtiğimiz ay tamamladı. Serinin beşinci kitabı kasım, altıncı kitabı ise aralık ayında okuyucusuyla buluştu. İthaki Yayınları’nın Dune okuyucuları için hazırladığı yeni yıl sürprizleri bununla sınırlı kalmadı. 2020 yılında bir de Frank Herbert’ın oğlu tarafından yazıldığı gerekçesiyle yıllardır basmamak için inat ettiği yan serilerden birini bastılar. Brian Herbert ve Kevin J. Anderson tarafından yazılan Hanedanlık Üçlemesi de aralık ayında okuyucusuyla buluştu. İthaki Yayınları Dune macerasını bu üç kitaplık seriyle noktalar mı, yoksa filmin gazına gelip yan serileri basmaya devam mı eder, bilemiyoruz.

Dune Artık Ciltli ve Şömizli Baskısıyla Satışta!
2020 yılı sadece ülkemizdeki Dune hayranları tarafından değil, bütün dünyada yoğun bir yıl olarak geçti.

İlk önce 1986 yılında David Lynch tarafından filme uyarlanan Dune, çoğunuzun bildiği üzere yakın zamanda tekrardan uyarlandı. Pandemi sebebiyle 1 Ekim 2021’e ertelenen ve serinin birinci kitabının yalnızca ilk yarısını anlatan filmin yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve oturuyor. Blade Runner 2049, Arrival ve Enemy gibi filmleriyle tanınan ünlü yönetmen büyük bir Dune hayranı. Filmin kadrosunda ise Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Stellan Skarsgård, Charlotte Rampling ve Josh Brolin gibi sevilen isimler var. Yaklaşık 165 milyon dolar harcanan filmin fragmanı sadece kitabın hayranları tarafından değil, dünyanın dört bir yanındaki izleyiciler tarafından da çok beğenildi.

Filmin 2021’e ertelenmesinden sonra yapım şirketinden sadece fanları değil, filmin kadrosunu da şaşırtan bir haber geldi! Filmin 1 Ekim 2021’de sinemalarda gösterime girmesiyle birlikte aynı anda HBO Max’de de yayınlanacağını duyuran yapım şirketi, filmin oyuncu kadrosundan büyük bir tepki topladı. İzleyici ise bu olaya karışık tepkiler gösterdi. Bir grup bu seçime şiddetle karşı çıkarken diğer gruplar ya umursamadı ya da habere çok sevindi. Filmin vizyona girmesine daha dokuz ay var. O zamana kadar kim bilir Dune hayranlarını daha ne gibi gelişmeler bekliyor.

İthaki’nin yeni baskıları hakkındaki görüşleriniz neler? Sizce yan seriler çevrilmeli mi? Film için heyecanlı mısınız? Son gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kapak görselindeki çizim Penguin Books’un Dune kapağı için tasarlanmıştır.

Bu yazı Selin Çolak ve Erdeniz Erten ortaklığında hazırlanmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.