Harry Potter Referansları Red, White & Royal Blue’dan Çıkarıldı!

Harry Potter Referansları Red, White & Royal Blue’dan Çıkarıldı!

Harry Potter son yirmi yılın en önemli serilerinden biri olarak kabul ediliyor. Fakat serinin yazarı J. K. Rowling’in yaptığı açıklamalar yüzünden seri hayranların gözünden her geçen gün daha da düşüyor. Olay o kadar büyüdü ki yazarlar kitaplarındaki Harry Potter referanslarını değiştirmeye başladı. Harry Potter referansları

Harry Potter referansları - bibliyoraf

J. K. Rowling’in yıllar içerisinde yaptığı transfobik açıklamalar herkesin malumu. Yazara gelen tepkiler ise gün geçtikçe artıyor. Bu durum Harry Potter hayranlarının da ikileme düşmesine sebep oluyor. Seriyi çok seven, seriyle büyümüş olan okurlar, nasıl bir tavır alacakları konusunda oldukça kararsız. Hatta bazı okurlar son dönemde Harry Potter’ın anonim bir eser olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünüyor. Fakat ne kadar çok isteseniz bile dünyaca ünlü bir seriyi yazarından ayıramazsınız. Zaten problem de buradan başlıyor.

Harry Potter sayısız dile çevrildi. Filmleri gişe rekorları kırdı. Adında Harry Potter yazan her şey yok satıyor. Bu yüzdendir ki yazarlar kendi eserlerinde referans kullanmak istediği zaman akıllarına gelen ilk kitaplardan biri Harry Potter oluyor. Hatta yazarlar eserlerinde seriye atıfta bulunmasalar bile kitap yayımlandıktan sonra “X karakterin Harry Potter evi şu.” gibi açıklamalarda bulunuyorlar. Lakin bu durum Rowling’in yaptığı transfobik açıklamalardan sonra değişmeye başladı. Morgan York isimli bir kullanıcı Twitter üzerinden şu açıklamada bulundu: “Kitapların yeni baskı düzeltmeleriyle uğraşan biri olarak size şunu söyleyebilirim: Kitaplardan Harry Potter referanslarını çıkartmak oldukça yaygın bir hale geliyor.”

Red, White & Royal Blue’daki Harry Potter Referansları

Son zamanların en popüler kitaplarından Red, White & Royal Blue’da ise toplamda beş tane Harry Potter referansı var. Casey McQuiston’da okurlarının çağrılarına kulak verdi ve yeni baskıda kitaptaki dört referansı değiştirdi. İşte son baskıdaki yeni kısımlar şöyle:

Harry Potter referansları - bibliyoraf
  • Alex’in incelediği bir fotoğrafta Henry’nin köpeği bir Slytherin atkısı takıyordu. Alex, Henry’nin bir Hufflepuff olduğunu düşündüğü için bunu komik bulmuştu. Yeni baskıda ise Henry’nin köpeği Starfleet üniforması giyiyor ve ikili hem Star Wars hem de Star Trek’i sevmek hakkında konuşuyorlar.
  • Kitapta iki kere Henry’nin yanında yıpranmış bir Azkaban Tutsağı kitabı olduğundan bahsediliyor. Son baskıda ise Henry’nin okumaya çalıştığı kitap Percy Jackson serisinin ilk kitabı Şimşek Hırsızı. 🙂
  • Nora, Henry’i “Draco Malfoy kadar takıntılı” diye çağırmak yerine “Joker kadar takıntılı” diye çağırıyor.
  • Bir bölümde Henry, Rowling’in ne dediğinin umurunda olmadığını ve Remus Lupin’in gay olduğunu düşündüğünü söylüyor. Yeni baskıda ise konuşmada gay olduğu düşünülen kişi Dracula.

Yeni baskıda değişmeyen tek referans ise Alex’in Henry’e attığı bir mailde annesinin kampanyası sırasında rahatlamak için Harry Potter okuduğu oldu. Bu değişikliklere sevinenler kadar üzülenler de var tabii ki. Bir kullanıcı Harry Potter referanslarının değiştirilmesine tepki gösterenlere şu cümle ile cevap vermiş: Sevgili hayal kırıklığına uğramış tüm insanlar: trans hayatları, sizin Harry Potter referanslarınızdan daha önemli.”

Kitabın ABD yayıncısı MacMillan, yapılan değişiklik ile ilgili şunları söylüyor: “Her ne kadar bazı insanlar referansların neden kaldırıldığını anlamasa da, Red, White & Royal Blue hayranları bu hareketi büyük ölçüde destekliyor… Bu referansları Red, White & Royal Blue’dan çıkarmamızın sebebi, Rowling’in trans hakları konusundaki görüşlerinden dolayı translar için bir dayanışma yaratmak…”

Yapılan bu değişiklikle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce seriyi yazarından ayrı düşünmek mümkün mü? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kapak görselindeki çizim Nicole Deal’e aittir.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

başlık

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler.

Harry Potter Referansları Harry Potter Referansları Harry Potter Referansları

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.