Mart Ayında En Çok Konuşulan 11 Kitap

Mart Ayında En Çok Konuşulan 11 Kitap

Bu yazımızda sizler için mart ayında yayımlanan kitapları derledik. Fantastikten romantiğe, gizemden korkuya farklı türlerden farklı eserler raflardaki yerini aldı. Gelin hep birlikte bu kitapları inceleyelim ve çabucak dilimize çevrilmeleri için bir dua çemberi oluşturalım.

The London Séance Society – Sarah Penner

Çok satan The Last Apothecary kitabının yazarı Sarah Penner’ın geçtiğimiz yeni kitabı raflardaki yerini aldı. The London Séance Society, şimdiden okurların beğenisini kazanmış gibi görünüyor. 19. yüzyılın Paris’inde geçen roman, öldürülen kurbanların ruhlarını çağırarak katillerini bulmakla tanınan Vaudeline D’Allaire’in yaşadıklarını konu alıyor.

Vaudeline’in sağladığı bu hizmet, özellikle dul kadınlar ve müfettişler tarafından rağbet görüyor. Kız kardeşini kaybeden Lenna Wickes da bu yüzden Vaudeline’den yardım istiyor. Önemli bir cinayeti çözmek için Londra’ya gidecek olan Vaudeline’ın peşine düşen Lenna, nelerle karşılaşacağından habersiz. Çünkü suçluları bulmaya çalışırken Londra Ruh Çağırma Topluluğu tarafından suçlu olmakla itham ediliyorlar.

Hello Beautiful – Ann Napolitano

Yazarı bir çoğumuz 2020 yılında Dex Yayınları’ndan çıkan kitabı Sevgili Edward kitabı ile tanıyoruz. Sevgili Edward bir kendini yeniden bulma, aşk ve kardeşlik hikâyesiyken, yazarın yeni kitabı Hello Beautiful bir aile trajedisini konu alıyor.

William Waters, içinden sıyrıldığı trajik bir ailenin ardından Julia Padavano ile tanışıyor. Julia ve ailesi tarafından benimsenen ve bu kaotik ailenin bir parçası haline gelen William hakkında bilinmeyen şey ise, geçmişini de beraberinde getirdiği. William, Padavano ailesinin sadakatle süren bağımlılığını sarsan bir tehdit haline gelirken geçmiş, nesiller boyu süren bir anlaşmazlık işleri çıkmaza sürüklüyor.

Vera Wong’s Unsoliticied Advice for Murderers – Jesse Q. Sutanto

A Dial A For Aunties kitabının çok satan yazarı Jesse Q. Sutanto’nun yeni kitabı 14 Mart’ta yayımlandı. Çıktığı andan itibaren pozitif eleştiriler alan Vera Wong’s Unsoliticied Advice for Murderers, 60 yaşında yaşlı bir teyze olan Vera Wong’un dedektifliğe evirilen hikâyesini anlatıyor.

Kendisini bir çay uzmanı ilan eden Vera Wong bir sabah çay dükkanının ortasında ölü bir adam buluyor. Hikâye, polisten daha iyi bir iş çıkarabileceğini düşünen bu kadının katili yakalamaya karar verişiyle ilerliyor. Vera Wong, oğlunun aşk hayatını takip etmenin ona kazandırdığı becerilerle bu işin üstesinden gelebilecek yegane kişi olduğunu düşünüyor!

The Kind Worth Saving (Lily Kintner  #2) – Peter Swanson

Çok satan yazarı Peter Swanson’ın yeni kitabı mart ayının başlarında okurlarla buluştu. Bu çarpıcı romanda, aldatıldığını düşünen bir kadın Dedektif Henry Kimball’dan kocasını araştırması istiyor. Ancak bu istekte bulunan Joan, kendisini çok huzursuz hissediyor.

Hissettiği bu huzursuzluk Henry tarafından ıssız bir banliyö evine yönlendirilince daha da büyüyor. Çünkü evin içerisinde iki ceset olduğunu görüyor. İçinden çıkması zor bir hal alan bu gizemli olay, hal alırken Henry’i geçmişine dönmeye zorluyor. Bir aldatma şüphesiyle başlayan olay, hikâye ilerledikçe kedi fare kovalamacasına dönüşüyor. Biz de Henry’nin katilin peşinden koşmakla geçmişinden kaçmak arasında sürüklenişini okuyoruz.

A House With Good Bones – T. Kingfisher

Ödüllü bir gerilim ustasından, bir gotik edebiyat harikası. A House With Good Bones, görünürde mükemmel bir ailenin, görünenin ardındaki hikâyesine odaklanıyor. Kingfisher bu romanda, gördüğümüz ürkütücü şeylerden ziyada göremediğimiz ürkütücü şeylerin üzerinde duruyor.

Kitabın ana karakteri Sam uzun süreli bir tatil için annesinin yanına dönüyor. Burada eskisi gibi güzel zaman geçireceğini düşünüyor. Ancak geri döndüğü evi eskisi gibi bulamıyor. Annesinin neden en ufak sesten bile irkildiğini, yalnız olduğu odada ardına bakıp durduğunu anlamak istiyor. Bir zamanlar ait olduğu ev gittikçe ürkütücü bir hal alırken Sam gerçeğin peşine düşüyor. Fakat bazı sırların gömülü kalması gerektiği gerçeğini ne yazık ki unutuyor. Biz de Sam’in gerçekleri öğrenmeye çalışmasını okuyoruz.

Stars and Smoke (Stars and Smoke #1) – Marie Lu

Stars and Smoke, sevilen yazar Lu’nun geçtiğimiz mart ayının sonunda çıkan yeni romanı. Kitap, romantizm ve genç yetişkin türünü seven okurları mutlu etmiş gibi görünüyor. Stars and Smoke bir pop yıldızı ve bir casusun hikâyesini konu alıyor.

Kitabın ana karakteri Winter, on dokuz yaşında bir pop yıldızı. Bir casusluk örgütü kendisinden kötü bir adamı devirmek için yardım istediğinde kabul eden Winter, başına geleceklerden habersiz. Genç casus Sydney ise bir pop yıldızının bebek bakıcısı olmak istemiyor. Ancak ortak bir amaç onları bir arada tutuyor. Biz de karakterle atıldıkları bu bu hız kesmeyen macerada eşlik ediyor ve an be an değişen duygularına şahit oluyoruz. Kitabı okuyanların yorumlarına göre, enemies to lovers hayranları Stars and Smoke’u çok sevecek!

Royal Blood (Royal Blood #1) – Aimee Carter

Tanrıça ve Piyon gibi serilerin yazarı Aimee Carter’ın yeni romanı aynı isimli serinin ilk kitabı. Royal Blood, İngiltere Kralı’nın gayri meşru kızı Evan Bright’ın hikâyesini anlatıyor. 17 yaşındaki Evan, sır tutmakta iyi olduğunu düşünüyor. Ya da Londra’da yazı geçirene kadar, iyi olduğunu sanıyor.

Yazı varlığından pek memnun olmayan babası ve kraliyet ailesinin yanında geçirmek zorunda kalıyor. Gizli olan kimliği de burada geçirdiği süre boyunca bir şekilde açığa çıkıyor. Kimliğinin ortaya çıkışı basının onun hakkında türlü türlü yalanlar sıralamasına sebep oluyor. Eğlenceli ve güzel bir gece mahvolurken Evan bir cinayetin baş şüphelisi oluyor. Böylece sorunlar çığ gibi büyüyor. Suçsuzluğunu ispatlamak için savaşmak zorunda olan Evan’ı ise her şeyi, tüm düzeni değiştirebilecek kraliyet sırları bekliyor.

The Love Wager (Bay Yanlış Numara #2) – Lynn Painter

Filmlerden Daha Güzel kitabının yazarı Lynn Painter, Bay Yanlış Numara serisinin çok beklenen ikinci kitabını bu ay yayımladı. Serinin ilk kitabıyla aynı evrende geçen romanda, Olivia’nın kardeşi Jack’in aşk hayatından bahsediliyor.

Jack, kız kardeşinin düğününde tanıştığı Hallie Piper ile geceyi otel odasında sonlandırmayı planlamıyor. Ancak bir ayrılık ve biraz alkolle, işlerin raydan çıkması kaçınılmaz oluyor. Üstelik işler planladığı gibi gitmeyen tek kişi Jack değil. Fakat birbirlerinin hayatından hızlı bir şekilde çıkan ikilinin karşılaşması da aynı şekilde hızlı oluyor. Bir date uygulaması onları tekrar bir araya getirdiğinde, birbirlerine hiçbir şey hissetmediklerine dair anlaşmaya varıyorlar. Bir arkadaşlığın başlangıcı olan bu durum, birbirlerine doğru kişiyi bulmaları için cesaret vermeleriyle sürüyor. Ve nihayetinde bu doğru kişi arayışı, bir iddiaya dönüşüyor. Ta ki, sevgili rolü yapmak zorunda oldukları bir düğüne kadar…

The Next New Syrian Girl – Ream Shukairy

The Next New Syrian Girl, Ream Shukairy’nin ilk romanı. Mart ayının başlarında okurlarla buluşan bu roman, şimdiden okurların beğenisini kazanmış gibi görünüyor. Suriyeli-Amerikalı bir yazar olan Ream bu ilk romanında kendini bulmaya çalışan gençleri ve aile ve toplum baskılarını yansıtıyor.

Khadija Shami, futboldan ve boks yapmaktan hoşlanıyor ve bir gün dünyayı gezmeyi umuyor. Suriye’den gelen bir mülteci olan Leene Tahir ise yeni okuluna uyum sağlamaya çalışıyor. Üstelik bir yandan da panik ataklarıyla ve baskıcı ailesiyle baş etmek zorunda. Khadija, Leena’nın uysal ve boyun eğen Suriyeli imajından hiç hoşlanmıyor. Ancak Khajida’nın Leena ile ilgili öğrendiği bazı şeyler ikisini yakınlaştırıyor. Böylece ikili kendileri hakkındaki bilinmezlerin peşinden koşarken aralarında derin bir dostluk yeşeriyor.

Missing Clarissa – Ripley Jones

Kitap uzun yıllar önce işlenmiş bir cinayet hakkında bir suç podcast’i yayınlamaya başlayan iki arkadaşın hikâyesini konu alıyor. Blair ve Cameron yirmi yıldan uzun bir süre önce kasabalarında işlenen cinayetin arkasındaki gerçeği açığa çıkarmak istiyorlar.

1999 yılının Ağustos ayında, herkesin sevdiği Clarissa Campbell kasaba dışında bir ormanda kayboluyor. Daha sonrasında ise ondan bir daha hiç kimse haber alamıyor. Polisin herkesi sorgulamasına rağmen Clarissa’nın ölü ya da diri bedenine ulaşılamıyor. Bir süre sonra dava delil yetersizliğinden kapanıyor. Yıllar sonra olayı çözüme kavuşturmak isteyen iki yakın arkadaş tüm araştırmaları arasında, bir katile yardım ediyor olma ihtimaliyle yüzleşiyorlar. Okurlar, İyi Bir Kızın Cinayet Rehberi’ni sevenlerin Missing Clarissa’ya bir şans vermesi gerektiğini düşünüyor.

All That Is Mine I Carry With Me – William Landay

Çok satan Defending Jacob kitabının yazarı William Landay’in yeni romanı da mart ayında raflarla buluşan kitaplardan biriydi. Bu polisiye-suç romanında karısının kayboluşuyla suçlanan bir adamın hikâyesini okuyoruz. 1975’in sonbaharında bir öğleden sonra eve dönen çocukları ürkütücü bir sessizlik karşılıyor. Anneleri kayıp ancak kaçırıldığına ya da başına bir şey geldiğine dair bir işaret yok.

Polisin baş şüpheli olarak gördüğü evin babası Dan Larkin ise bir savunma avukatı. Yani polisi ikna etmesi hiç zor olmuyor. Dava çözülemeyen bir bilmece olarak kalırken çocuklar, katil olma ihtimali olan babalarıyla bırakılıyor. Yıllar sonra kayıp anne Jane Larkin’in kalıntıları bulunduğunda dava yeniden açılıyor. Ve bu defa artık yetişkin olan üç çocuk, aileleriyle ilgili bir seçim yapmak zorunda kalıyor. Babaları gerçekten bir katil mi? Yoksa her şey görünenden çok daha farklı bir hikâye mi?

ama fakat ancak ve lakin. Çünkü fakat ancak ve ama. Lakin ve çünkü ama fakat ancak ve lakin. Çünkü fakat ancak ve ama. Lakin ve çünkü

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.