Okurların “Keşke Uyarlaması Olsa da İzlesek” Dediği 12 Kitap!

Okurların “Keşke Uyarlaması Olsa da İzlesek” Dediği 12 Kitap!

Herkese merhaba. Kitapların film veya diziye uyarlanmalarını seviyor musunuz? Ya da kimi zaman “Keşke bu kitabı bir de film/dizi olarak izleyebilsem” diyor musunuz? Goodreads de yakın zamanda Facebook ve Twitter üzerinden okuyuculara “Hangi genç-yetişkin romanlarını ekranlarda görmek isterdiniz?” diye sordu ve sonuçları bizlerle liste şeklinde paylaştı. Okuyucuların seçtiği bu kitapların bazıları nelermiş, gelin hep birlikte bakalım. Uyarlama.

Kandan ve Kemikten Çocuklar – Tomi Adeyemi uyarlama

uyarlama

Çıktığı ilk günden beri hem yurtdışında hem de ülkemizde büyük ilgi gören Kandan ve Kemikten Çocuklar, yazarın çıkış kitabı. Özellikle fantastik hayranlarının severek okuyacağını düşündüğüm bu kitapta Zélie’nin hayatına tanık oluyoruz. Kral hem tüm Orişa’dan büyüyü kaldırmış, hem de Zélie’nin annesini yok etmiştir. Bu duruma daha fazla dayanamayan Zélie ise büyüyü geri getirmekte kararlıdır ancak bunun için çıktığı yolculuk hiç de kolay geçmeyecektir. Ölüm her yerdedir. Ayrıca Zélie güçlerini ve duygularını kontrol etmekte zorlanmaktadır. Kitabın film hakları 20th Century Fox tarafından alındı fakat henüz çıkış tarihiyle ilgili net bir bilgi paylaşılmadı. Sizi bilmem ama ben bu film için çok heyecanlıyım.

Birimiz Yalan Söylüyor – Karen M. McManus

uyarlama

Ülkemizde Yabancı Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan Birimiz Yalan Söylüyor, gizem ve heyecan dolu kitapları sevenlere önerebileceğim bir kitap. Bayview Lisesi’nin beş öğrencisi pazartesi gecesi okulda cezaya kalır. Zeki Bronwyn, güzel Addy, sabıkalı Nate, sporcu Cooper ve herkes tarafından dışlanan, aynı zamanda okulun ünlü dedikodu uygulamasının yaratıcısı Simon. Ancak bu ceza bilindik okul cezaları gibi değildir. Kimse Simon’ın o cezada öleceğini tahmin edemedi. Polise göre kaza olmayan bu ani ölümde, geriye kalan dört kişiden biri yalan söylüyordu. Peki o kişi kimdi? İşte bu sorunun cevabını hem kitaptan hem de çekilen dizisinden öğrenebileceğiz. Dizinin ilk bölümü 7 Ekim’de yayınlanacak.

Kalp Çarpıntısı – Alice Oseman uyarlama

uyarlama

Son zamanlarda gündemden düşmeyen, LGBTQIA+ temalı çizgi roman Kalp Çarpıntısı da okurların ekranda görmek istediği kitaplar arasında. O zaman şu güzel haberi vermeliyim ki Kalp Çarpıntısı diziye uyarlanıyor! Hatta dizinin ilk sezon çekimleri bitti bile. Kitapta Charlie ve Nick’in dostluktan aşka dönüşen hikâyesini okuyoruz. Ülkemizde ilk üç cildi çevrilen bu harika grafik romanın dördüncü cildi de Yabancı Yayınları tarafından bu yıl bitmeden çevrilecek.

Spin the Dawn (The Blood of Stars #1) – Elizabeth Lim

uyarlama

Eğer fantastik türünü seviyorsanız bu kitap tam size göre! Kız olduğundan dolayı karşılaşacağı engellere rağmen Maia Tamarin, ülkedeki en iyi terzi olmak istemektedir. Bir gün kraliyet elçisinin çok iyi bir terzi olan babasını çağırmasıyla Maia, bunu fırsat bilip erkek kılığına girer ve babasının yerine gider. Ancak bu iş için seçilen on iki kişiden biri olduğunu fark eder. Çeşitli görevlerin ardından gelen final görevinde, imparatorluğun yeni gelini için üç tane sihirli elbise dikmeleri gerekmektedir: Biri güneşin gülüşünden, biri ayın gözyaşlarından, biri de yıldızların kanından. Tabii bunları yapabilmesi için Maia’nın önce bir yolculuğa çıkması gerekir. Yabancı Yayınları yakın zamanda bu kitabı dilimize çevirecek, biz de neler olacağını okuyabileceğiz.

Dikenlerin Büyüsü – Margaret Rogerson uyarlama

uyarlama

Ephesus Yayınları’nın bu yılın mart ayında çıkardığı Dikenlerin Büyüsü de okuyucuların ekranda görmek istediği kitaplar arasında. Elisabeth, canlı kara büyü kitaplarının bulunduğu Yazdüşü Kütüphanesi’nde çalışan genç bir kızdır. Bir gün bu kitaplardan biri yaratığa dönüşüp müdireyi öldürür. Tek görgü tanıdığı da Elisabeth olduğundan tüm suç okları genç kıza döner. Elisabeth bir anda kendini büyücü Nathaniel Thorn ve onun gizemli iblisi Silas’la birlikte yüzyıllardır süren karanlık bir planın tam ortasında bulur. Artık Yazdüşü Kütüphanesi’nin, hatta tüm dünyanın geleceği onların elindedir. Peki sizler Dikenlerin Büyüsü’nü okudunuz mu? Okuduysanız yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. Uyarlama.

Truly Devious (Truly Devious #1) – Maureen Johnson

uyarlama

Polisiye kitapları seviyorsanız Ephesus Yayınları’nın çevireceği bu seriyi okuyun derim. Albert Ellingham tarafından kurulan Ellingham Akademisi, yetenekli kişiler için olan özel bir okuldur. Okulun açılmasından kısa bir süre sonra Albert’in karısı ve kızı kaçırılır. Var olan tek ipucu ise “Truly, Devious” ismiyle imzalanmış bir listedir. Bu, Amerikan tarihinin çözülemeyen en büyük vakası olur. Ellingham Akademisi’ndeki ilk yılı olan gerçek suç meraklısı Stevie Bell’in planı ise bu davayı çözmektir. Ancak Truly Devious geri döndüğünde, geçmişle ilgili işler daha karmaşık bir hâl alır. ”Agatha Christie ve E. Lockhart hayranlarının sevebileceği bir kitap” olarak nitelendirilen bu esere kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Cemetery Boys – Aiden Thomas

Yurtdışında epey ses getiren kitaplardan biri olan Cemetery Boys, yazarın çıkış kitabı. Hem fantastik türünü hem de LGBTQIA+ temasını seviyorsanız bu kitap tam sizlik. Büyücü ailesi, eşcinsel olan Yadriel’i yöneliminden dolayı kabul etmemektedir. Ancak Yadriel, kendisinin de gerçek büyücü olduğunu ailesine kanıtlamaya hazırdır. Öldürülen kuzeninin hayaletini çağırmak için bir ritüel düzenleyen Yadriel yanlışlıkla, o gün öldürülen Julian Diaz’ı çağırır. Julian’ın yarım kalan işleri vardır ve onları çözüme kavuşturmadan gitmeye razı değildir. Yadriel ona yardım etmeye karar verir ama Julian kalmaya devam ettikçe, Yadriel onun gitmemesini istemeye başlar. Umarım biz de bu kitabı yakın zamanda Türkçe çevirisiyle okuyabiliriz. Belki de filme ya da diziye uyarlanmış hâlini izleriz?

Muhalifler (Renegades #1) – Marissa Meyer

Muhalifler | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Ülkemizde Dex Yayınları etiketiyle okuyucularla buluşan Muhalifler, aynı ada sahip serinin ilk kitabı. Muhalifler, olağanüstü yeteneklere sahip insanlardan oluşan bir topluluktur. Bu insanlar, parçalanmış toplumlardan gelen insanlardır. Onlar herkes için umut sembolüyken, geçmişte yendikleri kötülerden biri böyle düşünmemektedir. Nova ise Muhalifler’den nefret eder ve onlardan intikam alma görevindedir. Amacına ulaşmasına az kalmışken, adalete ve Nova’ya inanan Adrian ile tanışır. Ancak Nova’nın kötülere bağlılığı ikisini de öldürebilecek boyuttadır. Konusu tam da ekranda izlemelik değil mi?

Küller ve Kor (An Ember in the Ashes #1) – Sabaa Tahir

Küller ve Kor | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Epsilon Yayınevi’nin bir ve ikinci kitaplarını çıkarttığı Küller ve Kor serisinin aynı ada sahip ilk kitabı da okurların uyarlanmasını istediği kitaplardan biri. İmparator’a kanını ve canını adamayanlar türlü tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Laia, dedesi, ninesi ve ağabeyiyle İmparatorluk’ta ara sokakların birinde yaşam mücadelesi vermektedir. Askerlere de karşı gelemezler çünkü sonuçlarının neler olabileceğini görmüşlerdir. Ancak ağabeyi ülkeye ihanetten tutuklanınca Laia, isyankârlarla bir anlaşma yapar. Onlar ağabeyini kurtaracak, Laia ise onlar için İmparatorluk’un en büyük askeri okulunda casusluk yapacaktır. Orada asker Elias ile tanışırlar. Elias’ın isteği ise bu zorba yönetimden kurtulmaktır. Kaderlerinin iç içe geçtiğini fark eden bu ikiliyi nelerin beklediğini merak edenleri, Küller ve Kor’u okumaya davet ediyorum. Uyarlama.

Legendborn – Tracy Deonn uyarlama

Goodreads’te oldukça yüksek bir puana sahip olan Legendborn, benim de ekranlarda görmek istediğim kitaplar arasında. Annesinin ölümünden sonra aile ve çocukluk anılarını hatırlamak istemeyen Bree Matthews, UNC-Chapel Hill’deki rehabilitasyon programını harika bir kaçış olarak görür. Tabii ilk gecesinde uçan bir şeytanın insan enerjisiyle beslendiğini görene kadar. Legendborn adındaki gizli bir topluluk ise bu yaratıkları avlamaktadır. Aralarında kendine Merlin diyen birisi, Bree’nin gördüklerini hafızasından silmeye çalışırken başarısız olur ve yanlışlıkla Bree’nin içindeki gücün kilidini açar. Sonrasında hem Bree’yi hem de okuyucuları büyük bir macera beklemektedir. Bence kitaba kesinlikle bir şans verilmeli. Uyarlama. Uyarlama.

Felix Ever After – Kacen Callender

u

Çıktığı günden beri yurtdışında oldukça yankı uyandıran Felix Ever After, LGBTQIA+ karakterleri okumayı sevenlerin de gözdesi oldu. Daha önce hiç aşık olmayan Felix, bunun nasıl bir his olduğunu merak etmektedir. Bir gün anonim bir öğrenci, Felix’e tercihlerinden dolayı nefret dolu mesajlar gönderir ve onun cinsiyet değiştirmeden önceki fotoğrafını internette paylaşır. Felix intikam için bir plan yapar ancak kendisini bir aşk üçgeninin içinde bulur. Böylece kendi karışık hislerini sorgulamaya başlar. Felix Ever After, kendini tanımayı ve sevmeyi, aynı zamanda hak ettiğin aşkı bulmayı anlatan bir kitap. Türkçe’ye de bir an önce çevrilmesini bekliyoruz. Uyarlama.

The Downstairs Girl – Stacey Lee uyarlama

uyarlama

Ülkemizde üç kitabı Yabancı Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrilmiş olan Stacey Lee’nin bu eserini seveceğinizi düşünüyorum. Jo Kuan, Atlanta’daki en zengin adamlardan birinin kızı için çalışan genç bir kızdır. Geceleri ise anonim bir isimle gazetede köşe yazısı yazmaktadır. Kısa sürede yazıları popüler olan Jo, kaleminin gücünü toplumun kötü yanlarını eleştirerek kullanır. Fakat ırkçılık ve cinsiyet konuları hakkında yazdıklarına karşı ters bir tepki alacağını önceden tahmin edemez. İnsanlar bu Miss Sweetie’nin kim olduğunu bulmaya kafaya takmıştır. Aynı zamanda Jo da kendi geçmişine dair eksik parçaları bulmaya çalışmaktadır. The Downstairs Girl, benim bu listede okumayı en çok istediklerim arasında. Umarım yakın zamanda ekranlarda da görebiliriz. Uyarlama

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.