Kuir Yazarlar Tarafından Yazılmış Mutlaka Okumanız Gereken 7 Kitap

Kuir Yazarlar Tarafından Yazılmış Mutlaka Okumanız Gereken 7 Kitap

Onur Ayı geldi ve Onur Ayı’nı kutlamanın birçok yolu var. Bu yollardan biri de kuir yazarların kitaplarını okumak. Biz de sizin için bu yazımızda kuir yazarlardan yedi kitap derledik. İyi okumalar! kuir yazarlar

Not: Tabii ki kuir yazarların kitaplarını sadece Haziran ayında hatırlamak değil, yılın her ayında hatırlamak gerek. Önerilerimiz Onur Ayı için olsa da her ay okuyabilirsiniz. 🙂

1. Umut Bıçağı – Patrick Ness

Patrick Ness, farklı türlerde yazan ve hepsinde başarılı olan bir yazar. Yakın zamanda film uyarlaması çıkan Umut Bıçağı da onun en çok tanınan romanlarından biri. Umut Bıçağı, tuhaf bir virüsün olduğu Prentiss kasabasında geçiyor. Sadece erkeklerden oluşan bu kasabada -kasabadaki bütün kadınlar aynı virüs yüzünden ölüyor- herkes herkesin düşüncelerini duyabiliyor. Todd Hewitt, Prentiss’deki tek çocuk ve resmi olarak erkek olmasına, ya da 13 yaşına girmesine, bir ay var. Todd kasabadakilerin ondan bir şey sakladığını fark edince kaçmaya karar veriyor. Fakat daha kasabadan uzaklaşamadan Todd’u şok eden bir olay yaşanıyor: Todd ormanın içinde bir kızla karşılaşıyor. Bu kız neden dünyadaki diğer kadınlar gibi virüs yüzünden ölmemiş? Kasaba ondan ne saklıyor? Bütün bu soruların cevaplarına ulaşabilmek için Todd’un her şeyi yeniden öğrenmesi gerekiyor.

2. Vahşi – V. E. Schwab kuir yazarlar

V. E. Schwab, günümüzün sevilen yazarlarından birisi. Gerek Sihrin En Koyu Tonu serisiyle, gerek The Invisible Life of Addie LaRue’yla kendisinden sık sık bahsettiriyor. Vahşi ise onun bir başka sevilen eseri. Vahşi aslında tek kitaplık bir hikâye olarak planlanmıştı. Fakat hayranlar kitabı çok sevince Schwab Vahşi’yi bir ikilemeye dönüştürmeye karar verdi. Şimdi ise seriye devam edip üçüncü kitabını yazmaya karar verdi. Ayrıca seriye kısa hikâye formatında yan kitaplar da yazdı. Kitap, bir zamanlar yakın arkadaş olan Eli ve Victor’ın hikâyesini anlatıyor. İkili ölüme yakın deneyimlerin insanlara süper güçler verebildiğini keşfediyorlar. Hipotezleri doğrultusunda deney yapmaya başlıyorlar fakat deneyler felaketle sonuçlanıyor. Deneylerden on yıl sonra, hapishaneden çıkan Victor, Eli’ın peşine düşüyor. Biz de ikisinin birbirine karşı verdikleri mücadeleyi okuyoruz.

3. Münzevi – Alice Oseman kuir yazarlar

Yakın zamanda dizisi çıkan Kalp Çarpıntısı, son zamanlarda herkesin dilinde olan bir kitap. Biz de serinin yazarı Alice Oseman’ın pek bilinmeyen bir romanını önermek istedik. Münzevi, Alice Oseman’ın dilimize çevrilen ilk ve tek romanı. Gelecekte yazarın daha çok kitabının çevrileceğini umuyorum. Münzevi’nin ana karakteri, Kalp Çarpıntısı’ndan da tanıdığımız Tori’den başkası değil. Limonatayı, blog yazmayı ve uyumayı seven Tori, kendi halinde takılan bir lise öğrencisidir. Fakat bir gün tesadüfler silsilesi sayesinde Michael Holden ve Solitaire hayatına girdiğinde bu durum tamamen değişiyor. Gizemli bir blog olan Solitaire ve gizemi çözemeye çalışan Michael’ın Tori’nin hayatına dahil olması ile Tori, hiç umurunda olacağını düşünmediği olaylara dahil oluyor.

4. Yakut Orman – Rita Mae Brown

Listemizde şimdi önereceğimiz kitap, kuir edebiyatın klasiklerinden biri sayılabilir. Rita Mae Brown’ın 1973 yılında çıkan romanı Yakut Orman, çıktığı zaman hızlıca popüler olmuş ve yıllar içinde popülerliğini korumuş bir eser. Kitap, Molly Bolt’un büyüme hikâyesini anlatıyor. Molly, Amerika’nın güneyinde fakir bir kasabada büyüyor ve Amerika’nın daha büyük şehirlerine kendi yolunu oluşturarak gidiyor. Güzelliği ve zekası ile gittiği her yerde kadınların ilgisini çekiyor. Onlar da Molly’nin ilgisini çekiyor ve Molly önüne çıkan engellere rağmen kendisi olmaktan asla vazgeçmiyor.

5. Biz İyiyiz – Nina LaCour kuir yazarlar

Nina LaCour kariyeri boyunca altı genç yetişkin romanı ve bir çocuk kitabı yazdı. Yakın zamanda ise yetişkinlere yönelik ilk roman Yerba Bueno’yu yayımladı.. Bugün size önereceğimiz kitap ise genç yetişkin kitaplarından biri olan Biz İyiyiz. Eser, geçmişinden kaçıp kendisine yeni bir hayat kuran Marin’in hikâyesini alıyor. Marin, büyükbabasının ölümünden sonra eski hayatıyla bağlantısını kesiyor. Marin’in başına gelenleri en yakın arkadaşı Mabel bile bilmiyor. Marin’in gidişinden aylar sonra, kış tatilinde Mabel, Marin’i kaldığı üniversitenin yurduna ziyarete gidiyor. Böylece Marin, geçmişiyle ve aralarındaki söylenmemiş sözlerle yüzleşmek zorunda kalıyor. Biz İyiyiz’de hem geçmişte neler yaşandığını öğreniyoruz hem Marin’in yaşadıkları ile yüzleşmesini görüyoruz.

6. Yalancılar İçin Sihir – Sarah Gailey

Sihirbazlık okulu, bir cinayet ve sırlar. Yalancılar İçin Sihir’de hepsini bulabilirsiniz. Sarah Gailey’in yazdığı Yalancılar İçin Sihir geçen sene İthaki Yayınları tarafından Türkçeye çevrildi. Kitap, sihir güçleri ile ilgili eğitim verilen Osthorne Akademi’de yaşanan bir cinayeti anlatıyor. Küçük vakalar ile ilgilenen özel dedektif Ivy Gamble’in büyü yeteneği yok. Fakat kardeşi Tabitha sihir konusunda Osthorne Akademi’de öğretmen olacak kadar başarılı biri. Yaşanan cinayetten sonra Ivy artık daha büyük davalara bakabileceğini kanıtlamak adına gelen iş teklifini kabul ediyor. Cinayetin arkasında yaşananları ararken Osthorne Akademi’deki birçok sırrı ortaya çıkarıyor.

7. Bahar Karları – Yukio Mişima

Son kitap önerimiz, Japon edebiyatından geliyor. Yukio Mişima, 20. yüzyıl Japon edebiyatının en önemli yazarlarından biri. Mişima, Japonya tarihinde sadece yazdığı romanlarla değil, yaptıkları ile de iz bırakmış. Fakat bugünkü konumuz onun romanlarından biri olan Bahar Karları. Eser, dört kitaplık Bereket Denizi serisinin ilk kitabı. Bahar Karları, saray çevresini ve aristokrat aileleri konu alıyor. Yeni yükselen bir ailenin çocuğu Kiyoaki, eski ihtişamını kaybetmiş bir ailenin kızı olan Satoka Ayakura’ya aşık. Fakat bu aşkın ne kadar şiddetli olduğunu Satoko bir prensle nişanlanıncaya kadar fark etmiyor. İki sevgilinin arasındaki ümitsiz aşka ise Kiyoaki’nin dostu Shigekuni Honda tanık oluyor.

Listemizin sonuna ulaştık. Kuir yazarlar tarafından yazılmış daha birçok eser var. Eğer Onur Ayı için daha çok kitap önerisi istiyorsanız, diğer Onur Ayı içeriklerimize göz atabilirsiniz! Peki, sizin listeye eklemek istediğiniz bir eser var mı? Yorumlarda önerilerinizi bizle paylaşabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere ve Onur Ayı’nız kutlu olsun!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 49

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.