Yaz Kitaplığı: Sahil Kenarında Okunabilecek 7 Kitap

Yaz Kitaplığı: Sahil Kenarında Okunabilecek 7 Kitap

Sevgili Bibliyoraf okurları, umarım siz de benim gibi yaz mevsimini çok sevip kitabını kaptığı gibi sahile inme hayali kuranlardansınızdır Çünkü, “Sonunda yaz geldi!” diyerek sizler için sahil kenarında okunabilecek kitaplar listesi hazırladık. “Yok, benim favorim yaz değil.” diyorsanız bile umarım bu listedeki kitaplar tatili keyifli geçirmenize yardımcı olur. yaz kitaplığı

yaz kitaplığı

Özel Bir Yaz – Mariko Tamaki

Listemizin ilk kitabı Mariko Tamaki’den Özel Bir Yaz. Bu kitapta yazar bizleri Awago sahilindeki göl evine götürüyor. Rose ve en yakın arkadaşı Windy her yıl birlikte bu göl evinde harika vakit geçiriyorlar. Ancak o yaz diğerlerinden çok daha farklı oluyor. Çünkü hem Rose’un annesiyle babasının arası giderek bozuluyor hem de iki yakın arkadaş kasabada yaşanan bir trajediye tanıklık ediyorlar. Tüm yaşananlara rağmen Rose ve Windy hep birbirlerinin yanında duruyorlar. Kısaca ergenlik çağındaki karakterlerin büyüdüklerini hissetmeye başlamalarını okuyoruz. Tabi ki bununla birlikte hayata karşı değişen bakış açılarını da görüyoruz.

Ayrıca söylemeliyim ki kendinizi kaptırıp nasıl bittiğini fark edemeyeceğiniz bu eserde okuyucuya oldukça tatlı çizimler eşlik ediyor. Özellikle çizgi roman okumayı sevenler bu kitaba bir şans vermeyi düşünebilirler.

yaz kitaplığı

Same Time Next Summer – Annabel Monaghan

Same Time Next Summer bu yaz okuyucularıyla buluşan yeni kitaplardan biri. Hikâye Sam’in nişanlısıyla birlikte bir düğün mekanına bakmak için Long Island’a gitmesiyle başlıyor. Ancak hiç beklemediği bir şey oluyor. Yıllardır görmediği ilk aşkı Wyatt’ın Long Island’a döndüğünü öğreniyor. Sam ve Wyatt çocuklarından beri yıllarca yaz tatilini birlikte geçiriyor. Ta ki Sam’in kalbinin kırıldığı on dört yıl önceki yaza kadar… Aradan geçen yıllarda birbirini bir daha görmeyen ikili Long Island’da tekrar karşılaşıyor. Böylece Sam kendisini bir ikilemin içinde buluyor.

Maalesef bu kitap henüz dilimize çevrilmedi. Ancak bu tatilde İngilizce kitaplar okumaya daha çok zaman ayırmak isteyen romantik sevenler varsa Same Time Next Summer kesinlikle doğru tercih olacaktır.

Krallığı Öldürmek (Yüz Krallık #1)- Alexandra Christo

Kitap, Siren Prensesi Lira ve insan Prens Elian’ın etrafında dönüyor. Lira o zamana kadar tam on yedi prensin kalbini sökmüş tam anlamıyla ölüm saçan bir karakter. Ancak bir sonraki kurbanı onun için oldukça zorlu bir göreve dönüşüyor. Neden mi? Çünkü Denizler Kraliçesi kızını cezalandırmak için onu bir insana çeviriyor. Bununla da yetinmeyip sihirli şarkısını da ondan alıyor. Lira’nın sonsuza dek insan kalmaması için yapması gereken şey ise kış gündönümüne kadar Prens Elian’ın kalbini söküp getirmek. Ancak yalnızca Lira değil Elian da zorlu bir karakter. Siren avlamayı kendine bir görev edinmiş bu prens tüm sirenleri ortadan kaldırmak istiyor. Elian, boğulmak üzere olan Lira’yı kurtarıyor. Gerçek kimliğini bilmediği yabancı kızın ona sirenleri yok etmesinde ona yardımcı olacağını söylemesiyle hikâye başlıyor.

Sahil, kumsal ve deniz üçlüsünden bahsettiğimiz bir listede sirenlerden bahsetmesek bu liste eksik kalırdı. Ayrıca kitabın konusu bana Küçük Deniz Kızı’nı hatırlatsa da bu kitapta bizi çok daha karanlık bir hikâye bekliyor.

Malibu’da Son Parti – Taylor Jenkins Reid

Kitap adından da anlaşılacağı üzere, 1983 ağustosunun sonunda, Malibu’da geçiyor. Olaylar, her biri birbirinden popüler olan dört kardeşin etrafında dönüyor. Ayrıca bu kardeşlerin tüm gözleri üzerlerine çekmelerinde başka bir sebep daha var: O da dünyaca ünlü efsanevi şarkıcı Mick Riva’nın çocukları olmaları. Tabi ki bu kadar ün, beraberinde bir felaketi getirmekten de geri durmuyor. Riva kardeşlerin o yıl düzenlediği yaz sonu partisi yılın belki de en heyecanla beklenen etkinliği. Ancak parti giderek kontrolden çıkıyor ve tatsız dedikodular etrafa yayılmaya başladığında işler çığırından çıkıyor. Gizli aşklar ve sırlar ortaya dökülüyor. Kitapta yalnızca Riva kardeşlerin hikâyesini değil onların anne ve babasının hikâyesini de okuyoruz.

Taylor Jenkins Reid’in adını bu yıl sevilen romanı Daisy Jones & The Six’in diziye uyarlanmasıyla sıkça duyduk. Henüz yazarla tanışmamış olabilirsiniz. Malibu’da Son Parti kesinlikle yazarla tanışmak başlamak için güzel bir tercih!

yaz kitaplığı

Book Lovers – Emily Henry

Book Lovers hayatı kitaplardan oluşan iki ana karaktere sahip. Birbirinden pek de haz etmeyen Nora ve Charlie’nin bir şekilde sürekli yolları kesişiyor. Hatta öyle ki Nora kardeşinin zorlamasıyla gittiği tatilde bile Charlie ile karşılaşmayı başarıyor. Kendilerini kitaplara adamış bu ikili kendi hayatlarının kahramanları olduklarını biraz geç fark ediyorlar. Ve sonunda düşmandan aşka klişesini sevenler için oldukça keyifli bir yaz aşkı kitabı ortaya çıkıyor.

Emily Henry son zamanlarda yazdığı romantik komedilerle giderek ünlenen yazarlardan. Özellikle de konu yaz temalı romantik komedilere gelince akla gelen ilk isimlerden biri. Yazar yayınlanan yedinci kitabı olan Book Lovers’ta kitap kurtlarının kalplerini çalacak bir kurguyu kaleme almış. Aynı zamanda okuyan pek çok kişi kitabın yazarın şu ana kadarki en iyi kitabı olduğunu da söylüyor. Kitabın ön okumasına buradan ulaşabilirsiniz.

Sadece Bir Canavar (Canavar Üçlemesi #1)- Vanessa Len

Kitap, Joan’ın tatilini geçirmek için yıllar önce vefat eden annesinin ailesinin yanına gittiği yaz ile başlıyor. Holland Köşkü’nde çalışmaya başlıyor ve yaz aşkı olan Nick ile tanışıyor. Böyle söyleyince her şey yolunda gidiyor gibi görünse de yaz tatili öğrendiği gerçeklerle bir kabusa dönüşüyor. Joan, annesinin ailesinin yalnızca tuhaf değil aynı zamanda insanların hayatlarındaki zamanları çalıp zaman yolculuğu yapabilen canavarlar olduğunu öğreniyor. Tüm bunlar yeteri kadar büyük bir dert değilmiş gibi Nick’in de aslında efsanevi bir canavar avcısı olduğu ortaya çıkıyor. Joan yaşanan korkunç olaylardan sonra ailesini kurtarmak elini taşın altına koymaya karar veriyor. Böylece üç kitap sürecek maceramız başlıyor. Açıkçası ben serinin devamını o kadar heyecanla bekliyorum ki serinin ikinci kitabı Never A Hero çıktığında çevrilmesini bile beklemeden okuyabilirim.

Alıştığımızın aksine bu serinin ana karakterleri kahramanlar değil canavarlar. Anti kahramanları okumayı sevenler için bu yaz Sadece Bir Canavar okuma vakti diyebiliriz.

Sevgiler, Carter – Whitney G.

Ana karakterler Carter ve Arizona dördüncü sınıftan beri arkadaşlar. Aradan geçen yıllarda pek çok şey değişse de onların dostluğu değişmiyor. Kitap üniversite öğrencisi oldukları zamanda geçiyor. Carter en fazla altı ay ilişkisini sürdürebilen biriyken Arizona ise “mükemmel erkeği” çizelgeler yaparak bulabileceğine inanıyor. Tahmin edebilirsiniz ki ikisinin de aşk hayatı yolunda gitmiyor. Ancak ikili bir gece tüm kırmızı çizgilerini aşıyorlar. Bu olaydan sonra “Sadece arkadaşız.” lafı anlamını yitirince karakterler birbirlerine karşı olan gerçek hislerini keşfetmeye başlıyor. Ara sıra geçmişe giderek ikilinin küçüklüğünü de okuyoruz. Ayrıca kitap hem Carter’ın hem Arizona’nın gözünden yazıldığından iki karakteri de yakından tanıma fırsatınız oluyor.

Zihninizi dinlendirmek için tatlı bir aşk kitabı arayışındaysanız Sevgiler, Carter’a şans verebilirsiniz. Kitap, yazarın sade dili ve akıcı anlatımı sayesinde kendini hızla okutturuyor. Ayrıca düşmandan arkadaşa, arkadaştan aşka klişesini sevenlerin bu kitabı çok beğeneceğini düşünüyorum.

Bonus: Yaz Ortasında Ölüm – Yukio Mişima

Romanlarıyla modern Japon edebiyatında harika izler bırakan Yukio Mişima’nın öyküleri de oldukça ünlü. Yaz Ortasında Ölüm ise bir öykü derlemesi. Mişima’nın kalemiyle tanışmak için en uygun kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü yazarın insanı diken üstünde tutan, huzursuz edici bir anlatımı var. Bu yüzden de bir romanla başlamaktansa öyküleriyle başlamak sizi yazarın kalemine alıştırabilir. Zaten Yaz Ortasında Ölüm, yazarın romanlarını aratmayacak tasvirlere ve olay örgülerine sahip. Mişima bu öykü kitabında da romanlarında sıklıkla kullandığı sapkınlık, cinnet, kin, erotizm temalarını merkeze almış. Ayrıca kitap adını içindeki bir öyküden alıyor. Benim de en çok beğendiğim hikâye bu olmuştu.

Bu yaz sahil kenarında okuyabileceğiniz kitaplardan oluşan listemizin sonuna geldik. İçlerinde sizin de okumayı düşündüğünüz ya da önceden okuduklarınız var mı? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Umarım kitaplı ve mutlu bir yaz tatili geçirirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere! 💗yaz kitaplığı

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.