Onur Ayında İzlemelik 7 Kitap Uyarlaması

Onur Ayında İzlemelik 7 Kitap Uyarlaması

Hepimizin onur ayı kutlu olsun! Eğer bu ay izleyecek yeni bir şeyler arıyorsanız, sizin için güzel bir liste hazırladık. Bu listede tatlı romantik eserlerden gerilime kadar farklı farklı türlerden uyarlamalar var. Listede sizin de ilginizi çekecek bir uyarlama bulabileceğinizi düşünüyorum. Lafı daha da uzatmadan listemizdeki ilk uyarlamaya geçelim. İyi okumalar!

onur ayı

1. Heartstopper | Dizi

Ekipçe sevdiğimiz eserlerden biri olan Heartstopper’ı listeye eklemezsek olmazdı. Heartstopper, Alice Oseman’ın yazdığı bir grafik roman. Dilimize Kalp Çarpıntısı ismi ile çevrildi ve geçen sene Netflix tarafından diziye uyarlandı. Dizi, Nick ve Charlie’nin tatlı aşk hikâyesini konu alıyor. 10 sınıf öğrencisi olan Charlie, okula gay olduğunu açıkladıktan sonra zorbalığa uğramaya başlıyor. Zor bir yıl geçiriyor ve sonra okulun yeni senesinde tesadüfen Nick’in yanındaki sıraya oturuyor. Böylece tanışıyorlar ve hikâyeleri başlıyor. Dizi boyunca hem Nick ve Charlie’nin ilişkilerinin gelişmesine hem arkadaşlarıyla beraber büyümelerine tanık oluyoruz.

Heartstopper, birçok kuir karakter bulunduruyor ve onları canlandıran oyuncuların da birçoğu onlar gibi kuir. Şimdilik dizinin yalnızca ilk sezonu yayımlandı fakat devamı yolda! Dizinin ikinci sezonu 3 Ağustos’da yayımlanacak. Ayrıca üçüncü sezonunun da çıkacağı onaylandı.

2. Blue Is The Warmest Color | Film

Blue Is The Warmest Color, kendini keşfetmek, aşk ve büyümek üzerine yazılmış bir çizgi roman. Jul Maroh’un yazdığı eser, 2010’da yayınlandı. 2021’de de İthaki Yayınları tarafından dilimize çevrildi. Filmi ise grafik roman yayınlandıktan sadece birkaç yıl sonra çıktı. Hikâye, 2013’te filme uyarlandı ve Altın Palmiye ödülünü alan ilk grafik roman uyarlaması oldu.

Film, Adele adlı bir kızın öyküsünü anlatıyor. Adele, bir kız olduğunu ve kızların erkeklerden hoşlandığını biliyor. Ama bir gün meydanda karşılaştığı mavi saçlı bir kız, Adele’n farkında olmadığı seçenekleri düşünmesine sebep oluyor. Emma ile tanışması, Adele’in hayatını değiştiriyor. Son olarak filmin +18 sahneler bulundurduğunu da söyleyeyim.

onur ayı

3. Handmaiden | Film

Listemizin üçüncü uyarlaması, gerilim ve dram filmi olan Handmaiden ya da Türkçe ismiyle Hizmetçi. Film, Sarah Waters’ın yazdığı Ustaparmak isimli romandan uyarlandı. Fakat konu kitapta İngiltere’de Viktorya Dönemi’nde geçerken filmde, 1930’larda Kore’de geçiyor.

Handmaiden, Koreli bir dolandırıcının yeni planı için Japon bir aristokrat rolüne girmesini konu alıyor. Fujiwara ismini kullanarak zengin bir mirasa sahip olan Hideko ile evlenmeyi istiyor. Bu planı için Tamako’yu malikaneye hizmetçi olarak gönderiyor. Tamako malikanede Sookee ismi ile çalışmaya başlıyor. Hideko’yu Fujiwara ile evlenmeye ikna etmeye çalışması gerekirken Tamako da Hideko’ya aşık olmaya başlıyor. Böylece durum daha da karışıyor. Entrikalar ile dolu bir şeyler izlemek istiyorsanız, Handmaiden tam size göre!

4. Orlando | Film

Virginia Woolf’un yazdığı aynı isimli romandan uyarlanan Orlando, olağanüstü şekilde yaşlanmayan Orlando’nun hikâyesini anlatıyor. Orlando’nun yaşamının dört yüzyıllık kısmına tanık oluyoruz. Yaşadığı dört yüzyıl içinde birçok değişim geçiyor. Hayatına 16. yüzyılda İngiltere’de bir haznedar olarak başlıyor. İstanbul’a elçi olarak gidiyor ve bu sırada bir gün uyandığında kendini bir kadın olarak buluyor.

Orlando, dört yüzyıllık hayatını sürekli bir arayışla geçiriyor ve bu süreçte birçok farklı şey deneyimliyor. Woolf, eserinde cinsiyet, kimlik ve insanın toplumdaki yeri gibi konuları işliyor. Filmde bunları beyaz perdeye taşıyor.

onur ayı

5. Moonlight | Film

Eğer kuir sinemadan bahsediyorsak Moonlight’ı anmadan geçemeyiz. Film, aslında hiç basılamamış bir tiyatro oyunundan uyarlanmış. Tarrel Alvin McCraney’i In Moonlight Black Boys Look Blue isimli oyunu yazıyor ve sonra oyun rafa kaldırıyor. Ta ki McCraney ve filmin yönetmeni Barry Jenkins karşılaşana kadar. Jenkins eseri beğeniyor ve bir filme dönüştürmek istiyor. Böylece 2016’nın en çok konuşulan filmi ortaya çıkıyor.

Moonlight, Miami’de yaşayan Afrikalı-Amerikalı Chiron’un yaşamını anlatıyor. Film üç kısımdan oluşuyor: Chiron’un çocukluğu, gençliği ve yirmili-otuzlu yaşlarındaki hali. Filmde hem Chiron’un yaşadığı zorlukları hem de kendini keşfetmesini izliyoruz. Moonlight, 21. yüzyılın en iyi filmlerinden biri olarak görülüyor. Ayrıca 2016’da En İyi Film kategorisi de dahil olmak üzere üç Oscar ödülü aldı. Bu yüzden sinemaseverlerin severek izleyeceğini düşünüyorum.

6. Paper Girls | Dizi

Listemizdeki grafik romanlardan bir diğeri de Paper Girls. Brian K. Vaughan tarafından yazılan bu eserin uyarlaması geçen sene Amazon Prime’da yayınlandı. Amazon bu dizinin Stranger Things kadar popüler olmasını umuyordu. Paper Girls, izleyiciler tarafından sevilse de Stranger Things boyutunda bir hit olmadı. Bu yüzden birinci sezonun ardından iptal edildi. Eğer yarım kalması sizin için sorun değilse, diziye bir şans verebilirsiniz.

Dizinin konusu şöyle: Paper Girls, gazete dağıtma işinde çalışan dört kızı konu alıyor. 12 yaşındaki kızların işleri dışında pek bir ortak noktaları yok. Fakat geleceğe yaptıkları yolculuk, onların birbirleriyle arkadaş olmalarına ve bir ekip olmalarına yol açıyor. Kızlar hem kendi sorunları ile uğraşırken aynı zamanda kendilerinden büyük güçler onlarla uğraşıyor. Dizi hem bilimkurgu hem dram ögeleri taşıyor.

7. Sandman | Dizi

https://www.youtube.com/watch?v=83ClbRPRDXU

Çizgi romanlar arasında bir kült klasik olan Sandman, geçen sene diziye uyarlandı. Listemizdeki diğer eserlerden farklı olarak Sandman, özellikle bir aşk hikâyesi üzerinde durmuyor ya da kuir olmakla alakalı konulara girmiyor. Fakat içinde birçok kuir karakter bulunduruyor. Çıktığı zamandan, beri Gaiman bu konuda eleştiriler aldı ama bu onu durdurmadı.

Gaiman, bu konuda şöyle diyor: “Sandman’i yazdığım zamanda da bugünde gay arkadaşlarım var, trans arkadaşlarım var. Eğer onları çizgi romanı yazarken yansıtmasaydım, yaşadığım dünyayı tam olarak yansıtmış olmazdım.” Peki Sandman’in konusu ne? Düşler Kralı olan Morpheus, namıdiğer Sandman, bir asırdan uzun süre tutsak kalıyor. Kurtulunca yokluğunun yarattığı sorunları düzeltmek için yola çıkıyor. Biz de karakterin yaşadığı maceraları izliyoruz.

Bu liste, kuir sinemanın ve televizyon dizilerinin çok küçük bir kısmını kapsıyor. Eğer daha fazla film izlemek isterseniz, size şu listeye bakmanızı öneririm. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere!

Yazıyı burada paylaş:

Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü fakat ancak. Lakin ama ancak. Çünkü ve ya da. Ancak ve ancak lakin. Fakat çünkü.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 49

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.