Brooklyn Nine Nine’ın Sevilen Karakteri Rosa Diaz’ın Okuma Listesi!

Brooklyn Nine Nine’ın Sevilen Karakteri Rosa Diaz’ın Okuma Listesi!

Herkese Merhaba! Malum Onur Ayı’ndayız, bu ayı sevdiğimiz kuir karakterlerle ilgili yazı yazmadan geçmek olmaz. Bu seferki listemizin konuğu Brooklynn Nine Nine ekibinin sert ve cesur dedektifi Rosa Diaz! Bakalım Rosa suçluları yakalamakla meşgul olmadığı zamanlarda neler okuyormuş. rosa diaz’ın okuma listesi

Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

 Rosa Diaz'ın Okuma Listesi!

Cinayet romanlarının kraliçesi Agatha Christie’yi çoğumuz tanıyor ve kitaplarını severek okuyoruz. İstanbul Pera Palas’ta yazmış olduğu Doğu Ekspresinde Cinayet ise en popüler romanlarından biri. Romanın ana karakteri Hercule Poirot ünlü bir özel dedektif. Yolculuk ettiği Doğu Ekspresi’nde birinin bıçaklanarak öldürülmesi nedeniyle arkadaşı tren idaresinden sorumlu Bay Bouc, Hercule Poirot’tan davaya bakmasını istiyor. Ünlü dedektifin bu gizemli cinayeti aydınlatmasını keyifle okuyoruz. Filme uyarlanan kitabın hayranı oldukça fazla. Bu hayranlardan birinin Rosa Diaz olması ise bizi hiç şaşırtmaz. Rosa da tıpkı romanın ana karakteri Hercule Poirot gibi cinayetten cinayete koşarak suçluları yakalayıp gizemleri açığa çıkarıyor. Belki de polis olmadan önce Agatha Christie romanları okuyordu ve o yüzden bir dedektif olmayı seçti, kim bilir?

I Kissed Alice – Anna Birch

rosa diaz'ın okuma listesi bibliyoraf

Rosa kendini biseksüel olarak tanımlıyor. Yönelimini sonradan keşfeden bu karakterin ailesine açılma ve kabul görme sürecini de dizide izleme fırsatı buluyoruz. Bu süreçte ve eminim öncesinde Rosa birkaç queer romance okumuştur. Bunlardan biri neden I Kissed Alice olmasın? I Kissed Alice tam bir düşmandan aşka (enemies to lovers) hikayesi. Aynı üniversitede öğrenci olan Rhodes ve Iliana’yı konu alıyor. Bu iki kız da aynı bursu kazanmak istiyor. Böyle bir durumda birbirlerinin favori insanları oldukları söylenemez. Ancak büyük aşkların nefretle başladığını hepimiz biliyoruz. Rosa’da bu aşkın büyüsüne kendini kaptırmıştır eminim.

Rosa Diaz’ın Okuma Listesi!

Kız, Yılan, Diken – Melissa Bashardoust

rosa diaz'ın okuma listesi bibliyoraf

Bence bu kitap Rosa hakkında çok şey anlatıyor. Kız, Yılan, Diken aslında fantastik bir roman. Genç bir kız olan Soraya dokunuşuyla insanları zehirliyor. Bu nedenle kendi ailesi de dahil olmak üzere herkes ondan uzak duruyor. Bu size birini hatırlattı mı? Hakkında kolay kolay kimsenin bir şey öğrenemediği gizemli, yalnız kurt Rosa Diaz da bir bakıma böyle bir hayat yaşıyor. Soraya yıllarca süren yalnızlığının ardından ondan korkmayan biriyle karşılaştığında işler değişiyor. Rosa içinse bu belki arkadaşlarının ilgi ve sevgisinin bir metaforu olabilir. Bence Rosa Diaz bu kitabı sadece okumakla kalmaz aynı zamanda içselleştirir. Siz de kitaba mutlaka bir şans verin derim!

Çıplak Ölüm – Nora Roberts

rosa diaz'ın okuma listesi bibliyoraf

Agatha Christie klasik cinayet romanlarının kraliçesi ancak modern zaman polisiyesi denilince ben Nora Roberts olmadan yaşayamam. Kitap 2058 yılında geçiyor. Teğmen Eve Dallas ise bir seks işçisinin ölümünü araştırmakla görevlendirilmiş başarılı bir polis. Bir yandan cinayeti çözmeye çalışan Eve, şüphelilerden biri olan Roarke’ın hayatına girmesiyle alt üst oluyor. Bu akıcı kurguda hem polisiyeye hem de romantizme doyuyoruz. Rosa tıpkı kendisi gibi başarılı bir polis olan Eve’in maceralarını okumaktan oldukça keyif alacaktır. Üstelik kabul edelim Rosa ne kadar sert görünürse görünsün aslında umutsuz bir romantik. Bu kitap da Rosa’yı tam olarak ifade eden bir kitap.

Rosa Diaz’ın Okuma Listesi!

Sırça Fanus – Sylvia Plath

Rosa Diaz'ın Okuma Listesi!

Rosa dizi boyunca birden fazla yerde Gilmore Girls fanı olduğundan bahsediyor. Hatta dizinin finalini hiç sevmemiş. Ayrıca Lorelai’ın mutlu olmasını istiyor. Bu konuda onunla hemfikiriz. Bence de Lorelai hep mutlu olmalı 😊. Rosa da tüm Gilmore Girls fanları gibi Rory’nin okuduğu kitaplardan etkilenmiştir diye düşünüyorum. Bu kitaplardan benim aklıma ilk gelen ise Sırça Fanus oldu. Kitap 1950’lerde yaşayan Esther Greenwood’u konu alıyor. Esther’in üniversite yaşantısı ve ilişkileri derken içine düştüğü buhranı ve kimlik arayışını okuyoruz. Bu kitabı yazdıktan kısa bir süre sonra intihar eden yazar Sylvia Plath, Esther üzerinden kendini de anlatıyor aslında. Rosa’nın bu derin karakterden birçok şey öğreneceğinden eminim. Bu kitabı, kendinizi psikolojik açıdan iyi hissettiğiniz bir dönemde okumanızı tavsiye ederim.

Ben, Robot – Isaac Asimov

 Rosa Diaz'ın Okuma Listesi!

Rosa en sevdiği filmin RoboCop olduğunu söylüyor. Öyleyse en sevdiği kitap türlerinden biri de neden bilimkurgu olmasın? Ben, Robot, dokuz farklı hikâyeden oluşuyor. Robotlarla ilgili temel ilkeleri belirleyen bu kitap aslında geleceğin bilimkurgu romanlarına da ışık tutmuş oluyor. Kim bilir Rosa belki de kendisi gibi duygularını dışa vurmakta zorlanan robotlara karşı özel bir sempati duyuyor. Belki de sadece macera düşkünü olduğu için robotları eğlenceli buluyor. Ancak eminim ki Rosa bu kitabı çok seviyor.

Rosa Diaz’ın Okuma Listesi!

Yoga, Bireyin Doğuşu – OSHO

 Rosa Diaz'ın Okuma Listesi!

Rosa aslında arkadaşlarını da şaşırtmasına rağmen boş zamanlarında zihnini boşaltmak için meditasyon yaptığını söylüyor. Aynı zamanda yoga yapmaktan hoşlanan karakterimizin belki de vücudunun her zaman esnek ve çevik olmasının nedenlerinden biri bu. Birçok işte çalıştığını bildiğimizden Rosa’nın her ne yaparsa yapsın konuya hakim olmak istediğin söyleyebiliriz. Bu kitap da Rosa’nın yoga ve meditasyon tecrübesini geliştirmek için birebir.

Karısını Şapka Sanan Adam – Oliver Sacks

 Rosa Diaz'ın Okuma Listesi!

Rosa kadar gizemli bir karakterin geçmişi ancak bu kadar karışık olabilirdi. Geçmişinde pilotluk eğitimi almış. Bale yapmış. Üç yıl süren bir tıp eğitiminden geçmiş. Tıp eğitimi almayı tercih etmesi bize nörolojiden hoşlanıyor olabileceğini düşündürüyor. Nörolojiye ilgi duyan biri için ise bu kitap tam bir başucu kitabı. Nörolog Oliver Sacks bu kitapta kendi vakalarını anlatıyor. Kitabın ismini ise görsel agnozi (tanıyamama) sorunu yaşayan bir hastasını baz alarak koyuyor. Eğer beynin işleyişiyle ilgileniyorsanız tıpkı Rosa gibi bu kitap tam size göre.

Rosa Diaz’ın Okuma Listesi!

Gördüğünüz gibi Rosa çok yönlü bir karakter. Soğuk duruşunun ve sert bakışlarının ardında neler yok neler! Polisiye okuyup maceralara dalmayı, romantik hayaller kurmayı seviyor. Ama gerçekçiliğini de hiç kaybetmiyor. Brooklyn 99 ekibinin vazgeçilmez üyesi hakkında kim bilir daha bilinmeyen neler var. Ancak eğer Rosa’nın bir kitaplığı olsaydı içinde tam da bu kitaplar olurdu. Sizler de onun dünyasına dalmak isterseniz bu kitaplar başlangıç noktanız olabilir. Şimdiden keyifli okumalar dilerim!

rosa diaz’ın okuma listesi rosa diaz’ın okuma listesi rosa diaz’ın okuma listesi

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 13

Brooklyn Nine Nine’ın Sevilen Karakteri Rosa Diaz’ın Okuma Listesi!” için bir görüş

  1. Rosa karakterini çok iyi inceleyip yaptığı hareketleri ve alışkanlıklarını birçok farklı kitapla çok güzel bir şekilde özdeşleştirmişsiniz. Sonuçta da ortaya harika bir yazı çıkmış ☺️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.