En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri

En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri

Küçükken okuduğumuz kitapların ve sevdiğimiz karakterlerin bizde bıraktığı hisler farklıdır. Daha sonra onları hatırlayınca yaşadığımız nostalji hissi de ayrı güzeldir. Biz de bugün size sevilen çocuk kitabı karakterlerinin bir listesini hazırladık. İyi okumalar! En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri

1. Percy Jackson (Percy Jackson ve Olimposlular)

Bu listeye Percy Jackson ile başlamasak olmazdı. Percy Jackson ve Olimposlular serisinin ana karakteri Percy, seriyi okuyan herkese kendini sevdiren bir karakter. İster esprileriyle, ister kahramanlıklarıyla olsun, Percy insanı bir şekilde kendine hayran bırakıyor. Ayrıca Percy’yi serinin içinde büyürken görebiliyoruz. Beş kitaplık serinin özellikle son kitabında onun ne kadar geliştiğini hissediyoruz. Bence bu onun sevilmesinin nedenlerinden biri. Hem alaycı, sempatik ve eğlenceli yanını koruyan Percy, seri boyunca başını beladan kurtaramıyor. Aranızda seriyi okumamış olan okurlarımıza sesleniyoruz: Seriye başlamak için geç kalmış sayılmazsınız. 🙂

2. Anne Shirley (Yeşilin Kızı Anne)

En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri
Çizim: cosmogirll

Türkçeye çevrileli daha birkaç yıl geçse de Anne Shirley hepimizin gönlüne taht kuran karakterlerden biri. Bu konuda Anne With An E adıyla yayınlanan dizisinin etkisi de tartışılmayacak kadar çok. Birçok yayınevi tarafından çevrilen seri, kısa sürede ülkemizde popüler oldu. Kitabın ve dizinin hızla yükselişinin ardındaki etkenlerden biri, karakterlerin oldukça sevilesi olması. Özellikle Anne, neşeli, yaratıcı ve daima kendine has kalan kişiliği ile dikkat çekiyor. Onun iyi niyetini, küçük sakarlıklarını, yaratıcı fikirlerini sevmemek elde değil. Türkçeye her ne kadar geç çevrilmiş olsa da Anne Shirley’den uzun süre bahsedecekmişiz gibi duruyor.

3. Alice (Alice Harikalar Diyarında)

En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri

Alice Harikalar Diyarında, yıllarca farklı filmlere, dizilere ve oyunlara uyarlandı. Hatta ülkemizde müzikali bile sergileniyor. Alice, yıllar içinde en sevilen çocuk kitabı karakterlerinden biri haline geldi. Alice’in en çok öne çıkan yanları ise renkli hayal gücü ve cesareti. Birçok maceraya atılan ve önüne çıkan engellerden korkmayan Alice, Harikalar Diyarı’nın kraliçesine bile yeri geldiğinde karşı çıkıyor. Yol boyunca arkadaş canlısı yapısı sayesinde birçok kişi ile tanışıyor ve onlarla konuşuyor. Farklı durumlara çabuk adapte olması da onun bir başka iyi yanı. Alice Harikalar Diyarında ve Alice, günümüzde bile kendinden söz ettirmeye devam ediyor.

4. Levent ile Şirin (Levent ve Şirin Serileri)

Listemizin sıradaki karakterleri, ülkemizden geliyor. Farklı yazarlar tarafından yazılmış olmalarına rağmen Levent ve Şirin ikilisini hep beraber hatırlarız. Bu nedenle ikisini bir maddede anmak istedim. Levent ile Şirin’in kitapları, ilkokulda çocuklara kitap okumayı sevdiren eserlerden. Serilerin en ünlü yanı ise, Türkiye’yi gezmeleri. Çocukluğunda serinin kitaplarından okumuş birine “Levent’i ya da Şirin’i hatırlıyor musun?” diye sorarsanız, size “Şu Türkiye’yi gezenler mi?” diye cevap alma olasılığınız yüksek. Levent ve Şirin hem eğlendiren hem çocuklara bir şeyler katan serilerden ikisi. Hem Levent hem Şirin serisi günümüzde yazılmaya devam ediyor.

5. Matilda (Matilda)

En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri

Roald Dahl’ın en bilinen kitaplarından biri olan Matilda, aynı isimli ana karakteriyle tanınıyor. İnanılmaz zeki olan Matilda, ailesi tarafından akılsız olarak görülüyor. Matilda ise ailesinin uğraştığı dolandırıcılık işini onaylamıyor. Bu nedenle Matilda onlara ders vermeye karar veriyor. Yaptığı akıllıca ve ince planlarla sorunlarının üstesinden geliyor. Matilda aynı zamanda, kitap okumayı çok seven bir karakter. Kendi kendine okumayı öğrendikten sonra bir daha kitaplardan ayrılamıyor. Kütüphane ise onun en sık uğradığı mekanlardan biri haline geliyor. Zeki ve cesur Matilda, kişiliği ve yaptıkları ile her yaştan okurun sevdiği bir karakter.

En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri

6. Greg (Saftirik Greg’in Günlüğü)

Özellikle çizimleri ve komedisiyle tanınan seriyi günümüz çocukları severek okuyor. Saftirik serisi, özellikle yakın zamanda çocuklara okumaya ilgi kazandıran kitaplardan. Serinin ana karakteri Greg, davranışları ve tavırlarıyla birçok çocuğun kendini yakın görebildiği bir karakter olduğu için çok seviliyor. Serinin yan karakterlerinden Greg’in arkadaşı Rowley ve abisi Rodrick de serinin en sevilen karakterlerinden. Saftirik Greg’in Günlüğü serisi günümüzde yazılmaya devam ediyor ve yazar yazmaya devam etmekte kararlı görünüyor. Seri, hâlâ çocuk edebiyatında en bilinen serilerden biri olmayı sürdürüyor.

7. Altın Üçlü (Harry Potter)

Listemizin son maddesinde Harry Potter serisinin ayrılmaz üçlüsü bulunuyor. Harry, Hermione ve Ron üçlüsü serinin ilk kitabından beri arkadaşlıkları ile herkesin sevdiği bir ekip oldu. Bu ekibin en iyi yanı, birbirlerini tamamlıyor olmaları. Hermione’nin zekası, Ron’un sadakati ve Harry’nin cesareti ile birlikte maceralara atılmak çok zevkli. Karakterler filmler ile de popüler olunca, Altın Üçlü en çok tanınan ve sevilen karakterler arasında kalıcı bir yer edindi.

Bonus: Herbie ve Violet (Malamander)

En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri
Çizer: @moriegarjm

Böyle bir listeyi yaparken Herbie ve Violet’ı anmadan olmaz. Yazılmaya devam edilen çocuk kitabı serilerinden Malamander’in ana karakterleri olan bu ikili, son zamanlarda kendinden sık sık bahsettiriyor. Bunun bir nedeni ikisi birlikte müthiş bir ekip oluşturmaları. Herbie’nin sempatik, sorumluluk sahibi karakteri ile Violet’ın maceracı ve aşırı meraklı kişiliği birbirini tamamlıyor. Eğer Herbie ve Violet hakkında daha detaylı konuşmak istiyorsanız, size Macera, Gizem ve Aksiyonun Aranan İkilisi: Herbie ve Violet yazısını okumanızı öneririm. Genç Timaş’in çevirdiği Malamander serisinin üçüncü kitabı Shadowghast, sonbaharda yayınlandı. Serinin gelecek kitabı Festergrimm ise 2022 içinde yayınlanacak. Herbie ve Violet’ın yeni maceralarını Bibliyoraf ekibi olarak heyecanla bekliyoruz.

Listemizin sonuna geldik. Sizin en sevdiğiniz çocuk kitabı karakteri kim? Yorum yaparak bunu bizle paylaşabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere, kitaplarla kalın!

Kapak görselindeki çizim illustrationsbysummer’a aittir.

En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri. Ama fakat ancak ve lakin. En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri. Çünkü ya da belki ama fakat ancak ve lakin. En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri. Ama fakat ancak ve lakin. En Sevilen 7 Çocuk Kitabı Karakteri. Çünkü ya da belki ama fakat ancak ve lakin.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 49

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.