The Sandman Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

The Sandman Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Başrolünde Tom Sturridge’in oynadığı The Sandman dizisi 5 Ağustos’ta Netflix’te yayımlanacak. Ekibimizden Işıl Karabulut ve Selin Çolak da sizler için dizi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda topladı.

Yazının birinci ve ikinci bölümünde Işıl Karabulut1 Neil Gaiman ve Tom Sturridge’in EW ile yaptığı röportajdan bir derlemeyi çevirdi. Üçüncü ve son bölümde ise Selin Çolak dizide göreceğimizin kesinleştiği karakterleri yazdı. İyi okumalar.

1: Bu metin Işıl Karabulut tarafından Bibliyoraf.com için çevrilmiştir. Çevirmenin izni olmadan başka bir sitede kullanılamaz.

Morpheus’u Ekrana Taşımak

Netflix’in yaklaşmakta olan The Sandman dizisinin yaratıcılarının cevaplaması gereken sorulardan biri diğerlerinin arasından biraz daha öne çıkıyordu: Morpheus’u kim oynayacak?

Neil Gaiman — For people who want to start reading Neil Gaiman's...

Morpheus’u oynayacak oyuncunun seçim hikâyesi oldukça uzun. Sandman çizgi romanı 90’larda popüler bir kültür fenomeni haline geldiğinden beri, onu bir filme dönüştürmek için sayısız başarısız girişim oldu. Bu uyarlamaların sonuncusu, filmin başrolünde oynayacak olan Joseph Gordon-Levitt tarafından denetlendi. İşler istendiği gibi gitmeyince Sandman, Netflix ve Warner Bros.’un ortak yapımcılığını üstlendiği bir TV şovuna dönüştü ve mükemmel Morpheus’u bulmak için dünya çapında bir arama başladı.

Gaiman, EW’ye seçme sürecini “Sanırım şahsen 1.500 Morpheus seçmesi gördüm” şeklinde anlatıyor. Neil Gaiman, “Cast direktörü Lucinda Syson ve ekibinin kaç tane gördüğünü hayal bile edemiyorum. Diğer tüm seçmeleri izledikten sonra Netflix’e gidip ‘bu Tom’ diyebildik” diyor.

İzleyicilerin Sturridge’ı göreceği ilk sahnede, oyuncu çoğunlukla çıplak olacak. Sandman’in hikâyesi, I. Dünya Savaşı zamanında geçiyor. Mistisizm iddiasında olan birkaç hırslı insan, bu büyük savaşta kaybettikleri sevdiklerini diriltmek için Death’i yakalamaya çalışıyor. Fakat Death yerine, onun erkek kardeşi Dream’i yakalıyor ve onu yaklaşık bir asırdan daha fazla bir süre boyunca bodrum katında esir tutuyorlar. 

the sandman

“Dokuz ayımı yanlarında çıplak bir şekilde camdan yapılma bir fanusa tırmanarak geçireceğim insanlarla tanışmak, ateşle vaftiz edilmek gibiydi. Samimiyetle söyleyebilirim ki bu fanusun içinde saatlerce kalabilirdim, covid açısından oldukça güvenli bir yerdi.” diyor Sturridge gülerek.

Morpheus, ruhani fizikselliğine ek olarak aynı zamanda konuşması ile de ayırt edilebilen bir karakter. Karakterin çizgi romandaki konuşma baloncukları siyah renktedir ve üzerine beyaz harflerle yazılır. Bu baloncukların Sandman’in edebi lezzetinin oluşmasında önemli bir yeri vardır. Bu yüzden de aynı kaliteyi ekrana yansıtabilmek için hem Gaiman hem de Sturridge kendi yöntemlerini kullanarak çok çalıştı.

“Morpheus’ın konuşma şekli tamamen kendine özel” diyor Gaiman. “Büyük ihtimalle en takıntılı olduğum konu buydu: Sözlerin doğru olduğundan, ritimlerin doğru olduğundan emin olmak.” Sturridge ekliyor: “Bana onun söylediği her şeyin taşa kazınmış gibi hissettirmesi gerektiğini söylediğini hatırlıyorum. Asla doğaçlama yapmıyor. Her düşünceyi, rüyayı ve anı deneyimleyip algılıyor ve bu nedenle ne yapacağınızı biliyor. Bu bilgi onu canlandırırken gerçekten çok yardımcı oldu.”

Gaiman çekimlerin başında, Sturridge’e performansını başka bir çizgi roman ikonundan ayırt edilebilmesine yardımcı olmak için önemli bir tavsiye daha verdi. Gaiman, “‘Ona bir kez ‘Batman olmayı bırak’ diye gürledim. “Fısıltı halinde konuşmaya çalışıyordu” Sturridge kendini savunmak adına “Daha ilk günümdü!” diyor: “Ama inanılmaz derecede yardımcı oldu.”

Aktör Seçimlerine Gelen Eleştiriler

Geçtiğimiz haftalarda yapılan bir duyuruda, non-binary bir oyuncu olan Mason Alexander Park’ın çizgi romanda da aynı şekilde non-binary olan Desire’ı, siyahi bir oyuncu olan Kirby Howell-Baptis’in ise çizgi romanlarda beyaz olarak tasvir edilen Death’i oynayacağı açıklanmıştı. Bu duyurudan sonra bazı okurlar Twitter üzerinden Neil Gaiman’a saldırdı. Gaiman da onlara aynı tutkuyla karşılık verdi.

Netflix's The Sandman: Cast, Characters and Plot - Paper Writer

Gaiman, kendisini orijinal materyalleri korumamakla suçlayan birine cevaben “Umurumda olan tek şey ortaya çıkan iş” diye tweet attı. “30 yılımı Sandman’in kötü uyarlamalarına karşı savaşarak geçirdim. Sandman’i okumayan/anlamayan insanların Desire’ın non-binary olması ya da Death’in yeterince beyaz olmamasıyla ilgili mızmızlanmaları umurumda değil. Diziyi izleyip karar verin.” Ayrıca bu karakterlerin, Sandman çizgi romanları boyunca farklı şekillerde belirdiğini söylemekte fayda var. Çünkü bu karakterler, farklı insanlara farklı görünen zamansız kavramları temsil ediyor.

Dizide Bizi Hangi Karakterler Bekliyor?

Dizinin ilk sezonu on bölümden oluşacak. Bölümlerin her biri ise bir saat uzunluğunda oluşacak. Ayrıca Neil Gaiman’ın EW’ya söylediğine göre dizi için bir de ek bölüm hazırlamışlar. Peki dizide kimleri göreceğiz? İlk sezon kaç cildi kapsayacak? Yazının devamında sizin için bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

The Sandman on Twitter: "Even demons don't trust Johanna Constantine.  August 5th. https://t.co/jtfVzajD7W https://t.co/UQNAH1onY8" / Twitter

Dizinin ilk sezonu üçüncü cildin yarısına kadar olan kısmı kapsayacak. Bu da Dream’in kardeşlerinden yalnızca ikisini görebileceğimiz anlamına geliyor. Dizi ve çizgi romanlar arasındaki en büyük fark muhtemelen John Constantine’i göremeyecek oluşumuz. Dizide John Constantine’in rolünü Jenna Coleman’ın canlandırdığı Johanna Constantine üstenecek. Lady Constantine ismiyle de bilinen karakteri çizgi romanlarda da görmüştük. Muhtemelen çizgi romanları okumayan izleyicilerin kafalarının karışmasını önlemek amacıyla John’u diziye eklemek istemediler.

Çizgi romanlar ve dizi arasındaki bir diğer fark ise David Thewlis tarafından canlandırılacak John Dee karakterinin dış görünüşü. Paylaşılan fotoğraflara bakacak olursak karakterin çizgi romanlardaki iskeletimsi görünüşüne dizide yer vermeyecekler.

Üçüncü ciltte gördüğümüz Lyta ve Hector Hall’ı da dizide izlemeye şansımız olacak. Fakat karakterlerin DC evreni ile olan bağlarına dizide yer verilmedi. Bilmeyenler için Lyta, Wonder Woman’ın, Hector ise Hawkman ve Hawkgirl’ün çocuğu. Bu ikiliyi diziye nasıl uyarlayacakları ise büyük bir merak konusu.

Yazının sonuna geldik. Dizi için heyecanlı mısınız? Fragman ve oyuncular hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın. Karşılaştırma dosyamız için ise beklemede kalın!

Bu yazının redaktörlüğü Selin Çolak tarafından yapılmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Sabah kaltım. Bugün yine çok geç kaldım. Ama fakat ancak. Ve çünkü lakin ve ama. Fakat lakin. Ancak ve acank ama ki. De ile ve ama

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.