You’nun Sapkın Aşığı Joe Goldberg’ün Okuma Listesi

You’nun Sapkın Aşığı Joe Goldberg’ün Okuma Listesi

Gelmiş geçmiş en tehlikeli stalker Joe Goldberg’ün maceralarını anlatan You dizisi dördüncü sezonun ikinci kısmı ile 9 Mart’ta, yani bugün, Netflix’te yayında olacak. Joe bildiğimiz üzere gözüne kestirdiği zavallı insanların hayatlarını mahvetmediği zamanlarda iyi bir okur olarak hayatına devam ediyor. Biz de bu yüzden sizlere Joe Goldberg’ün okuma listesini hazırlayalım dedik.

Joe Goldberg Kimdir?

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi - Bibliyoraf

Hikâye bir kitap dükkanında başladığı için dizide bolca kitap gördük. Doğal olarak ana karakter Joe için böyle bir yazı hazırlamamız kaçınılmazdı. Üç sezondur kendisi dahil türlü kişilerin hayatlarını alt üst eden Joe’nun okuyup bitirdiğini düşündüğümüz kitaplara buyurun birlikte bakalım. Neticede kendisinden pek hoşlanmasak da kitap zevki hususunda hakkını vermeliyiz, öyle değil mi?

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi

Listemize başlamadan önce dilerseniz dizinin konusundan kısaca bahsedelim. Caroline Kepnes’in aynı isimli serisinden uyarlanan dizinin ana karakteri Joe Goldberg, New York’ta bir kitapçıda çalışıyor. Joe, bu dükkana sık sık gelen bir kadına aşık oluyor ve onu bir takıntı haline getiriyor. Biz de karakterin bu kadının hayatına girdikten sonra kendisinin ve etrafındakilerinin başına açtığı işleri izliyoruz.

Şimdi konumuza geri dönelim ve Joe Goldberg ya da bugünlerde hangi ismi kullanıyorsa onun okuma listesine birlikte göz atalım.

1. Monte Cristo Kontu – Alexandre Dumas

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi - Bibliyoraf

Bu harika klasik, türlü entrikalar ve iftiralar ile haksız yere hapse attırılan denizci Edmond Dantes’in intikam hikayesini anlatıyor. Hapiste tanıştığı bir rahibin yönlendirmeleri sayesinde bir servet edinen ve hapisten kaçan Dantes kimliğini değiştirerek geri dönüyor. Ardından da kendisini bu duruma düşüren tüm düşmanlarından teker teker intikam alıyor. Elbette bu esnada bazı masum kişiler de zarar görüyor.

Joe’nun bu kitabı neden listesine ekleyeceğini tahmin etmek zor değil. Bolca entrika, kimlik değiştirme, intikam dürtüsü. Her biri Joe’nun hayatının bir parçası. Üstelik Joe’nun ilk sezonda bu kitabı bir dostuna önermişliği de var.

2. Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hewingway

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi - Bibliyoraf

Bu kısa roman, Kübalı yaşlı bir balıkçının dev bir kılıç balığını yakalamak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Uzun zamandır istediği kadar balık yakalayamayan Santiago isimli balıkçı, büyük bir balık yakalamak için denize açılıyor. Sonunda istediği balığı bulan Santiago’nun bu büyük kılıç balığını yakalamak için balıkla olan mücadelesini hem fiziksel hem de psikolojik boyutta okuyoruz. Günlerce süren bu mücadele boyunca balıkçı sadece balıkla değil, geçmişi, hataları ve pişmanlıkları ile de boğuşuyor.

Denizin orta yerinde verilen hem fiziksel hem de psikolojik bir savaşın Joe’nun neden ilgisini çekeceği gayet açık. Sonuç olarak o da yalnız bir avcı ve avının peşinde mücadele ederken aynı zamanda kendi şeytanları ile de savaşıyor. Balıkçı Snatiago ile kitapçı Joe’nun epey ortak özelliği var diyebiliriz.

3. Suç ve Ceza – Dostoyevski

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi - Bibliyoraf

Dostoyevski’nin bu baş yapıtını bilmeyeniniz yoktur ancak yine de konusuna kısaca göz atalım. Yoksul bir öğrenci olan Raskolnikov, yaşlı bir tefeci kadını öldürmek ve soymak için bir plan yapıyor. Planını gerçekleştiren Raskolnikov o andan itibaren vicdan azabı ve işlediği cinayetin çözülmesine yönelik saplantılı bir takıntı ile yaşamaya başlıyor. Zamanla bu takıntı öyle bir hal alır ki Raskolnikov neredeyse yakalanmak için uğraşmaya başlıyor.

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi

Kitap boyunca Raskolnikov’un iç hesaplaşmalarını, işlediği cinayeti akla ve vicdana uydurmaya çalışmasına şahit oluyoruz. Tanıdık geldi değil mi? Ne de olsa Joe Goldberg’ün de hep kendince haklı sebepleri var. Üstelik işlediği suçların ortaya çıkma ihtimaline karşı en az Raskolnikov kadar takıntılı. Suç ve Ceza onun okuma listesinde olmayacak da kimin olacak? Kitabı şimdiye kadar birden fazla defa okuduğuna eminiz.

4. Kayıp Kız – Gillian Flynn

Kayıp Kız Özet - Gillian Flynn

2014 yılında Rosamund Pike ve Ben Affleck’in başrollerini paylaştığı aynı isimli filme uyarlanan bu kitap, tam da Joe’nun tarzı bir hikâyeyi anlatıyor. Amy, evliliklerinin beşinci yılında gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğunda herkesin aklına gelen ilk şüpheli eşi Nick oluyor. Çünkü Nick’in Amy’ye zarar vermiş olabileceğini işaret eden pek çok bulgu ortaya çıkıyor. Ancak Nick herkese masum olduğunu ve eşinin başına ne geldiğini bilmediğini anlatıyor. Biz de bu gerilim romanında Amy’e ne olduğunu çözmeye çalışıyoruz.

Hmm; ilişki içinde bir çift, ortadan kaybolan bir kadın, sırlar ve bolca gizem. Joe Goldberg’ün gündelik hayatına hoş geldiniz. Ne de olsa onun hayatına giren kadınların da ortadan kaybolmak gibi bir alışkanlığı var. Aslına bakarsanız Joe’nun da öylece kayboluverme yeteneğini göz ardı edemeyiz.

5. Uğultulu Tepeler – Emily Bronte

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi - Bibliyoraf

Yazarın tek romanı olan Uğultulu Tepeler varlıklı Earnshaw ailesinin kızı Catherine ile ailenin evlatlığı Heathcliff arasındaki sancılı ve ihtiraslı aşk hikâyesini konu alıyor. Aşkın nefrete, nefretin intikam duygusuna nasıl dönüştüğünü ve bu aşk – nefret ilişkisinin birden fazla insanın hayatını nasıl değiştirdiğini şiirsel bir dille okuyoruz. Bahsi geçen toksik aşk ilişkisi Catherine ve Heathcliff’in hayatını mahvettiği yetmezmiş gibi çevrelerindeki herkes için de ciddi bir ıstırap kaynağına dönüşüyor.

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi

Joe’nun ilişkilerinin de büyük bir aşk ve adanmışlık ile başlayıp içten içe kendisini tükettiğini fark etmiş olmalısınız. Maalesef ki hikâyenin sonunda o büyük aşk illa ki birilerinin ölümüne sebep oluyor. Joe’nun ilişkileri de tıpkı romandaki çiftin aşkı gibi, sadece kendilerinin değil neredeyse çevrelerindeki herkesin başına kötü şeyler gelmesi ile sonuçlanıyor. Eminiz Joe bu kitapta kendi hayatından pek çok şey bulmuştur, öyle değil mi?

6. Dr. Jekyll ile Bay Hyde – Robert Louis Stevenson

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi - Bibliyoraf

İnsanın doğasında bulunan iyi ve kötü özellikleri iki ayrı bedene ayırmayı kafasına koyan Dr. Jekyll, bu uğurda kendisini denek olarak kullanarak bir deney yapıyor. Hazırladığı karışım ile kötü tarafını kendisinden ayırarak tüm kötücül dürtülerinden kurtulacağını düşünüyor. Ancak elbette ki işler beklediği gibi gitmiyor. Aynı bedende hapsolan iyi ve saygın Dr. Jekyll ile kötücül Bay Hyde’ın mücadelesi, Bay Hyde’ın günden güne güçlenerek tüm bedeni ele geçirmeye başlaması ile sarpa sarıyor. İyilik ve kötülük kavramlarına fantastik bir mercekten bakan roman insanın kendi içindeki mücadeleye odaklanıyor.

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi

Gündüzleri kitap kurdu bir kitapçı, iyi bir koca, tatlı bir aile babası. Geceleri ise şapkasını başına geçirip avının peşine düşen bir psikopat. Merhaba Joe, tanıştığımıza memnun olduk. Dürtüleri, eylemleri, vicdan muhasebeleri ve kendisi ile bitmek bilmeyen mücadelesi ile Joe bu kitabı kesinlikle okumuş ve çokça not çıkarmış olmalı. İşe yaramış olsa bari, ama pek umudumuz yok.

7. Uyuyan Güzeller – Setphen King & Owen King

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi - Bibliyoraf

Baba oğul ortaklığında yazılan bu romanın konusu oldukça ilginç. Dünyanın tüm kadınları birer koza içinde sonsuz bir uykuya dalıyor. Uyandırılan kadınlar ise geride kalanlar için vahşi birer tehdit oluşturuyor. Uyuyan kadınlar ise başka bir yerde. Dünyanın daha adil ve uyum içinde olduğu, erkek şiddetinden ve ataerkil zorluklardan uzakta. Bu gizemli uykudan muaf olan tek bir kadın var, Evie. Evie’nin varlığı ise geride kalan erkekler için ciddi bir fikir ayrılığı yaratıyor. Bütün bu kabusun anahtarı o mu? Yoksa uzak durulması gereken habis bir yaratık mı? Kadınların olmadığı bir dünyada, erkekler bununla nasıl başa çıkacak?

Joe, belki de dünya üzerindeki tüm kadınlar bir anda uykuya dalsaydı anlık bir rahatlama hissedebilirdi. Sonuçta başından geçen her şeyi bir kadın tetikliyor. O sebeple bu ihtimali merak etmiş ve kitabı listesine eklemiş olmalı. Dizinin bir bölümünde de gördüğümüz bu yarı distopik yarı fantastik roman kadınların olmadığı bir dünyanın gidişatı hakkında oldukça merak uyandırıcı fikirler içeriyor. Joe’nun bu kitabı okurken, dünyada uyanık kalan son kadın olan Evie’ye bakıp “Hey, you” dediğine bahse girebilirim. Geçmiş olsun Evie.

Joe Goldberg’ün Okuma Listesi

Evet, nefret ettiğimiz ya da nefret etmeyi sevdiğimiz Joe Goldberg’ün bu defa ne çeşit işlere bulaşacağını merakla bekliyoruz. Umarız Joe’nun okuma listesini ilham verici bulmuş ve kendi listenize birkaç kitap eklemişsinizdir. Yeni sezonu izleyecek olanlara iyi seyirler!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ancak. Lakin çünkü fakat ancak ve ama. Çünkü ve ya da ama ancak ve ancak. Lakin ama çünkü. Fakat ama lakin ve ama. Ancak ve ancak. Çünkü fakat ve ama. Ama fakat ancak. Lakin çünkü fakat ancak ve ama. Çünkü ve ya da ama ancak ve ancak. Lakin ama çünkü. Fakat ama lakin ve ama. Ancak ve ancak. Çünkü fakat ve ama.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.