Taylor Jenkins Reid Okuma ve Sevme Rehberi

Taylor Jenkins Reid Okuma ve Sevme Rehberi

Merhaba Bibliyoraf okurları. Taylor Jenkins Reid, son yıllarda yayımladığı eserlerle okurların gönlünde taht kurmayı başardı. Özellikle yazarın ünlü kitapları Daisy Jones ve The Six, Evelyn Hugo ve Yedi Kocası ve Malibu’da Son Parti oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip. taylor jenkins reid okuma rehberi

Hem kitaplarının uyarlamalarının yakında geliyor olması hem de yazarın kitaplarına başlamak isteyen birçok okur olması sebebiyle biz de sizler için bir okuma ve sevme rehberi hazırlamak istedik. Evet, doğru duydunuz. Bu yalnızca bir okuma rehberi değil. Taylor Jenkins Reid’i çok ÇOK ÇOOOOOOK seven bir okur olarak kendisine sadece bir okuma rehberi yazmaya gönlüm el vermedi, bu yazının sonunda sizler de bu kadını neden çok sevmeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Yayın yönetmeninin notu: Objektif yazılar yazma konusunda da bizden iyisini bulamazsınız 🙂

Taylor Jenkins Reid Kitaplığı

Yazmaya 2013 yılında başlayan Amerikan yazar, şimdiye kadar birisi kısa hikâye olmak üzere toplamda dokuz kitap yazdı. Yazdığı dokuz kitabın yedisi Yabancı Yayınları tarafından dilimize çevrildi. Yabancı Yayınları’nın yılın başında yaptığı duyuruya göre iki eser de 2023 yılında raflarda olacak. Özellikle son dört romanıyla büyük çıkış yakalayan Taylor Jenkins Reid’in yayımlanmış dokuz kitabı ise şu şekilde:

 • Sonsuza Dek, Ayrı (2013)
 • Evet Dedikten sonra (2014)
 • Belki Bir Başka Hayatta (2015)
 • One True Loves (2016)
 • Evelyn Hugo ve Yedi Kocası (2017)
 • Yasak Aşkın Kanıtı (2018)
 • Daisy Jones ve The Six (2019)
 • Malibu’da Son Parti (2021)
 • Carrie Soto Is Back (2022)
Taylor Jenkins Reid Okuma Rehberi - Bibliyoraf

taylor jenkins reid okuma rehberi

Kitaplarında ihanet, evlilik, aile gibi temaları ön planda tutan Reid, hiçbir zaman sıradan kurgular kaleme almıyor. Yazdığı kitaplar her zaman kendine has dokunuşu ve kurgulama biçimiyle öne çıkıyor. Yazar, hiçbir zaman sıradan bir aşk hikâyesi anlatmıyor ya da diğer kitaplarda rastladığımız türden klişelere yer vermiyor. Bunun yerine hayatın acımasızlığını, kutsadığımız tüm güzel şeylerin gerçekliğini gözler önüne seriyor. Taylor Jenkins Reid’in kitaplarını kurgulama biçimiyle de diğer yazarların arasından sıyrılmış bir yazar. Kurgularını röportaj, geçmiş zaman-şimdiki zaman, mektuplaşma gibi kendine has bir şekilde okura anlatıyor. İlk başta önyargılı yaklaşsam da Reid bunu öyle doğal bir şekilde yapıyor ki sanki kitaplarını okumuyor, izliyorsunuz. Tüm hikâye bu şekilde daha etkileyici ve gerçek hale geliyor. İleride kitaplarından bahsederken hangi kitabını ne tarzda yazdığından daha detaylı bir şekilde bahsedeceğim.

Reid’in Kariyerinin Dönüm Noktası: Ünlü ve Orijinal Karakterler

Bence yazarın kitaplarının son dönemde bu kadar sevilmesinin en büyük sebebi yarattığı karakterler. Reid mükemmel ve mantıklı karakterler yerine kusurlarla dolu ve hatalar yapan karakterler yazıyor. Ancak asıl bahsetmek istediğim konu ise Evelyn Hugo ve Yedi Kocası’ndan itibaren Taylor Jenkins Reid’in kitaplarının değişen seyri ve karakterleri… Ben yazarın kitaplarını iki kısımda değerlendiriyorum: 2017’den öncesi ve sonrası.

Taylor Jenkins Reid Okuma Rehberi - Bibliyoraf

Yazar 2017’den önceki kitaplarında günlük yaşamın içerisinden, tıpkı bizler gibi, karakterlere yer veriyor. Hatta bu karakterle kimi zaman fazla sıradan kalıyor. Bir kütüphanede çalışan ve oldukça sakin bir yaşama sahip olan Elsie, evliliğinin problemleri ile uğraşan Lauren gibi karakterlerin yaşadıklarını okuyoruz. Evelyn Hugo ve Yedi Kocası ile birlikte ise Reid’in kendi tarzını ve kalemini yeniden keşfettiğine tanık oluyoruz. Bu keşif sayesinde okurken kendinizi Hollywood’da hissedebileceğiniz, sanki gerçekmişlercesine tüm dünyanın yakından tanıdığı karakterlerle tanışıyoruz. Nasıl yani, yoksa siz dünyaca ünlü Hollywood ikonu, sarı saçları ise herkesi etkileyen Evelyn Hugo’yu, şarkıları ile yaşadığı döneme damga vuran, ünlü rock yıldızlarının sevgilisi Daisy Jones’u ya da insanların gözlerini alamadığı, yetenekli ve sörfçü Riva kardeşleri duymamış mıydınız?

Bu kitapları ve karakterleri okurken gerçek olmadıklarına inanmak benim için oldukça zordu. Reid’in anlatımına kapılıp kendinizi bu hiç var olmamış ünlülerin hayatına adamaya hazır mısınız?

Taylor Jenkins Reid Okuma Rehberi

Yazarın Evelyn Hugo ve Yedi Kocası’ndan önce yazdığı kitapları aşk kitapları, sonrasında yazdıklarını ise tarihi kurgular olarak adlandırabiliriz. Reid, 2017 ve sonrasında çıkan kitapları ile tanındı ve bu kitapları okurlar tarafından daha çok sevildi. Hatta Daisy Jones ve The Six 2019’da, Malibu’da Son Parti 2021’de, Carrie Soto Is Back 2022’de Goodreads Choice Ödülleri’de En İyi Tarihi Kurgu ödülüne layık görüldü. Dolayısıyla eğer önce 2017’den sonra çıkan kitaplarını okuyup sonra yazarın ilk kitaplarını okursanız aradığınızı tam olarak bulamayabilirsiniz.

2017’den itibaren olan kitaplarında bizleri karşılayan bir başka durum ise karakterlerin başka kitaplarda da karşımıza çıkması. Kronolojik olarak farklı dönemleri anlatan kitaplar, birbirlerinden tamamen bağımsızlar. Evelyn Hugo ve Yedi Kocası 1960’lar, Daisy Jones ve The Six 1970’ler, Malibu’da Son Parti 1980’ler ve Carrie Soto Is Back ise 1990’larda geçiyor. Fakat yazar yine de kitaplarını aynı evrende birleştirmenin bir yolunu bulmuş. Malibu’da Son Parti kitabından Mick Riva’yla ilk önce Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası’nda tanışıyoruz. Carrie Soto’yu kendi kitabından önce Malibu’da Son Parti’de görüyor, Malibu’da Son Parti’den Brandon Randall’la ise Carrie Soto Is Back’te tekrar karşılaşıyoruz. Bu yüzden de bu dört kitabı okurken kronolojik sıralamaya uymanızı tavsiye ediyorum. Ancak karışık bir şekilde okursanız da bir problem olmaz. Dediğim gibi kurgular birbirinden tamamen bağımsız.

Bu noktada benim sizlere tavsiye edebileceğim iki okuma sırası var: Ya sadece Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası’ndan itibaren çıkan kitaplarını okuyun ya da eski kitaplarını aralara karıştırarak okuyun. Daha önce de söylediğim gibi aksi halde yazardan aradığınızı bulamayabilirsiniz. O zaman gelin hep birlikte Taylor Jenkins Reid’in yarattığı bu ünlüler evrenindeki kitaplara daha yakından bakalım. Kitapların kronolojik sıralaması şu şekilde:

1. Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası

Taylor Jenkins Reid Okuma Rehberi - Bibliyoraf

1960’lı yıllarda geçen kitap, Hollywood’un sevilen yüzü Evelyn Hugo’yu ve skandallarla dolu yaşamını konu alıyor. Yedi adamla evlilik yapmış olan Hugo, tüm dünyanın merak ettiği hikâyesini, tanınmamış bir muhabir olan Monique Grant’a anlatıyor. Kitapta Evelyn Hugo’nun neden yedi farklı adamla evlilik yaptığını, 50’li yıllarda başlayan ve 80’li yıllara uzanan entrika dolu hikâyesine eşlik ediyoruz ve kocaman bir sır perdesini aralıyoruz.

Bu kitabı okurken sarı saçları ve çekiciliği ile herkesi etkileyen Evelyn Hugo’nun gerçek olduğuna inanmamak elde değil! Yazarın Hollywood dünyasını ince ince işlediği bu kurgu, okuru çok güzel bir ters köşe ile karşılıyor ve Hugo’ya hayran ediyor. Malibu’da Son Parti’den Mick Riva, Evelyn’in üçüncü kocası olarak ilk burada karşımıza çıkıyor. Ayrıca kitap Netflix tarafından diziye uyarlanacak. Uyarlama hakkında çok fazla detaya sahip olmasak da yapım aşamasında olduğunun bilgisini verebiliriz.

2. Daisy Jones ve The Six

Taylor Jenkins Reid Okuma Rehberi - Bibliyoraf

Sıradaki kitap benim dünya üzerinde en sevdiğim kitaplardan birisi. Daisy Jones ve The Six, 70’lerin en ünlü rock gruplardan birisini anlatıyor. Temelinde Daisy Jones, The Six grubunun solisti Billy, Billy’nin karısı Camilla ve grubun üyeleri arasında dönen hikâyede,The Six grubu ile Daisy Jones’un yollarının neden ayrıldığını ve içeride dönen entrikaları okuyoruz. Röportaj şeklinde yazılan bu kitap sizi 70’lerin atmosferinde ve ünlü dünyasına davet ediyor.

Ben bu kitabı okurken kendimi paramparça hissetmiş, yazarın yazdığı her bir kelimeyi içselleştirmiştim. Röportaj şeklinde yazılmış olması sizi tereddüte düşürebilir ama bu sadece hikâyeyi daha akıcı ve gerçekçi hale getiriyor. Daisy Jones ve The Six’in dizisi 3 Mart’ta Amazon Prime Video üzerinden yayımlanacak. Yazacağımız karşılaştırma dosyasını heyecanla bekleyiniz.

Yayın yönetmeninin notu: Eğer benim gibi siz de bu kitabı hâlâ okumamış üç kişiden biriyseniz, mart ayında Bibliyoraf Okuma Kulübü ile birlikte Daisy Jones ve The Six okuyabilirsiniz. 🙂

3. Malibu’da Son Parti

Taylor Jenkins Reid Okuma Rehberi - Bibliyoraf

Yazardan bir diğer favori kitabım ise Malibu’da Son Parti. Merkezine dünyaca ünlü bir şarkıcı olan Mick Riva’yı ve ailesini alan hikâye, geçmiş-şimdi şeklinde anlatılıyor. 80’lerde geçen kitapta Malibu’da yaşayan ve her sene ortalığı yıkan bir parti veren ünlü sörfçü Riva kardeşlerin o yılki partisini saat saat okuyoruz. Riva kardeşleri daha yakından tanırken aynı zamanda babaları Mick Riva ve anneleri June’un hikâyesine de tanık oluyoruz. Reid, Malibu’da Son Parti’de kelimenin tam anlamıyla okura bir aile entrikası sunuyor.

Her sayfasında kalbimin kırıldığı, Riva kardeşlerde kendimi bulduğum bu kitap gerçekten olağanüstüydü. Reid okuru nereden vuracağını ve nasıl canımızı yakacağını çok iyi biliyor. Malibu’da Son Parti de yine uyarlaması yapım aşasında olan Reid kitaplarından birisi. Ayrıca Carrie Soto Is Back kitabından Carrie Soto ile de ilk kez bu kitapta tanışıyoruz. Kendisi Riva kardeşlerden Nina Riva’nın kocası ile yasak ilişki yaşıyor. (Spoiler değil, kitabın başında geçiyor)

4. Carrie Soto Is Back

Carrie Soto Is Back, dünyaca ünlü bir tenis oyuncusu olan Carrie Soto’yu konu alıyor. 1980’li yıllarda kariyerinin zirvesini yaşayan Carrie Soto, yıllar sonra rekorunun elinden alınmasıyla otuz yedi yaşında, tekrardan en iyi olmak için tenise dönmeye kararı veriyor. Dışarıdan sert ve yoğun bir karakter olarak gördüğümüz Carrie Soto’yu bu hikâyede bambaşka bir şekilde tanıyoruz. Taylor Jenkins Reid, bu kitabında okura duygusal ve etkileyici bir hikâye daha sunuyor.

Kitap, bu yıl Yabancı Yayınları tarafından çevrilecek. Ben şimdiden Carrie Soto’nun hikâyesini okumak için çok heyecanlıyım. İlk kez Malibu’da Son Parti’de gördüğümüz Carrie, oldukça ilgi çekici bir karaktere benziyor.

Taylor Jenkins Reid’in son dönemde yazdığı ve çok sevilen kitapları bu şekilde. Gördüğünüz üzere her biri dünyaca ünlü, her şeyi gözler önünde yaşayan problemli karakterler. Bu yüzden onların yaşadıklarını okumak hep daha ilgi çekici oluyor.

Eğer “Yazarın daha öncesinde yayımlanmış kitaplarını da okumak istiyorum!” diyenlerdenseniz, sizin için de bir liste hazırladık. Yazarın bütün eserlerini aşağıdaki listeye göre okuyabilirsiniz.

 • Sonsuza Dek, Ayrı
 • Evelyn Hugo ve Yedi Kocası
 • Evet Dedikten sonra
 • Daisy Jones ve The Six
 • Belki Bir Başka Hayatta
 • Yasak Aşkın Kanıtı
 • Malibu’da Son Parti
 • One True Loves
 • Carrie Soto Is Back

Yazının sonuna geldik. Umarım sizler de Taylor Jenkis Reid ile tanışırsınız ve kitaplarını benim kadar seversiniz! Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! Kendinize iyi bakın!

taylor jenkins reid okuma rehberi taylor jenkins reid okuma rehberi. Ancak ve ancak ama ancak. Lakin çünkü fakat. Ve ya da ile de fakat. Ancak. taylor jenkins reid okuma rehberi taylor jenkins reid okuma rehberi. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü fakat ve ama. Ancak ve ancak. Çünkü.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

kurucu, yazar, sosyal medya sorumlusu ve güvenlik şefi :)
Yazı oluşturuldu 26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.