Son Zamanların Gündemden Düşmeyen Dizisi Euphoria İzleyicilerine 5 Kitap Önerisi

Son Zamanların Gündemden Düşmeyen Dizisi Euphoria İzleyicilerine 5 Kitap Önerisi

Başrolünde Zendaya’nın oynadığı Euphoria kuşkusuz son zamanların en çok konuşulan dizilerinden biri. Biz de bu yazımızda Euphoria sevenlerin mutlaka okuması gereken beş kitaptan bahsedeceğiz.

Kitap önerilerine geçmeden önce biraz diziden bahsedelim. Euphoria’nın ilk sezonu 2019 yılında HBO kanalında yayımlandı. Yayımlandığı günden beri de olumlu ve olumsuz birçok eleştiri aldı. Dizi temelinde 17 yaşındaki uyuşturucu bağımlısı Rue’nun hikâyesini anlatıyor olsa da bunun yanında Rue’nun çevresindeki gençlerin kimlik arayışına, yaşadıkları travmalara, cinsel yönelimlerine ve arkadaşlık hikâyelerine de odaklanıyor. Fakat küçük bir uyarı yapmadan geçmeyelim, dizi oldukça ağır konuları işliyor. Bu yüzden de diziyi izlerken uyarılarına dikkat etmenizi öneririm. Diziyi henüz izlememiş olanlar için dizinin birinci sezon fragmanını aşağıya bırakıyorum.

Bu arada yazının ana kısmına geçmeden önce küçük bir detaydan bahsetmek istiyorum. Euphoria oldukça ağır, karanlık ve açık bir dizi. (En azından benim izlediğim kadarıyla) Bu yüzden de Euphoria’nın özelliklerini birebir taşıyan kitaplar önermektense tek ya da iki unsurlu benzerlikler aradım ki önerdiğim kitaplar da dizi kadar ağır olmasın.

1. Az Biraz Mutlu – Adam Silvera Euphoria

Euphoria

Adam Silvera’nın en popüler kitaplarından biri olan Az Biraz Mutlu, Aaron adındaki bir gencin kimlik arayışını konu alıyor. Aaron, yaşadığı sarsıcı bir olaydan sonra mutluluğun peşine düşmeye karar veriyor. Kendisi mutluluğu kız arkadaşı Genevieve’in desteği ile bulacağını düşünüyor. Fakat işler pek de planladığı gibi gitmiyor. Hayatına Thomas’ın girmesiyle birlikte yaşadığı travmayı hafızasının en derinlerine gömmeye çalışan Aaron, yeniden mutlu olabileceğini düşünmeye başlıyor.

Fakat Leteo Enstitüsü’nün çığır açan hafıza değiştirme tekniği ona sil baştan başlamak için bir fırsat sunuyor. Biz de kitapta Aaron’ın travmatik geçmişiyle yüzleşmesi ya da hafızasını – ve Thomas’ı- silmesi ikilemi arasında gidip gelmesini okuyoruz.

Bu kitaba benzer olarak Euphoria da gençlerin yaşadıkları travmalarla yüzleşmesini ve cinsel yönelimlerini keşfetmelerini anlatıyor. Aaron’ın aşırı mutsuz ve karanlık havası da size mutlaka Rue’yu hatırlatacaktır diye düşünüyorum.

2. Alaska’nın Peşinde – John Green

Euphoria

Alaska’nın Peşinde, ünlü insanların ölmeden önceki son sözlerini ezberlemeyi seven Miles’ın gözünden anlatılıyor. Dikkatinizi çekerim “Miles’ın hikâyesini okuyoruz.” tarzı bir cümle kullanmadım çünkü bu kitabın ana karakteri Alaska. Kitaba da adını veren Alaska, Miles’ın yeni okulunda tanıştığı arkadaşlarından biri. Tabii Miles Alaska’yı görür görmez ona vuruluyor. Alaska, entelektüel, zeki ve komik bir karakter. Fakat aynı zamanda oldukça karamsar ve aile hayatı pek de harika değil.

Biz de kitapta Miles’ın Alaska’nın peşinden koşmasını ve onu “iyileştirmeye” çalışmasını okuyoruz. Alaska’nın Peşinde kuşkusuz John Green’in yazdığı en karanlık alt tonlu kitap. Ayrıca kitap uzun bir bekleyişin ardından 2019 yılında diziye uyarlandı. Dizi de kitabı kadar çok sevildi.

Euphoria’yı izlerken Rue ve Fez’in ilişkisi bana Alaska ve Miles’ı hatırlatmıştı. Rue ve Alaska başları ne kadar dertte olursa olsun Fez ve Miles’a güvenebileceklerini biliyor. Zaten genelde gittikleri ilk kişi de onlar oluyor. Fez ve Miles muhtemelen bu ikilinin edinebileceği en iyi arkadaşlar. İkisi de iyi niyetli ve ikisi de Rue ve Alaska’yı “iyileştirmek” istiyor.

3. Komik Bir Hikâye – Ned Vizzini

Euphoria

Kitap hayatta başarılı olma konusunda oldukça ısrarlı ve istikrarlı olan Craig’in hikâyesini anlatıyor. Bütün hayatını planlayan Craig için işler Manhattan’ın en zorlu lisesine girmesiyle sarpa sarıyor. Hayatı oldukça çekilmez bir hal alan Craig ağır bir depresyona giriyor. Yemek yemeyi ve uyumayı bırakan Craig, en sonunda kendini öldürmeye karar veriyor.

Craig başarısız intihar girişiminin ardından kendi isteği ile psikiyatri kliniğine yatırılıyor. Biz de Craig’in ve bu klinikteki diğer karakterlerin endişe ve travmalarının üstünden gelmeye çalışmalarını okuyoruz.

Komik Bir Hikaye’de işlenen bu temaya Euphoria izleyicileri pek de yabancı sayılmaz. Çünkü zaten dizide de Rue’nun arkadaşlarının yaşadığı endişe ve travmalar sonucunda başına gelenleri izliyoruz.

4. Biz İyiyiz – Nina LaCour Euphoria

Biz İyiyiz | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Yayımlandığı yıl ödüle doymayan Biz İyiyiz, tek ailesi olan büyükbabasını kaybeden Marin’in hikâyesini anlatıyor. Marin büyükbabasını kaybetmesinin acısını atlatamıyor ve yeni öğrendiği gerçekler onun her şeyi arkasında bırakıp New York’a gitmesine sebep oluyor. Evden yalnızca bir telefonla ayrılan Marin, yaşadıklarını unutmak ve New York’ta kendisine yeni bir hayat kurmak istiyor.

Bir süreliğine bu istediğine kavuşuyor. Fakat en yakın arkadaşı Mabel kış tatilini New York’ta geçirmeye karar verince eski hatıralar da onunla birlikte Marin’in hayatına geri dönüyor. Biz de Marin’in bu gerçeklerle yüzleşmesini ve ayakta kalmaya çalışmasını okuyoruz.

Biz İyiyiz, sevdiğin birini kaybetmenin acısını çok güzel anlatıyor. Ayrıca Rue ve Jules arasındaki ilişki hoşunuza gittiyse Marin – Mabel ikilisini de çok seveceğinize eminim.

5. Saksı Olmanın Faydaları – Stephen Chbosky

Euphoria

Hem uyarlaması hem de kitabı çok sevilen bu hikâyede, Charlie’nin hayatı sevmek için atıldığı macerayı okuyoruz. Oldukça çekingen bir genç olan Charlie’nin okul hayatı oldukça zorlu geçiyor. Sınıf arkadaşları tarafından dışlanan ve alay edilen Charlie aynı zamanda depresyonla boğuşuyor. En yakın arkadaşı intihara teşebbüs edince de Charlie için ipler kopuyor ve iyice dibe batıyor.

Fakat aynı zamanda Charlie’nin hayatı tam da burada değişiyor. Liseye başlayan Charlie, Sam ve kardeşi Patrick ile arkadaş oluyor. İki kardeş Charlie’yi “uyandırıp” ona hayattan nasıl zevk alınacağını öğretmeye karar veriyor ve hikâyemiz başlıyor.

Bu kitabı listeye eklerken aklıma ilk gelen şey, Jules’un hikâyesi oldu. O da aynı şekilde zor bir okul hayatı yaşadı. Ailesine de uyum sağlayamıyor oluşu onu yanlış seçimler yapmaya itti. Fakat hem Charlie’nin hem de Jules’un hayatı yeni bir okula başlamalarıyla değişti.

Yazının sonuna geldik. Umarım önerdiğim kitapları beğenirsiniz. Sizin bu listede olmasını istediğiniz kitaplar var mı? Dizinin ikinci sezonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Euphoria aldığı övgüleri hak ediyor mu? Düşüncelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.