Asimov'un Robot Serisi Yeniden Türk Okurlarla Buluşuyor!

Asimov’un Robot Serisi Yeniden Türk Okurlarla Buluşuyor!

robot serisi

Asimov’un Robot serisinin ilk kitabı Çelik Mağaralar İthaki Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

İthaki Yayınları birkaç aydır okurlarına Robot serisini yakında basacakları mesajını veriyordu. Geçtiğimiz hafta ise beklenilen oldu ve İthaki Yayınları 2000. kitabının Çelik Mağaralar olacağını duyurdu. Kitap bugün satışa sunuldu. Bu da yetmezmiş gibi haftanın başında Robot serisine dair bir haber daha aldık. Biz daha ilk kitaba kavuşamadan, İthaki Yayınları serinin devamı için bir yayın takvimi paylaştı bile.

Bu seri daha öncesinde Altın Kitaplar ve Baskan Yayınları tarafından dilimize kazandırılmıştı. Fakat daha sonrasında Tübitak’ın da içinde bulunduğu tat kaçırıcı olaylar yaşandı ve bir daha serinin basımı yapılmadı. Ta ki bugüne kadar.

İthaki’nin Robot Serisi Takvimi

İthaki Yayınları’nın instagram hesabından yaptığı duyuruya göre bu aydan itibaren önümüzdeki her ay bir Robot kitabı çıkacak ve seri şubat ayında tamamlanacak. Kitapların kesin tarihi henüz belli olmasa da kapakları ve isimleri şimdiden belli. İthaki’nın paylaştığı gönderiye göre kitaplar şu şekilde yayımlanacak:

  • Çelik Mağaralar, 3 Kasım 2021
  • Çıplak Güneş, Aralık 2021
  • Şafağın Robotları, Ocak 2022
  • Robot ve İmparatorluk, Şubat 22

Çelik Mağaralar Ne Anlatıyor?

Çelik Mağaralar - Robot Serisi

Cihan Karamancı tarafından çevrilen Çelik Mağaralar’da Asimov insanlığın 3000 yıl sonrasını anlatıyor. Dünya’nın yaklaşık olarak 50 gezegeni kolonileştirdiği bu evrende insanlar robotların yardımı ile teknolojik alanda gelişmiş gezegenler kuruyorlar. Bu gezegenlerde yaşayanlar ise Uzaycı adıyla anılıyor. Dünyalılar ile Uzaycılar arasındaki en büyük fark ise robotları kullanmaları. Dünyalılar robotları pek sevmiyor, uzaylılar ise robot ve insanın iç içe olduğu bir toplum kuruyor.

Kitap da Uzaycı bir bilim insanının öldürülmesinin ardından cinayet soruşturmasının başına Elijah Baley’in gelmesiyle başlıyor. Dünyalılar ve Uzaycılar arasındaki ilişkilerin pamuk ipliğine bağlı olması ve öldürülen kişinin önemli bir bilim insanı olması sebebiyle Baley, Uzaycıların istediği üzerine bir partner ediyor. O ve yeni partneri R. Daneel Olivaw, bu cinayeti en kısa süre içerisinde çözmeye çalışıyorlar. Sanırım bir de bu noktada R. Daneel Olivaw bir robot, hatta ilk robot olduğunu söylemekte fayda var.

Asimov’un bu polisiye – bilimkurgu eserinin ismi ise Dünya’daki insanların yaşadığı yerlerden geliyor. Dünya’nın nüfusunun kontrol edilemeyecek seviyeye ulaşmasıyla insanlar artık yeraltı şehirlerinde yaşamaya başlıyorlar. Bu şehirlere de Çelik Mağaralar deniliyor. Hatırlarsanız Vakıf’ta da benzer bir sistem vardı.

Vakıf ve Robot Serileri Arasındaki Bağ

Vakıf demişken, Vakıf ve Robot serilerinin bir bağı olduğu aşikâr fakat iki seri arasında nasıl bir bağlantı var? Cevap çok basit: R. Daneel Olivaw. Asimov, R. Daneel Olivaw’ın on binlerce yıl yaşamasına izin vererek hem Galaktik İmparatorluk hem de Vakıf cephesinin perde arkasında önemli bir rol oynamasına sebep oldu. Bu konuya daha detaylı girmek henüz Vakıf serisini bitirmemiş arkadaşlarımız için spoiler olacağından daha fazlasını söyleyemiyoruz maalesefk ki.

İthaki Yayınları’nın arka arkaya Robot basması konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Robot serisi sonunda tekrar basılacağı için heyecanlı mısınız? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kısa cümle. Cümle kısa. Kısa. Cümle kısa. Kısa. Cümle. Kısa. Kısa. Cümle kısa. kISA.

aMA FAKAT. Ancak ve ancak. Lakin çünkü yalnız.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Community Verified icon

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.