SİZİ YALNIZ OLDUĞUNUZA MUTLU EDECEK KİTAPLAR

Sizi Sevgililer Gününde Yalnız Olduğunuza Mutlu Edecek 5 Kitap!

sevgililer gününde yalnız

Bibliyoraf’ta sevgililer günü haftası tam gaz devam ediyor! Fakat farklı bir konseptle… Bu yazıda bekarlık sultanlıktır deyip arkamıza yaslanacağız ve ailelerinin kuyusunu kazan çiftleri konuşacağız. Hazırsanız, başlayalım.

1. Gillian Flynn / Kayıp Kız Sevgililer Gününde Yalnız

Sizi Sevgililer Gününde Yalnız Olduğunuza Mutlu Edecek 4 Kitap!

Bu liste için araştırma yaparken aklıma ilk gelen kitap Kayıp Kız oldu. Sonuçta toksik ilişkiler içinde gezeceğimiz bu yazıda bu ikisinden daha kötüsü yok, henüz.

Kayıp Kız, karısının aniden ortadan kaybolmasından sorumlu tutulan bir adamın hikayesini anlatıyor. Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlayacakları sabah, arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Amy’den uzun süre haber alınamayınca da polis bu olaydan Amy’nin eşi Nick’ten şüphelenir. Biz de altı yüz sayfalık bu heyecan verici romanda Amy’nin kayboluşunun arkasındaki sır perdesini çözmeye çalışıyoruz.

Gillian Flynn oldukça iyi bir yazar. Yani bu tarz kitaplarda hep bir twist olur ama bunu bekleyen var mıydı gerçekten? Kitabı okumamış olanlar için elbette ki detaya girmeyeceğim ama ben kitabın sonunu hala üzerimden atamadım. Nick ve Amy arasındaki bu toksik ilişki kitabı bu liste de birinci sıraya yerleştiriyor.

Yazarın bu nefes kesici kitabı 2014 yılında filme uyarlandı. Kitabı kadar çok sevilen filmin başrollerinde Ben Affleck ve Rosamund Pike yer alıyor.

2. Paula Hawkins / Trendeki Kız Sevgililer Gününde Yalnız

Sizi Sevgililer Gününde Yalnız Olduğunuza Mutlu Edecek 4 Kitap!

Son yılların en çok satan psikolojik gerilim kitaplarından biri olan Trendeki Kız’da yolumuz Rachel, Megan, Anna ve Tom ile kesişiyor.

Eşinden ayrıldıktan sonra yeni hayatına adapte olmaya çalışan Rachel, her gün işe giderken bindiği trenin camından gördüğü kadının kaybolduğunu öğrenir. Megan’ın kaybolduğu gün kasabada olan ve Megan’ın evinin yakınlarında görülen Rachel, polis tarafından şüpheli ilan edilir. Fakat eşinden ayrıldıktan sonra su yerine içki içmeye başlayan Rachel, Megan’ın kaybolduğu gün ile ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır.

Bu kitabı listemize eklememizin tek sebebi Tom ve Rachel arasındaki ilişki değil. Rachel oldukça güvenilmez bir karakter. Bunun sebebi de Tom ile olan ilişkisinde kendisini suçlaması. Ayağına hayali bir ağırlık takmış ve kendini bile isteye sabotajlıyor. Kitabın büyük bir çoğunluğunda kendisi bile ne yaptığından emin değil ama Megan’ı ve onun kayboluşunu o kadar içselleştiriyor ki, gözüne taktığı göz bağlarını çıkarıyor artık. Daha doğrusu o göz bağlarını başka biri takıyor ama bunu da siz kitabı okuduktan sonra konuşuruz.

Paula Hawkins’in çıkış romanı Trendeki Kız 2016 yılında filme uyarlandı. Emily Blunt başta olmak üzere kadroda Rebecca Ferguson, Luke Evans, Justin Theroux, Lisa Kudrow ve Allison Janney gibi yıldız isimler yer alıyor. Ayrıca Netflix yakın zamanda kitabı bir kez daha uyarladı. Trendeki Kız bir kez daha karşımıza çıkacak ama bu sefer Hintçe. Filmin fragmanına bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

3. Shari Lapena / Yan Evin Sırrı

Sizi Sevgililer Gününde Yalnız Olduğunuza Mutlu Edecek 4 Kitap!

Sevilen Kanadalı yazar Shari Lapena’nın bu hikayesinde sıradan bir akşam yemeğinin nasıl Marco ve Anne’in hayatını değiştiren bir olaya dönüştüğünü okuyoruz.

Marco ve Anne altı aylık bebeklerini evlerinde bırakıp komşuları  Cynthia ile Graham’ın evine akşam yemeğine giderler. Çiftimiz her ne kadar yanlarına bebek monitörü de alıp arada bebeklerini kontrol de etseler eve döndüklerinde  korkunç bir manzara ile karşılaşıyorlar: Bebekleri gitmiş.

Çocuklarını bulmaya çalışan Anne ve Marco’nun hikayesi kesinlikle tüylerinizi ürpertecek. 2018 yılında kitabın dizi hakları  Paramount Television tarafından satın alındı. Şimdiye kadar proje üzerinde pek de bir gelişme yaşanmamış olsa da kitabın hayranları sabırla diziden bir haber almayı bekliyor.

Eğer siz de diziyi bekleyenlerden biriyseniz bir sonraki maddede size harika bir önerim var. Gelin bu öneri neymiş bir bakalım.

4. Helen FitzGerald / The Cry

Sizi Sevgililer Gününde Yalnız Olduğunuza Mutlu Edecek 4 Kitap!

Helen FitzGerald’ın bu kan dondurucu hikayesinde Joanna ve Alistair’ın ilişkilerinin parçalanmasına tanık oluyoruz.

Kitap, Alistair’ın ailesini ziyaret etmek için Avusturalya’ya giden çiftimizin yeni doğmuş bebeklerinin kaybolmasıyla başlıyor. Polisin anne-babayı şüpheli olarak görmesiyle medyanın odak noktası olan Joanna ve Alistair’ın hikayesi sizi hiç beklenmedik bir sona doğru sürüklüyor.

The Cry, Helen FitzGerald’ın okuduğum ilk kitabıydı. Kitabın bu kadar iyi olacağını ve tüylerimi diken diken edeceğini hiç tahmin etmemiştim. Ne yazık ki The Cry henüz dilimize çevrilmedi. 2013 yılında Altın Kitaplar’dan Donör adıyla bir kitabı çıktı ama şu anda baskısı yok. Kitapları ne zaman yayımcılarımızın dikkatini çeker bilemiyorum. Malum şu an Anne ve George Orwell çevirmekle meşgul herkes.

The Cry 2018 yılında dört bölümlük bir mini dizi olarak televizyona uyarlandı. Dizin başrolünde çoğumuzun Doctor Who’dan tanıdığı Jenna Coleman yer alıyor.

5. S. J. Watson / Uyuyana Kadar

Sizi Sevgililer Gününde Yalnız Olduğunuza Mutlu Edecek 5 Kitap!

S. J. Watson’ın tüyler ürpertici bu psikolojik gerilim kitabından sonra güvendiğiniz kişileri tekrar gözden geçireceksiniz.

Uyuyana Kadar, geçirdiği bir kaza sonucu hafızasını kaybeden ve her günü sil baştan yaşayan Christine’i konu alıyor. Christine’in eşi Lukas ve doktoru Nash ise her sabah ona başından geçenleri anlatmaya çalışıyor. Fakat Dr. Nash’ın uyguladığı tedavi sonuç göstermeye başlayınca Christine aslında bu ikilinin ondan bir şeyler sakladığını keşfediyor.

S. J. Watson”ın gerilim dolu bu çıkış kitabı yazara sayısız ödül kazandırdı ve US Bestseller List’e yedinci numaradan giriş yaparak daha önce J. K. Rowling’in elinde tuttuğu rekoru kırdı.

Kitap bu büyük başarısının ardından 2014 yılında filme uyarlandı. Filmin başrollerini Nicole Kidman, Colin Firth ve Mark Strong üstlendi. Film eleştirmenler ve hayranlar tarafından pek beğenilmiş olmamasına rağmen Nicole Kidman’ın oyunculuğu pek beğenildi.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Sevgililer gününde yalnız. Sevgililer gününde yalnız. Sevgililer gününde yalnız. Sevgililer gününde yalnız.

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.