Macera, Gizem ve Aksiyonun Aranan İkisili: Herbie ve Violet

Macera, Gizem ve Aksiyonun Aranan İkisili: Herbie ve Violet

Ekim ayının sonunda Shadowghast’in de çıkmasıyla dur durak bilmez ikili Herbie ve Violet yine gündemimize oturdu. Biz de kolları sıvadık ve sizin için bu ikiliye özel bir karakter doyası hazırladık. İyi okumalar!

Yazıya başlamadan önce küçük bir not: Bu yazı çok sevgili Ezgi ve Selin -bendeniz- ortaklığında yazıldı. Selin Herbie’yı Ezgi ise Violet’ı anlattı. Aslında bir bakıma ikimiz de kitaptaki favori karakterimizi yazmış olduk.

Selin’den not: Yazıyı ben editlediğim için belki de yazı sadece Herbie hakkında olur 👉👈

Ekşi Suratlı Tatlı Çocuk: Herbie Limon

Herbie, Büyük Nautilus Oteli’nin kayıp eşya sorumlusu olmakla birlikte Violet izin verdikçe kitabımızın ana karakteri. Kayıp eşya sorumlusu olmanın getirdiği sorumluluk bilinci ile yaşayan Herbie’nin kendisi de bir kayıp eşya zaten. Bir limon kasası içinde Tuhaf Deniz Kasabası sahiline vuran ana karakterimizin bir ailesi yok. Ona hayatı zindan etmeye ant içmiş Bay Yumuşakça’yı, onu zor durumların içine sokmaktan zevk alan Violet’i ve tabii ki nereden çıkacağı, ne yapacağı belli olmayan Leydi Kraken’i saymazsak.

herbie ve violet

Kitabı okurken kendinize şu soruyu sormuş olabilirsiniz, “Küçük bir çocuk nasıl bir otelin kayıp eşya sorumlusu olabilir?” Ee bu sorunun cevabı basit: Herbie sıradan bir çocuk değil. Violet kadar olmasa da -kimse Violet kadar olamaz- o da meraklı. Yalnızca Herbie başınını Bay Yumuşakça ile belaya sokmak istemediğinden dolayı bu merakını bıyık altından yürütüyor. Bunun haricinde hisleri çok kuvvetli, belanın kokusunu şıp diye kilometrelerce öteden aldığı gibi kayıp eşyaların da kime ait olduğunu hemencecik bulabiliyor. Kendisi doğuştan bir dedektif. Bu yüzde Herbie ne yaparsa yapsın, Bay Yumuşakça onun hakkında ne söylerse söylesin Leydi Kraken onu kovmuyor. Fakat bu yine de kendisinin iyi bir işveren olduğu anlamına gelmiyor ÇÜNKÜ KENDİSİNİ BİR KERE BİLE HERBİE’YE MAAŞ VERİRKEN GÖRMEDİK. Cimri bunak… Buldun tabii küçücük çocuğu…

herbie ve violet

Herbie bir kayıp eşya sorumlusunun kurallarına sıkı sıkıya bağlı olsa da onun için her şeyden önemli tek bir kural var: Kayıp eşyanın sahibini bulmak. Bu korkularıyla yüzleşmek anlamına da gelse, diğer kayıp eşya sorumlusu kurallarını çiğnemek anlamına da gelse onun için hiçbir önemi yok. Çünkü yapması gereken işi biliyor. Mesela kayıp bir eşya yerine kayıp bir insanın sahibini bulması gerektiğinde hiç tereddüt etmedi. Ya da kayıp bir eşya ona saldırıp gözünü çıkarmak istediğinde. Ya da elindeki kayıp eşyanın sahibini bulmak için deli gibi korkmasına rağmen bir tekneye binip fırtınanın ortasına geldiğinde de elinden geldiğince cesur davrandı.. -Tamam sonuncusu için Violet’a da biraz kredi verebiliriz.-

Herbie’nin olumlu bir sürü özelliği var: Başta da söylediğimiz gibi sorumluluk sahibi, arkadaş canlısı, sempatik, Violet’in aksine tam da küçülse de cebime girse dediğimiz tiplerden. Fakat buna rağmen kötü özellikleri de yok değil. Mesela manipüle edilmesi çok kolay biri –bknz: Shadowghast– . Bunun sebebi de çok iyi niyetli olması diyeceğim ama Herbie’ye göre kayıp eşya mahzeninin dışında yalnızca tek bir şey var: Bela. Bu yüzden bu durumun sebebinin Herbie’nin sosyal beceriksizliği olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlamayın, Herbie kasabadaki neredeyse herkesi tanıyor ve bu tanıdığı insanların çoğu onu çok seviyor ama yine de yalnız. Daha doğru ifade etmek gerekirse yalnızDI. Violet’in hayatına girmesi ile birlikte onu anlayan, dertlerini ve mutluluğunu paylaşan bir arkadaş edindi.

Özetlemek gerekirse Herbie tam bir üzümlü kek. Biraz içine kapanık biraz da korkak. Ayrıca görebileceğiniz en iyi kayıp eşya sorumlusu. Bir de sürekli Violet’ın gazabına uğruyor. Violet demişken, buyurun efendim Ezgi’nin Violet köşesine. Yazının bu kısmını okurken saçınızı başınızı yolmamanız ve yanınızda bir bardak soğuk su bulundurmanız özenle rica edilir

Kafası da Saçları Kadar Karmakarışık: Violet Parma

Violet Parma’yı, kayıp eşya mahzeninin penceresine takılmış, kıvırcık saçlarında yün bere ve eski püskü bir kazakla tanıdık . Bazılarımız çok sevdi, bazılarımız kitaptan yok olsun istedi, bir kesim de kendisine karşı nötr. Yazının Violet kısmını Selin’den ben devralıyorum çünkü bu karakteri harcamasına gönlüm el vermeyecek arkadaşlar, lütfen Violet’ı koruyalım. Hiç bilmediği bir kasabaya gidip kasabanın kayıp eşya sorumlusuna “Kayboldum ve bulunmak istiyorum.” diyerek hikayemize ortak olan bu kız kim mi? Gelin hep beraber öğrenelim!

herbie ve violet

Violet her zaman maceraya hazır! Ona “çözülmesi gereken bir gizem var!” deyin ve kenara çekilin, o ve Herbie geri kalanını halleder. Eğer ortada bir gizem yoksa da merak etmeyin, Violet sizin için yeni bir gizem bulmakta hiç zorlanmaz. Tabii şöyle demek daha doğru olur; Violet binbir numarayla Herbie’yi ikna etmeye çalışır, planı yapar, bazı noktalarda kendini tutamayıp en sessiz olması gereken yerde çığlık atarak yaptığı planı bozar, gizemleri çözer ve olaylar açığa çıkar. Benim bu seri hakkında bir iddiam var hatta, eğer Violet olmasaydı biz seri boyunca Herbie’nin kayıp eşya mahzeninde oturup arada bir de Leydi Kraken’in doğum günü kahvaltısını kapı aralığından izlerdik.

herbie ve violet

Violet, her zaman soğukkanlı ve çözüm odaklı olan bir karakter. Bu kendisinde en sevdiğim özelliklerden biri olabilir. Eğer yapılması gereken bir şey varsa ona giden yol Violet için önemli değil. Kurtulmak için çatıdan atlamaları gerekiyorsa bir bakıyorsunuz Violet aşağıdan Herbie’ye “Hadi atla artık!” diye bağırıyor. Bir oda dolusu balıkçının arasına sızıp gizlice konuşmalarını dinlemeleri mi gerekiyor?  Doğru tahmin ettiniz, Violet orada da Herbie’ye bağırıyor. Üzerime taş atmaya başlamadan önce bekleyin lütfen çünkü ben de kabul ediyorum ki bu oldukça sinir bozucu bir andı. Bu noktada herkesin de kabul etmesi gereken bir durum var ki Violet okuduğumuz üç kitap boyunca kendinden beklenenin çok üstünde bir performans sergiliyor. Shadowghast’te, mahzende kaldıklarındaki soğukkanlılığı ve çözüm üretmeye çalışması korkudan tir tir titreyen Herbie’yi bile şaşırtmıştı hatırlarsanız.

herbie ve violet

Violet ile ilgili en sevdiğim özelliklerden bir diğeri de sevdikleri için her şeyi yapabilecek olması. Ondan başka kim çok sevdiği kişiler için Cehenyol’da gezinmeyi göze alabilirdi ki? Violet, özellikle Shadowghast’te bu yönde aldığı kararlarla, sevdikleri için göze aldığı risklerle gönlümde taht kurdu. Tabii bu konuda değinmemiz gereken diğer bir husus bazen bu işi abarttığı. Violet, kendisinden yardım istemeyen kişilere bile yardım etmeye çalışarak ölçüsüz davranışlar sergileyebiliyor ki bu da çevresindekiler için oldukça rahatsız edici bir tutum. Önümüzdeki kitaplardan birinde Violet’ın artık herkese yardım edemeyeceğini anlaması gerekiyor.

Uzun lafın kısası Violet Parma, kesinlikle her yönüyle yanımda isteyeceğim bir arkadaş. Çünkü eğer konuşmaya ihtiyacım varsa benimle Martık’ın Yeri’nde balık ve patates kızartması eşliğinde oturabilir. Ya da canım biraz aksiyon istiyorsa benimle hiç düşünmeden Canavarağzı Kayalıklarında yürür. Cehenyol’a girmem gereken bir durum mu var? Eminim ki Violet yanımda feneri benim için tutuyordur.

herbie ve violet

Yazının sonuna geldik. Umarız Herbie ve Violet ile ilgili düşüncelerimizde siz de bize katılırsınız -Violet kısmına katılmazsanız kimse sizi suçlamaz- Peki siz karakterler hakkında neler düşünüyorsunuz? Dördüncü kitapta sizce bu ikiliyi nasıl bir macera bekliyor? Düşüncelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın’

Kısa cümle. Cümle kısa kısa. Cüm kısa. Kısa cümle. Bu cümle kısa. Neresi uzun şimdi. Varya bak sinirleniyorum. Kısa işte. Aaa. Kısa cümle. Cümle kısa kısa. Cüm kısa. Kısa cümle. Bu cümle kısa. Neresi uzun şimdi. Varya bak sinirleniyorum. Kısa işte. Aaa. Kısa cümle. Cümle kısa kısa. Cüm kısa. Kısa cümle. Bu cümle kısa. Neresi uzun şimdi. Varya bak sinirleniyorum. Kısa işte. Aaa.

yordu.

Kısa cümle. Cümle kısa kısa. Cüm kısa. Kısa cümle. Bu cümle kısa. Neresi uzun şimdi. Varya bak sinirleniyorum. Kısa işte. Aaa. Kısa cümle. Cümle kısa kısa. Cüm kısa. Kısa cümle. Bu cümle kısa. Neresi uzun şimdi. Varya bak sinirleniyorum. Kısa işte. Aaa. Kısa cümle. Cümle kısa kısa. Cüm kısa. Kısa cümle. Bu cümle kısa. Neresi uzun şimdi. Varya bak sinirleniyorum. Kısa işte. Aaa. Kısa cümle. Cümle kısa kısa. Cüm kısa. Kısa cümle. Bu cümle kısa. Neresi uzun şimdi. Varya bak sinirleniyorum. Kısa işte. Aaa. Kısa cümle. Cümle kısa kısa. Cüm kısa. Kısa cümle. Bu cümle kısa. Neresi uzun şimdi. Varya bak sinirleniyorum. Kısa işte. Aaa. Kısa cümle. Cümle kısa kısa. Cüm kısa. Kısa cümle. Bu cümle kısa. Neresi uzun şimdi. Varya bak sinirleniyorum. Kısa işte. Aaa.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Macera, Gizem ve Aksiyonun Aranan İkisili: Herbie ve Violet” için bir görüş

  1. Yorumlarınız gayet yerinde olmuş. Ben de düşününce Herbie ve Violet ı birbirini tamamlayan karaktarler olarak yorumladım. Mesela Herbie’nin çekingen olduğu bir konuda Violet’ın onu zorla maceraya sokması 🙂 Violet’ın aşırı belaya girdiğinde de Herbie’nin onu durdurması. Ben ikisini de çok seviyorum kısaca. Yeni maceralarını merakla bekliyorum :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.