Aşk 101 Karakterleri Hangi Kitapları Okuyor?

Aşk 101 Karakterleri Hangi Kitapları Okuyor?

Netflix’in sevilen gençlik dizisi Aşk 101, izleyenlerle buluştuğundan beri hakkında en çok konuşulan yapımlardan birine dönüştü. Biz de geçtiğimiz haftalarda son sezonu yayınlanan dizinin karakterleri günümüzde yaşasalardı hangi kitapları okurlardı sorusunu cevaplamak istedik. Herkese iyi okumalar!

Yazıya geçmeden önce dizinin konusunu bilmeyenler için kısa bir özet geçelim; Aşk 101’de “aykırı” oldukları için dışlanan bir grup genç, okuldan atılmamak için son çareleri olan idealist bir öğretmenin okuldan ayrılmaması için el ele veriyor. Bu amaç doğrultusunda bu beş öğrenci güçlerini birleştiriyor. Çıktıkları yolculukta kendilerini, hayattaki amaçlarını ve aşkı keşfediyorlar. Diziyi izlemeyenler için fragmanını buraya bırakalım ve artık yazıya geçelim.

Eda’nın Listesi

#PATRONKIZ – Sophia Amoruso aşk 101

aşk 101

Listeye Eda ile başlıyoruz. Asi bir kız olan Eda’nın hayalindeki mesleği kendine ve çevresindekilere itiraf etmek hakkında endişeleri olduğunu biliyoruz. Ona bu konuda yol gösterecek bir başucu kitabı eminim çok iyi gelirdi. #PATRONKIZ, Eda’nın bu konuda yardımına koşacak kitapların başını çekiyor.

Sophie Amoruso, vintage kıyafetler sattığı minik butiğini kural tanımazlığı ve kimseye benzemeyen stili ile kısa bir sürede yüz milyon dolar değerindeki bir şirkete dönüştürdü. Sophie’nin yaşam öyküsünün samimi bir dille anlattığı bu kitap, modada ve hayatta kural tanımamanın olumlu yönleri üzerinde de duruyor.

Sırça Fanus – Sylvia Plath aşk 101

aşk 101

Buna ek olarak Amerikan edebiyatının ilk feminist romanı olarak kabul edilen Sırça Fanus da Eda’nın ilgisini çekecek kitaplardan. Üniversite öğrencisi olan Esther, 1950’lerde iş dünyasında acımasız bir rekabetin olduğu New York’a geliyor ve burada işe giriyor. Gün geçtikçe masumluğunu kaybeden genç kızın varoluşsal sancıları, yaşadığı çöküş ve erkeklerle ilişkileri anlatılıyor Sırça Fanus’ta. İnsan ruhunun metropol hayatında can çekişmesine tanık olduğumuz kitap, Sylvia Plath’in başyapıtı ve aynı zamanda bir modern klasik.

Arada bir manik depresif ruh haline giren ve hayatı sorgulayan Eda, Sırça Fanus’a bayılır ve tekrar tekrar okurdu. Hatta belki de okumuştur bile, ne de olsa kitap ilk baskısını 1963 yılında yaptı.

Osman’ın Listesi

Sıfırdan Bire – Peter Thiel aşk 101

aşk 101

Girdiği her işten kazanç elde etmeyi başaran, girişimci ruhu ve dahiyane para kazanma stratejileri ile öne çıkan Osman’ın kitaplığı da girişimcilik ve finans kitaplarıyla dolu olurdu diye tahmin ediyorum. PayPal’ın kurucu ortaklarından ve Facebook’un yatırımcılarından biri olan girişimci Peter Thiel’in fikirlerini anlattığı Sıfırdan Bire, bu kitaplardan biri. Kitap, özellikle dahice fikirlerin nasıl hayata geçirileceğine dair pek çok tüyo içeriyor.

Cebinde Mucize Yarat – Özlem Denizmen

aşk 101

Türkiye’nin en başarılı finans ve ekonomi uzmanlarından biri olan Özlem Denizmen’in yazdığı Cebinde Mucize Yarat, ekonomik özgürlük konulu okuması gereken kitaplardan. Kredi kartları, ödemeler, taksitler, borçlar, faturalar… Yirmi birinci yüzyılda karşılaştığımız her türlü finansal sorun karşısında bir rehber görevi görüyor. Özellikle bütçesini iyi kontrol etmek isteyen herkesin başucunda olmalı. Osman’ın da bu konulara parmak basan bir kitap eminim ilgisini çekerdi. Dizide okulun ineklerinden çete kurup ödev ticareti yapması gibi ayrıntılar da bu düşüncemi destekliyor bence. 🙂

Sinan’ın Listesi

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – Milan Kundera

aşk 101

Geldik grubun filozofuna. Bilgili, çokça kitap okuyan ve okuduklarından etkilenen Sinan, daha çok felsefe ve psikoloji alanında okuyor. Sinan, eğer günümüzde yaşasaydı bayılarak okuyacağı pek çok kitap olurdu. Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği de bunlardan biri.

Milan Kundera tarafından yazılan ve kısa bir sürede dünya klasikleri arasına girmeyi başaran kitap, türünün en başarılı örnekleri arasında yer alıyor. Kitapta dört ana karakterimiz var: Tomas, Tereza, Sabina ve Franz. Hepsinin davranışlarının, çocukluklarıyla, travmalarıyla, korkuları veya sevgileriyle bağlantısı var. Roman, özelinde varoluşçuluk, geleneksellik, aile, kadın-erkek ilişkileri ve siyasi otorite kavramlarını irdeliyor. Siyasi problemler ve halka yönelik eleştiriler de içeriyor. Dizi boyunca hayatı ve amaçlarını sorgulayan, gruptaki herkese en az bir kez felsefik bir ders vermiş olan Sinan, bir toplum eleştirisi olan bu romanı favorilerine eklerdi. Bize sorarsanız Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği tam da onun için.

İnsanlığımı Yitirirken – Osamu Dazai aşk 101

aşk 101

Osamu Dazai, Japonya’nın en çok ses getiren yazarlarından biri. İnsanlığımı Yitirirken’de, savaş sonrası Japonya’nın boğucu atmosferinin, bireyin kalabalıklar içinde giderek yabancılaşarak insani değerlerini yitirişi anlatılıyor. Kitap, taşralı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Yozo’nun daha küçük yaşlarında bile dünyaya, insanlara anlam verememesi ile başlıyor. Otobiyografik bir yanı da olan kitap, özellikle depresif ve melankolik okurların gözdesi diyebiliriz. Felsefik cümleleri ve insan ruhuna dair psikolojik analizleri, Sinan’ın İnsanlığımı Yitirirken’e kesinlikle bir şans vereceğini kanıtlıyor.

Işık’ın Listesi

Aynı Yıldızın Altında – John Green aşk 101

aşk 101

Okul temsilcisi ve sınıf birincisi olan Işık, aşk meşk konularında tam anlamıyla usta. Bu ustalığını, sürekli aşk romanları okumasına bağlayabiliriz. Bu yüzden Işık için en doğru seçim aşk ve romantizm dolu kitaplar olacaktır. Çağımızın en çok ilgi görmüş genç yetişkin kurgularından olan Aynı Yıldızın Altında, bazı okurlar tarafında basit ve yavan bir hikâye olarak görülse de bence Işık, bu kitaba tam anlamıyla bayılırdı. Birçok cümlenin altını çizip canı sıkıldıkça tekrar tekrar okurdu.

Kitap, on altı yaşındaki kanser hastası Hazel Grace’in Augustus Waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter ile tanışması ve Hazel’ın hayatının bambaşka bir yöne sapması ile başlıyor. Hayal kırıklığı, arkadaşlık, hayat, ölüm ve bolca aşk dolu bu yolculuğa çıkmaktan son derece mutlu olacak okurlardan biri de Işık kesinlikle. Dizi boyunca gerçek aşka inanan ve hayattaki en değerli şeylerden birinin aşk olduğunu savunan bu bibliyofil karakter için Aynı Yıldızın Altında biçilmiş kaftan.

Gurur ve Önyargı – Jane Austen aşk 101

aşk 101

Kitap, kızlarını bir an önce evlendirmek isteyen, sığ düşünceli bir annenin ve birbirine hiç benzemeyen beş kız kardeşin hayatlarını anlatıyor. Yazar, dönemin insanlarının hayata bakışlarını, kadın erkek ilişkilerini, paranın ve gücün insanlar üzerindeki etkisini, okuyan kişiyi kendine bağlayan bir tavırla yazıyor bu kült eserinde. Gurur ve Önyargı da Işık’ın bir numaralı hayranı olacağı kitaplardan biri olurdu. Kitaptaki İngiliz soyluları arasındaki romantik diyaloglar tam Işık’ın bayılacağı türden değil mi sizce de? Eğer pembe dizi tadındaki bu dünya klasiğini henüz okumadıysanız listenize eklemenizi öneririm.

Kerem’in Listesi

Altın Bilek: Stephen Curry’nin Mucizevi Yükselişi – Marcus Thompson II

aşk 101

Agresif ruh hâli ile çevresindekilere karşı bitmek bilmez bir öfkesi olan Kerem’in en büyük hobisi basketbol oynamak. Spor temalı kitaplarla ilgileneceğini düşündüğümden, dönemimizin en başarılı basketbolcularından Stephen Curry’nin hayatının anlatıldığı Altın Bilek’i seçtim. Bu biyografik eserde, Curry’nin nasıl NBA’nin yüzü olduğunu ve basketbolu nasıl şekillendirdiğini okuyoruz. Eğer siz de Kerem gibi spor yapmaktan hoşlanıyorsanız, size de ilham vereceğini düşünüyorum.

Köpek Düşleri – Markus Zusak aşk 101

aşk 101

Bununla birlikte tıpkı kendisi gibi agresif karakterler içeren Köpek Düşleri de Kerem’in kendisinden bir şeyler bulacağı kitaplar arasında yer alıyor. Arızalı çocukların öfkeli dünyalarına en gerçekçi şekilde tanık olduğumuz Köpek Düşleri, üç kitaplık bir serinin ilk halkası. Cameron Wolf adındaki bir ergenin, ağabeyi ve ailesi ile yaşadığı sorunları, hayalleri ve rüyaları anlatılıyor. Markus Zusak, Köpek Düşleri’nde kural tanımazlığı, korkusuzluğu ve erkeklik hallerini realist ve mizahi bir dille ele alıyor. Oldukça basit bir anlatımı ve akıcı bir kurgusu var. Ben okurken çok eğlenmiştim, siz de bir şans verebilirsiniz.

Bir yazımın daha sonuna geldim. Umarım keyifli bir yazı olmuştur, açıkçası ben listeyi oluştururken çok eğlendim. Sizce hangi Aşk 101 karakteri hangi kitabı okurdu? Hazır yeni sezonun da dumanı üstünde tüterken, bu soruyu yorumlarda tartışabiliriz!

Aşk 101 kısa. Cümle Aşk 101 kısa. Bu cümle kısa. Aşk 101. Kısa cümle Aşk 101. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa. Neresi uzun? Aşk 101 2 sezon sürdü zaten. Oda kısa bu da kısa. Aşk 101 kısa. Cümle Aşk 101 kısa. Bu cümle kısa. Aşk 101. Kısa cümle Aşk 101. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa. Neresi uzun? Aşk 101 2 sezon sürdü zaten. Oda kısa bu da kısa.

Yazıyı burada paylaş:

aşk 101

Ama fakat lakin. Çünkü ve ama. Ancak ve ancak. Ve lakin ama çünkü. Yalnız mademki. Ancak ve ancak ki. İle ve veya ya da. Çünkü. Ama fakat lakin. Çünkü ve ama. Ancak ve ancak. Ve lakin ama çünkü. Yalnız mademki. Ancak ve ancak ki. İle ve veya ya da. Çünkü. Ama fakat lakin. Çünkü ve ama. Ancak ve ancak. Ve lakin ama çünkü. Yalnız mademki. Ancak ve ancak ki. İle ve veya ya da. Çünkü. Ama fakat lakin. Çünkü ve ama. Ancak ve ancak. Ve lakin ama çünkü. Yalnız mademki. Ancak ve ancak ki. İle ve veya ya da. Çünkü. Ama fakat lakin. Çünkü ve ama. Ancak ve ancak. Ve lakin ama çünkü. Yalnız mademki. Ancak ve ancak ki. İle ve veya ya da. Çünkü.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.