Harry Potter: Kitaplarda Olup Filmlerde Olmayan 10 Detay

Harry Potter: Kitaplarda Olup Filmlerde Olmayan 10 Detay

Harry Potter serisinin büyülü evrenini birçoğumuz çok seviyoruz. Filmlerin de kitapların da yeri çok ayrı. Fakat ben filmleri izlemeden önce kitapları okumuş bir Potterhead olarak elbette kitapları tercih ediyorum. Sebebi basit: Hali hazırda anlatacak çok şeyi olan filmlerin süre sıkıntısından dolayı yok sayılmış detaylar! Hadi gelin, okumayı çok sevdiğimiz ama beyaz perdede izleme fırsatı bulamadığımız o detayları hatırlayalım.

1. Snape’in İksir Bulmacası Harry Potter

Serinin ilk filmi Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda, Harry, Hermione ve Ron Felsefe Taşı’nı kurtarmak için öğretmenlerinin hazırladığı bir dizi engeli geçmeye çalışıyordu. Filmde sadece şeytan kapanı (Profesör Sprout), uçan anahtarlar (Profesör Flitwick), dev satranç tahtası (Profesör McGonagall) ve Kelid Aynası’nı (Dumbledore) görüyoruz. Oysa kitapta Snape’in hazırladığı bir iksir bulmacası da mevcut. Hermione’nin bilgi ve zekasıyla ilerlemek için doğru iksiri bulup Harry’e vermesi, filmlerde atlanan bir detaydı. Halbuki çok güzel bir sahne çıkabilirdi, siz ne dersiniz?

2. Voldemort’un Ailesi Harry Potter

Serinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens’te; Dumbledore, Voldemort’un geçmişi ile ilgili bulabildiği tüm bilgileri Harry’e gösteriyor. Dumbledore’un titizlikle topladığı anılar sayesinde Voldemort’un aile köklerine dair neredeyse her şeyi öğrenmiş oluyoruz. Bu, filmlerde yer verilmeyen fakat serinin gidişatı açısından oldukça önemli bir bölümdü aslında. Kitapta, Voldemort’un anne tarafından soyu Salazar Slytherin’e ve Ölüm Yadigarları’nın mucidi olan Pewerell’lere dayanan safkan Gaunt’lardan geldiğini ve babasının ise bir Muggle olan Tom Riddle olduğunu öğreniyoruz.1 Hikayeye göre Voldemort’un annesi Merope Gaunt, aşık olduğu Tom Riddle’ı -muhtemelen bir aşk iksiri ile- efsunlayarak kendisine aşık ediyor. Sonraları bu efsunun bir şekilde kalkması ile baba Tom Riddle’ın Merope’yi terk ediyor. Hatta ölümü de oğlunun elinden oluyor.

Voldemort’un gerçek adı, Tom Marvolo Riddle, babasının ve büyük babasının isimlerini taşıyor. Kendisine Lord Voldemort ismini seçmesinin temelinde de annesinin veya kendisini terk eden Muggle babası Tom Riddle’ın ismini taşımak istememesi. Voldemort’un “sevgi”yi anlamamasının ve hissedememesinin sahte bir aşk efsunu altında dünyaya gelmiş olmasına dayandıran bir teori de var. Kitapta oldukça detaylı okuduğumuz bu hikaye, maalesef ki filmlerde yer almıyordu.

1: Bu durum bir de Lord Voldemort’un serinin ikinci kitabında Sırlar Odası’nı nasıl açtığını da anlamamızı sağlıyor. Bildiğiniz üzere Sırlar Odası’nı açan kişi Slytherin’in varisi olarak adlandırılıyordu.

3. Neville Longbottom’ın Seçilmiş Kişi Olma İhtimali

Serinin beşinci kitabı Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın sonunda, bütün sene kendisini görmezden gelen Dumbledore’a öfke kusan bir Harry okuyoruz. Bu sahneden sonra Dumbledore, Harry’e Voldemort ile kendisi arasındaki bağın en başta nasıl kurulduğunu, Voldemort’un neden henüz bir bebekken Harry’i öldürmeye çalıştığını açıklıyor.

Kitapta bu konuşma sırasında Dumbledore Harry’e bir kehanetten bahsediyor: Profesör Trelawney’nin bir kehaneti. Kehanet; Voldemort’a üç defa karşı çıkmış bir anne babadan Temmuz ayında doğacak olan bir çocuğun, Voldemort’un dengi olacağını ve onu yok etme ihtimali olan tek kişi olacağını vaadediyor. Harry, Dumbledore’a kehanetin gerçekten kendisini mi kastettiğini sorduğunda ise şok edici bir gerçekle karşılaşıyoruz. Kehanetin şartlarını sağlayan bir çocuk daha var: Neville Longbottom. Ancak Voldemort’un sadece kendisinin bildiği sebeplerden ötürü bu iki çocuktan Harry’i seçiyor. Filmlerde ise bu detayı görmüyoruz.

4. Rita Skeeter’ın Bir Animagus Olması

Harry Potter: Kitaplarda Olup Filmlerde Olmayan 10 Detay

Rita Skeeter… Sivri tüy kalemi nice şöhret balonunu patlatmış olan, 43 yaşındaki çekici sarışın.. Ah, pardon! Tez Tekrar Tüyü açık kalmış sanırım.

Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabında tanıma fırsatı bulduğumuz gazeteci Rita Skeeter, kitap boyunca hem Harry’nin hem de Hermione’nin başına epey bela olmuştu. Yazdıkları yüzünden epey düşman edinip alaylara maruz kalan Hermione, Rita’ya kafayı takmıştı. Harry hakkında yazdıklarından sonra Rita’nın okul arazisine girmesi Dumbledore tarafından yasaklanmıştı. Fakat Rita, bir şekilde özel konuşmalardan haberdar olup bunları Gelecek Postası’ndaki köşesine taşıyordu. Üstüne üstlük Hagrid’in de başına baya dert açmıştı yazdıklarıyla. Kitabın sonlarında Hermione, Rita Skeeter’ın bir animagus (hayvan formuna dönüşebilen büyücü) olduğunu keşfediyor. Meğerse favori sarışınımız bir böceğe dönüşerek tüm okulu dolaşıp bilgi topluyormuş. Filmde es geçilen şahane bir detay daha…

5. Ev Cini Winky Harry Potter

Eğer kitapları okumadıysanız siz Winky ile hiç ama hiç tanışmadınız! Oysa Winky, serinin dördüncü kitabında epey önemli bir karakterdi. Mr. Crouch’ın ev cini olan Winky, Quidditch Dünya Kupası’nda, karanlık işaretin altında elinde karanlık işareti yapan asa ile yakalanınca Mr. Crouch tarafından azat edilmiş ve Dobby ile birlikte Hogwarts’ta çalışmaya başlamıştı. Kitabın sonlarında öğrendiğimiz üzere, Mr. Crouch, ölüm yiyen olmakla suçlanan oğlunu eşinin ısrarı üzerine Azkaban’dan kaçırmıştı2. Uzun yıllar boyu ev cini Winky’nin göz kulak olduğu genç Barty Crouch’un gerçekten bir ölüm yiyen olduğunu ve güçlenmekte olan Voldemort’un yardımıyla Deli Göz Moody kılığında Hogwarts’a sızdığını öğrenmiştik. Filmlerde ne Crouch ailesinin hikayesine ne de Winky’e pek değinilmedi.

2: Ayrıca Alice ile Frank Longbottom’a Crucio laneti ile işkence etmekle de suçlanmıştı.

6. ERİT: Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu

Harry Potter: Kitaplarda Olup Filmlerde Olmayan 10 Detay

Hermione’nin Winky ile tanıştıktan ve ev cinlerinin çalışma şartlarını öğrendikten sonra bu konuda bir şeyler yapmak için kurduğu bu topluluğu filmlerde hiç görmedik. Ron’un deyimiyle “kafayı ev cinleriyle bozan” Hermione, ev cinlerinin düzgün çalışma ve yaşam koşullarına kavuşması için oldukça ateşli bir mücadele yürüttü.. Hatta daha da ileriye gidip Gryffindor kulesinin çeşitli yerlerine kendi ördüğü yün şapka ve atkıları saklayarak cinleri özgür bırakma girişiminde de bulunmuştu. Gerçi bu durum ev cinlerinin bunu bir hakaret sayması ve Gryffindor kulesinin tüm işinin Dobby’ye kalması ile sonuçlanmıştı. Fakat Hermione bunu hiç öğrenmedi. Şahsen ben filmlerde de Hermione’nin ERİT rozetleriyle çıkagelmesini ve olayı Harry ile Ron’a açıklamaya başladığında Ron’un suratının alacağı hali görebilmek isterdim.

7. Tonks ve Draco’nun Kuzen Olması

Evet, Sirius’un da dediği gibi bütün safkan büyücü aileleri birbirleri ile akrabadır. Filmlerde üzerinde durulmasa da Sirius’un Bellatrix ve Draco’nun annesi Narcissa ile kuzen olduğunu biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise Bellatrix ve Narcissa’nın bir kız kardeşi daha olduğu. Andromeda aile geleneklerini hiçe sayarak bir Muggle doğumlu büyücü ile evlendiği için aileden aforoz edilmişti. Ailesinden sonsuza dek silinen Andromeda da kendine onlardan uzakta yeni bir aile kurmuş. Hepimizin sevdiği Nymphadora Tonks da Andromeda’nın tek çocuğu. Bu da Draco ile Tonks’u birinci dereceden kuzen yapıyor.

8. Ginny Weasley’in Gerçek Bir Dişi Aslan Olduğu Gerçeği

çizim: @sofiko-chan

Kitaplardaki Ginny ile filmlerdeki Ginny’i karşılaştırırsak, filmlerde gerçek Ginny Weasley’in %10’unu dahi görmediğimizi söyleyebiliriz. Kitaplarda, özellikle dördüncü kitap ve devamında, Ginny oldukça kendinden söz ettiren birisi. Kitaplarda yetenekli, harika bir Quidditch oyuncusu, popüler ve hayat dolu biri olarak tasvir ediliyor. Filmlerde ise Ginny’i sessiz, sakin bir karakter olarak izlemiş olmamız görüp görebileceğimiz en ciddi karakter harcamalarından biri! Esprileri, cesareti, küstahlığı ve ışıltısıyla Ginny adeta yeni bir Lily Evans iken, bu renkli karakteri filmlerde yeterince görememiş olmamız kalbimde derin bir yara!

lalaalalla

lalalalalalal

9. Öteki Başbakan Harry Potter

Harry Potter ve Melez Prens kitabının açılışında Sihir Bakanı, Muggle Başbakanı’nın odasına konuk oluyor. Böylece Sihir Bakanlarının Muggle Başbakanları ile düzenli bir iletişimde bulunduklarını öğreniyoruz. Şahsen, burası okumaktan çok keyif aldığım bir bölümdü. Muggle Başbakanı’nın Sihir Bakanı ile ilk tanışma anından itibaren her karşılaşmalarında büyü dünyası ile ilgili yeni bir şeyler öğrenerek şoktan şoka sürüklenmesi beni epey keyiflendirmişti. Bunu filmlerde görebilsek gerçekten komik olurdu ama heyhat, filmler detay sevmiyor…

10. Voldemort ile Harry’nin Uzaktan Akraba Olduğu Gerçeği

Bu detay kitaplarda da açıkça belirtilmemiş olsa da edindiğimiz bilgileri toparlayınca bu sonuca varıyoruz. Voldemort’un büyükbabası Marvolo Gaunt, ölüm yadigarlarının mucitleri olan Pewerell’lerin soyundan geldiğini söyleyerek övünüyordu. Hatta bu yadigarlardan biri olan diriltme taşını, bir yüzüğün üzerine kakılmış halde parmağında taşıyordu. Fakat ne olduğunu bilmiyordu elbette. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında anne ve babasının mezarını ziyaret eden Harry, Pewerell’lerin mezarlarına denk geliyor. Ölüm yadigarlarının işareti olan malum üçgen içindeki daire sembolünü bu mezarın üzerinde görüyordu. Dumbledore’un ona ölüm yadigarlarını bıraktığı gerçeğini keşfettiğinde ise Pewerell’ler ile akraba olduğunu fark ediyordu. Eh, bu da Harry ile Voldemort’u uzaktan da olsa akraba yapıyor.

Peki sizin fark ettiğiniz başka detaylar var mı? Yorumlara bekliyoruz!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

ama ve fakat. Ancak ve ancak. Lakin ve de. Fakat ama Ancak.

Yazı oluşturuldu 26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.