Sonbahar Aylarında Çıkacak Uyarlamalar

Sonbahar Aylarında Çıkacak Uyarlamalar

Herkese merhaba. Kitaplardan uyarlanan filmler ve diziler hız kesmeden izleyicileriyle buluşmaya devam ediyor. Her ne kadar birçoğunun çekimleri ya da yayınlanma tarihleri pandemi nedeniyle ertelenip bekleyenlerini bir nebze üzse de önümüzdeki yıl bitmeden birbirinden güzel film ve dizilere kavuşabileceğiz. O zaman bu uyarlamalardan birkaçı nelermiş, gelin hep birlikte bakalım.

Eylül Ayında Çıkacak Uyarlamalar

1- The Lost Symbol (Kayıp Sembol)

Ünlü yazar Dan Brown’un Kayıp Sembol kitabından uyarlanan bu dizi, akıl hocasını kurtarmak için mücadele eden genç Profesör Robert Langdon’ın maceralarını konu alıyor. Olaylar Langdon’un akıl hocası ve yakın arkadaşı Peter’ın onu arayıp yıllar önce ondan saklamasını istediği şeyi getirmesini istemesi ile başlıyor. Ancak Robert buluşma yerine geldiğinde içeride Peter’ın kesik elini buluyor. Arkadaşını aramayı denediğinde ise telefona gizemli bir ses cevap veriyor. Telefondaki ses, arkadaşını tekrar görmek istiyorsa Langdon’ın gece yarısına kadar Washington’daki sırrı çözmesini gerektiğini söyler. Langdon telaş içinde ne yapacağını düşünürken birden işin içine CIA de dahil olur.

Melekler ve Şeytanlar ve Da Vinci Şifresi filmlerinde Tom Hanks’in oynadığı Robert Langdon karakterinin gençliğini Ashley Zukerman canlandırıyor. Valorie Curry, Eddie Izzard ve Laura de Carteret gibi ünlü isimler de dizinin kadrosunda yer alıyor. Dizinin yönetmenliğini ise Dan Trachtenberg üstlendi. Dizinin ilk bölümü 16 Eylül 2021’de izleyicileriyle buluşacak.

2- Foundation (Vakıf)

Isaac Asimov’un Vakıf Serisi de bu yıl çıkacak dizi uyarlamaları arasında. Milyonlarca gezegeni kapsayan bir galaktik imparatorluğun çöküşünü anlatan serinin yedinci ve son kitabı olan Vakıf İleri uzun bir bekleyişin ardından geçtiğimiz haziran ayında Türk okuyucularıyla buluşmuştu. Dünyanın dört bir yerinde çok sevilen kitap serisinin konusu ise şöyle: Ana karakter Hari Seldon, imparatorluğun yüzyıllarca sürecek bir savaşa ve cehalete yaklaştığını fark ediyor. Bu nedenle yeni bir imparatorluğun kuruluşunu daha erken bir zamana çekmesi için Vakıf’ın kurulmasını sağlıyor. Fakat, Seldon insanlığın bilgisini muhafaza etmeleri için bilim insanlarını bir araya getirirken Vakıf, Galaktik İmparatorluk ile karşı karşıya geliyor ve olaylar oldukça karmaşıklaşıyor.

Başrollerini Jared Harris, Lee Pace ve Laura Birn’in paylaştığı bu bilimkurgu dizisinin yönetmenliğini ise Rupert Sanders, Alex Graves, Roxann Dawson ve Jennifer Phang üstleniyor. 24 Eylül tarihinde çıkacak diziyi, seriyi seven birçok okur dört gözle bekliyor. Eğer siz de bu dünyaya dahil olmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi yayın yönetmenimiz Selin Çolak tarafından yazılan Isaac Asimov Okumaya Nereden Başlamalıyız? yazısına alalım.

Ekim Ayında Çıkacak Uyarlamalar

3- Dune

Frank Herbert’in ünlü serisi Duneu çok yakında beyaz perdede izleyebileceğiz. Filmin yer aldığı Arrakis bir çöl gezegenidir. Su kaynağı neredeyse yok denecek kadar az olan bu gezegendeki tek önemli şey ise baharattır. Baharatı kabaca uyuşturucu bir madde olarak kabul edebiliriz fakat bunun yanında geleceği görme gibi yan etkileri de var. Bu nedenle de galaksinin farklı noktalarındaki gezegenlerde yaşayan rakip aileler tarafından da oldukça ilgi görmektedir. Bu rakiplerden bir tanesi olan Harkonen ailesi, ana karakterimiz Paul ve ailesine tuzak kurmuştur.

Arrakis hanesinin genç lordu Paul Atreides’in hikayesini göreceğimiz film güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip. Timothee Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson ve Jason Momoa gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Denis Villeneuve oturuyor. Yılın en çok merak edilen filmlerinden biri olan Dune, uzun bir bekleyişin ardından 22 Ekim tarihinde izleyicileriyle buluşacak.

Kasım Ayında Çıkacak Uyarlamalar

4- Dexter: New Blood

2006 yılında Jeff Lindsay’in Dexter serisinden uyarlanan ve rekorlar kıran Dexter dizisi Dexter: New Blood isimi bir mini diziyle ekranlara geri dönüyor. Bu mini dizide izleyiciler, sekizinci sezonun final bölümünden on yıl sonrasını görecek. Dizinin konusu özetle şu şekilde: Dexter Morgan New York’a taşınmıştır ve Jim Lindsay adını kullanarak gerçek kimliğini gizlemektedir. Bir polisle ilişkisi olan Dexter, içindeki karanlığı bastırmaktadır. Ancak yaşadığı kasabadaki olaylar arttıkça o karanlığı tutamamaktan korkmaya başlar.

Michael C. Hall, Dexter Morgan rolüne kaldığı yerden devam ederken Julia Jones, David Magidoff ve Alano Miller dizinin kadrosunda yer alan diğer isimler. Yönetmenliğini Marcos Siega’nın üstlendiği dizi, 7 Kasım tarihinde sevenleriyle tekrardan buluşacak.

5- House of Gucci (The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour, and Greed)

Modanın ünlü isimlerinden biri olan Maurizio Gucci’nin ölümünü konu edinen House of Gucci, Sara Gay Forden’ın aynı isimli kitabından uyarlanan biyografik polisiye türünde bir film. 1995 yılında Maurizio Gucci’nin eski eşi Patrizia Reggiani, Gucci’yi öldürtmek için kiralık bir katil tutar. Fakat Gucci’nin ölümünün ardında o olduğu anlaşılınca yirmi dokuz yıl hapis cezası alır. Peki Patrizia eski kocasını harcamaları kontrolden çıktığı için mi öldürttü? Yoksa yeni bir kadınla evlenmeye hazırlandığı için mi?

Dune ile birlikte Oscar törenine damgasını vuracağı düşünülen filmin başrollerinde Lady Gaga, Adam Driver, Jared Leto, Jeremy Irons, Salma Hayek ve Al Pacino gibi ünlü isimler yer alıyor. Bu çok konuşulacak filmin yönetmen koltuğunda ise Alien, Blade Runner, The Martian ve Gladiator gibi filmlerden tanıyabileceğiniz Ridley Scott var. İçinde aşkı, ihaneti, aile dramını, intikamı ve heyecanı barındıran film 24 Kasım tarihinde vizyona girecek.

6- The Wheel of Time (Zaman Çarkı)

Uyarlamalar

Robert Jordan’ın bu ikonik serisi, epik fantastik edebiyatının yapı taşlarından biridir. On beş kitaptan oluşan Zaman Çarkı ileriki aylarda izleyicileriyle buluşacak. Amazon Prime tarafından diziye uyarlanan bu epik maceranın konusu ise şu şekilde: Dünyaya hükmetmek isteyen Shai’tan yüzyıllar süren savaşın ardından zindana hapsedilmiştir. Ancak hapsedilmesinden önce Aes Sedai’lerin güç kaynağını lekelediği için hepsi delirmeye başlar ve yeryüzünde yıkımlar ortaya çıkar. Bundan binlerce yıl sonra küçük bir köyde yaşayan Rand’ın hayatı köylerine yapılan saldırının ardından tamamen değişir. Böylelikle Rand, Yenidoğan Ejder’in yeni bir bedene kavuşmuş hali olduğunu keşfeder. Bu da Karanlık Varlık’la savaşmanın kaderinde olduğunun göstergesidir.

Başrollerini Rosamund Pike, Josha Stradowski, Madeleine Madden ve Zoe Robins gibi isimlerin paylaştığı dizinin kasım ayında çıkacağı netleşti fakat kesin tarih henüz belirlenmedi.

Bilmeniz Gereken Diğer Haberler

  • Alice Oseman’ın çok satan Heartstopper adlı grafik roman serisi Netflix tarafından diziye uyarlanıyor. Birinci sezon çekimleri tamamlanan dizinin yayın tarihi ise henüz belli değil.
  • Sarah Vaughan’ın Bir Skandalın Anatomisi isimli romanından uyarlanacak dizinin sonbaharda yayınlanması bekleniyor.
  • Orta Çağ Edebiyatı profesörü Eric Jager tarafından yazılan The Last Duel da 10 Eylül 2021 tarihinde izleyicisi ile buluşacak. Gerçek bir hikâyeyi konu alan filmin başrollerinde; Matt Damon, Jodie Comer, Ben Affleck ve Adam Driver gibi isimler yer alıyor.
  • Başrollerinde Benedict Cumberbatch, Jesse Plemons ve Elisabeth Moss gibi isimlerin bulunduğu The Power of the Dog da sonbaharda izleyicisi ile buluşacak filmlerden biri. Thomas Savage’in aynı isimli romanından uyarlanan filmin vizyon tarihi henüz kesin değil ama filmin eylül ayında çıkabileceği söyleniyor.

Bizim sonbahar aylarında çıkmasını heyecanla beklediğimiz filmler işte bunlar. Sizin listenizde hangi filmler var? Bu listedeki filmlerden hangilerini heyecanla bekliyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Uyarlamalar Uyarlamalar Uyarlamalar Uyarlamalar

Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Cümle kısa. Kısa cümle kısa. Neden anlamıyorsun kısa. Cümle gayet de kısa. Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Cümle kısa. Kısa cümle kısa. Neden anlamıyorsun kısa. Cümle gayet de kısa. Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Cümle kısa. Kısa cümle kısa. Neden anlamıyorsun kısa. Cümle gayet de kısa. Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Cümle kısa. Kısa cümle kısa. Neden anlamıyorsun kısa. Cümle gayet de kısa.

Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ve. İle ya da veya. Ancak ve lakin. Çünkü lakin fakat. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ve. İle ya da veya. Ancak ve lakin. Çünkü lakin fakat. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ve. İle ya da veya. Ancak ve lakin. Çünkü lakin fakat. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Çünkü ve. İle ya da veya. Ancak ve lakin. Çünkü lakin fakat. Ancak ve ancak.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.