Scattered Showers: Rainbow Rowell’dan Yepyeni Bir Kitap

Scattered Showers: Rainbow Rowell’dan Yepyeni Bir Kitap

Genç-yetişkin türünde çığır açan, üretkenliğiyle her geçen gün bizi biraz daha şaşırtan Rainbow Rowell’ın yeni kitabı Scattered Showers, bu sene raflarda yerini alacak. Biz de sizler için bu kitap hakkında bildiklerimizi derledik. Keyifli okumalar!

Rainbow Rowell’ın Kariyerinde Bir İlk

Scattered Showers: Rainbow Rowell'dan Yepyeni Bir Kitap - Bibliyoraf

Scattered Showers, Rainbow’un ilk öykü derlemesi. Romanlarıyla tanınan Rowell, aslında öykülere hiç de uzak sayılmaz. Daha önceden yayımlanmış olan bir sürü öyküsü var. Hatta bunlar arasında sonradan kitap haline getirilenler bile var. Örneğin, önceden yayımlanmış olan Midnights ve Kindred Spirits adlı öyküleri Almost Midnight’ta birleştirilerek 2017’de yeniden yayımlandı. 2015-2016 yıllarında üzerinde çalıştığı Faraway kitap dizgisi de kısa öykülerden oluşuyor.

Scattered Showers ise Rowell’ın ilk öykü derlemesi olarak karşımıza çıkıyor. Kitabın yurt dışındaki yayım tarihi şimdilik 8 Kasım 2022. Rainbow Rowell kitaplarında en çok hoşumuza giden şeylerden biri de şüphesiz kitapların kapağı ve içindeki görseller. Bu kitabın illüstrasyonları ise Jim Tierney imzası taşıyor.

Kitabın içeriğine gelirsek; yeni öykülerin yanı sıra, yazarın önceden yazılmış ve farklı şekillerde basılmış hikâyeleri de kitapta yer alıyor. Rowell, kitaptaki hikâyelerin isimlerini, hikayeler hakkında yazdığı küçük notlarla birlikte Instagram hesabından paylaştı. Toplamda 9 hikâye var. Bunlar:

  • Midnights
  • Kindred Spirits
  • Winter Songs for Summer
  • The Snow Ball
  • If the Fates Allow
  • The Prince and the Troll
  • Mixed Messages
  • Snow for Christmas
  • In Waiting

Kitabın en can alıcı özelliklerinden biri de kitaptaki bazı öykülerin Rowell’ın farklı kitaplarındaki karakterlerini konu alması. Şimdi gelin hep beraber kitaptaki öyküleri sırayla inceleyelim!

1. Midnights Scattered Showers

Scattered Showers: Rainbow Rowell'dan Yepyeni Bir Kitap - Bibliyoraf

Midnights, Rowell’ın yazdığı ilk öykü olması nedeniyle yazarlık kariyerinde önemli bir yere sahip. 2014’te, çeşitli yazarlarından öykülerinden oluşan My True Love Gave to Me’de yayımlanan Midnights, 2017 yılında Rowell’ın iki öykülük kitabı Almost Midnight’ta da basılmıştı. Şimdi ise Scattered Showers’ta tekrardan yayımlanıyor.

Hikâye Margaret ve Noel adlı iki en yakın arkadaşın arasındaki dostluğu konu alıyor. Her yılbaşı bir araya gelen bu ikili, yıllar geçtikçe aralarındaki bağın giderek sağlamlaştığını fark ediyor. Bu yılbaşında ise ikili duygularını daha yakından inceliyor.

Hikâyede Simini adlı, oldukça önemli bir karakter de var. Rowell bu karakteri isimlendirirken, Almost Midnight kitabının illüstratöründen ilham almış. Tumblr’da rastladığı Simini Blocker’ın fanartlarını çok seven Rainbow, Midnight’taki bir karaktere Simini’nin ismini vermek istemiş. Bunun yanı sıra Almost Midnight’ın kitap kapağı ve görselleri için de Simini ile çalışmış.

2. Kindred Spirits Scattered Showers

Scattered Showers: Rainbow Rowell'dan Yepyeni Bir Kitap - Bibliyoraf

Kindred Spirits, Midnights’la birlikte Almost Midnight’ta yayımlanan hikâye. Bu öykü daha sonrasında tek başına da yayımlanmış.

Kindred Spirits, her biri asıllı Star Wars fanı olan Troy, Elena ve Gabe hakkında. Bu üç sıkı Star Wars hayranı, filmin prömiyerine zaten biletleri olmasına rağmen, filmin yayımlanmasından dört gün önce sinemanın dışında kamp kurmayı seçiyor. Troy, Elena ve Gabe, dört gün boyunca birbirlerini tanıyıp yakınlaşıyor.

Derin duyguların hikayesi Kindred Spirits, çoğu okuyucunun da -en azından şimdilik- favori Rainbow Rowell öyküsü.

3. Winter Songs For Summer

Winter Songs For Summer, kitaptaki yeni hikâyelerden ilki. Hikâye hakkında bildiğimiz tek şey ise 90’larda geçen bir üniversite aşkını konu aldığı. Winter Songs For Summer, romantizm seven fanların şimdiden en çok merak ettiği hikâyeler arasında yerine almış durumda.

4. The Snow Ball Scattered Showers

The Snow Ball, yeni hikâyelerden bir diğeri. Odak noktası ise liseli yakın arkadaşlar arasındaki derin bağ. Oldukça samimi bir öykü olacağını düşünen fanlar, şimdiden hikâye hakkında çeşitli teoriler ortaya attı. Biz de çoğu okuyucunun karakterlerle kendini kolayca özdeşleştirebileceği türden bir hikâye olduğunu tahmin ediyoruz!

5. If the Fates Allow

Scattered Showers: Rainbow Rowell'dan Yepyeni Bir Kitap - Bibliyoraf

If The Fates Allow, Rowell’ın çok sevilen Fangirl romanındaki Reagan karakterini merkeze alıyor. Geçtiğimiz sene kasım ayında tek başına yayımlanan If The Fates Allow, Scattered Showers’da da yer alıyor.

Fangirl, Simon Snow hastası Cath’in üniversiteye başlamasıyla yaşamının değişmesini konu alıyordu. Reagan ise Cath’in üniversitedeki oda arkadaşı olarak karşımıza çıkmıştı. Reagan’la, If the Fates Allow’da tekrardan buluşuyoruz. Bu öykü, karantina süresince Reagan’ın hem sosyal hem de aşk hayatının nasıl değiştiğini konu alıyor.

Ek bir tatlı bilgi olarak; Rowell’ın eski karakterleri hakkında daha çok hikâye yazmaya karar vermesinin nedeni bu öykü. Reagan karakterine geri dönüp onu tekrardan hayata geçirmek o kadar çok hoşuna gitmiş ki farklı karakterleri için de bu duyguyu yaşamak istemiş. Bu hikâye sayesinde Rowell kitaplarından tanıdığımız karakterleri tekrar tekrar görebiliyoruz.

6. The Prince and the Troll

Scattered Showers: Rainbow Rowell'dan Yepyeni Bir Kitap - Bibliyoraf

Rowell’ın Faraway koleksiyonunun bir parçası olan The Prince and the Troll, 2016’da yayımlanmıştı.

Hikâye ise oldukça ilginç. Bir gün bir adam telefonunu köprüden düşürüyor ve telefon bir trol tarafından yakalanıyor. Trol telefonu adama geri veriyor. Adam da yardımının karşılığını ödemek için her gün trole kahve getirmeye karar veriyor. Köprünün üstünde ve altında geçirdikleri ayrı hayatlarını karşılaştırırken onlara eşlik eden Starbucks içecekleri, onlar için aralarındaki bu ilişkinin bir çeşit sembolü oluyor.

Günümüz toplumunun detaylı eleştirisini bu kısacık hikâyeye sığdırabilen Rowell, The Prince and the Troll’a, Scattered Showers’da da yer ayırmış.

7. Mixed Messages Scattered Showers

Scattered Showers: Rainbow Rowell'dan Yepyeni Bir Kitap - Bibliyoraf

Rowell’ın ilk romanı İlişkiler’in sevilen karakterlerinden Beth Fremont ve Jennifer Scribner-Snyder, Scattered Showers’daki Mixed Messages hikâyesi ile geri dönüyor!

İlişkiler, 2011’de yayımlanmıştı. Kitap, Beth ve Jennifer’ın ofislerindeki e-posta servisinin denetlendiğini bildikleri halde kendilerini alıkoyamadan mailler üzerinden sohbet etmeleri konu alıyor. Mixed Messages’da bu sefer Beth ve Jennifer’ın DM’lerini okuyoruz. Hikâye zaman olarak Ekim 2021’de yer alıyor.

Rainbow, Mixed Messages’taki İlişkiler atıflarından gurur duyduğunu belirtmiş. Rowell’ın paylaşımlarına göre, bu hikâyeyi anlamak için İlişkiler’i okumanıza gerek yok, ama okumazsanız birçok atıfı kaçıracaksınız.

8. Snow for Christmas Scattered Showers

Scattered Showers: Rainbow Rowell'dan Yepyeni Bir Kitap - Bibliyoraf

Fanların -ve bizim de- belki de en çok merak ettiği hikâye Snow for Christmas. Öykü adından da anlaşılabileceği gibi, Asla Vazgeçme serisinin favori ikilisi Simon Snow ve Baz’ı konu alıyor.

Asla Vazgeçme, Rowell’ın en popüler serilerinden biri. 2021’de final yapan serinin dünya çapında oldukça büyük bir fan kitlesi var. Fangirl’den bahsederken kitaptaki Cath karakterinin koyu bir Snow fanı olduğunu söylemiştik. Fangirl’le beraber oldukça büyük bir ilgi toplayan Snow ve Baz, Asla Vazgeçme serisiyle kendi kitaplarına kavuşmuştu.

Serinin üçüncü kitabı Any Way The Wind Blows’un geçtiğimiz sene yayınlanmasıyla Rowell, serinin bir üçleme olarak planlandığını fakat Snow’la Baz’ın hikayesini yazmayı hiç bırakmayacağını söylemişti. Söyledikleri de doğru çıktı, bu sonbahar yepyeni bir Snow & Baz hikayesi okuyor olacağız!

9. In Waiting Scattered Showers

Rowell, kitabın son hikâyesi In Waiting için bize neredeyse hiç ipucu vermemiş. Bu öykünün kitaptaki favorisi olduğunu belirten yazar, hikâyenin oldukça garip olduğunu da eklemiş. Yazarın bu gizemli yorumlarıyla birlikte kitabın en çok merak edilen bir başka hikayesi de In Waiting oldu.

Rowell’ın Son Zamandaki İşleri

Scattered Showers: Rainbow Rowell'dan Yepyeni Bir Kitap - Bibliyoraf

Rainbow Rowell, geçtiğimiz 5 senedir oldukça meşgul. 2019’da başladığı Asla Vazgeçme serüvenini 2021’de -şimdilik- tamamlayan yazar, bu sene çizgi romanlara konsantre olmuş durumda. Aslında yazar çizgi romanlara önceden de pek uzak değildi. Çeşitli çizgi roman serilerinde yazarlık yapan Rowell, 2017’de oldukça büyük bir projeye imza attı. Marvel Comics’in efsanevi serisi Runaways’in modern bir hali için illüstratör Kris Anka’yla beraber çalışmaya başladı.

2018’de başladıkları bu serüven maalesef 2021 Ağustos’ta, serinin 38. baskısı yayımlandığında Marvel tarafından iptal edildi. Sebebinin, Rowell’ın ırkçı söylemleri -çeşitli tweetler ve Eleanor & Park’taki Asyalılara karşı kullandığı bazı kelimeler- yüzünden Marvel takipçilerinden aldığı çok hoş olmayan geri dönüşler olduğu tahmin ediliyordu.

Fakat 2021’de MCU’nun 4. aşamasının önemli projelerinden biri olan She-Hulk’un dizi adaptasyonuna olan ilgiyi arttırmak için She-Hulk çizgi roman serisinin yeniden basılacağı duyuruldu. Ve bilin bakalım bu serinin yazarı daha sonrasında kim olarak açıklandı? Evet, Rainbow Rowell! Şimdilik serinin ilk kitabının altı baskısından ilk beşi raflarda yerlerini aldı. Son baskının da eylül ayında çıkması bekleniyor. Dizi adaptasyonu ise 17 Ağustos’ta Disney+’ta yayımlanacak.

Evet, yazımızın sonuna geldik. Sizler için Scattered Showers hakkında bildiklerimiz derledik. Aralarından hangi hikâyeler için heyecanlısınız? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Bir sonraki yazıda görüşünceye kadar kendinize iyi bakın!

Fakat. Ama. Çünkü. Hem de. Ayrıca. Fakat. Ama. Çünkü. Ayrıca. Şimdi de. Ayrıca. Fakat. Hem de. Daha sonrasında. Fakat. Yüzünden. Ayrıca. Şimdi de. Ama. Fakat. Çünkü.

Ama fakat ancak ve ancak. Çünkü ve lakin ile de ama. Ya da çünkü ama. Ancak ve lakin. Veya. Ama fakat ancak ve ancak. Çünkü ve lakin ile de ama. Ya da çünkü ama. Ancak ve lakin. Veya.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.