2023 Yılında Çıkacak Uyarlamalar

2023 Yılında Çıkacak Uyarlamalar

Merhaba Bibliyoraf okurları, yeni yılınız kutlu olsun! 2023’ün heyecanla beklenen uyarlamalarını sizin için bu listede derledik. Dizi / film sektörünün yeni yapımları arasında bu yıl da birçok uyarlama var! Gelin, hemen bizi hangilerinin beklediğine bakalım. İyi okumalar! 2023 yılında çıkacak uyarlamalar

2023’ün İlk Yarısında Çıkacaklar

1. Daisy Jones and The Six | 3 Mart

Son yıllarda ünlenen yazar Taylor Jenkins Reid’in Daisy Jones ve the Six isimli eseri, 2023’ün başında dizi olarak karşımıza çıkacak. Dizi, 70’lerde yükselen bir müzik grubunu konu alıyor. Müzik eğitimi olmasa bile hırslı ve aşırı yetenekli olan Daisy Jones’un yolu, bir gün The Six grubu ile kesişiyor. 60’larda popülerleşmeye başlamış The Six grubu, aralarına Daisy de aldıktan sonra gerçek üne kavuşuyorlar. Grup hızla yükselse ve ardı ardına hitler çıkarsa bile, arka planda bazı şeyler yolunda gitmiyor. Eserde grubun yükselişini ve onların sahnede görünmeyen taraflarını öğreniyoruz.

Kitabın uyarlaması ile ilgili en heyecan verici kısım, sonunda grubun şarkılarını duyabilecek olmamız. Kitapta grubun şarkılarının sözleri yazıyor, fakat sonuçta müziği duymuyoruz. Daisy Jones ve The Six’in 13 bölümden oluşması planlanıyor. Dizide Daisy Jones’u Riley Keough canlandırıyor. Onunla beraber Nabiyah Be, Sam Cliffin, Suki Waterhouse ve Camilla Morrone da önemli rolleri oynuyor.

2. Red, White & Royal Blue

Meet the Guys Starring in the 'Red, White & Royal Blue' Movie

Son yıllarda okuduğumuz popüler kitaplardan Red, White & Royal Blue, 2023’ün ilk aylarında film olarak karşımıza çıkacak. Casey McQuiston’ın kaleme aldığı eser, 2019’da çıktığından beri popülerliğini koruyor. Eser, Amerikan başkanının oğlu Alex ile İngiltere Prensi Henry’nin Kraliyet Düğünü’nde tartışması ile başlıyor. Tartışma, bir skandala dönüşüyor. Manşetlere çıkıyorlar ve sorun gittikçe büyüyor. Ülkeler arası ilişkinin iyiliği için, ikili arasında sahte bir arkadaşlık gösterme kararı alınıyor. Fakat ilişkileri sahte arkadaşlık olarak başlasa da öyle kalmıyor. Başkanlık seçimleri, ülkeler arasındaki hassas ilişkiler derken gizli ilişkilerinde birçok zorlukla karşılaşıyorlar.

Filmin başrollerini Taylor Zakhar Perez ile Nicholas Galitzine paylaşıyor. Uma Thurman, Clifton Collins Jr. ve Rachel Hilson ise Red, White & Royal Blue’nun oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler.

3. Salem’s Lot l 21 Nisan

Türkçe ismi ile Korku Ağı’nın uyarlaması olan Salem’s Lot, 21 Nisan’da izleyicileri ile buluşuyor. Kitabın konusu ise şu şekilde: Ben Mears, çocukluk korkusunu yenmek ve yazdığı roman konusunda ilham bulmak için doğduğu yere geri dönüyor. Fakat kasabada bir tuhaflık var. Mears, kaybolma vakaları ve cinayetleri gördükten sonra tek bir sonuca varıyor. Kasaba vampirlerle dolu ve bütün cinayetlerin sebebi vampirleri yöneten kişiler. Sorunu anladıktan sonra asıl zor kısım ise hayatta kalmak ve vampirlerin liderini bulmak.

Filmin yapımcıları, Korku Seansı’nda birlikte çalışan Gary Doberman ve James Wan. Gary Doberman, aynı zamanda filmin yönetmen koltuğunda da oturuyor. Ben Mears’ı Lewis Pullman canlandırıyor. Makenzie Leigh, Alfre Woodard ve William Sadler da filmde yer alacak diğer isimlerden.

4. Killers of The Flower Moon l Mayıs

Killers of the Flower Moon'dan yeni görseller paylaşıldı | DonanımHaber

Listemizdeki iki uyarlamam kurgu dışı eserlerden. Killers of the Flower Moon, bu eserler arasında ilki. Film, Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI  isimli kitaptan uyarlanacak. Film, 1920’lerde Oklahoma’da yaşanan cinayetleri konu alıyor. Bir Kızılderili birliği olan Osage, topraklarının altında petrol olduğunu keşfediyor. Petrolle gelen zenginlik, yanında cinayetleri de getiriyor. Ölüm sayısı yirmi dördü geçince dava ile FBI ilgilenmeye başlıyor. Daha yeni kurulan FBI, Oklahoma’ya bir dedektif gönderiyor ve biz de orada neler yaşandığını okuyoruz.

2023 Yılında Çıkacak Uyarlamalar

Killers of the Flower Moon, Mayıs’ta Cannes Film Festivali’nde gösterime girecek. Filmin yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Martin Scorsese oturuyor. Yapımın başrollerini ise Leanorda DiCaprio ve Robert De Niro paylaşacak. Scorsese, daha önce birçok defa DiCaprio ve De Niro ile beraber çalışmıştı.

2023’ün İkinci Yarısında Çıkacaklar

5. Oppenheimer l 21 Temmuz

Oppenheimer filmi, listemizdeki ikinci kurgu dışı eser. Film, 2005’te biyografi dalında Pulitzer ödülü alan American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer kitabından uyarlandı. Amerikalı fizikçi Oppenheimer’ın hayatını konu alan filmde Robert Oppenheimer’ın 2. Dünya Savaşı döneminde nükleer silah geliştirme konusunda çalışmasını izleyeceğiz.

2023 Yılında Çıkacak Uyarlamalar

Oppenheimer’ın heyecanla beklenmesinin bir diğer nedeni ise yönetmeni. Filmin yönetmen koltuğunda beş kez Oscar adaylığı kazanmış olan Christopher Nolan oturuyor. Robert Oppenheimer’ı ise Cillian Murphy canlandırıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Matt Damon, Florence Pugh ve Robert Downey Jr. da yer alıyor.

6. Dune Part 2 l 3 Kasım

Dune: Part 2 Çekimleri Tamamlandı | Donanim Arşivi

Dune Part 2, 2023’te vizyona girmesi büyük bir heyecanla beklenen filmlerden biri. İlk film 22 Ekim 2021’de çıktığından beri izleyiciler serinin devamını bekliyorlar. Bu bekleyiş nihayet 2023’te sona eriyor. Devam filminin 3 Kasım’da vizyona girmesi planlanıyor. İlk filmde Dune kitabının yalnızca ilk kısmı işlenmişti. Dune Part 2, ilk filmin direkt devamı niteliğinde olacak. Çöl gezegeninde geçen efsanevi bilimkurgu devam ediyor.

2023 Yılında Çıkacak Uyarlamalar

Filmde Arrakis’te çölde Fremenlerin yanına katılan Paul ve Jessica Atreides’in yaşayacaklarını göreceğiz. İlk filmin büyük başarısı ve aldığı 6 Oscar ödülü nedeniyle bu filmden de beklentiler yüksek. Ayrıca filmin kadrosuna Florence Pugh ve Austin Butler gibi isimler de katıldı. Filmin yönetmenliğini ise yine Denis Villeneuve üstleniyor.

7. Anansi Boys

Anansi Boys: New Amazon Prime series to be filmed in Scotland - BBC News

Neil Gaiman’ın eserlerinden biri daha diziye uyarlanıyor. The Sandman ve Good Omens’ın (Terry Pratchett ile) son dönemde yakaladığı başarı yapımcıların dikkatini çekmiş gibi görünüyor. Dizi 6 bölümden oluşacak ve Amazon Video Prime’da gösterime girecek.

Anansi Boys, Şişko Charlie’nin babasının ölüm haberini almasıyla başlıyor. Cenaze için Amerika’ya dönen Charlie, burada babası Mr. Nancy hakkındaki gerçeği öğreniyor. Mr. Nancy, aslında Batı Afrika’nın örümcek tanrısı olan Anansi’dir. Bu bilgi bile büyük bir şok iken Charlie, Örümcek isimli bir kardeşi olduğundan haberdar oluyor. O noktadan sonra hayatı eskisi gibi olmuyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Malachi Kirby, Whoopi Goldberg ve Delroy Lindo gibi isimler yer alıyor.

2023 Yılında Çıkacak Uyarlamalar

2023 yılında yayımlanacak diğer yapımlar:

  • 2019’da ilk sezonu çıkan Good Omens’in devamı 2023’te çıkacak. Neil Gaiman hayranlarının devam kitabı konusundaki ısrarlarını görmezden gelse de diziyi devam ettirme kararı aldı. İkinci sezonla ilgili elimizde pek fazla bilgi yok. Yalnızca senaryonun Gaiman tarafından yazılacağını biliyoruz.
  • Geçtiğimiz yıl izleyicilerle buluşan Heartstopper’ın ikinci sezonunun da 2023’te çıkması planlanıyor. İlk sezonu oldukça olumlu karşılanan bu yapımı, Bibliyoraf ekibi olarak biz de büyük bir heyecanla bekliyoruz.
  • Shadow and Bone’nun ikinci sezonunun da 16 Mart’ta çıkması bekleniyor. Dizinin ikinci sezonu Grisha Üçlemesi’nin ikinci kitabını konu alacak. Tabii bu sürece Kargalar da dahil olacak.
  • Louis Bayard’ın aynı isimli kitabından uyarlanan The Pale Blue Eye, 6 Ocak’ta Netflix üzerinden yayımlanacak. Filmin başrolünü Christian Bale üstleniyor.
  • Açlık Oyunları’nın öncesini anlatan The Ballad of Songbirds and Snakes 17 Kasım’da vizyona girecek. Filmde Başkan Snow’un gençliğini izleyeceğiz.
  • Timothée Chalamet’in herkesin favori çikolata üreticisi Willy Wonka’yı canlandırdığı Wonka, bu yılın en merak edilen yapımlarından biri. Film, Ronald Dahl tarafından yazılmış Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nda tanıştığımız Willy Wonka’nın geçmişini anlatacak. Filmin 15 Aralık’ta vizyona girmesi bekleniyor.
  • Alice Walker’ın Pulitzer ödüllü kitabından uyarlanan The Color Purple da 2023 yılında yayımlanacak uyarlamalardan biri. Film 20 Aralık’ta vizyona girecek.
  • 2022 Goodreads Choice Ödülleri’nde Yılın En İyi Çıkış Kitabı ödülünü alan Lessons in Chemistry de 2023’te uyarlaması çıkacak eserlerden biri. Apple Tv+ tarafından uyarlanacak bu yapım hakkındaki detaylar henüz açıklanmadı.

Listemizin sonuna ulaştık. Sizin en çok merak ettiğiniz uyarlamalar hangileri? Yorum yaparak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler! Kitaplarla (ve filmlerle) kalın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

başlık 2023 Yılında Çıkacak Uyarlamalar

Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 49

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.