Okuyucuları Annelik Sevgileriyle Etkilemiş 5 Karakter

Okuyucuları Annelik Sevgileriyle Etkilemiş 5 Karakter

Bugün hep birlikte kitaplardaki süper kahramanlar yerine gerçek hayattaki süper kahramanlarımızı kutluyoruz: annelerimiz. Dünyaya gözlerimizi açtığımız andan itibaren yanımızda olan bu süper kahramanlar yeri geldiğinde en büyük destekçimiz, yeri geldiğinde dert ortağımız, yeri geldiğinde rol modelimiz oluyorlar. Bu yazıyla, onlara teşekkür ederken, kitaplarda okuduğumuz, bizlerde iz bırakan bazı anneleri anmak istiyorum. Okuyucuları Annelik Sevgileriyle Etkilemiş 5 Karakter

Çığırtkanların Sultanı: Molly Weasley

Harry Potter evreninin tatlı cadısı Molly Weasley kitaplarda anne dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk isimlerden. Ron, Ginny, Fred ve George (bu ikisinin ne kadar zor çocuklar olabileceğini hepimiz biliyoruz), Percy, Charlie ve Bill’in annesi. Sadece yedi çocuğuna annelik yapmakla kalmıyor aynı zamanda annesini küçük yaşta kaybeden Harry için de bir anne rolü üstleniyor. Tanıştığı andan itibaren ona kendi çocuklarına davrandığı gibi davranıyor. Ekonomik zorluklar ve güvenliklerini tehdit eden korkunç büyücü Lord Voldemort tehlikesinde bile çocuklarının ihtiyaçlarını gidermek için elinden geleni yapıyor. Neşesinden ve yüksek ses tonundan asla vazgeçmiyor. Harry’e de tıpkı Ron’a ördüğü gibi Noel için kazak örüyor. O tipik anne endişesini bize kitaplar boyunca hissettiriyor. Eh, çocuklarının da sürekli ölümle burun buruna gelmesi işini kolaylaştırmıyor tabii.

Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında Ron’a göndermiş olduğu çığırtkan Ron için utanç verici olsa da Molly’i çok iyi anlıyoruz. Üstelik son kitapta kızını korumak için Bellatrix Lestrange ile yüzleşen Molly’nin neden Gryffindor’a seçildiğini anlamak zor değil. Söz konusu çocuklarıysa onu kimse durduramaz. Anneler günün kutlu olsun Molly Weasley!

… ARABAYI ÇALMAK HA, SENİ OKULDAN ATSALAR HİÇ ŞAŞMAM, HELE BENİM ELİME GEÇ DE GÖR NELER OLACAK, ARABANIN GİTTİĞİNİ GÖRÜNCE BABANLA BENİM NELER HİSSEDECEĞİMİZİ HİÇ DÜŞÜNMEDİN SANIRIM, DÜN AKŞAM DUMBLEDORE’DAN MEKTUP GELDİ, BABAN UTANÇTAN ÖLECEK SANDIM, BİZ SENİ BU ŞEKİLDE DAVRANASIN DİYE YETİŞTİRMEDİK, SEN DE HARRY DE ÖLEBİLİRDİNİZ…

– Molly Weasley, Harry Potter ve Sırlar Odası

Mavi Yiyeceklerle Hayata Meydan Okuyan Kadın: Sally Jackson

Sally Jackson, Percy Jackson ve Olimposlular evrenindeki baş karakterimiz Percy’nin annesi. Dünya iyisi bu kadının hayatı ne yazık ki talihsizliklerle dolu. Anne ve babasını beş yaşındayken bir uçak kazasında kaybeden Sally, kendisiyle çok da ilgilenmeyen amcası tarafından büyütülmüş. Bir roman yazarı olmak istiyormuş, o yüzden lise yıllarında yaratıcı yazarlık bölümü olan bir üniversiteye gitmek için para biriktirmiş. Ancak amcasının kansere yakalanmasıyla Sally, ona bakabilmek için okulu bırakmış. Kötü talihini kırdığı an Percy’nin babasıyla tanıştığı anmış, ya da en azından Percy’e böyle söylemiş. Sonuçta genç kadın aşık olduğu adamın bir Yunan tanrısı olduğunu öğrendiğinde şok olmuş olmalı. Bu gerçek, çocuğunu babasız büyütmek zorunda kalması anlamına geliyor üstelik.

Bir yarı tanrının annesi olmak zor olmalı, üstelik her köşede canavarlar o çocuğa ulaşmaya çalışıyorsa. Peki, Sally Jackson oğlunu korumak için ne mi yapıyor? Oğlunun melezlere özel kokusunu bastırması ve canavarlardan korunmasını sağlamak için “Kokarca” Gabe ile evleniyor. Oğlunu korumak için bu ne yazık ki karakteri de kokusu kadar kötü adama katlanan Sally, Percy’e her zaman sevildiğini hissettiriyor. Hatta Gabe’in mavi yiyeceklerin var olamayacağını söylemesi üzerine, eve mavi pastalar, mavi tortillalar, mavi şekerler getiriyor. Oğlunun en sevdiği renk olan maviyi, her şeyin mümkün olduğunu göstermek için kullanıyor. Percy’i Melez Kampı’na ulaştırabilmek için her türlü tehlikeyi göze alan fedakar anne Sally Jackson, senin de anneler günün kutlu olsun!

Annelik Sadece Kan Bağı Değildir: Marilla Cuthbert

Okuyucuları Annelik Sevgileriyle Etkilemiş 5 Karakter

Yeşilin Kızı Anne kitabının ciddi ama sevgi dolu annesi Marilla Cuthbert aslında anne olmaya hiç uygun olmadığını düşünüyor. O ve kardeşi Matthew Cuthbert sadece çiftlik işlerine yardımcı olması amacıyla bir erkek çocuk evlat edinmeye karar veriyorlar. Ancak bir yanlış anlaşılma sonucu bir erkek çocuk yerine, ateş gibi kızıl saçları ve bitmek tükenmek bilmez hayalleriyle büyüleyici Anne Shirley geliyor. İlk başta Anne’in gelişiyle hayal kırıklığına uğrayan Marilla bir kız çocuğuna bakamayacağını düşünüyor. Ancak Anne hayalleri, zekası, ve etrafındaki herkesi hayran bırakan heyecanı ile onu etkiliyor. Marilla Anne’in evde kalmasına izin veriyor.

Green Gables’ta yaşamaya başlayan Anne maceradan maceraya koşarken Marilla da zamanla bir anne olmanın ne demek olduğunu öğreniyor. İlk başta soğuk duvarını aşmakta zorlansa ve disiplin konusunda endişeleri olsa da Marilla zamanla duvarlarını yıkıyor ve Anne’e olan sevgisiyle bambaşka bir insana dönüşüyor. Onunla birlikte daha mutlu bir insan oluyor. Hatta onsuz yaşayamayacağını düşünüyor. Kan bağı olmadan da annelik yapılabileceğini ve anneliğin sonsuz sevgisinin verilebileceğini bize gösterdiğin için senin de anneler günün kutlu olsun, gururlu kadın, Marilla Cuthbert.

Kuzeyin Dişi Kurdu: Catelyn Stark

Okuyucuları Annelik Sevgileriyle Etkilemiş 5 Karakter

Catelyn Stark, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde – daha bilinir adıyla Taht Oyunları- Winterfell’in Leydi’si ve beş çocuk annesidir. Aslında evlenmesi planlanan Brandon Stark, Deli Kral Aegon Targeryen tarafından öldürülünce, Brandon’ın kardeşi Eddard Stark ile evlendiriliyor. Bu hiç tanımadığı adamla evlendikten hemen sonra Eddard Stark’ın Robert Baratheon’un önderliğindeki isyana katılmak üzere gitmesiyle, henüz hamile kalmış olan Catelyn Stark tüm hamileliğini yalnız geçirmek zorunda kalıyor. Ne yazık ki Ned Stark isyandan yanında başka bir kadından olmuş Jon Snow adında bir çocukla geri dönüyor. Yukarıdaki Marilla örneğimizin aksine kendini aldatılmış hisseden Catelyn bu annesiz çocuğu sevmeyi başaramıyor. Hayatının devamında başına gelen trajik olayların sebebinin de bu masum çocuğu sevememesinden kaynaklandığını düşünüyor.

Catelyn Stark haklı mı bilemeyiz ancak bir anne olarak kendi çocukları için yapmayacağı şeyin olmadığını biliyoruz. Uzun uzun anlatarak kitapların ya da dizinin tadını kaçırmak istemiyorum kimse için, ancak Catelyn Stark çocuklarını korumak için ne yaparsa yapsın ne yazık ki bazı kötü olaylar yine de onu bekliyor. Son nefesine kadar çocuklarını korumaya yemin ettiğini biliyoruz. Aynı zamanda çocuklarına yol göstermeye çalışan Catelyn Stark’a boşuna dişi kurt demiyorum. Kendisi ve ailesi arasına girecek herkese dişlerini gösteriyor. Jon Snow seni affeder mi bilemiyorum Catelyn ama senin de anneler günün kutlu olsun cesur kadın!

Hem Fedakar Hem Cesur Hem Bilge: Natalie Prior

Okuyucuları Annelik Sevgileriyle Etkilemiş 5 Karakter

Natalie Prior, Uyumsuz serisinden Beatrice (Tris) Prior’ın annesi. Uyumsuz evreninde insanlar kişisel özelliklerine göre beş sınıfa ayrılıyor: Bilgelik, Fedakarlık, Cesaret, Dürüstlük, Dostluk. Tris hangi bölgeye gideceğini öğrenmek için teste giriyor. Ancak test konusunda şüpheleri var. Kendisini içinde doğmuş olduğu Fedakarlık bölgesine ait hissetmiyor. Bu korkularını annesiyle paylaşıyor. Annesi kendisinin de onun yerindeyken korktuğunu söyleyerek ona destek oluyor. Tris bilmiyor ki annesinin ondan sakladığı çok şey var. Annesi hem cesur hem de fedakar ve en büyük fedakarlığı da Tris’i korumak için yapıyor. Natalie Prior bize sadece cesur ya da bilge olamayacağımızı gösteriyor. Natalie Prior bize bütün olmayı gösteriyor. Anneler Günün kutlu olsun Natalie Prior!

Cesaretleriyle örnek olan ve ne olursa olsun çocuklarını her şeyden koruyan bu anneler okuduğumuz kitaplardan bizlere bakarken biz de kendi annelerimizden bir parçayı onlarda görüyoruz. Bizi her daim seven güzel annelerimiz, gerçek hayatın zorluklarına nasıl göğüs gerdiğinizin farkındayız. Sizleri çok seviyoruz. Anneler Günü’nüz kutlu olsun!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Okuyucuları Annelik Sevgileriyle Etkilemiş 5 Karakter. Okuyucuları Annelik Sevgileriyle Etkilemiş 5 Karakter. Ancak ve ancak. Lakin ve ama. Çünkü ve veya. Fakat ya da. Ancak ve ancak. Lakin ve ama. Çünkü ve veya. Fakat ya da. Ancak ve ancak. Lakin ve ama. Çünkü ve veya. Fakat ya da. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika

Ama Okuyucuları Annelik Sevgileriyle Etkilemiş 5 Karakter

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 13

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.