Anneler Günü’nünde Mutlaka İzlemeniz Gereken Uyarlamalar

Anneler Günü’nde Mutlaka İzlemeniz Gereken Uyarlamalar

Bugün Anneler Günü. Biz de sizler için annenizle birlikte izleyebileceğiniz eğlenceli ve bir o kadar duygusal filmler ve dizileri bu yazıda derledik. Araya belki bir tane de gerilim filmi eklemiş olabiliriz. 👉👈

Not: Çocuğu kaybeden anneler, annesini kaybettiği için kardeşine annelik yapmak zorunda kalanlar ve çocuğuna hem anne hem baba olanlar başta olmak üzere bütün annelerin anneler günü kutlu olsun.

1. Mucize (Wonder) anneler günü

anneler günü

R. J. Palacio’nun aynı isimli romanından uyarlanan Mucize, yüzünde oluşan bir deformasyon sonucu etrafındaki herkes tarafından dışlanan bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Kitabın ana karakteri August, beşinci sınıfa kadar evde annesi tarafından eğitim görüyor. Fakat August beşinci sınıfa geçmesiyle birlikte okula başlıyor. Etrafındaki insanlardan çekinen August için macera da işte tam burada başlıyor.

August’un annesi Isabel’i filmde usta oyuncu Julia Roberts canlandırıyor. Isabel, bazen fazla endişelense ve dikkatli davransa da niyeti her zaman çocuklarını korumak. Her annenin yaptığı gibi o da sevgisini bu şekilde gösteriyor. Julia Roberts, Isabel karakterini okuduğunda nutkunun tutulduğunu söylemiş. Ona göre Isabel’in 10 yıl boyunca her dakika hiç usanmadan annelik yaptıktan sonra oğlunu gerçek hayata teslim etmesi oldukça hayranlık uyandırıcıymış.

2. Küçük Kadınlar (Little Women)

anneler günü

Yıldız kadrosuyla herkesi kendisine hayran bırakan bu filmin bir adet Oscar adaylığı da bulunuyor. Kitabın yazarı Louisa May Alcott kendi yaşam öyküsü üzerine kurmuş olduğu Küçük Kadınlar’da zor koşullarda bile mutlu bir yaşam sürdürülebileceğini anlatıyor. March ailesinin mutlu yaşamı, babalarının savaşa gitmesiyle gölgeleniyor. Ancak kızlar, çok akıllı bir kadın olan annelerinin önderliğinde yaşamlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Biz de ailenin dört genç kızının bu süreçte yaşadığı maceralarını okuyoruz.

March kardeşlerin annesi Marmee, aslında kitabın odak noktası olacakmış. En azından kitabın yazarı mektuplarında böyle yazmış. Fakat Marmee hem kitapta hem de kitabın çoğu uyarlamasında hep arka planda kaldı. Ta ki bu uyarlamaya kadar. Laura Dern’in meşhur “Neredeyse hayatımın her günü sinirliyim.” repliği izleyicilerin ve okurların Marmee’yi daha farklı görmesine sebep oldu.

3. Anne With An E anneler günü

anneler günü

Hepimizin çok sevdiği bu dizi, kızıl saçlı ve özgür ruhlu genç bir kadının hikâyesini anlatıyor. Annesini ve babasını çok küçükken kaybetmiş olan Anne, bir yetimhanede büyüyor. Bir yanlışlık sebebiyle Green Gables’a geldiğinde ise Anne kendisini ilk defa evinde hissediyor. Marilla ve Matthew ikilisi aslında yetimhaneden bir oğlan çocuğu istiyor. Bu yüzden de bu üçlünün hikâyesi yanlış anlaşılmalarla başlıyor. Fakat daha sonradan herkesin dahil olmak istediği bir aile haline geliyorlar.

Anne’in gelişiyle hayal kırıklığına uğrayan Marilla bir kız çocuğuna bakamayacağını düşünüyor. Ancak Anne hayalleri, zekası, ve etrafındaki herkesi hayran bırakan heyecanı ile onu etkiliyor. Anne maceradan maceraya koşarken Marilla da zamanla bir anne olmanın ne demek olduğunu öğreniyor. Başta Anne’e soğuk duvarını aşmakta zorlansa ve disiplin konusunda endişeleri olsa da Marilla, zamanla duvarlarını yıkıyor ve Anne’e olan sevgisiyle bambaşka bir insana dönüşüyor.

4. Kafes (Bird Box) anneler günü

Bird Box - film 2018 - Beyazperde.com

Josh Malerman’ın aynı isimli popüler kitabından uyarlanan bu film, yayınlandığı dönem çok konuşulmuştu. Filmin başrolünde Sandra Bullock yer alıyor. Kafes, insanların gözlerini açamadığı apokaliptik bir dünyada geçiyor. Ne olduğu belli olmayan bir canavar ona bakan insanların kendisini öldürmesine sebep oluyor. Biz de Malorie’nin iki çocuğunu bu tehlikeli dünyada daha güvenli bir yere götürme çabasını izliyoruz.

Malorie soğuk ve zorlu bir karakter. Çocuklarının bu dünyada hayatta kalmasını istediği için böyle de olmak zorunda. Böyle bir dünyada anne olmanın duygusal ve zihinsel yükünü kaldıramayan Malorie çocuklara yalnızca “kız” ve “oğlan” isimleriyle sesleniyor. Fakat hikâye ilerledikçe Malorie’nin çocuklarını korumak için neleri göze alabileceğine tanık oluyoruz.

5. Julie & Julia

JULIE & JULIA - Official Trailer (HD) - YouTube

Bu filmin listede olmasına şaşırabilişiniz. Çünkü pek çok kişi bu filmin orijinal bir senaryosu olduğunu düşünüyor. Fakat sanılanın aksine Julie ve Julia, Julie Powell’ın anı kitabından beyazperdeye uyarlanmış. Film, farklı zaman dilimlerinde yaşayan ve kendi zaman dilimlerinde benzer mücadeleler vermiş olan iki kadının hikâyesini merkeze alıyor. Zaman ve mekan olarak ayrı olsalar da hayatları iç içe geçen bu iki kadın, bizlere tutku ve cesaretle her şeyin başarılabileceğini gösteriyor.

Bu yazıda bahsettiğim diğer filmlerin aksine Meryl Streep’in canlandırdığı Julia, Julie’nin annesi değil. Fakat ilginç kişiliği ve Julie ile benzer yaşantısını onu Julie’nin hayatında önemli biri haline getiriyor. Bu film sayesinde 2010 yılında Oscar adaylığı alan Meryl Streep’in performansı kesinlikle içinizi ısıtacak türden.

Sizin bu listeye eklemek istediğiniz filmler var mı? Görüş ve düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Fakat ancak ve ama. Çünkü veya ya da. Ancak ve ancak.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.