Ruh Halinize Göre Bu Yaz Hangi Kitabı Okumalısınız?

Ruh Hâlinize Göre Bu Yaz Hangi Kitabı Okumalısınız?

Merhabalar, yazın bitmesine sayılı günler kaldı. Okuma hedeflerimizin önüne geçebilmemiz için bu bazılarımızın son şansı. Bu yüzden biz de siz okurlarımız için yaz aylarının bizlerde uyandırdığı ruh hâllerine göre kitap önerileri derledik! ruh halinize göre

Sad Girl Summer Önerileri

Yazın yorucu sıcakları sizin de ruhunuzu bunaltıyorsa doğru yerdesiniz! Bu listedeki kitaplarda hem sizi yansıtan karakterler bulacak hem de kitapları okurken bu bunaltıcı histen kurtulacaksınız.

Not: Bibliyoraf’ın sad girl summer için seçtiği şarkıyı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

1. Dinlenme ve Rahatlama Yılım – Otessa Moshfegh 

Bu kitapta ismini bilmediğimiz bir kadının yaşadıklarına tanık oluyoruz. Kendisi sarışın, zayıf ve toplum standartlarına göre güzel bir kadın. Varlıklı bir ailede büyümüş, ekonomik olarak da avantajlı bir konumda. Tüm bu bilgiler ışığında kendisinin dünya üzerindeki en şanslı ve rahat insan olabileceğini düşünüyoruz. Fakat roman boyu anlattıkları, tam tersini gösteriyor.

Ana karakter, kısa aralıklar içerisinde sırayla babasını ve annesini kaybetmiş. Ayrıca aşk hayatında hem duygusal hem fiziksel istismara uğramış ve bir ayrılık yaşamış. İşinden istifa etmiş. Romanı okumaya başladığımızda, tüm bu kaostan sonrasına şahit oluyoruz. Yaşadıklarından yorulan ve bir bunalıma giren anlatıcı, kendisini eve kapatmaya karar veriyor. Bir yıl boyunca uyuyup dinlenmeyi planlıyor. Biz de okurlar olarak onun bu yılına eşlik ediyoruz.

2. Ripe – Sarah Rose Etter

Geçtiğimiz ay raflarda yerini alan kitap, Silikon Vadisi’nde çalışan Cassie’nin yaşadıklarını anlatıyor. Hayalini kurduğu bir işte çalışmaya başlayan Cassie, kurumsal hayatının hiç de düşündüğü gibi olmadığını fark ediyor. Uzun çalışma saatleri, toksik patronlar ve etik olmayan projelerle uğraştığı yetmiyormuş gibi şehir hayatının çarpıklığından kurtulmaya çalışıyor. Bunların yanında uzun zamandır depresyonla mücadele eden Cassie, kafasındaki kara deliğin gittikçe büyümeye başladığını hissediyor.

Cassie, patronun istekleri yasa dışı bir hâl aldığında ve kendisi beklenmedik bir şekilde hamile kaldığında bütün problemlerle yalnız başına kalıyor. Biz de karakterin Silikon Vadisi’nin cezbedici meyvelerinin gerçekten buna değip değmeyeceğine karar vermeye çalışmasını okuyoruz.

Okumanız gereken diğer kitaplar:

 • The Four Humors – Mina Seçkin
 • Yerba Buena – Nina LaCour
 • Sırça Fanus – Sylvia Plath
 • Normal İnsanlar – Sally Rooney

Sahil Okumaları Önerileri

Yaz sizin için güneşlenmek, yüzmek ve kafa dinlemek demekse doğru başlıktasınız! Deniz, kum ve plaj üçlüsüyle buluşacağınız bu kitaplar kesinlikle ayağınızı yerden kesecek.

Not: Bibliyoraf’ın sahil okumaları için seçtiği şarkıyı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

ruh halinize göre

1. Happy Place – Emily Henry

Yaz kitapları deyince okurların başını döndüren yazarların başında Emily Henry geliyor. Yazar, bu kitabında ayrılan bir çifti konu alıyor. Harriet ve Wyn, en iyi arkadaşlarıyla yapacakları tatil için hâlâ birlikteymiş gibi davranmak zorunda kalıyorlar. Üniversitede tanıştıklarından beri mükemmel bir çift olan bu ikili, beş ay önce ayrıldıklarını arkadaşlarına bir türlü söyleyemiyorlar. Ardından kendilerini, son on yıldır arkadaş gruplarının yıllık kaçamağı olan Maine kulübesinde bir yatak odasını paylaşırken buluyorlar.

Yıllardır birbirlerine âşıkken, sonrasında onları en iyi tanıyanların önünde bir haftalığına âşıkmış numarası yapmak ne kadar zor olabilir? Eğer yaz modunuz güneş, kum ve plaj üçlüsünden oluşuyorsa, diğer Emily Henry kitaplarına da bakmanızı öneririz.

2. Malibu’da Son Parti – Taylor Jenkins Reid

 Merkezine, dünyaca ünlü bir şarkıcı olan Mick Riva ve ailesini alan hikâye, geçmiş-şimdi şeklinde anlatılıyor. 80’lerde geçen kitapta, Malibu’da yaşayan ve her sene ortalığı yıkan bir parti veren ünlü sörfçü Riva kardeşlerin partisini saat saat okuyoruz. Tabii ki bu kadar ün, beraberinde bir felaketi getirmekten de geri durmuyor. Riva kardeşlerin o yıl düzenlediği yaz sonu partisi, yılın belki de en heyecanla beklenen etkinliği. Ancak parti giderek kontrolden çıkıyor ve tatsız dedikodular etrafa yayılmaya başladığında işler çığırından çıkıyor.

Kitap boyunca bir yandan Riva kardeşleri daha yakından tanırken diğer yandan da babaları Mick Riva ve anneleri June’un hikâyesine de tanık oluyoruz. Reid, Malibu’da Son Parti’de okura kelimenin tam anlamıyla bir aile entrikası sunuyor.

Okumanız gereken diğer kitaplar:

 • İyi Kız Karmaşası (Avalon Bay #1) – Elle Kennedy
 • Sahte Balayı – Christina Lauren
 • Tatilde Tanıştığımız İnsanlar – Emily Hnery
 • Bir Yaz Boyunca (Bellinger Sisters #1) – Tessa Bailey

Gündem Okumaları Önerileri

Okul dönemi boyunca kitaplardan uzak kaldığın için gündemden uzaklaştın. Bu yüzden de ağustos ayını herkesin konuştuğu kitaplara ayırmak istiyorsun. İşte senin için geçtiğimiz birkaç ayın en çok konuşulan kitaplarından öneriler!

Not: Bibliyoraf’ın gündem okumaları için seçtiği şarkıyı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

ruh halinize göre

1. Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston

Uyarlaması 11 Ağustos’ta çıkacak olan bu kitap, son birkaç aydır herkesin elinde dolaşan eserlerden biri! Kitapta önce düşmandan arkadaşlığa, sonrasında da arkadaşlıktan aşka ilerleyen bir aşk hikâyesi okuyoruz. Tüm dünya, ABD ve İngiltere arasında yaşanan krizle çalkalanıyor. Fakat bu kriz ekonomik veya askeri bir kriz değil. Politik olduğunu dâhi söyleyemeyiz. Çünkü manşetlerde şöyle yazıyor: ABD Başkanı’nın oğlu Alex ve İngiliz prens Henry tartıştıkları sırada, kraliyet düğününün 75.000 dolarlık pastasını mahvetti.

İkilinin kanlı bıçaklı düşman olduğuna ilişkin dedikodular çıkıyor, ABD ve İngiltere ilişkileri gerçekten tehlikeye giriyor. Bunun üzerine Alex’le Henry, en yakın arkadaşlar gibi davranmaya ve poz vermeye başlıyor. Sahte dostluk yerini yavaş yavaş sahici bir arkadaşlığa ve sonrasında da aşka bırakıyor.

2. Lessons in Chemistry – Bonnie Garmus

Yazarın çıkış kitabı olan Lessons in Chemistry, 1960’lı yıllarda, kadınların erkeklerle eşit görülmediği bir zamanda geçiyor. Kimyager olan Elizabeth, hamile kaldığında işinden ayrılmaya zorlanıyor. Ancak bu onu durdurmuyor ve Elizabeth, Supper at Six adındaki yemek programında kadınlara kimya üzerinden yemek yapmayı öğretmeye başlıyor. Bir yandan cinsiyetçi gazeteciler kadınları ezerken diğer yandan Elizabeth, tüm kadınlar adına ayakta durmaya çabalıyor. Kitap şimdiden Goodreads okurlarından geçer not almış gibi görünüyor.

Kitap geçtiğimiz yıl çıkmasına rağmen kısa sürede popüler hâle geldi. Geçtiğimiz yıl En İyi Çıkış Romanı ödülünü kazanan kitap, bu yılın ekim ayında ekranlarda olacak! Apple+ TV’de yayımlanacak olan uyarlamanın başrolünde Brie Larson yer alıyor.

Okumanız gereken diğer kitaplar:

 • Icebreaker (Mapple Hills #1) – Hannah Grace
 • Fourth Wing (The Empyrean #1) – Rebecca Yarros
 • Amerikan Ev Arkadaşı Deneyi – Elena Armas
 • Dune (Dune #1) – Frank Herbert

Retelling Okumaları Önerileri

Hazır reading slumptan çıkmışken tekrar aynı duruma düşmek istemiyor, bu yüzden de seveceğize emin olduğunuz kitapları okumayı mı istiyorsunuz? Doğru adrestesiniz. Bu başlığın altında sevdiğiniz öykülerin yeniden anlatımlarını bulabilirsiniz!

Not: Bibliyoraf’ın gündem okumaları için seçtiği şarkıyı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

1. İthaka (Penelope’nin Şarkıları #1) – Claire North

Bir mitoloji retellingi olan İthaka’da, Odysseus’un eşi Penelope’in yaşadıklarını okuyoruz. Odysseus, oğulları Telemakhous’un doğumundan kısa bir süre sonra Truva Savaşı’na çağırılınca Penelope’nin hem krallığı koruması hem de oğlunu beladan uzak tutması gerekiyor. Fakat bu göründüğü kadar kolay değil. Odysseus’un yokluğunu fırsat bilen herkes soluğu İthaka Adası’nda alıyor. Odysseus’un savaştan dönmeyeceğini düşünen talipler Penelope’in kapısını çalıyor. Bir yandan bu talipleri oyalamaya çalışan Penelope diğer yandan da insan kılığına girmiş tanrılarla uğraşıyor.

Üç kitaptan oluşacak olan serinin ikinci kitabının 22 Ağustos’ta çıkması bekleniyor. Bu kitapta Penelope’nin hikâyesine Elektra, Helen ve Aphrodite de katılıyor.

2. Gwen & Art Are Not In Love – Lex Croucher

Kral Arthur Efsanesi’ne yeni bir bakış getiren bu roman, bir kuir retellingi. Kral Arthur’un soyundan gelen Arthur, Camelot’un sıradaki lordu olmak için eğitiliyor. Doğduğundan beri İngiltere prensesi Gwendoline ile nişanlı. Fakat çiftin ortak düşündüğü tek konu, birbirlerinden nefret ediyor olmaları. İkili evliliğe giden bu yolda, yazı Camelot’ta geçirmeye zorlanıyorlar. Fakat 24 saat bile geçmeden Gwen, Arthur’u yakışıklı bir şövalyeyi öperken görüyor. Arthur ise Gwen’in krallığın tek kadın şövalyesine aşık olduğunu öğreniyor.

Birbirinden nefret eden ikili, müttefik olmanın ikisine de fayda sağlayacağını fark ediyor. Biz de karakterlerin sevdikleri insanları korumak için yaptıkları anlaşmaları ve kraliyet turnuvasında başlarına gelenleri okuyoruz.

Okumanız gereken diğer kitaplar:

 • Lore Olympus (Lore Olympus #1) – Rachel Smithe
 • Gilded (Gilded #1) – Marissa Meyer
 • Şafağı Ör (Yıldızların Kanı #1) – Elizabeth Lim
 • March – Geraldine Brooks

Yazının sonuna geldik. Bu yaz içinde bulunduğunuz ruh hâli, listedeki hangi kitaplarla uyuşuyor? Sizin bu başlıklar için önerdiğiniz kitaplar neler? Düşüncelerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın!

ruh halinize göre

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.