Enemies To Lovers Temasının Hakkını Veren 8 Kitap!

Enemies To Lovers Temasının Hakkını Veren 8 Kitap!

Enemies to lovers teması bugüne kadar birçok şekilde işlendi; ofisteki rakipler, buz pistindeki düşmanlar, birbirlerine duydukları nefrete rağmen zaman geçtikçe aşık olan çiftler… Biz de Bibliyoraf’ın Yaz Maratonu şerefine -bir ay boyunca sürecek bu maratonun ilk haftasında enemies to lovers okuyoruz- okurlar tarafından öve öve bitirilemeyen sekiz enemies to lovers kitabını sizin için derledik!

1. Ateşin Peşinde – Hafsah Faizal

Yabancı Yayınları’nın en yenilerinden biri olan bu kitap, Avcı Zafira ve Ölüm Prensi Nasir’in hikâyesini anlatıyor. Antik Arap kültüründen ilham alınarak yaratılmış bu fantastik dünyada, Kadim Kız Kardeşler’in ışığı söndüğünden beri gitgide karanlığa boğulan ülkeye büyüyü geri getirmek amacıyla bir plan yapılıyor. Bir piyon olan Zafira ve Nasir aslında aynı şeyin peşinde, fakat görevleri birbirinden oldukça farklı.

Yurt dışında çıktığı günden beri gündemden düşmeyen Ateşin Peşinde kesinlikle okumanız gereken enemies to lovers kitaplarından biri. Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek için Selin Çolak tarafından yazılan Ateşin Peşinde ile Nefes Kesici Bir Maceraya Çıkmaya Hazır Mısınız? yazısına göz atmayı unutmayın.

2. Yılan ve Güvercin – Shelby Mahurin

1700’ler Fransa’sında geçtiği düşünülen Yılan ve Güvercin, kraliyet soyunu sona erdirmek için kurban edileceğini bilerek büyümüş on altı yaşındaki cadı Lou’yu konu alıyor. Hayatta kalmak için doğum büyüdüğü şehirden kaçan Lou’nun yolu bu sefer de cadı avcısı Reid Diggory ile kesişiyor. Bana bir anlamda Kargalar Meclisi’nden Nina ve Matthias’ı hatırlatan bu ikilinin maceraları kesinlikle okunmaya değer.

Kitap hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz birkaç ay önce yazmış olduğum Büyülü Bir Dünya: Serpent & Dove yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

3. Kan ve Külden – Jennifer L. Armentrout

Son zamanların gündemden düşmeyen yazarı Armentrout’un son serisi Blood and Ash’in (Kan ve Kül?) ilk kitabı Kan ve Külden, çıktığı günden beri enemies to lovers okumayı sevenlerin bir numaralı kitabı. Kan ve Külden, kaderi çoktan çizilmiş olan Poppy adındaki bir bakireyi konu alıyor. Poppy’nin seçilmiş birkaç kişi dışında kimseyle konuşmasına ve dokunmasına izin verilmiyor. Fakat bu durum doğaüstü yaratıkların saldırıları daha sık bir hale geldiğinde ve Hawk Poppy’i koruması için görevlendirildiğinde sonsuza kadar değişiyor.

Altı kitaptan oluşması planlanan serinin yalnızca üç kitabı çıktı. Yazarın her yıl seriden iki kitap yayımladığını göz önünde bulundurursak, okuyucular son kitabı okumak için çok beklemeyecek gibi duruyor. Dilimize çevrilmesi ise ayrı bir konu.

4. Gölge ve Kan – Kerri Maniscalco

Tüyler ürpertici seri katil Karındeşen Jack’in cinayetlerini çözmeyi kendine görev bilmiş Audrey’in hikâyesini okuduğumuz bu kitapta, aradığınız her şey var: polisye, gerilim, gizem, aşk… Audrey ve adli tıp uzmanı amcasının öğrencisi Thomas arasındaki çekişmeli diyaloglar, olaylar hakkında fikir alışverişinde bulunmaları, atışmaları bu kitabın korkunç tarafına eğlence katan mükemmel bir detay.

Ephesus Yayınları’nın bu sevilen kitabı dört kitaplık -ara kitaplar hariç- serinin ilk kitabı. Serinin bütün kitapları -yine ara kitaplar hariç- dilimize çevrilmiş durumda.

5. Bana Dokunma – Tahereh Mafi

Bana Dokunma serisini gözden kaçıranlar varsa, kitabı sadece şu cümle için bile okuyabilirsiniz: Juliet’in dokunuşu ölümcül ve gözetim altında. Tahereh Mafi’nin bu çok sevilen serisi insanlara dokununca onları öldüren Juliet’i konu alıyor. Hayatı boyunca kimseye temas etmemiş olan Juliet için bu durum yeni hücre arkadaşı Adam gelince sonsuza kadar değişiyor.

Altı kitaplık serinin ilk kitabı olan Bana Dokunma, çıktığı ilk günden beri okurların favori enemies to lovers kitaplarından biri. Hatta okurlar kitabı o kadar sevdi ki Tahereh Mafi serinin finalinden dört yıl sonra bu seriye üç kitap daha yazdı. Orijinalinde üç kitap olarak planlanan ve 2014 yılında biten seri, 2018 yılında dördüncü kitabına kavuştu. Altıncı kitabı geçtiğimiz yıl çıkan seri şimdilik sonlanmış gibi duruyor. Fakat gelecekte ne olur bilemeyiz.

7. Zalim ve Güzel – Rosamund Hodge

Zalim Ve Güzel | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

İlk başta Güzel ve Çirkin retellingi gibi duran Zalim ve Güzel aslında bir retellingden çok daha fazlası. Pegasus Yayınları’nın underrated kitaplarından biri olan Zalim ve Güzel, yaşadığı krallığın iblis hükümdarıyla sözlendirilen Nyx’in hikâyesini anlatıyor. On yedinci yaş gününde kudretli Ignifex’le evlenmek için kendi hayatından vazgeçerek, iblis kralı baştan çıkarmayı ve halkının üstüne çöken laneti ortadan kaldırmayı planlamaktadır. Lakin tabii ki de işler istediği gibi gitmez.

Zalim ve Güzel tek kitaplık bir kurgu ama yazarın aynı dünyada geçen Gilded Ashes isimli bir de kısa hikâyesi var. Fakat yüz on bir sayfalık bu hikâyenin çevrileceğini sanmıyoruz.

7. Yalnızlığın Kara Laneti – Brigid Kemmerer

Listemizdeki bir diğer Güzel ve Çirkin retellingi olan Yalnızlığın Kara Laneti, Kordiyar veliahttı Prens Rhen ile Harper’ı konu alıyor. Bir tarafta on sekizinci yaşının son baharını tekrar tekrar yaşamakla lanetlenen Rhen, diğer tarafta ise ölüm döşeğindekini annesini kurtarmak isteyen Harper… Harper’ın hem annesini hem de krallığı kurtarmak için çıktığı bu yolculuğa eşlik etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Zalim ve Güzel’in aksine Yalnızlığın Kara Laneti üç kitaplık bir serinin ilk kitabı. Şimdilik serinin yalnızca ilk iki kitabı dilimize çevrildi ama üçüncü kitap da 2022 başı gibi çıkar diye umuyoruz.

8. Zalim Prens – Holly Black

Zalim Prens - Holly Black

Anne ve babası bir peri general tarafından vahşice öldürülen Jude’un hikâyesini okuduğumuz Zalim Prens, Jude ve Cardan ilişkisinin ilginçliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Birbirlerinden bu kadar nefret eden, birbirlerine karşı duygularının olduğunu asla kabul etmeyen ve birbirine değer vermemeye, öfke duymaya and içmiş bir çift daha önce yazılmış mıdır, araştırmak lazım. Şimdilik bu büyük düşmanlıkla baş başayız.

Ayrıca buradan serinin üçüncü kitabını bekleyen ya da seriler tamamlanmadan o seriyi okuyamayan okuyucularımıza müjdeyi verelim. Serinin son kitabı The Queen of Nothing temmuz ayında, Dex Yayınları etiketiyle raflarda yerini alacak. Bu yaz çıkacak diğer kitaplar hakkında da bilgi almak isterseniz Melih Yücel tarafından yazılan 2021 Yaz Kitaplığı: Bu Yaz Hangi Bomba Kitaplar Dilimize Çevrilecek? yazısına göz atmayı unutmayın!

Bu yazı Aycan Güven ve Selin Çolak ortaklığında yazılmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derdim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derdim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derdim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak.

enemies to lovers

Ama fakat lakin. Çünkü veya. Ya da ve. İle de ki. Mademki lakin. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Çünkü veya. Ya da ve. İle de ki. Mademki lakin. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Çünkü veya. Ya da ve. İle de ki. Mademki lakin. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Çünkü veya. Ya da ve. İle de ki. Mademki lakin. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Çünkü veya. Ya da ve. İle de ki. Mademki lakin. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Çünkü veya. Ya da ve. İle de ki. Mademki lakin. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Çünkü veya. Ya da ve. İle de ki. Mademki lakin. Ancak ve ancak. Ama fakat lakin. Çünkü veya. Ya da ve. İle de ki. Mademki lakin. Ancak ve ancak.

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derdim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derdim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.