İçinde Büyücüler Bulunan 1o Fantastik Kitap

İçinde Büyücü Bulunan 7 Fantastik Kitap

Fantastik edebiyat deyince akla ilk büyücüler gelir. Uzun asaları, pelerinleri, klasik büyücü şapkaları… Bugünkü konumuz da onlar. Sizin için içinde büyücüler bulanan kitapları derledik. Listemizde hem en ünlü büyücüler, hem biraz daha az bilinenler yer alıyor. Gelin hemen fantastik dünyalara girelim!

1. Yüzük Kardeşliği (Yüzüklerin Efendisi #1) – J.R.R. Tolkien

Büyücülerin en ünlüsü, Gandalf’ın yer almadığı bir liste hazırlayamazdık. Yüzüklerin Efendisi serisi, herkes tarafından bilinen bir seri. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarıyla fantastik edebiyata yaptığı katkıyı anlatmaya başlarsam bu yazının sonu asla gelmez. O kısaca ilk kitabın konusunu anlatmakla yetineceğim.

Yüzük Kardeşliği, Ortadünya’da Hobbitlerin yaşadığı Shire’da başlıyor. Bilbo Baggins, yüz on birinci doğum gününü kutluyor. Partide büyük bir numara yapıp ortadan kayboluyor. Numarayı yaparken maceralarında bulduğu sihirli bir yüzüğü kullanıyor. Arkadaşı büyücü Gandalf, onu yüzüğün tehlikeleri konusunda uyarıyor. Bilbo, yüzüğü yeğeni Frodo’ya bırakıyor. Yüzüğü inceleyen Gandalf, onun kayıp güç yüzüğü olduğunu anlıyor. Frodo, yüzüğü taşımakla görevlendiriliyor ve büyük bir yolculuğa adım atıyor.

2. Yerdeniz Büyücüsü (Yerdeniz #1) – Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin’in yazdığı bu şaheser, büyücü dendi mi bahsedilmesi gereken kitapların başında geliyor. Seri boyunca Ged isimli bir büyücünün atıldığı maceraları okuyor ve bu ilginç dünyada nefes kesen bir maceraya çıkıyoruz.

Yerdeniz Büyücüsü, Ged’in büyüme öyküsünü konu alıyor. Ged, Yerdeniz’in bir köyünde yaşayan genç bir çocuk. Orada büyü konusundaki yeteneği ortaya çıkıyor. Bir gün köy halkını uzak diyarlardan gelen savaşçılardan korumak için bütün köyü sise gömüyor. Daha eğitimi olmadan böyle bir şeyi başarması insanların dikkatini çekiyor. Böylece bir büyücünün çırağı oluyor ve asıl öyküsü başlıyor. Ayrıca Yerdeniz Büyücüsü’nün felsefi ve psikolojiyle kesişen bir yönü de var. Eğer Jung psikolojisine ilginiz varsa, bu kitapta tanıdık tipler ile karşılaşabilirsiniz.

3. Yürüyen Şato (Yürüyen Şato #1) – Diana Wynne Jones

Yürüyen Şato, özellikle Ghibli uyarlaması ile ünlü bir kitap. Ama baştan uyarayım, eğer filmi izledikten sonra kitabı okuyacaksanız, iki eser arasında bir çok fark var. Konuyla alakalı daha fazla bilgi edinmek için Yürüyen Şato Filmi ve Kitabı Arasındaki 5 Fark isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Kitabın ana karakteri Sophie adında genç bir kız. Sophie üç kız kardeşin en büyüğü olarak ailesinin şapka dükkanında çalışıyor. Bir gün dükkana Çöl Cadısı geliyor ve ona büyü yapıyor. Yaşlı bir kadına dönüşen Sophie, bir çözüm bulmak için Büyücü Howl’u bulmaya karar veriyor. Büyücü Howl ile geçirdiği süre boyunca çeşitli maceralar yaşıyor ve böylece Howl’u daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Diana Wynne Jones’un yazdığı bu eser ve eserin iki devam kitabı son yıllarda dilimize çevrildi.

4. Yalancılar İçin Sihir – Sarah Gailey

Yalancılar İçin Sihir, hem fantastik hem polisiye türünde bir roman. Ayrıca listedeki birçok kitabın aksine bir seriye ait değil, tek kitaplık bir eser.

Kitabın ana karakter Ivy, bir özel dedektif olarak karşımıza çıkıyor. Genelde basit vakalarla uğraşmasına rağmen bir gün eline büyük bir vakayı çözme fırsatı geçiyor. Büyük vaka ise, kardeşinin öğretmen olduğu okulda işlenen bir cinayet. Fakat Ivy’nin kardeşinin okulu normal bir okul değil. Orası büyücüler yetiştiren bir bir büyü okulu. Eğer Ivy bu olayı başarılı bir şekilde çözerse etrafındaki herkese kendisini kanıtlamış olacak. Biz de kitap boyunca Ivy’nin yaşananları çözmeye çalışmasını okuyoruz.

5. Büyünün Rengi (Diskdünya #1) – Terry Pratchett

Eğer fantastik edebiyatın klişelerinden sıkıldıysanız, Büyünün Rengi’ni mutlaka okumalısınız. Çünkü bu kitap, fantastik edebiyatın klişeleriyle dalga geçiyor ve onlarla oyun oynuyor. 41 kitaptan oluşan bu seri, sakın gözünüzü korkutmasın. Pratchett’ın eğlenceli ve akıcı anlatımıyla kitapların hangi ara bittiğini bile anlamayacaksınız.

Büyünün Rengi, uzayda yüzen bir kaplumbağanın üzerindeki Diskdünya’da geçiyor. Diskdünya’nın en başarısız “sihirbaz”ı Rincewind’in yolu bir gün Diskdünya’nın tek turisti ile kesişiyor. Rincewind, Diskdünya’nın en kötü sihirbazı. Bildiği tek bir büyü var ve onu da yapamıyor. Turist İkiçiçek ise sadece normal bir turist. Beraber başlarını bela bırakmıyor ve oradan oraya kaçarken kendilerini Diskdünya’nın farklı köşelerinde buluyorlar. Terry Pratchett’in Disdünya serisinin ilk kitabı olan Büyünün Rengi, okuyucularına komik bir macera sunuyor.

6. Sihrin En Koyu Tonu (Sihrin En Koyu Tonu #1)- V.E. Schwab

V. E. Schwab son yılların en popüler yazarlarından biri. Sihrin En Koyu Tonu’nda alternatif dünyalar, daha doğrusu alternatif Londra’lar var: Kırmızı, Gri, Siyah ve Beyaz Londralar. Kell, Kırmızı Londra’dan bir büyücü ve nadir bir yeteneğe sahip. O bu alternatif Londralar arasında seyahat edebiliyor. Kaçakçılık yaparak bu yeteneğinden para da kazanıyor. İnsanlara başka dünyalardan gelen eşyalar satıyor.

Bir gün kaçaklık işinde bir sorun çıkıyor. Bu nedenle Gri Londra’ya kaçmışken bir yankesici tarafından soyuluyor. Yankesici Delilah ile böyle tanışıyor. Delilah onu soyduktan sonra onu bir düşmanından kurtarıyor. Ardından Delilah, Kell’i onu başka bir dünyaya götürmesine ikna etmeye çalışıyor. Böyle maceralı bir tanışmadan sonra paralel evrenleri kurtarma görevi onlara kalıyor. Tehlikeli büyüler, farklı dünyalar ve düşmanlar ile dolu bir göreve çıkıyorlar.

7. Güz Alacakaranlığı Ejderhaları (Ejderha Mızrağı Destanı #1)- Margaret Weis ve Tracy Hickman

Ejderha Mızrağı Destanı serisinin ilk kitabı olan bu eser, Margaret Weis ve Tracy Hickman tarafından yazıldı. Yazarlar bu kitabı yazarken bir rol yapma oyunu olan Dungeons & Dragons’ı1 temel almışlar. Beraber serinin temeli olan ilk üç kitabı yazdılar. Ama sonra seri birçok kişi tarafından devam ettirildi. Şimdi seri toplam iki yüzden fazla kitap barındırıyor.

Güz Alacakaranlığı Ejderhaları, Krynn adlı bir diyarda geçiyor. Efsanevi ejderhaların dönüşü ile Krynn’deki tanrılar ve iyileştirme büyüleri yok oluyor. Krynn’de yaşayan dağılmış bir arkadaş grubu, beş yıl aradan sonra toplanıyor. Bu sırada bir kadının mavi kristalli bir asa ile birini iyileştirdiğine tanık oluyorlar. Yeni bir umutla tanrıların yok oluşunu araştırmaya karar veriyorlar. Fakat asanın peşinde olanlar sadece onlar değil. Yeni ortaya çıkan dini bir grup, asayı ele geçirip Krynn’i yönetmek istiyor. Durumlar böyle olunca ekip, kendilerini beklenmedik şekilde kahraman rollerinde buluyor.

Bir yazının daha sonuna geldik. Eğer listeye eklemek istediğiniz bir kitap varsa, yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere, kitaplarla kalın! <|:)

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 49

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.