Marie Lu’nun Son Serisi Skyhunter Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Marie Lu’nun Son Serisi Skyhunter Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ülkemizde de oldukça sevilen seriler arasında yer alan Efsane ve Genç Elitler’in yazarı Marie Lu, distopik bir ikileme ile yine okurları büyülemeye geliyor. Skyhunter serisinin ilk kitabı 2020 sonbaharında yayınlanmış ve okurlardan tam puan almıştı. Serinin ikinci kitabı da geçtiğimiz yıl okurlarla buluştu.

Epsilon Yayınları etiketiyle geçtiğimiz günlerde raflarda yerini alan kitap, dilimize Skyhunter: Bir Savaş Makinesi ismiyle çevrildi. Biz de bu yazımızda kitap hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. İyi okumalar.

Bu Seriyi Diğer Kitaplardan Ayıran Detay

Kitabın konusuna geçmeden önce ana karakterimiz Talin’den biraz bahsetmek istiyorum. Zira kendisi kalıplaşmış genç yetişkin kitap karakterleri arasında öne çıkmayı başarabilen bir karakter.

Karensa Birliği tarafından işgale uğrayan ülkesini terk etmek zorunda kalan Talin, annesi ile birlikte bilinmeze doğru yola çıkıyor. Hayatına mülteci olarak devam eden Talin, ülkesinin işgalinde zehirli gaza maruz kalması sonucunda tek bir kelime dahi söyleyemiyor. Bunun sebebi ise Talin’in konuşma engelli bir birey olması. Ülkesini terk etmesinden sonraki on yıl boyunca işaret diliyle iletişim kuran Talin, genç yetişkin kitaplarında görmeye hasret kaldığımız özgün bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Zaten Skyhunter‘ın bu kadar sevilmesinin arkasındaki en büyük nedenlerden biri de Talin gibi bir karaktere sahip olması.

Kitapta işaret dili sadece Talin tarafından değil, diğer karakterler tarafından da aktif şekilde kullanılıyor. Hatta işaret dili savaşçıların hayatında oldukça önemli bir yere sahip. Talin üzerinden aynı zamanda vatanını terk etmenin, başka bir ulusta mülteci olarak yaşamanın ve ırkçılığa maruz kalmanın etkilerini de görüyoruz. Skyhunter serisi bu yönleri ile okurlardan tam puan alıyor.

Lu’nun kitaptaki düşman topluluğun hayatından farklı kesitleri okura sunması da bu seriyi diğerlerinden ayıran etkenlerden biri. Genelde bu tarz kitaplarda düşman taraf okuyucuya tamamen kötü yanları ile sunulur. Fakat bu seride karşı tarafın acımasızlığının yanı sıra aileleri ve zayıflıkları gibi yönleri de gösteriliyor. Bu sayede oluşan atmosfer daha gerçekçi ve objektif hale geliyor.

Skyhunter Serisi Ne Hakkında?

Tabii ki Talin bu kitapta tanıdığımız tek Savaşçı değil. Talin’in arkadaşlarından teknoloji dehası Rooke, hassas ruhlu ama süper çevik Jeran ve yumuşak kalpli Corian da hikayede tanıştığımız Savaşçılar arasında yer alıyor.

Ancak kitabın karakter listesine beklenmedik bir giriş yapan isim var ki ondan bahsetmezsek olmaz. Red isimli gizemli bir tutsak Mara’nın başkentine getirildiğinde olaylar değişmeye başlıyor. Talin ve Mara’nın kurtuluşu için anahtar rolünde olan Red’in başlarda Talin ile yıldızı barışmıyor. Fakat ilerleyen sayfalarda Red’in gerçek kimliğinin ve Talin’le bağlantısının açığa çıkmasıyla ikilinin ilişkisi boyut değiştiriyor. Bu ilişkinin tam olarak romantik olmaması da kitabı türevlerinden ayıran başka bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, kitap bana biraz Star Wars’u hatırlattı. Baskıcı Birlik, özel eğitimli askerler falan derken gözümde Star Wars filmlerinden birçok sahne canlandırdı.

Skyhunter Evreni Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

1. Uluslar

  • Karensa Birliği

Karensa Birliği birçok ulusu işgal eden ve durdurulamayan bir topluluk. Birlik, işgal edilen yerlerden kaçmaya çalışan halkın peşinden Hayaletler olarak bilinen mutasyonlu yaratıklar gönderiyor. Yani Birlik’ten kaçmak neredeyse imkansız. Birliğin başında da Constantine Tyrus isimli acımasız bir başkan bulunuyor. Constantine aslında aşina olduğumuz bir hikâyeye sahip. En büyük korkusu ölüm ve hastalığı yüzünden bu korkusuyla yüzleşmesine çok az bir zaman var. Bütün ulusları kendi yönetimi altında toplanmak istemesinin nedeni de ölüm korkusunu bastırmak için güç toplamak. Ölümden kaçmak için her şeyi yapmaya hazır olan Constantine, güç uğruna kendi vatandaşlarını bile birer canavara dönüştürmeye başlıyor.

  • Mara

Mara, Birliğin ele geçiremediği tek özgür ulus. İşgalden kaçmayı başaranların yolu Mara’ya düşüyor. Her ne kadar halk sığınmacılara karşı kaba davransa da Mara mültecileri sınırları içerisine kabul ediyor. Fakat sığınmacılar ülkeye kabul edilmelerinin bir şartı olarak sadece iç sınır duvarının dibinde yaşayabiliyorlar. Bu da onları Birliğin ve Hayaletlerin saldırılarına karşı savunmasız bırakıyor.

  • Basea

Talin ve annesinin ana vatanı olan Basea, Birlik tarafından on yıldan uzun bir süre önce işgal edilmiş. Kitapta Basea halkının sahip olduğu karakteristik fiziksel özellikler bronz ten, siyah saç ve yeşile çalan kahverengi gözler olarak tanımlanıyor.

2. Unvanlar

  • Savaşçılar

Savaşçılar, Mara’nın efsanevi koruyucuları olarak görev alıyorlar. Bu savaşçılar üst düzey savaş bilgisi ve eğitimleri sayesinde Birlik askerleri ve Hayaletlerin en tehlikeli düşmanları. Savaşçılar, eğitime çırak olarak başlıyor ve sadece grubun en iyileri Savaşçı unvanını alabiliyor. Fakat bu unvan yalnızca Maralı insanlar tarafından elde edilebiliyor. Aynı zamanda her Savaşçı, Hayaletler tarafından ısırılması halinde canavara dönüşmeden onu öldürecek bir Kalkana sahip. Kalkanlar da Savaşçılar ile birlikte eğitilen özel askerler. Kalkanlar karakter, yetenek ve deneyime göre Savaşçılarla eşleştiriliyor.

  • Hayaletler

Hayaletler daha önce de belirttiğim gibi Birlik tarafından yaratılmış mutant yaratıklar. Fakat aslında bu canavarların hepsi genetiği ile oynanmış Birlik vatandaşları. Birliğe karşı gelen bütün insanlar aileleri ile birlikte Hayaletlere dönüştürülmek üzere merkezlere götürülüyor. Fiziksel olarak ciddi değişime uğrayan Hayaletler kitapta beyaz tenli, büyük dişli, sivri kulaklı ve pençe elli varlıklar şeklinde tasvir ediliyor. Zaten yaratıkların “Hayalet” lakabı da beyaz ten renklerinden geliyor. Hayaletlerin bir başka özelliği ise çok iyi bir duyma yetisine sahip olmaları. Bu nedenle Hücumcular görev esnasında haberleşmek için işaret dilini kullanıyor.

  • Skyhunterlar

Skyhunterlar kitapta yarı makine yarı insan formundaki savaş silahı olarak tanımlanıyor. Sırtlarına yerleşik çelik bıçaklar Skyhunterları tanımlayan en belirgin özelliklerinden biri. Skyhunterlar da Hayaletler gibi oldukça tehlikeli. Öfkelendiklerinde gözleri kimseyi görmeden önlerine çıkan herkesi ve her şeyi öldürüyorlar. Bütün Skyhunterlar ile Birlik Başkanı arasında özel bir bağ var. Bu bağ sayesinde Başkan Skyhunterları kontrol edebiliyor.

Steelstriker

Seri, ikinci kitabı olan Steelstriker ile 28 Eylül 2021’de yayımlandı. Steelstriker’da Marie Lu okurlara bir sürpriz yapıp ilk kitaptan farklı olarak kitabı hem Talin’in hem de Red’in bakış açısından anlatıyor. Seriyi en çok sevilen iki karakterinin gözünden okuyarak maceramıza veda ediyoruz.

Marie Lu’nun efsanevi serisinin finali 2021 sonbaharının en merakla beklenen kitaplarından biriydi. Kitabı okuyanların yorumlarından gördüğümüz kadarıyla kitap okurların heyecanlı bekleyişine değmiş. Yazar okurlarını hayal kırıklığına uğratmamış.

Yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Seri hakkındaki görüşlerinizi veya eklemek istediklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Şimdiden hepinize bu distopik dünyada iyi eğlenceler diliyorum!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika.

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.