The Booker Prize'ın Bu Yılki Sahibi Belli Oldu

The Booker Prize’ın Bu Yılki Sahibi Belli Oldu

the booker prize

Ödülün bu yılki sahibi The Promise kitabıyla Damon Galgut oldu.

the booker prize

Edebiyat dünyasının en saygın ödüllerinden biri olan The Booker Prize’ın kazananı açıklandı. Uzun listesi temmuzda kısa listesi de eylülde yayımlanan ödülün sahibi Güney Afrikalı yazar Damon Galgut oldu. Damon Galgut daha öncesinde iki defa kısa listeye alınmış ama ödülü kazanamamıştı. Bu yıl, bu prestijli ödülün yanında elli bin Sterlin’in de sahibi olan Damon Galgut ve kitabı The Promise hakkında bilmeniz gerekenler ise bu yazıda.

Kim Bu Damon Galgut?

the booker prize

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Pretoria şehrinde doğan elli yedi yaşındaki Damon Galgut ilk romanı A Sinless Season’ı on yedi yaşındayken yayımladı. Kanserle mücade ederken yazdığı kısa öykü derlemeleri ile Güney Afrika’nın önemli edebiyat ödüllerinden biri olan CNA Prize’ı kazandı. Daha büyük bir okur kitlesine ulaşması ve edebiyat camiasında adını duyurması ise İyi Doktor kitabı ile oldu. Galgut bu kitabıyla 2003 Booker Prize için kısa listeye alınmıştı. 2010 yılında da Yabancı Bir Odada kitabıyla yine kısa listeye alınan Damon Galgut’un toplamda dokuz kitabı -ikisi öykü derlemesi- ve dört tiyatro oyunu yayımlandı. Bu eserlerinden ise yalnızca üç tanesi dilimize çevrildi: İyi Doktor, Yabancı Bir Odada ve Sahtekâr. Kitapların üçü de Yapı Kredi Yayınları tarafından çevrildi. .

Galgut’a The Booker Prize’ı kazandıran The Promise ise 2022’de Delidolu Kitap etiketiyle raflarda yerini alacak.

The Promise Kitabı Ne Anlatıyor?

Kitap 1986 yılında başlıyor ve her biri farklı bir zaman diliminde yer alan dört cenaze töreni üzerinden bir ailenin hikâyesini anlatıyor. Swart ailsesi, on yedinci yüzyılda doğup büyükleri toprakları bırakıp Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yerleşiyorlar. Ailenin en genç üç çocuğu, Güney Afrika’da vatandaşları ırklarına göre ayıran yasa kaldırıldığı yıllarda reşit oluyor. Bu detaydan bahsetmemin sebebi ise kitabın adının ailenin siyahi hizmetçisine verilen bir “söz”den geliyor olması. Yani bir yandan bu cenazeler sayesinde her on yılda bir Swart ailesini ziyaret ederken, aynı zamanda arka planda Güney Afrika’daki ırk sorununu ve beraberinde getirdiklerini okuyoruz.

Doman Galgut, ana hikâyenin yanında her zaman Güney Afrika’nın sorunlarına yer veriyor ve bu sorunları hikâyesi ile birleştirerek daha kompleks ve gerçekçi karakter yaratıyor. 2007 yılında yayımlanan Sahtekâr adlı kitabında, şiir yazmak isteyen Adam Napier’in hikâyesini anlatırken arka planda sömürgeciliğin Güney Afrika Cumhuriyeti’inde bıraktığı izleri anlatır. Çok sevilen İyi Doktor isimli kitabında ise The Promise’e benzer olarak vatandaşları ırklarına göre ayıran yasanın kaldırıldığı zamanda geçiyor. Bir nevi eski ve yeni çatışmasının işlendiği kitapta mekan yani Güney Afrika yine çok önemli bir detay.

The Booker Prize Finalistleri

2021 shortlist: the judges' comments | The Booker Prizes

Damon Galgut’a göre bu yılki adayların her birinin ödülü kazanma olasılığı çok yüksekmiş, bu yüzden de kendisinin kazanacağına ihtimal vermemiş. Bu yılın finalistleri arasında Bewilderment kitabıyla Richard Powers, A Passage North kitabıyla Anuk Arudpragasam, No One Is Talking About This kitabıyla Patricia Lockwood, The Fortune Men kitabıyla Nadifa Mohamed ve Great Circle kitabıyla Maggie Shipstead de vardı. Maalesef bu yazarlardan eseri dilimize çevrilen yalnızca bir kişi var. Nadifa Mohamed’in Black Mamba Boy isimli kitabı 2018 yılında Pegasus Yayınları tarafından Gökyüzüyle Konuşan Çocuk ismi ile çevrilmiş.

Damon Galgut’un The Booker Prize’ı kazanmasıyla ilgili düşünceleriniz neler? Sizin finalistler arasından favoriniz kimdi? Düşüncelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın!

Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. Ve ama çünk. Fakat ama lakin. Ya veya. İle de ki. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. Ve ama çünk. Fakat ama lakin. Ya veya. İle de ki. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. Ve ama çünk. Fakat ama lakin. Ya veya. İle de ki. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. Ve ama çünk. Fakat ama lakin. Ya veya. İle de ki.

Bu cümle kısa. Kısa cümle kısa. Kısa. Cümle kısa. ama kısa. Kısa. Cümle kıa. Bu cümle kısa. Kısa cümle kısa. Kısa. Cümle kısa. ama kısa. Kısa. Cümle kıa. Bu cümle kısa. Kısa cümle kısa. Kısa. Cümle kısa. ama kısa. Kısa. Cümle kıa.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.