Aşk Üçgenlerini Konu Alan 7 Kitap: Kalbinizi Çaldırmaya Hazır Olun!

Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap: Kalbinizi Çaldırmaya Hazır Olun!

Merhaba sevgili Bibliyoraf okurları! Bugün sizlere geometrik şekillerin en zalimi olan aşk üçgenlerinden bahsedeceğim. Gelin hep birlikte bu temada yazılmış en can alıcı kitaplardan birkaç tanesini inceleyeceğiz. Kalbinizi çaldırmaya hazırsanız, başlayalım. Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap

1. Alacakaranlık (Alacakaranlık #1) – Stephenie Meyer

Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap: Kalbinizi Çaldırmaya Hazır Olun! - Bibliyoraf

Alacakaranlık serisi annesinin yanından ayrılıp babasının yanına taşınan Bella’nın hikâyesini anlatıyor. Bella yeni okulunun ilk gününde Edward adında gizemli biriyle tanışıyor. Biz de daha sonrasında vampir olduğunu öğrendiğimiz Edward ve Bella’nın arasındaki ilişkiyi okuyor, vampir ve insan arasında bir ilişki yürütmek ne kadar zor olabilir bunu öğreniyoruz.

başlık Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap

Team Edward mısınız Team Jacob mı? Bu seriyi okuyan herkese sormamız gereken ilk soru bu. Kurt adamlar ve vampirlerle dolu olan bu seri dört ana kitaptan oluşuyor. Önce kitaplarıyla sonra da filmleriyle koca bir nesli hem Edward – Jacob hem de Robert – Taylor ikileminde bırakan bu seri vampir kurgularının son popüler örneklerinden biri. Günümüzde pek fazla vampir ve kurt adam romantizmi göremiyoruz.

2. Açlık Oyunları (Açlık Oyunları #1) – Suzanne Collins

Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap: Kalbinizi Çaldırmaya Hazır Olun! - Bibliyoraf

Açlık Oyunları, Panem isimli ülkenin 12. Mıntıka’sında yaşayan 16 yaşındaki Katniss Everdeen’in macerasını anlatıyor. Bu ülkede her yıl on iki kız ve on iki erkek çocuğunun hayatta kalabilmek için ölümüne mücadele ettikleri bir gelenek var. Bu geleneğe Açlık Oyunları deniyor. Kitabın ana karakteri Katniss annesi ve küçük kız kardeşi Prim ile birlikte yaşıyor. Son Açlık Oyunları seçimlerinde 12. Mıntıka’nın kız oyuncusu olarak Prim seçildiğinde ise Katniss hiç düşünmeden kardeşinin yerine gönüllü oluyor ve maceramız başlıyor.

Üç kitaplık seri boyunca Katniss’in arkada bıraktığı Gale ve oyunda tanıştığı Peeta arasında gidip geliyoruz. Böylece Peeta, Gale ve Katniss arasında herkesi ikileme bırakan bir aşk üçgeni başlamış oluyor. Bu güçlü, distopik macera romanı benim favorilerim arasında kesinlikle. Sadece romantizmi için değil, bu farklı evreni tanımak ve nefes kesici maceraya tanık olmak için kesinlikle okunması gereken bir seri.

3. Güzelleştiğim O Yaz (Summer #1) – Jenny Han

çerezlik kitap önerileri - bibliyoraf

2009 yılında yayımlanan Güzelleştiğim O Yaz, üç kitaplık bir serinin ilk kitabı. Seri, ülkemizde Artemis Yayımları tarafından çevrilmişti. Kitap, Belly adındaki genç bir kızın yaz macerası üzerine kurulu. Belly, annesi ve abisi ile birlikte her yaz olduğu gibi bu sene de tatilini aile dostlarının evinde geçiriyor. Aile dostları Susannah’nın ise iki oğlu var: Conrad ve Jeremiah. Belly Conrad’a deli gibi hayranlık besliyor fakat tabii ki Conrad bu durumun farkında değil. Jeremiah’ın Belly’e olan ilgili ise bir tek Belly tarafından fark edilmiyor.

başlık Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap

Sevdiğim Tüm Erkeklere serisinin yazarı Jenny Han tarafından yazılan bu kitap, kuşkusuz bu yazın en çok konuşulan kitaplarından biriydi. Geçtiğimiz aylarda uyarlanmasının yayımlanmasıyla, Jenny Han ayranlarını yine oldukça zor bir seçim karşıladı. Conrad, Jeremiah ve Belly üçlüsünü konu alan bu kitap, herkesin kalbini çalmayı başardı.

4. Mekanik Melek (Cehennem Makineleri #1) – Cassandra Clare

Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap: Kalbinizi Çaldırmaya Hazır Olun! - Bibliyoraf

Abisini bulmak üzere Londra’ya giden yetim Tessa Gray’in bambaşka bir dünyayla karşılaştığı Cehennem Makineleri’nde, 1870’li yılların gölge avcılarını okuyoruz. Kendisini hiç bilmediği bir gerçeklikte bulan Tessa, güçlerini keşfederken bir yandan da peşinde olan Magister’dan saklanmaya ve onu alt etmeye çalışıyor. Bu yolculuk sırasında ise yakışıklı Will Herondale ve ince ruhlu Jem Carstairs ile tanışıyor.

Aşk üçgeni değince aklınıza gelen ilk isim Cassandra Clare değilse, üzülerek çok yanlış bir yolda olduğunuzu söylemek zorundayım. Yazar, Cehennem Makineleri serisinde hem kalbinizle hem de aklınızla oynuyor. Gölge Avcıları evreninin üç kitaplık bu serisinde Tessa, Jem ve Will arasında seçim yapmaya çalışıyor. -halbuki oldukça kolay bir seçim. Will’in yanında Jem kim?- Cehennem Makineleri muhtemelen aşk üçgeni temalı kitaplar içerisinde bugüne kadar yazılmış en unutulmaz serilerden biri. Çünkü bu serinin sonu başka hiçbir kitapta yok.

5. Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel Garcia Marquez

Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap: Kalbinizi Çaldırmaya Hazır Olun! - Bibliyoraf

Aşk üçgeni özellikle genç yetişkin kitaplarında rastladığımız bir tema. Fakat bu tema aslında hayatımıza klasiklerle birlikte girdi. Kolombiya’lı yazar Gabriel Garcia Marquez’in Kolera Günlerinde Aşk kitabı da bu durumu en güzel örnekleyen eserlerden biri. Eser, Fermina Daza, Florentina Ariza ve Doktor Juvenal Urbino arasındaki aşk üçgenini konu alıyor.

başlık Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap

19.yüzyılın Karayipler’inde geçen bu eserde, Florentina Ariza’nın gençlik aşkı olan Fermina Daza’yı ve bu aşkın ömürlük etkilerini inceliyoruz. Bir yandan da dünya şartlarının ve koleranın bir döneme etkisini görüyor, aşkın farklı şekillerini değerlendiriyoruz. Birçok açıdan bir başyapıt olan bu romanı kitaplığınıza eklemeyi unutmayın!

6. Frank’in İkili Yaşamı – David Yoon

Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap: Kalbinizi Çaldırmaya Hazır Olun! - Bibliyoraf

Kitap, lise son sınıf öğrencisi Frank Li’nin aşk macerasını konu alıyor. Güney Koreli olan Frank Güney Califonia’da büyüyor. Kültür çatışmasının tam ortasında yaşayan Frank ise sadece normal bir genç olmak istiyor. Fakat ailesi Frank’in onun gibi Güney Koreli bir kızla birlikte olmasını istiyor. Frank Güney Koreli olmayan birine aşık olunca da işler daha da karışıyor. Taa ki, Frank’in müzik grubundan Jo gelip ona bir anlaşma teklif edene kadar…

David Yoon Her Şey, Her Şey ve Güneş De Bir Yıldızdır gibi sevilen kitapların yazarı Nicola Yoon’un eşi. Frank’in İkili Yaşamı da yazarın beşinci kitabı. Okurlara ilk defa aşık olmanın ne demek olduğunu hatırlatan bu kitap ayrıca Jo, Frank ve Brit arasında oldukça naif bir aşk üçgenine de ev sahipliği yapıyor.

başlık

Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap: Kalbinizi Çaldırmaya Hazır Olun! – Bibliyoraf. Aşk Üçgenlerini Konu Alan 6 Kitap: Kalbinizi Çaldırmaya Hazır Olun! – Bibliyoraf

Yazının bitirmeden önce bir de sizler için geniş bir okuma listesi paylaşmak istiyorum. Bu listede aşk üçgeni temasını konu alan yerli ve yabancı birçok kitaba ulaşabilirsiniz.

 • Beni Seç, Kiera Cass
 • Vampir Günlükleri, L.J.Smith
 • Vampir Akademisi, Richelle Mead
 • Bana Sadece Anılarımızı Bıraktın, Adam Silvera
 • Faith: Taking Flight, Julie Murphy
 • Kızıl Kraliçe, Victoria Aveyard
 • Deliryum, Lauren Oliver
 • Bana Dokunma, Tahereh Mafi
 • Blackout, Kolektif
 • Love & Other Natural Disasters, Misa Sugiura
 • Felix Ever After, Kacen Callender
 • Beautiful Wild, Anna Godbersen
 • Öfkelidoğan, Claire Legrand
 • Melez Sözleşmeleri, Jennifer L. Armentrout
 • Bininci Kat, Katharine McGee
 • Küller ve Kor, Sabaa Tahir

Elbette aşk üçgeni teması sadece bu kitaplarla sınırlı değil. Daha birçok eserde işleniyor ve işlenmeye devam edecek gibi görünüyor. Peki sizin okumaya doyamadığınız aşk üçgeni hangisi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu yazı Ilgaz Çandar ve Selin Çolak tarafından yazılmıştır.

Kapak görselinde kullanılan çizim Salome Totladze’ye aittir.

Ama fakat ve lakin. Çünkü ve ancak. Ama lakin ve çünkü. Fakat lakin. Ama fakat ve lakin. Çünkü ve ancak. Ama lakin ve çünkü. Fakat lakin. Ama fakat ve lakin. Çünkü ve ancak. Ama lakin ve çünkü. Fakat lakin.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazı oluşturuldu 13

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.