Yaz Aylarında Yayımlanacak Uyarlamalar | 2023 Uyarlama Takvimi

Yaz Aylarında Yayımlanacak Uyarlamalar | 2023 Uyarlama Takvimi

Kitapları okumayı sevdiğimiz kadar onları, ekranlarda görmeyi de seviyoruz. Sayfaların sinemayla buluşması her zaman heyecan verici. Bu yazımızda, sizlere yaz aylarında yayımlanacak uyarlamalardan bahsedeceğiz. Umarız bu uyarlamaları en az kitaplarını sevdiğimiz kadar severiz. Kağıtlar kalemler alınsın, uyarlama takvimleri hazırlansın!

Haziran Ayında Çıkacak Uyarlamalar

1. The Boogeyman (2 Haziran)

Stephen King’in aynı isimli kısa hikâyesinden uyarlanan The Boogeyman, haziranda çıkacak uyarlamalardan biri. Film, anneleri kısa süre önce ölmüş Sadie ve Sawyer isimli iki kız kardeşi merkeze alıyor. Terapist olan babaları Will kendi acısıyla boğuşurken, evlerine gelen bir hasta her şeyi tepetaklak edecektir. Kurbanlarının acısıyla beslenen doğaüstü bir varlık Harperların evine geldiğinde, neler olacak? Yönetmen Rob Savage, “Stephan King’i korkutmuş olan bir film yapmak, beni kendime getirdi.” dedi. King’den onay almış bu gerilim-korku filmi izleyiciler tarafından merakla bekleniyor.

Başrollerinde Chris Messina, Sophie Thatcher, David Dastmalchian, Marin Ireland gibi isimlerin bulunduğu The Boogeyman, yılın en çok beklenilen filmlerinden biri. 1 saat 38 dakikalık film, 2 Haziranda vizyona girdi.

2. Spider Man: Across the Spider-Verse (2 Haziran)

Spider-Man: Across the Spider-Verse, 2018 yılında çıkan Spider-Man Into the Spider-Verse filminin devamı! Aslında film tam olarak bir kitap uyarlaması sayılmaz. Çünkü direkt çizgi romanlardaki hikâyeyi alıp ekrana alıp taşımıyor. Fakat yeni bir şeyler anlatırken özüne bu kadar sadık kalan film sayısı çok az. Biz de tam da bu sebepten Spider-Man: Across the Spider-Verse’e listede yer vermek istedik. Film, Gwen Stacy ve örümcek ekibiyle birlikte çoklu evrenlerde bir süper kötünün peşine düşen Miles Morales’ı anlatıyor. Böylece mahallemizin dost canlısı Spider-Man yeniden sahneye çıkıyor!

Filmin kadrosunda, Jake Johnson, Oscar Isaac, Issa Rae, Daniel Kaluuya gibi isimler yer alıyor. Christopher Miller ve Phil Lord’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu film 2 Haziran’da hayranlarıyla buluştu.

3. Outlander 7. Sezon (16 Haziran)

Diana Gabaldon’un aynı isimli serisinden uyarlanan Outlander, bu yıl yedinci sezonuyla ekranlarda olacak! Her bir sezon serinin kitaplarından uyarlanan dizinin yedinci sezonunun büyük bir bölümü serisinin Geçmişin Yankısı kitabını temele alıyor. Outlander, bir savaş hemşiresi olan Claire’ın eşiyle balayı için gittiği tarihi bir kasabada başlamıştı. Claire’ın doğaüstü bir olayla kendini 1743 İskoçya’sında savaşın ortasında bulmasıyla 1945 ve 1743 yılları arasında mekik dokuduk.

Caitríona Balfe ve Sam Heughan’ın başrolde olduğu Outlander kadrosunda bu sezon Maria Doyle Kennedy, Joey Phillips, Chris Larkin, Caitlin O’Ryan, Mark Levis Jones gibi isimler bulunuyor. Outlander, yedinci sezonuyla 16 Haziran’da Starz’da olacak!

Temmuz Ayında Çıkacak Uyarlamalar

4. Oppenheimer (21 Temmuz)


Christopher Nolan’ın yönettiği Oppenheimer duyurulduğundan beri yılın en çok beklenilen filmlerinde zirveye oynuyor. Aslında film kurgu dışı bir esere dayanıyor. Oppenheimer, Kai Bird ve Martin J. Sherwin’in American Prometheus isimli biyografik eserinden uyarlandı. Öyle ki kitap, Nolan’ın bu projeyi üstlenme sebebiymiş! Manhattan Projesinde önemli bir yere sahip olan teorik fizikçi J. Robert Oppenhimer’a odaklanan film, nükleer silahların geliştirilmesine ve atom bombasının icadına uzanan bir öykü sunuyor. “Anlayana dek, korkmayacaklar. Ve kullanana dek, anlamayacaklar.” sözleriyle şimdiden Oppenheimer, yıla damgasını vurmuş gibi gözüküyor!

Cillian Murphy, Robert Downey Jr, Emily Blunt, Matt Damon, Florence Pugh, Jack Quaid ve Gary Oldman gibi isimlerle göz dolduran Oppenheimer merakla ve ilgiyle bekleniyor. Oppenheimer, 21 Temmuz’da sinemalarda!

Editörün notu: İzninizle son cümleyi “Oppenheimer, 21 Temmuz’da Barbie ile aynı gün sinemalarda!” olarak değiştirmek istiyorum, teşekkürler.

5. Good Omens 2.Sezon (28 Temmuz)

Usta yazarlar Neil Gaiman ve Sir Terry Pratchett’in aynı isimli kitabından uyarlanan Good Omens geri dönüyor! Orijinalinde mini dizi olarak planlanan Good Omens’ın ilk sezonu eleştirmenler ve hayranlar tarafından büyük bir beğeni toplamıştı. Öyle ki dizinin devam etmesi için hayranlar tarafından birçok kampanya başlatıldı. Neil Gaiman’da hayranları bir kez daha kırmayıp dizinin ikinci sezonuna yeşil ışık yaktı. Bir kez daha diyoruz çünkü kitabın sevenleri aynı ısrarı Gaiman ve Pratchett ikilisinin Kıyamet Gösterisi’nin olası ikinci kitabı için taslak hazırladıklarını öğrendiklerinde de göstermişti. İkinci kitap asla gelmedi ama ikinci sezona çok yakında ulaşıyoruz!

İkinci sezon, Başmelek Gabriel’in cennetten ayrılmasıyla başlayan olaylar silsilesini konu alacak gibi duruyor. Dizinin kadrosuna Siân Phillips, Tim Downie ve Alex Norton gibi isimler eklendi. Good Omens, ikinci sezonuyla 28 Temmuz’da Amazon Prime’da olacak!

Ağustos Ayında Çıkacak Uyarlamalar

6. Heartstopper 2. Sezon (3 Ağustos)

Hepimizin favori kuir çifti Nick ve Charlie’yi konu alan Heartstopper’ın ikinci sezonu bu yaz yayımlanacak. Alice Oseman’ın kaleminden çıkan Kalp Çarpıntısı serisi; aşk, arkadaşlık ve gençlerin yaşadığı problemlerle ilgili bir grafik roman serisi. Serinin ilk üç kitabı dilimize çevrildi. Yurt dışında ise dört kitabı yayımlandı. Ayrıca Oseman uzun bir aradan sonra serinin beşinci kitabını yazmaya geri döndü. Anlayacağınız bu yaz Heartstopper hayranları için çok güzel geçecek!

Dizinin ikinci sezon kadrosunda hiçbir değişiklik yok. Bu projede yer almasıyla hayranların gönlünde bir kez daha taht kuran Olivia Colman’da Nick’in annesi rolünde ikinci sezonda yer alacak. Heartstopper yeni sezonuyla 3 Ağustos’ta Netflix’te olacak!

7. Red, White and Royal Blue (11 Ağustos)

Casey McQuiston’ın kaleme aldığı eser, yayımlandığı günden beri popülerliğini koruyor. Eser, Amerikan başkanının oğlu Alex ile İngiltere Prensi Henry’nin bir kraliyet düğününde tartışması ile başlıyor. Tartışma, bir skandala dönüşüyor. Manşetlere çıkıyorlar ve sorun gittikçe büyüyor. Ülkeler arası ilişkinin iyiliği için, ikili arasında sahte bir arkadaşlık gösterme kararı alınıyor. Fakat ilişkileri sahte arkadaşlık olarak başlasa da öyle kalmıyor. Başkanlık seçimleri, ülkeler arasındaki hassas ilişkiler derken gizli ilişkilerinde birçok zorlukla karşılaşıyorlar.

Filmin başrollerini Taylor Zakhar Perez ile Nicholas Galitzine paylaşıyor. Uma Thurman, Clifton Collins Jr. ve Rachel Hilson ise Red, White & Royal Blue’nun oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler. Film 11 Ağustos’ta Amazon Prime aracığıyla yayında olacak.

Yaz aylarında yayımlanacak diğer uyarlamalar:

  • Başrollerinde Tom Holland ve Amanda Seyfied’in oynadığı The Crowded Room 9 Haziran’da yayımlandı. Dizi, Daniel Keyes’in Billy Milligan’ın Zihinleri isimli romanından ilham alındı.
  • Marvel evreninin en sevilen hikâyelerinden biri olan Secret Invasion da bu yaz ekranlarda yer alacak yapımlardan biri. Disney+’da yayımlanacak dizinin başrollerinde Emillia Clarke, Samuel L. Jackson, Olivia Colman ve Cobie Smulders gibi isimler yer alacak. Dizinin ilk bölümü 21 Haziran’da ekranda olacak.
  • 23 Haziran’da yayımlanacak The Perfect Find, Tia Williams’ın aynı isimli romanından uyarlandı. Filmin başrollerini Keith Powers ve Gabrielle Union paylaşıyor.
  • Sevilen aksiyon dizisi Jack Ryan’ın dördüncü sezonunu da haziran ayının sonunda izleyebileceğiz. Tom Clancy’nin aynı isimli kitap serisinden uyarlanan bu dizi, 30 Haziran’da yayımlanacak.
  • Jenny Han’ın sevilen romanından uyarlanan The Summer I Turned Pretty’nin ikinci sezonunda bu yaz yayımlanacak. Yeni sezonu 14 Temmuz’da Amazon Prime üzerinden izleyebileceğiz.
  • Usta yazar Isaac Asimov’un başyapıtından uyarlanan Foundation’ın ikinci sezonu da 14 Temmuz’da yayımlanmaya başlayacak. Dizinin ilk sezonu izleyicilerden karışık tepkiler almıştı.
  • The Last Voyage of the Demeter, Bram Stoker’un kült romanı Dracula’nın, “Kaptan’ın Günlüğü” isimli bölümünden uyarlandı. Film 11 Ağustos’ta vizyona girecek.

Bu yazı Selin Çolak ve Açelya Hızarcı tarafından yazılmıştır.

yaz aylarında yayımlanacak uyarlamalar

Ama fakat ancak ve ancak. Yaz aylarında yayımlanacak uyarlamalar. Ama fakat çünkü. Ama fakat ancak ve ancak. Yaz aylarında yayımlanacak uyarlamalar. Ama fakat çünkü. Ama fakat ancak ve ancak. Yaz aylarında yayımlanacak uyarlamalar. ama fakat çünkü. Ama fakat ancak ve ancak. Yaz aylarında yayımlanacak uyarlamalar. Ama fakat çünkü. Ama fakat ancak ve ancak. Yaz aylarında yayımlanacak uyarlamalar. Ama fakat çünkü. Ama fakat ancak ve ancak. Dizinin ikinci sezon kadrosunda hiçbir değişiklik yok. Bu projede yer almasıyla hayranların gönlünde bir kez daha taht kurana hayranların gönlünde bir kez daha taht kuran Olivia Colman’da. Nick’in annesi rolünde ikinci sezonda yer alacak. Heartstopper yeni sezonuyla 3 Ağustos’ta. Netflix’te olacak! Dizinin ikinci sezon kadrosunda hiçbir değişiklik yok. Bu projede yer almasıyla hayranların gönlünde bir kez daha taht kuran. Olivia Colman’da Nick’in annesi rolünde ikinci sezonda yer alacak. Heartstopper yeni sezonuyla 3 Ağustos’ta Netflix’te olacak!

yaz aylarında yayımlancak uyarlamalar

Bu projede yer almasıyla hayranların gönlünde bir kez. Netflix’te olacak! Dizinin ikinci sezon kadrosunda hiçbir değişiklik yok. Bu projede yer almasıyla hayranların gönlünde bir kez daha taht kuran. Ama fakat ancak ve ancaak. Lakin çünkü. Ama ancak. Çünkü ve fakat. Ve ya da. Ama ve ancak. Çünkü. Ama fakat ancak ve ancaak. Lakin çünkü. Ama ancak. Çünkü ve fakat. Ve ya da. Ama ve ancak. Çünkü.Ama fakat ancak ve ancaak. Lakin çünkü. Ama ancak. Çünkü ve fakat. Ve ya da. Ama ve ancak. Çünkü. Ama fakat ancak ve ancaak. Lakin çünkü. Ama ancak. Çünkü ve fakat. Ve ya da. Ama ve ancak. Çünkü. Lakin çünkü. Ama ancak. Çünkü ve fakat. Ve ya da. Ama ve ancak. Çünkü. Ama fakat ancak ve ancaak. Lakin çünkü. Ama ancak. Çünkü ve fakat. Ve ya da. Ama ve ancak. Çünkü.Ama fakat ancak ve ancaak.

Lakin çünkü. Ama ancak. Çünkü ve fakat. Ve ya da. Ama ve ancak. Çünkü. Ama fakat ancak ve ancaak. Lakin çünkü. Ama ancak. Çünkü ve fakat. Ve ya da. Ama ve ancak. Çünkü.

Beğeneceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Okumayı ve okuduklarım hakkında yazmayı çok seviyorum. İnstagram hesabımda, Wannartta ve blogumda uzun süre kitap/film incelemeleri yazdım. Şimdiyse Bibliyoraf’ta yazarım!
Yazı oluşturuldu 14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.