Haziran Ayında Listeleri Sarsan Kitaplar!

Haziran Ayında Listeleri Sarsan Kitaplar!

Herkese merhaba. Geçtiğimiz haziran ayında yurt dışında konuları birbirinden güzel kitaplar raflarda yerlerini aldı. Serilerin devam kitapları ve sevilen yazarların yeni kitapları okuyucularıyla buluşurken yeni çıkış yapan yazarlar da listelerde kendilerine birer yer edindi. Biz de bunların bir kısmını sizler için derledik. Haziran Ayında Listeleri Sarsan Kitaplar listemiz sizlerle:)

Blackout – Kolektif haziran

Blackout, aralarında Sessiz Kalma ve Her Şey kitaplarının yazarlarının da bulunduğu, altı yazarın ortak çalışması. Adından da anlaşıldığı gibi Blackout, New York’ta meydana gelen bir elektrik kesintisini konu alıyor. Ana karakterleri siyahi olan bu kitap, yakalayanlar için bizce çok güzel bir kelime oyunu yapmış. Karanlıkta sorunlarıyla daha kolay baş edebileceklerini düşünen ana karakterlerimiz bakalım aşklarının ve arzularının peşinden koşabilecek mi?

One Last Stop – Casey McQuiston

Hem fantastik-romantik hem de LGBT temalı bir kitap istiyorum diyorsanız bu kitap tam size göre. Ana karakterimiz August, trende gördüğü bir kıza platonik olana kadar hayatının hiçbir şekilde değişmeyeceğine inanıyordu. Trende Jane’i görmek onun için günün tek katlanabilir zamanıydı. Ancak nihayet tanıştıklarında August, Jane’de bir tuhaflık olduğunu, onun aslında 1970’lerde yaşadığını fark ediyor. Ve olaylar da burada başlıyor. Konusuyla başrollerini Keanu Reeves ve Sandra Bullock’un paylaştığı The Lake House filmini anımsatan bu kitap, bakalım ne zaman dilimize çevrilecek.

The Box in the Woods (Truly Devious #4) – Maureen Johnson

Polisiye-gerilim türündeki kitapları sevenlere müjde, Truly Devious serisinin dördüncü kitabı çıktı! The Box in the Woods, amatör dedektif Stevie Bell’in, çözülememiş eski bir cinayeti çözmek için çağırılmasını konu alıyor. Stevie bu dosyanın derinliklerine indikçe beklediğinden daha fazlasıyla karşı karşıya olduğunu fark ediyor. Öyle ki her şeyden sonra o bile sağ kalamayabilir. Truly Devios serisinin dilimize çevrilmesini bekleyenlere de küçük bir müjde verelim: Ephesus Yayınları pek yakında bu seriyi dilimize kazandıracak. Parti şapkaları takılsın! 🥳🥳🥳

The Island Home – Libby Page haziran

Aşktan ziyade aile ve arkadaşlık konularını daha çok ön planda görmeyi sevenler, bu kitap tam size göre! Lorna yaşadığı adadan yirmi yıl önce ayrılmış ve bir daha da arkasına bakmamıştır. Londra’da kızıyla birlikte sakin bir hayat sürmektedir ancak hayat ikisini de tekrardan o adaya gitmeye zorlar. Bu sırada Alice hayatını dolu dolu ve mutlu yaşamaktadır fakat onun da kafasında hep kocası Jack’in, Lorna’nın kardeşi, ailesi hakkında sorular vardır. Lorna’nın adaya geri dönmesiyle neler olacağını gerçekten merak ediyorum. Böyle tam sonbaharda yağmurlu bir havada pencerenin önüne pijamalarımızla oturmuş, kahvemizi içerken okumalık bir kitap bence. 🙂

Instructions for Dancing – Nicola Yoon

Her Şey kitabıyla tanıdığımız Nicola Yoon’un yeni kitabı Instructions for Dancing, 1 Haziran günü okuyucularıyla buluştu. Evie, anne ve babasının ayrılığından sonra büyük aşkların neden kırık bir kalple sonlandığını anlamaya çalışırken kendini La Brea Dance Studio’da bulur. Orada X adındaki bir çocukla çeşitli danslar öğrenir ve kendisinin zıttı olan X sayesinde aşka olan bakış açısı da yavaş yavaş değişmeye başlar. Yazar, “Nihayetinde aşk risk almaya değer mi?” diye soruyor. İlk bakışta klişe bir konusu var gibi geliyor ama bence bir şans verilebilir.

To Sir, with Love – Lauren Layne haziran

Bir başka eğlenceli olduğunu düşündüğüm kitap da To Sir, with Love. Babasının ölümünden sonra ailesinin şampanya dükkanının başına geçen Gracie Cooper’ın aşk macerasını anlatan bu kitap, sevilen klişelerin modern dünya ile buluşmuş hali. İşlettiği şampanya dükkanın gelirlerinin düşmesi ve dükkana talip çıkmasıyla ne yapacağını bilemeyen Grace, bir kör ranvedu uygulamasından eşleştiği “Sir” isimli birinden tavsiyeler almaya başlar. Gracie, gönlünü yavaş yavaş bu “Sir” denen kişiye kaptırırken aslında onunla gerçek hayatta karşılaştığından ve birbirlerine katlanamadıklarından habersizdir. Bakalım Grace’i nasıl bir macera bekliyor. 🙂

An Emotion of Great Delight – Tahereh Mafi

Bana Dokunma serisiyle tanıdığımız Tahereh Mafi yine bomba gibi bir kitapla karşımızda. An Emotion of Great Delight, Amerika ve Irak arasında çıkan savaş sonucu Müslümanlara karşı yapılan zulüme ve haksızlığa dur demek isteyen Shadi’yi konu alıyor. Savaş yüzünden aile üyelerinin hepsi kaybeden Shadi’nin hikâyesi, bizi derinden etkileyecekmiş gibi duruyor. Mafi’yi yazdığı fantastik kitaplarla tanıyanlar, An Emotion of Great Delight‘ın konusuna şaşırabilir ama Mafi ilk defa “politik” bir konuda yazmıyor. Daha önce de A Very Large Expanse of Sea kitabında da 9 Eylül olaylarından sonra 16 yaşında olan Müslüman bir kızın yaşadıklarını anlatmıştı.

The Betrayed (The Betrothed #2) – Kiera Cass

Seçim serisiyle tanıdığımız Kiera Cass’ın yeni kitabı The Betrayed de yine bir kraliyet teması üzerine kurulu. Serinin ilk kitabı Nişanlı, bu yılın başında Dex Yayınları etiketiyle raflarda yerini almıştı. Seçim serisindeki gibi kral, ana karakter ve halktan birisi arasında dönen aşk üçgeninde bu sefer ana karakterimiz kralı değil de halktan biri olan zavallım Silas’ı seçip başına iş açıyor. Kraliyet etrafında dönen hikâyeleri okumayı sevenlerin favori yazarlarından biri olan Kiera Cass kim bilir bu kitabında kimlerin başını yaktı. Bekleyip göreceğiz.

The Maidens – Alex Michaelides

Ülkemizde Domingo Yayınevinden çıkmış ve Goodreads okurları tarafından Yılın En İyi Gerilim Romanı seçilmiş olan Sessiz Hasta kitabının yazarı, tüylerimizi diken diken edecek yeni kitabıyla karşımızda. Mariana Andros’un yeğeni Zoe’nin arkadaşı Tara ölü olarak bulunur. Mariana, okuldaki profesör ve The Maidens adındaki kız öğrencilerden oluşan gizli bir topluluğun lideri olan Edward Fosca’dan şüphelenmektedir. Çok geçmeden bir ceset daha bulunduğunda Mariana’nın Edward’ın suçlu olduğunu kanıtlama isteği iyice artmıştır. Ve katil her kimse onu durdurmakta kararlıdır. Bir şans verilebilecek, güzel bir polisiye-gerilim romanı gibi duruyor.

We are Inevitable – Gayle Forman

Eğer Yaşarsam kitabının yazarının yeni kitabında, hayatlarına devam eden arkadaşlarının aksine Washington’da kalmış, babasıyla birlikte durumu çokta iyi olmayan bir kitapçıyı işleten Aaron Stein’ın hayatına konuk oluyoruz. Aaron’ın ihtiyacı olan şey biraz şanstır. Hannah ile tanıştığında da beklediği şansın o olup olmadığını merak eder. Çok ahım şahım bir konusu olduğunu düşünmüyorum. Bu tarz kitaplar okumaya alıştık ama belki boş bir zamanda okunabilir.

The Other Black Girl – Zakiya Dalila Harris

The Other Black Girl: 'Get Out meets The Devil Wears Prada' Cosmopolitan:  Zakiya Dalila Harris: Bloomsbury Publishing

Çıkış kitabı olan The Other Black Girl’de yazar, kıskançlık konusunu ele alıyor. Çalıştığı yerdeki tek siyah kadın olan Nella Rogers, yan odasına başka bir siyahi kadının gelmesiyle ilk başta epey heyecanlanır. Ancak Hazel ofisin sevileni olduğunda ve Nella bir anda onun gölgesinde kaldığında Hazel’a Nella tarafından tehdit notları gelmeye başlar. Aynı şekilde Nella’ya da Hazel’dan notlar gelmektedir. Bir süre sonra Nella bu işin sonunda tehlikede olan şeyin sadece kariyeri olmadığını fark eder. Kesinlikle bir şans verilir. Ben çoktan listeme ekledim. 🙂

haziran

sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ama. Lakin ve ancak. Ve ile ama. Ya da veya. İle de ki. Mademki. Belki çünkü. Lakin lakin fakat. Ama fakat ama. Lakin ve ancak. Ve ile ama. Ya da veya. İle de ki. Mademki. Belki çünkü. Lakin lakin fakat. Ama fakat ama. Lakin ve ancak. Ve ile ama. Ya da veya. İle de ki. Mademki. Belki çünkü. Lakin lakin fakat.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.