Patrick Ness’den Tartışmalara Sebep Olan Paylaşım!

Patrick Ness’den Tartışmalara Sebep Olan Paylaşım!

Herkese merhaba. Birkaç gün önce Patrick Ness kimsenin beklemediği bir anda Instagram üzerinden yaptığı açıklamalarıyla tartışma konusu oldu. Konuyu sizler için araştırdık ve bulduklarımızı bu yazının devamına ekledik. İyi okumalar.

Patrick Ness Neyden Şikayetçi?

Patrick Ness - Vikipedi

Kaos Yürüyüşü üçlemesinin yazarı olan Patrick Ness paylaştığı yazıda, eşcinsel erkek karakterlerin kitap sektöründe bir ticari araca dönüştüğünü ve bundan şikayetçi olduğunu söyledi. Birçok kadın yazarın okuyucu, yayınevlerinin ise para kazanmak için bu karakterleri seçtiğini iddia etti. Ness, erkek yazarların eş cinsel kadınları ana karakter olarak bu kadar sık kullandığı takdirde eleştirileceğini de öne sürdü.

Patrick Ness temelde, kadın yazarların deneyimlemedikleri ve çok fazla bilgi sahibi olmadıkları şeyleri bir ticari araç olarak kullanmalarından şikayet ediyor. Ness, bir eser başarılı olduktan sonra arkasından bunun gibi birçok kitabın gelmesinin ona itici geldiğini söylüyor. Özellikle son zamanlardaki genç-yetişkin kitaplarda eşcinsel karakterlere sık sık rastlıyoruz. Yazar da bu durumun kendisi ve diğer eş cinsellerde kullanılmışlık hissi uyandırdığını belirtiyor.

Yazarın Aldığı Tepkiler

Tabii ünlü yazarın bu düşünceleri okuyucular ve yazarları da ikiye ayırdı. Birçok okur/yazar, Ness’in bu düşüncelerini onaylarken diğerleri bunun bu şekilde ifade edilmesinin doğru olmadığını, herkesin istediği şeyi yazabileceğini yorumlarda belirtti. Adam Silvera da böyle düşünenlerden biriydi. İki yazar yorumlarda ufak çaplı bir fikir ayrılığı yaşadı. Silvera, birçok gencin bu kitaplarda kendini bulduğunu söyleyerek Patrick’in böyle bir paylaşım yapmasını yanlış buldu. Ancak Patrick yazarların, kendi deneyimlemedikleri şeyleri bir ticari araç olarak kullanmaması gerektiği düşüncesini sürdürmeye devam etti.

Okun Ucu Belli Yazarlara Mı Yöneltildi?

Patrick Ness

Patrick Ness, paylaşımlarının hiçbirinde belirli bir yazar ismi vermedi. Hatta kendisinin de kadın yazarların, eşcinsel erkek baş karakteri olan ve severek okuduğu birçok eserinin olduğunu söylemişti. Bu duruma da Madeleine Miller’ın Akhilleus’un Şarkısı adlı kitabını da örnek göstermişti. Aynı şekilde Adam Silvera da kendi fikrini savunurken herhangi bir yazar ismi vermedi. Fakat bazı okurlar/yazarlar Patrick Ness’in bu açıklamayı spesifik birine yönettiğini düşünüyor.

Bu isimlerden en çok öne çıkanı kuşkusuz Hanya Yanagihara. Çok satan kitabı Değersiz Bir Hayat‘tan sonra yazar geçtiğimiz ay To Paradise isimli kitabıyla geri dönmüştü. İki kitabında da gay karakterleri konu alması ve kitabının yeni çıkmış olması sebeplerinden dolayı çoğu kişi bu açıklamanın Yanagihara için yapıldığına inanmış durumda.

Genç yetişkin türünün sevilen yazarları Becky Albertalli ve Rainbow Rowell’da bu açıklamanın sebebi olarak düşünülen diğer isimler. Okurlar, Ness’in, Albertalli’nin Simon Homo Sapiens’e Karşı kitabı gibi kitaplara atıfta bulunduğunu düşünüyorlar. Ancak yazarın kitaplarının sadece eşcinsel erkek karakterlerden oluşmadığını, kitaplarında aynı şekilde eşcinsel kadın ve bir kadınla erkeğin ilişkisine de yer verdiğini söyleyenler oldu. Rowell’ın adı ise Simon Snow serisi yüzünden geçti. Fakat Albertalli de olduğu gibi Rowell okurları da onun sadece Simon Snow serisiyle ün kazanmadığını, diğer kitaplarının da oldukça başarılı olduğunu belirtti.

Patrick Ness’in bu açıklaması hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce yazar haklı mı? Düşüncelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Kısa cümle. Merhaba. Bu cümle kısa. Bu cümle uzun değil. Uzun cümle. Kısa. Patrick Ness ortalığı dağıtmış gibi. Kısa cümle. Ama fakat. Ancak ve ancak. Kısa. Cümle kısa. Kısa cümle.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.