Şiddetli Hazlar Kitabında Neler Olmuştu?

Şiddetli Hazlar Kitabında Neler Olmuştu?

Merhaba sevgili Bibliyoraf okurları. Şiddetli Hazlar ‘ın devam kitabı olan Şiddetli Sonlar yakın zamanda raflardaki yerini aldı. Biz de Juliette ve Roma’nın hikâyesinin devamını merakla bekleyenler için ilk kitapta neler olduğunu özetledik.

Başlamadan önce hatırlatmalıyım ki bu yazı, henüz ilk kitabı okumamış olanlar için spoiler içermektedir. Şimdi, eğer hazırsanız, geçmişe ufak bir yolculuk yapacağız.

Şanghay’daki Delilik şiddetli hazlar

Romeo ve Juliet’in fantastik bir retelling’i olan Şiddetli Hazlar 1926 yılının Şangay’ında geçiyor. Şehir Cai ve Montagov adındaki iki aile tarafından yönetiliyor. Fakat bu aileler arasındaki düşmanlığı bilmeyen yok. Öyle ki aralarındaki kan davası, bu ailenin suç örgütlerine ve çetelere dahil olan herkes tarafından sahiplenilmiş durumda. Her şey, Beyaz Çiçekler (Montagov ailesi) üyeleri ve polisin intihar etmiş gibi görünen cesetler bulmasıyla başlıyor. İntihar eden kişilerin bir tür hastalıktan, bir delilikten etkilendiği söyleniyor. Bu durum yollarını yıllar önce ayırmış Roma ve Juliette’i yeniden karşı karşıya getiriyor. Roma, babasının isteği üzerine delilik hakkında araştırmalar yapıyor. Juliette ise komünistlerin lideri Zhang Gutai’nin delilikten sorumlu olabileceği ile ilgili dedikodular duyuyor. Bunun üzerine harekete geçen Juliette, Zhang Gutai’nin odasında kuzeninin ve diğer insanların Huangpu Nehri’nde gördüğünü söylediği canavarın çizimlerini buluyor.

Düşman Ailelerin Toplantısı

Roma’nın arkadaşları Marshall ve Benedikt deliliğin kaynağını bulmak için araştırma yapmaya başlıyor. İkili bu araştırmaların sonucunda deliliğe sebep olan şeyin böcekler olduğunu keşfediyor. Delilik iyice yayılınca Roma ve Juliette çareyi ailelerini bir araya getirmekte buluyor. Elbette bu durum birbirinden ölesiye nefret eden iki taraf için de hiç kolay olmuyor. Juliette ailesini Beyaz Çiçekler ile bir toplantı yapmak konusunda ikna etmek için eğer şehrin ve hastalığın kontrolünü kaybederlerse ülkelerinin yabancılar tarafından ele geçirileceğini öne sürüyor. Bu sözleri işe yarıyor ve iki aile bir toplantı ayarlıyor. Roma’nın kız kardeşi Alisa ise toplantıya giderken delilikten dolayı kendini öldüren biri ile karşılaşıyor. Tam toplantıda ortamın gerilip silahların çekildiği bir anda Alisa’ya da deliliğin bulaştığını fark ediyorlar.

Eski Aşıkların İttifakı

Alisa kendini öldürmeden önce hastaneye götürülüyor. Bunun ardından Roma, Juliette’in odasına tırmanıp kız kardeşini kurtarmak için ondan yardım istiyor. Yaşananlara son vermek için bir ittifak yapan eski aşıklar, bu hastalık için bir aşı ürettiği söylenen Larkspur’un peşine düşüyor. Bu sırada Marshall ve Benedikt de üzerinde araştırma yapabilmek için “deliliğin” kurbanı olan birini buluyor. Roma ve Juliette, deliliği yayanın kim olduğunu bulmaya çalırken Zhang Gutai’ın asistanı Qi Ren’in canavara dönüştüğünü öğreniyor ve hemen onun evine gidiyorlar. Onları bekleyen sürpriz ise evdeki davetsiz misafir: Paul. Böylelikle kimliğini sır gibi saklayan Larkspur’u da bulmuş oluyorlar.

Çarpıcı Bir Son

Juliette’in ona aşık olduğunu iddia eden Paul’u ve canavarı içinde taşıyan Qi Ren’i öldürüyor. Bunun ardından böcekler saldırdıkları herkesi yavaş yavaş terk ederken Juliette ve Roma da hastaneye gidiyorlar. Bu sırada Alisa, Marshall ve Benedikt ise Tyler’ın liderliğindeki Kızıl Çiçekler (Cai) tarafından esir alınıyor. İkilimiz de kısa bir süre sonra oraya varıyorlar. Juliette, Tyler ve Roma arasında geçen konuşmada Juliette’in dadısının Roma yüzünden öldürüldüğünü, Roma’nın annesinin yerini açığa çıkaranın ise Juliette olduğunu öğreniyoruz. Marshall’ı öldürmüş gibi yapan Juliette diğerlerinin kaçmasını sağlıyor. Tüm bunlardan sonra Kathleen, canavarın cesedini almak için iskeleye gidiyor. Ancak orada bir ceset değil Paul tarafından yazılmış bir not buluyor: Eğer ölürsem, hepsini salın. Peki canavarı öldürmek gerçekten de bu deliliğe son verdi mi?

Şiddetli Hazlar’ı özetlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Umuyoruz ki yaptığımız bu ufak zaman yolculuğu ilk kitabı hatırlamanızda yardımcı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere! 🖤

Kapak görselindeki çizim @frostbite.studios tarafından çizilmiştir.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.