Mart Ayında Listeleri Altüst Eden 12 Kitap!

Mart Ayında Listeleri Altüst Eden 12 Kitap!

Bu yılın mart ayında yurtdışında sevilen birçok yazarın yeni kitabı okurlarla buluşurken aynı zamanda yeni seriler ve merakla beklenen seri devamları da okurları sevindirdi. Sizler için geçtiğimiz ay neşeyle karşılanan 12 kitabı sıraladık. Keyifli okumalar 🙂 mart ayında çıkan kitaplar

1- Klara and the Sun – Kazuo Ishiguro

Klara and the Sun, yazar Kazuo Ishıguro’nun Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıktan sonra kaleme aldığı ilk roman oldu. Bir mağazada görevli olan Klara isimli bir robot, mağazaya giren çıkan ve sokaktan geçen insanları dikkatle gözlemlerken müşterilerden birinin umutla onu seçmesini ummaktadır. Etkileyici bir anlatıma sahip olan Klara and the Sun okura şu soruyu soruyor: Sevmek ne demek?

2 – Chain of Iron (The Last Hours #2) – Cassandra Clare

Cassandra Clare Gölge Avcıları evreninde yeni romanlar yazmaya devam ediyor. Ölümcül Oyuncaklar’ın ya da Mekanik Melek’in yan serisi olarak nitelendirilebilecek The Last Hours’ın ikinci kitabı Chain of Iron çıktı bile. Ama bilin bakalım kimin ülkesinde daha ilk kitabın adı bile anılmıyor? Aynen. *iç çekiş* İlk kitabı okuyabilirsek bunun konusundan da bahsedeceğim söz, ama şu an ben bile bakmaya korkuyorum çünkü sağım solum önüm arkam, HER YER spoiler. Ne diyelim? Serinin ikinci kitabı çıktı efenim, ilk kitabı okumuş şanslı azınlığa duyurulur. 😊

3 – Rule of Wolves (Nikolai #2) – Leigh Bardugo

mart ayında çıkan kitaplar

Netflix’in ekranlara taşıyacağı Shadow and Bone nisanda izleyiciyle buluşmaya hazırlanırken yazar da boş durmuyor. Leigh Bardugo da meslektaşı Cassandra Clare gibi yarattığı evreni salamayangillerden maalesef. Grisha evrenine yeni bir kitap daha ekleyen yazar, Yara İzi Kralı’nın devamı niteliğinde kaleme aldığı Rule of Wolves’ta Nikolai’ın hikâyesine devam ediyor. Kitapla ilgili daha fazla bilgi almak için Yoksa Nikolai Bu Kitapta Da Mı Yan Karakter? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

mart ayında çıkan kitaplar

4 – Later – Stephen King

Stephen King yine doğaüstü yetenekleri korku türüyle harmanlayarak okuru diken üstünde tutacak bir polisiye yazmış gibi görünüyor. Usta yazar (!) yeni kitabı Later’da ölüleri gören (ne kadar tanıdık değil mi? Hello, The Sixth Sense) Jamie Conklin’in bir şiddet suçunu çözmek için polisle yaptığı işbirliğini konu ediyor. Arka kapaktaki gizemli polisiye mevzusunda hiçbir şey anlamadığımı, kitaba gelen yorumlardan bu sonuca vardığımı belirtip devam ediyorum…

5 – Namesake (Fable #2) – Adrienne Young

mart ayında çıkan kitaplar

Adrienne Young romanlarına İskandinav ve Viking esintileri katmayı seviyor. Fable serisinin ikinci kitabı Namesake bu ay raflardaki yerini aldı. Yazar Fable’da nüfuzlu bir tüccarın eşinin ölümünden sonra kızını bir ıssız adaya terk etmesini konu ediyor. Adadan kurtulmaya çalışan Fable’ın denizlerde geçen macerası devam kitabında da sürmekte. Bakalım Yabancı Yayınları bizi bu seriyle ne zaman tanıştıracak? 😊

mart ayında çıkan kitaplar

6 – Lost in the Never Woods – Aiden Thomas

The Cemetery Boys isimli LGBTİ temalı fantastik çıkış romanıyla geçtiğimiz sonbahara damgasını vuran Aiden Thomas, hiç hız kesmeden yeni bir romanla okurlarını sevindirdi. Yine fantastik türünde LGBTİ teması üzerinden ilerleyen yazar bu kez bir Peter Pan uyarlaması olan Lost in the Never Woods ile karşımıza çıkıyor. Peter Pan uyarlamalarının kötü çıkma ihtimali yok bence. Sevilir.

7 – Perfect on Paper – Sophie Gonzales

mart ayında çıkan kitaplar

Sophie Gonzales geçtiğimiz yıl LGBTİ temalı romantik gençlik romanı Only Mostly Devastated (yakında Yabancı Yayınları’ndan çıkacak) ile dikkat çekmişti. Gonzales bu kez karşımıza Perfect on Paper isimli yine LGBTİ temalı bir lise romanıyla çıkıyor. Leah Burke’ün Tuhaflıkları ve Sevdiğim Tüm Erkeklere’nin harmanı olarak nitelendirilen bu romanda biseksüel kadın karakterimiz Darcy Phillips, okulundaki seksi çocuklardan birinin eski kız arkadaşını geri kazanmasına yardım etmeye çalışıyor.

mart ayında çıkan kitaplar

8 – The Dating Plan – Sara Desai

Geçen yıl karantina günlerine eşlik eden tatlış chick-lit romanı The Marriage Game ile okurların ilgisini toplayan Sara Desai, bu kez yine aynı tatlılıkta olduğunu umduğumuz bir başka romantik kurguyla okurları selamlıyor. The Dating Plan’da kadın karakterimiz Daisy Patel ailesinin evlilik baskısından kurtulmak için çocukluk aşkından sahte nişanlısı olmasını istiyor. Eğlenceli görünüyor, ne dersiniz?

mart ayında çıkan kitaplar

9 – The Devil Wears Black – L. J. Shen

Ülkemizde pek bilinmese de yurtdışında romance türünde en sevilen yazarlardan biri olan L. J. Shen, The Devil Wears Black’te ikinci şans konusunu işliyor ve (tıpkı The Dating Plan’daki gibi) sahte nişanlılık mevzularına giriyor. Şans verilebilir…

mart ayında çıkan kitaplar

10 – Every Vow You Break – Peter Swanson

Dilimize çevrilmiş birden fazla kitabı olan Peter Swanson yine bir psikolojik gerilim kitabıyla karşımızda. Every Vow You Break’te bekârlığa veda partisinde yapılan bir kaçamağın sonucu olarak kâbusa dönen bir balayı konu ediliyor.

11 – A Trial of Sorcerers (A Trial of Sorcerers #1) –  Elise Kova

mart ayında çıkan kitaplar

Hava Uyanıyor serisi ile ülkemizde çok sevilen yazar Elise Kova yepyeni bir seriyle okurlarına merhaba diyor. Epik fantastik türünde yazılmış olan bu ilk kitapta, yine Hava Uyanıyor serisinden aşina olduğumuz üzere elementleri kontrol edebilen karakterler ve bir sürü sihir söz konusu. Eira Landan hayatı boyunca yanlışlıkla öldürdüğü erkek kardeşinin gölgesinde kalmış ve çevresi tarafından dışlanmış bir karakter. Beş krallığın ortak düzenlediği bir turnuvaya katılmaya karar verdiğinde ise hayatı değişiyor.

12 – Infinity Reaper (Infinity Cycle #2) – Adam Silvera

mart ayında çıkan kitaplar

LGBTİ temalı gençlik kitaplarıyla tanıdığımız Adam Silvera, dram dolu çağdaş kurgularını bir kenara bırakıp fantastik yazmaya karar verdi ve sanırım bunu yaparken de birazcık çuvalladı. Infinity Cycle serisinin ilki Infinity Son geçtiğimiz yılın ilk aylarında çıkmış ve hiç de sevimli olmayan eleştiriler almıştı. Yazar bu seride LGBTİ temasını urban fantasy ile birleştirse de sihirli yeteneklere sahip karakterlerin yaşadığı aksiyon dolu maceralar bile okuyucuyu pek etkilememiş gibi görünüyor. Neyse… Elçiye zeval olmazmış, biz ikinci kitabın çıktığını duyuralım yine de. 😊

Evet bizden şimdilik bu kadar. Nisan ayında çıkacak yeni kitaplarla görüşmek üzere…

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

mart ayında çıkan kitaplar

Ama fakat lakin. Ve veya ya da. Ancak ve ancak. Mademki çünkü belki. Ama fakat lakin. Ve veya ya da. Ancak ve ancak. Mademki çünkü belki. Ama fakat lakin. Ve veya ya da. Ancak ve ancak. Mademki çünkü belki. Ama fakat lakin. Ve veya ya da. Ancak ve ancak. Mademki çünkü belki. Ama fakat lakin. Ve veya ya da. Ancak ve ancak. Mademki çünkü belki. Ama fakat lakin. Ve veya ya da. Ancak ve ancak. Mademki çünkü belki. Ama fakat lakin. Ve veya ya da. Ancak ve ancak. Mademki çünkü belki. Ama fakat lakin. Ve veya ya da. Ancak ve ancak. Mademki çünkü belki.

başlık

mart ayında çıkan kitaplar

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Güneş parlak harika. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Güneş parlak harika. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Güneş parlak harika. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Güneş parlak harika. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Güneş parlak harika. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Güneş parlak harika.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 12

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.