Friends Hayranlarının Sevebileceği 5 Kitap Önerisi

Friends Hayranlarının Sevebileceği 5 Kitap Önerisi

Friends, 90’larda yayınlanmaya başlamasına rağmen günümüzde hala en popüler komedi dizilerinden biri olarak kabul ediliyor. Televizyon tarihinin en efsanevi dizilerinden biri olarak görülen Friends, geçtiğimiz aylarda yayınlanan özel bölümüyle hayranlarını çok sevindirdi. Biz de dizinin hayranları olarak, Friends’i bitirdikten sonra dizinin samimi havasını deneyimleyebileceğiniz kitapları derledik. Hepinize keyifli okumalar!

1. İlginçler // Meg Wolitzer friends

Friends

1974 yazı, altı genç New York’un dışında kalan bir kamp alanında tanışıp ayrılmaz bir grup oluyorlar. Sanat kampında tanışan bu altı arkadaşı konu alan İlginçler kitabında grubun ilk-gençlikten orta-yaşlılığa kadar yaşadıklarına tanık oluyoruz. Hepsi sanatçı olmak, özel ve farklı olmak istiyor; fakat gerçek hayat böyle gitmez. İlginçler ile yazar Meg Wolitzer, hayatın ve insanların gerçekliğini anlatarak okuyucuya yirminci yüzyılın modern klasiklerinden kabul edilebilecek efsanevi bir yapıt sunuyor.

Yarattığı dinamik ve gerçekçi arkadaş grubu ile İlginçler, size Friends’in verdiği sıcak insan ilişkileri hissini verebilecek bir kitap. Dostluğun, sanatın, paranın ve hayatın gerçeklerini görebileceğimiz İlginçler, Friends hayranlarına unutamayacakları bir okuma deneyimi sunuyor.

2. Sex and the City // Candace Bushnell

Friends

New York Observer gazetesinde köşe yazarlığı yapan Candace Bushnell, köşesinde şehrin büyüleyici ve cazibeli gece hayatını anlatır. Yaşadığı bu büyüleyici hayatı köşesinde kaleme aldıktan sonra bunları romana çevirmeye karar verir. Bu şekilde de Sex and the City doğmuş olur. Ana karakterimiz ve aşkı yanlış yerlerde arayan genç yazarımız Carrie; bir ilişkiden diğerine koşan zengin, iş adamı karakterimiz Mr. Big. Carrie yakın arkadaşları Samantha, Miranda ve Charlotte ile otuzlarının başında New York’ta yaşayan bekar bir kadın olmanın gerçekleri ile yüzleşirken Mr. Big’le edebiyat tarihinin en ikonik aşklarından birini yaşayacaktır.

Ele aldığı konular, ilişkiler ve dostluklar açısından okuyuculara Friends’i hatırlatacak nitelikte bir roman Sex and the City. Carrie ile Rachel arasındaki benzerlikler, karakterler arasındaki samimiyet, gerçekçilik ve hepsinin sahnesi olan New York… Sex and the City her açıdan Friends hayranlarının eğlenerek okuyacakları bir roman. Ayrıca kitabın oldukça ikonik bir dizisi de olduğunu unutmayalım. Hatta dizi yakın zamanda tekrar çekilmeye başlandı.

3. Famous in a Small Town // Emma Mills

Friends

Son yılların en popüler genç yetişkin yazarlarından Emma Mills’in 2019’da yayınlanan romanı Famous in a Small Town, küçük bir şehrin büyük hayallerini anlatıyor. Sophie, dört yakın arkadaşı ile birlikte Acadia Lise’sine gitmektedir. Lisenin bando takımı gelecek Rose Geçit Töreni’nde yürümek üzere görevlendirilince Sophie’ye de onları Los Angeles’a ulaştırma görevi verilir. Bunun üzerine Sophie bir plan yapar: Şehirlerinden çıkmış tek ünlü kişi olan şarkıcı Megan Pleasant’ı liselerine getirmeye çalışacaktır. Ama Sophie’nin bunu gerçekleştirebilmesine engel olan tek bir sorun vardır: Megan şehre geri dönmemeye yemin etmiştir.

Beş yakın arkadaşın Megan’ı ikna etmek için çıktıkları yolculuk, arkadaşlıklarını geri dönülemez bir şekilde etkileyecek. Dostluğun, aşkın ve her türlü maskaralığın olduğu Famous in a Small Town, okurken sizi gülümsetecek kitaplardan biri. Friends’teki samimi ve eğlenceli havayı seven hayranlar için de mükemmel bir kitap!

4. Edebiyat ve Patates Turtası Derneği // Mary Ann Shaffer – Annie Barrows

Friends

İngiltere II. Dünya Savaşından yeni çıkmıştır ve yazar Juliet Ashton yazacağı kitap için bir konu arayışındadır. Aradığı ilham şaşırtıcı bir yerden, Guernsey adası yerlisi olan ve kendisine Charles Lamb kitabının içinde rastlayan tanımadığı bir adamdan gelir. Bu şekilde Juliet ve isimsiz adam mektuplaşmaya başlarlar. El değiştiren mektupların sayısı arttıkça Juliet, bu adamın ve arkadaşlarının dünyasının büyüsüne kapılmaya başlar. Adanın sakinlerinin hayatları, kitap zevkleri ve Alman işgalinin hayatlarında yarattığı yaralar hakkında daha çok bilgi edinen Juliet, geri dönülemez bir şekilde değişecektir.

Mektup roman şeklinde kalem alınmış olan Edebiyat ve Patates Turtası Derneği, insan ilişkilerinin karanlık zamanlarda bile nasıl güçlü kaldığının en büyük kanıtı. Mizahın, gücün, edebiyatın ve dostluğun sihrini anlatan Edebiyat ve Patates Turtası Derneği, Friends hayranlarının aradığı o “sihri” bulacakları, oldukça samimi bir roman.

“Onların okuma ilgilerine yönelik ilgimin yanı sıra iki adama aşık oldum: Eben Ramsey ve Dawsey Adams. Clovis Fossey ve John Booker’dan hoşlanıyorum. Amelia Maugery’nin beni evlat edinmesini ve ben de Isola Pribby’yi evlat edinmek istiyorum.”

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği, Mary Ann Shaffer & Annie Barrows

5. Friends Hakkında Bir Kitap // Kelsey Miller

Friends

Friends hayranları için kitap önerirken dizinin kitabını da önermemek olmazdı diye düşündük. 1994 yılında dizinin ilk bölümü yayınlandığından beri efsane statüsünü koruyan; değişen ve gelişen kültürün en büyük simgelerinden biri Friends. Günümüzde bile hala popülaritesini sürdüren bu kült dizi, yirmili yaşlarına gelen herkesin bağ kurabileceği, samimi ve gerçekçi bir havaya sahip. Gazeteci Kelsey Miller kaleminden Friends Hakkında Bir Kitap, dizinin en ikonik anlarını tekrar yaşatırken tüm zamanların en popüler dizilerinden birinin kamera arkasına ışık tutuyor. Friends hayranı olun olmayın, Friends Hakkında Bir Kitap; sitcomun neden ve nasıl bu kadar büyük bir kültürel etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Bonus: Raven Cycle Serisi // Maggie Stiefvater

Friends

Konu Friends olunca aklımıza gelen ilk tema şüphesiz ki arkadaşlıktır. Bu açıdan son yılların en popüler serilerinden biri olan The Raven Cycle’ı da önermesek olmazdı diye düşündük.

Blue Sargent hayatı boyunca medyumlarla dolu bir evde büyümüştür. Her sene Aziz Mark Arifesinde medyum annesiyle beraber ölülerin geçiş törenine katılır. Fakat bu sene farklı bir durum vardır. Normalde ölüleri göremeyen Blue, bu sene karanlıklar içinden çıkan bir genci fark eder ve bu gençle konuşur. Adı Gansey’dir. Kısa zamanda Gansey ve onun Aglionby özel okulundan arkadaşları Noah, Adam ve Ronan’nın hayatlarına çekilen Blue, oğlanlarla beraber Galler Kralı Glendower’ın arayışına katılır.

Dört kitaptan oluşan bu büyüleyici seri ile aşkı, arkadaşlığı ve sihri doruklarında yaşayacaksınız. Stiefvater’ın şahane üslubuyla renklenen Raven Cycle; Friends hayranlarının bağımlısı olacağı, uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bir genç yetişkin fantastik serisi. (Editörden not: Kalbinizi hem kıracak hem de sımsıcak yapacak bir seri. Ekipçe hemfikir olup dehşetle önerdiğimiz serilerden biri.)

Bu yazımızda sizlere bu kült dizinin havasını verecek, Friends izliyormuş gibi hissettirecek kitaplar önermeye çalıştık. Önerdiklerimiz arasında gözden kaçırdıklarımız varsa bizimle paylaşmayı unutmayın. Hepinize keyifli okumalar. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

friends

Bu cümle kısa. Kısa cümle. Kör müsün gayet kısa. Kardeşim bu cümlenin neresi uzun? Sen kafayı mı yedin. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa bir cümle. Gayet Kısa. Kısa. Oldukça kısa. Bu cümle kısa. Kısa cümle. Kör müsün gayet kısa. Kardeşim bu cümlenin neresi uzun? Sen kafayı mı yedin. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa bir cümle. Gayet Kısa. Kısa. Oldukça kısa.

Ama fakat ancak. Lakin ve yalnız. Ya da veya. Ancak ve ancak. Ki de ve. İle Ama fakat ancak. Lakin ve yalnız. Ya da veya. Ancak ve ancak. Ki de ve. İle Ama fakat ancak. Lakin ve yalnız. Ya da veya. Ancak ve ancak. Ki de ve. İle Ama fakat ancak. Lakin ve yalnız. Ya da veya. Ancak ve ancak. Ki de ve. İle Ama fakat ancak. Lakin ve yalnız. Ya da veya. Ancak ve ancak. Ki de ve. İle Ama fakat ancak. Lakin ve yalnız. Ya da veya. Ancak ve ancak. Ki de ve. İle

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.