Nisan ve Mayıs Aylarında Ekranlarımızı Süsleyecek Uyarlamalar

Nisan ve Mayıs Aylarında Ekranlarımızı Süsleyecek Uyarlamalar

nisan ve mayıs uyarlamalar

Kitapların kitaplıklara değil de film kataloglarına eklendiği bu günlerde kitap uyarlamalarına yetişmek mümkün değil. Bu yüzden de size nisan ve mayıs ayında çıkacak uyarlamaları önceden haber verelim dedik. Gelin bakalım önümüzdeki aylarda uyarlama olarak karşımıza neler çıkacak?

Penceredeki Kadın

2018 yılında yurtdışında büyük ses getiren Penceredeki Kadın, bu yıl 15 Mayıs’ta beyaz perdede seyircisiyle buluşacak. Mahalleye yeni taşınan bir aileyi istemsiz bir şekilde röntgenlemeye başlayan bir kadının görmemesi gereken şeyleri görmesiyle başına gelen olayları konu edinen bu uyarlamanın başrol koltuğunda Amy Adams oturuyor. Trendeki Kız gibi büyük bir beklentiyle beklenen bu yapım oldukça merak uyandırıyor.

Yayınevi: Pena Yayınları

Gölge ve Kemik

Yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de oldukça fazla ilgi gören Gölge ve Kemik uzun bekleyişlerin ardından 23 Nisan’da yayınlanacak. Yeni keşfettiği güçleriyle kötü güçleri ülkesinden korumaya çalışan bir genç kadının başından geçen olayları anlatacak dizinin yönetmeni Riverdale, You ve Chilling Adventures of Sabrina gibi projelere imzasını atmış olan Lee Tolan Krieger üstleniyor. Yazarı Leigh Bardugo’nun kaleme aldığı Grisha üçlemesi ve Kargalar Meclisi ikilemesine dayanarak kurgulanıp uyarlanan 8 bölümlük dizinin başrol koltuklarında Jessie Mei Li, Ben Barnes ve Freddy Carter bulunuyor.

Yayınevi: Martı Yayınları

Those Who Wish Me Dead

Micheal Koryta tarafından kaleme alınmış olan polisiye türündeki kitap, 2014 yazında okuyucularıyla buluştu. Bir gencin ölümüne tanık olan adam; kendisini Montana’nın vahşi doğasında, ikiz suikastçılarla birlikte onu korumakla görevlendiren bir hayatta kalma uzmanı ile takip edilirken bulur. Kitabın yurtdışında getirdiği sesten ziyade filmin başrolünde yer alan Angelina Jolie ve X-Men’den tanıdığımız Nicholas Hoult ikilisinin seyirciye getirdiği büyük beklenti şimdiden pek çok yerde konuşulmaya başlandı. Film 14 Mayıs’ta HBOMax platformunda seyircilerle buluşacak. Dilerim kitabı en kısa sürede dilimize çevrilir ve raflarımızda yer alır.

Yayınevi: Kitap maalesef henüz dilimize çevrilmemiştir.

Cruella

Dodie Smith’in 1956 yılında yayınlanan kitabı ve Z kuşağının çocukluğu paylaştığı klasik Disney çizgi filmi Yüz Bir Dalmaçyalı’dan tanıdığımız Cruella de Vil karakteri artık Emma Stone öncülüğünde beyaz perdede yerini alacak. Walt Disney Stüdyoları imzasıyla 28 Mayıs’da yayınlanmaya hazırlanan filmde beklentilere göre eski Disney filmlerine büyük göndermeler yapılacak. 70’lerin Londra’sında genç moda tasarımcısı Estella de Vil zamanla köpek derilerine takıntılı bir hale gelir, özellikle Dalmaçyalılar daha çok dikkatini çeker. Kendini umursamayan bir işverenin insafına bırakarak kendini “Cruella” olarak bilinen gaddar bir suçlu olarak yeniden keşfeder.

Yayınevi: Altın Kitaplar

Without Remorse

Amerikan Kongresi tarafından en çok dikkate alınan kurgu yazarı Tom Clancy’nin 1993 tarihli kitabı Without Remorse, yıllar sonra beyaz perdede yerini almaya hazırlanıyor. Daha 1994 yılında 11 Eylül Saldırıları’nın senaryosunu Debt of Honor adlı kitabıyla yazan ve hatta neredeyse her bir eleştirmen tarafından terör örgütlerinin bu kitap tarafından etkilenip 11 Eylül Saldırıları’nın ve daha nicelerinin gerçekleştirildiğini savunmasıyla pek çok kez sorguya alınan Clancy, ölmeden önce Without Remorse’un senaryosunu yazmış ancak sonlandıramamıştı. Sürekli yayına sokulması ertelenen film en sonunda bu yıl Amazon Prime imzasıyla 30 Nisan’da izleyiciyle ekranlarda buluşturulacak.

Filmin başrol koltuğunda; Creed: Efsanenin Doğuşu, Son Durak ve Black Panther gibi filmlerin yıldızı Micheal B. Jordan yer alıyor. Tom Clancy’nin bu kitabı maalesef dilimize çevrilmemiş. Hatta Tom Clancy’nin kitapları o kadar parça parça yayınlanmış ki, yazarın düzene soktuğu seri planlaması ülkemizde özen gösterilmeden yayın hayatına geçirilmiş. Dilerim ülkemizdeki yayınevleri en kısa sürede Clancy kitaplarını tekrardan baskıya hazırlarlar.

Yayınevi: Kitap maalesef henüz dilimize çevirilmemiştir ancak yazara ait bazı kitaplar Epsilon Yayınları tarafından yayına sokulmuştur.

Sevgilimden Son Mektup
Nisan ve Mayıs Aylarında Ekranlarımızı Süsleyecek Uyarlamalar

Senden Önce Ben, Yağmurdan Kaçarken ve Pariste Balayı gibi kitapların yazarı Jojo Moyes’ün kaleme aldığı bir diğer ünlü kitabı Sevgilimden Son Mektup beyaz perdeye uyarlanmaya hazırlanıyor. Hala hangi yayıncı aracılığıyla ekranlara yansıtılacağı belirsizken pek çok haber sitesinin yorumlarına göre Nisan ya da Mayıs ayında kesin olarak beyaz perdede yerini alacağı belirtilmekte. Kitap; 60’lı yıllarda kocasının servetiyle yaşayan Jennifer adındaki bir kadının, kendisinin her şeye sahip olduğunu sanırken ilk defa tutkuyla birine aşık olmasıyla başlıyor. Bir yandan Jennifer’ın yapmak zorunda kaldığı seçimi diğer yandan da 2003 yılına gidiyor ve Ellie adındaki başarılı bir gazetecinin çıkmaz yola giren aşk hayatını okuyoruz

Kitabın yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de getirdiği başarı bir yana filmde yer alacak oyuncuların kitabın başarısına ekstradan bir katkı getireceğinin sözünü daha şimdiden sizlere verebilirim. Big Little Lies, The Fault in Our Stars ve Divergent gibi uyarlamalarının baş yıldızı Shailene Woodley’den tutun Inferno ve The Theory Of Everything filmlerinin gözdesi Felicity Jones’a kadar çok güçlü bir kadro bu filmde yer alacak. Hatta Billy Lynn’s Long Halftime Walk filminin başarılı oyuncusu ve William Bowery takma adıyla bilinen şarkı sözü yazarı Joe Alwyn “Sevgilimden Mektup”‘un başrol koltuğunda yer alıyor.

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Nisan ve mayıs aylarında ekranlarımızı süsleyecek bu uyarlamalardan hangisi daha çok dikkatinizi çekti? Hangisini izlemek için sabırsızlanıyorsunuz? Yorumlarınızı yazmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer içeriklerimiz:

Yazıyı burada paylaş:

başlık

nisan ve mayıs uyarlamalar

Cehennem, hayata karşı hevesini yitirmiş birinin dünyaya yönelttiği öfkeyi konu alıyor. Yanmıştım, sönmezdim. Ruhsuzdum, gülmezdim. Kendimi bilmezdim. Öldürsen ölmezdim. Mademki bu dünya böyle beterdi. Hayat dediğin hep acı ve kederdi. Dedim, “bi ömür hep böyle geçer mi hiç?” Hiç umrumda değil! Rüzgar essin, fırtına benim! Savrulsun külleri gemilerin! Bak (bak) bak, beni bile delirttiniz! Kesin yerindedir keyfiniz! Alın, gidin, yakın gerisini, Geri verin benim hevesimi.

Yanmıştım, sönmezdim. Ruhsuzdum, gülmezdim. Kendimi bilmezdim. Öldürsen ölmezdim. Mademki bu dünya böyle beterdi. Hayat dediğin hep acı ve kederdi. Dedim, “bi ömür hep böyle geçer mi hiç?” Hiç umrumda değil! Rüzgar essin, fırtına benim! Savrulsun külleri gemilerin! Bak (bak) bak, beni bile delirttiniz! Kesin yerindedir keyfiniz! Alın, gidin, yakın gerisini, Geri verin benim hevesimi.

nisan ve mayıs uyarlamalar

Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Veya ya da çünkü. Veyahut belki de . Ve ile ama lakin. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Veya ya da çünkü. Veyahut belki de . Ve ile ama lakin. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Veya ya da çünkü. Veyahut belki de . Ve ile ama lakin. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Veya ya da çünkü. Veyahut belki de . Ve ile ama lakin.

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.