Holly Black’in Yeni Kitabı Book of Night Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Holly Black’in Yeni Kitabı Book of Night Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Herkese merhaba! Holly Black’in yeni kitabı Book of Night, çok yakında okurlarla buluşacak. Gerilim ve fantastik türlerinde olan bu kitap, yurt dışında 3 Mayıs’ta raflardaki yerini alacak. Biz de sizler için kitaba dair bilmeniz gerekenleri bir araya topladık. İyi okumalar!

Holly Black Kimdir?

Amerikalı bir yazar olan Black, çocuk ve genç yetişkin kitaplarıyla biliniyor. Yazarın ilk kitabı 2002 yılında yayımlandı. Tithe isimli bu kitap, aynı zamanda Modern Faerie Tales serisinin de ilk kitabı. Black, bir üçleme olan serinin ikinci kitabı Valiant’ı 2005, son kitabı Ironside’ı ise 2007 yılında yayınladı. Tony DiTerlizzi ile ortak çalışması olan Spiderwick Günceleri de yazarın oldukça popüler olan bir çocuk kitabı serisi. Bu seri 2008 yılında bir filme de uyarlandı. Hatta şu anda yeni bir uyarlama için çalışmalar yapılıyor. Spiderwick Günceleri, Doğan Egmont tarafından dilimize çevrildi.

Bu serilerden sonra, Holly’nin genç-yetişkin serisi olan Lanet İşleyiciler okurlarla buluştu. Yine bir üçleme olan bu serinin ilk kitabı Beyaz Kedi 2010 yılında yayımlandı. Ardından birer yıl arayla iki ve üçüncü kitapları olan Kırmızı Eldiven ile Kara Yürek raflarda yerini aldı. Bu serisinin çevirisi ise Dex Yayınları tarafından yapılmıştı.

Türk okuyucular arasında daha çok Peri Halkı Serisiyle tanınan yazar, serinin ilk kitabı olan Zalim Prens’i 2018 yılında yayınladı. 2019’da ise hem ikinci kitabı Lanetli Kral hem de üçüncü kitabı Hiçliğin Kraliçesi hayranlarıyla buluştu. Dex Yayınları serinin ilk kitabını 2018, ikinci kitabını 2020, üçüncü kitabını ise 2021’de dilimize çevirdi. Yazarın popüler kitaplarına şöyle bir göz attığımıza göre asıl konumuza geri dönelim.

Book of Night’ta Okurları Neler Bekliyor?

Holly Black, kitaplarında yarattığı dünyalarla okurları etkileyen ve kendine hayran bıraktıran bir yazar. Book of Night, diğer kitaplarından farklı olarak, Black’in ilk yetişkin romanı. Karmaşık ilişkiler, karamsar karakterler, güç arayışları ve şiddet, Holly’nin bu kitabında da yer alıyor. Fakat bu konular, kitabın bir yetişkin romanı olması nedeniyle daha farklı işleniyor. Örneğin şiddet ve cinsel içerik bu kitapta daha yoğun şekilde ele alınıyor. Bu yüzden küçük yaştaki okuyucuların bunu dikkate alması gerektiğini önemle vurguluyoruz.

Book of Night’ın ana karakteri Charlie, otuz yaşında bir yetişkin. Bir yetişkin olarak, Charlie’nin alışkın olduğumuz karakterlerden daha farklı sorumlulukları var. Charlie kitapta, geçmişte yaptığı hataları düzeltmeye çalışıyor. Genç yetişkin romanlarında, yaş grubunun daha küçük olmasından dolayı bu durum daha farklı olabiliyor. Ancak bir yetişkin romanında böyle bir karakter görmek tabii ki artı bir durum.

Book of Night, Black’in ülkemizde oldukça popüler olan Peri Halkı Serisi’nden oldukça farklı. Peri Halkı Serisi renkli bir dünyaya sahipken Book of Night’ın dünyası siyah ve griden oluşuyor. Konusunun gölgeler üzerine olduğunu düşünürsek, dünyasının karanlık olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Neden Yetişkin Roman?

Uzun yıllar çocuklar ve gençler için kitap yazan Black, BuzzFeed ile yaptığı mini röportajda bu ani tür değişikliğinin nedeninden bahsediyor. Holly, farklı bir yaş grubuna hitap eden bir kitap yazmak ve yetişkin olmanın getirdiği artı ve eksilerden bahsetmek istediğini söylüyor. Black, yeni kurgusunda bahsetmek istediği şeylerin eski kurguları ile aynı kitleye uygun olmadığını da vurguluyor. Yazar, aynı zamanda, kurduğu dünyanın aslında bizim dünyamıza benzediğini, yalnızca onun büyülü hali olduğunu da belirtiyor.

Holly, bu kitabını genç-yetişkin ya da çocuk kitaplarında yaptığından daha farklı bir yol kullanarak yazmış. Yazar, bu yeniliklerin kitabı yazarken yeni zorlukları da beraberinde getirdiğini söylüyor. Fakat aynı zamanda, Book of Night’ı yazarken kendini bir peri masalındaymış gibi hissettiğini de belirtiyor. Black, genç-yetişkin romanları yazmaya devam edip etmeyeceği sorusuna cevaben de şu anda yeni bir genç-yetişkin romanı yazdığının haberini bizlerle paylaşıyor. Holly, hem yetişkin, hem genç, hem de çocuklar için daha fazla kitap yazmak istediğini söylüyor. Tabii hepsinin fantastik olacağını da vurgulamadan geçmiyor.

Book of Night’ın, çıkışından kısa bir süre sonra dilimize de çevrilmesini umuyoruz. Sizler kitap için heyecanlı mısınız? Yorumlarda görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Kendinize iyi bakın.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ancak. Lakin ve çünkü. Ve yine ama. Ya da.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.